Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Alchemy (Simya)
#1
ALCHEMY (SİMYA)
 


  Alchemy, doğada bulacağınız yenilebilir malzemelerin büyülü özelliklerini iksirler yaparak ortaya çıkarabilmenizi sağlayan önemli bir yetenektir. Bu iksirlerle birçok işe yarar özellik kazanabilirsiniz; örneğin yaralarınızı ve hastalıklarınızı iyileştirebilir, su üzerinde yürüyebilir, fiziksel yeteneklerinizi artırabilirsiniz. Yüksek alchemy yeteneği malzemelerin daha çok etkisini görebilmenize izin verir. Çünkü yalnızca aynı etkiye sahip malzemeleri birleştirerek iksir oluşturabilirsiniz. Ayrıca bu yeteneğiniz ne kadar yüksekse başarılı iksirler yapma ihtimaliniz o kadar artar ve bir malzemeyi yediğinizde etkisini gösterme olasılığı yükselir.

  Aşağıdaki ırklar Alchemy yeteneğine belli bonuslarla başlar:

  - +10 Bonus: Altmer, +5 Bonus: Argonian, Bosmer, Breton

  Aşağıdaki sınıflarda Alchemy Major skiller arasındadır:

  - Bard, Witchhunter

  Aşağıdaki sınıflarda Alchemy Minor skiller arasındadır:

  - Assassin, Battlemage, Crusader, Healer, Mage, Pilgrim, Scout, Spellsword

  Aşağıdaki kitaplar Alchemy yeteneğini arttırır:

  - A Game at Dinner
  - The Cake and the Diamond
  - Song of the Alchemists
  - 36 Lessons of Vivec, Sermon 2
  - 36 Lessons of Vivec, Sermon 18
  - The Song of Uncle Sweetshare

  Aşağıdaki topluluklarda Alchemy tercih edilen yeteneklerden biridir:

  - Dark Brotherhood (katılınamıyor)
  - Mages Guild
  - Tribunal Temple

İksir Yapımı


  Bir iksir yapabilmek için, en azından bir Mortar and Pestle’a ve aynı etkiyi gösteren iki farklı malzemeye ihtiyaç var. Bir iksirde en fazla dört malzeme kullanabilirsiniz. Bu malzemelerden en az ikisinde olan bir etki iksirde kendini gösterecektir. Yapım sürecine başlamak için öncelikle envanterinizde Mortar and Pestle adlı eşyayı karakterinize sürükleyerek üstüne bırakmalısınız. Böylece yeni bir ekran açılacak. Üstteki dört kutucuk Alchemy işleminde kullanıyor olduğunuz aparatları gösteriyor. Mortar and Pestle dışındakiler tercihe bağlı, zorunlu olmayan aparatlar. Onları biraz sonra açıklayacağım. Hemen bu bölümün aşağısında malzemelerinizin bir listesi bulunuyor, ki tıkladığınızda yandaki büyük kutuda seçtiğiniz malzemenin etkisi gözüküyor. Eğer iki malzeme seçtikten sonra yan kutuda etkiler gözükmeye başlarsa iksir yapabilirsiniz demektir. Bu etkiler iki malzemede de ortak olarak bulunuyor, bu sayede iksir yapabiliyorsunuz. Yapacağınız iksirlere isterseniz farklı isimler verebiliyorsunuz. Bütün bu işlemleri tamamladıktan sonra “Create” butonuna tıklıyoruz ve belirli bir ihtimalle başarılı bir iksir oluşuyor, olmazsa malzemeler boşa gidiyor. Bu ihtimal Alchemy yeteneğinize, Intelligence’a ve biraz da Luck’a bağlı.

Etkiler


  Oyuna ilk başladığınızda yeteneğinize bağlı olarak malzemelerin en fazla iki etkisini görebiliyorsunuz. Her malzemenin de en fazla dört etkisi oluyor ki daha az etkisi olanlar mevcut. Başta göremediğiniz etkiler soru işareti ile gösteriliyor. Aşağıda Alchemy yeteneğinizin kaç olduğuna göre en fazla kaç etki görebileceğiniz yazıyor:

  - 0-14: Hiçbir etki gözükmez
  - 15-29: 1 etki
  - 30-44: 2 etki
  - 45-59: 3 etki
  - 60-100: 4 etkinin de hepsi

  İki farklı malzemenin etkileri size gözükmese bile(soru işareti) eğer normalde aynı etkileri paylaşıyorlarsa yine de iksir yapabiliyorsunuz. Hatta bu etki bu iki malzemeyi seçtiğinizde yanda da gösteriliyor. Bu da deneme-yanılma yöntemiyle sürekli yeni şeyler keşfedebileceğiniz anlamına geliyor.

Araçlar


  Yeteneğinizi geliştirmek konusunda bir araç kullanma zorunluluğunuz yok. Malzemeyi sadece yemek de yeteneğinizi artırıyor, ama tabii bu yöntem çok daha yavaş oluyor, üstelik malzemeleri yiyerek kazandığınız etkiler iksirlere göre daha zayıf ve kısa süreli oluyor.

  Mortar and Pestle: İksir yapmak için zorunlu olan tek aparat. Daha yüksek kalitede bir ‘MaP’ daha kaliteli iksirler üretmenizi sağlar.
  Alembic: İksirlerin zararlı etkilerinin gücünü ve süresini düşüren aparat. Eğer yapacağınız iksirde zararlı bir etki ortaya çıkmıyorsa bu aparata ihtiyacınız bulunmamakta.
  Retort: İksirlerin yararlı etkilerinin gücünü ve süresini artıran aparat. Eğer iksirin olumlu bir etkisi yoksa bu aparat hiçbir işe yaramaz. (Bu aparat ayrıca iksirlerin fiyatına etki etmemektedir.)
  Calcinator: Zararlı ya da yararlı bütün etkilerin güç ve sürelerini artıran aparat.

Süper İksirler Yapma


  İksirlerinizin kalitesini artıran temel etkenler kullandığınız aparatların niteliği ve sizin intelligence’ınızdır. Bu şu anlama geliyor, eğer intelligence’ı artıran bir iksir yapıp içerseniz bir sonraki iksiriniz daha kaliteli olacaktır. Peki neden sürekli Fortify Intelligence iksiri yapıp içerek inanılmaz güçlü iksirler yapamayalım? Evet, bu mümkün. Bu noktada dikkat edilmesi gereken işi fazla abartıp intelligence veya luck’ı 5000-10000 gibi uçuk sayılara çıkartmamak. Bu durum oyunda çeşitli hatalara sebep olabiliyor. Örneğin yaptığınız levitate iksirleri o kadar güçlü oluyor ki büyük bir hızla oyun kaplamalarının içine uçabiliyorsunuz ve bu da oyunu donduruyor. Bu türden başka sorunlar da oyun boyunca karşınıza çıkabiliyor. Tavsiye edilen 1000’li sayılara çıkılmadan 300-500 gibi artırılmış yeteneklerle iksir yapılması.  Kaynak: UESPWiki