Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Alchemy(Simya) hakkında herşey...
#1
Simya nedir?

Simya doğadan topladığımız veya satın aldığımız çiçek, böcek ve ıvır zıvır ile iksir yapmaktır. Bu iksirler zehirli veya faydalı olabilirler.
Şunu da eklemem gerekir, malzemenizi satın almak simyacılık ruhuna aykırıdır. "Yok ben normalde savaşçıyım, boş vakitlerimde hobi olsun diye uğraşıyorum" diyorsanız tabii ki malzemeleri satın alabilirsiniz.  Cheesy

Oyunu Türkçe oynayan arkadaşlar, anlamadığınız terimler var ise "Oyunçeviri'nin Terimler Sözlüğü"nden bakabilirsiniz.
http://www.oyunceviri.com/skyrim-terimler-sozlugu/Bahsi geçen ıvır zıvırlar...

Bunların büyük bir çoğunluğunu çiçekler ve küçük böcekler oluşturur. Bunun yanı sıra Daedra Heart veya Fire Salts gibi fantastik malzemeler de mevcuttur. Malzeme kelimesini sevdim, rehberin geri kalanında ıvır zıvır yerine malzeme diyelim.

Her malzemenin 4 özelliği vardır. Aynı özelliğe sahip olan 2 veya 3 malzemeyi bir araya getirirseniz iksir oluşturabilirsiniz.
Tabii karıştırma işini yapabilmek için bir Simya Masası bulmanız gerek...

resim

Malzemelerin özellikleri nasıl öğrenilir?

Bunun için 2 yol vardır. İlk olarak malzemenin tadına bakabilirsiniz. Envanterinizden malzemeyi seçiyorsunuz ve yiyorsunuz. Bu şekilde malzemenin 4 özelliğinden sadece ilkini öğrenmiş oluyorsunuz.

Aynı malzemeden bir tane daha yerseniz hiç bir işe yaramıyor. İkinci özelliği falan öğrenmiyorsunuz yani... Aslında bunu sağlamanıza yarayan bazı perkler var. Bunun için Rehberler bölümünde gerekli rehbere ufak bir araştırma ile ulaşabilirsiniz.

Diğer özellikleri öğrenmek için deneme yanılma yöntemini kullanmalısınız. Simya masasına gidip malzemeleri karıştırmaya başlayın. Biririne uyumlu iki malzemeyi karıştırdığınızda hem malzemelerin özelliklerini öğrenmiş olacaksınız hem de bir iksiriniz olacak.

Temel iksir ayrımı...

İksirleri faydalı iksirler(potion) ve zehirler(poison) olarak ikiye ayırabiliriz.
Faydalı iksirleri envanterinize gelip seçiyorsunuz ve otomatik olarak içmiş oluyorsunuz. İksir etkisini anında gösteriyor.

Zehirleri ise tabi ki içmiyoruz. Onların farklı bir amacı var. Envantere gelip zehri seçiyorsunuz. Bu işlemi yaptığınızda zehir elinizde tuttuğunuz silaha dökülmüş oluyor. İşte elinizde zehirli bir silah var...

Şunu hatırlatmam gerekir, zehirler sadece 1 kullanımlıktır. Silaha zehir döktünüz diyelim.
Düşmana bir kere vurduktan sonra zehrin etkisi geçecektir.
#2
Eline sağlık.