Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Amon Amarth
#1
resim
Kökleri Viking mitolojisine ve Deathmetal e sımsıkı bağlanmış olan AMON AMARTH, 1992 yılında Stockholm’un güneyinde, Tumba (İsveç) adındaki küçük bir yörede ortaya çıktı. İsmini Tolkien’in Orta Dünyasında, Mordor'daki dağdan (Amon Amarth) alan grup kurulduğu tarihten itibaren birçok melodi ve armoni içeren; Vikingleri ve Kuzey tanrılarını anlatan parçalar yazmaya başladı. AMON AMARTH'ı diğer Deathmetal gruplarında ayıran ve bugün bulunduğu yere getiren en büyük farklılıkta buydu…
resim
Vokalist Johan Hegg niçin bu konuyu işlediğini; “Viking teması ve Iskandinav mitolojisi benim için daha çok bir hayat felsefesi haline geldi.” şeklinde açıklıyor. Grup kurulurken elemanlar kendi aralarında kendi müziklerini yapmak, eğlenmek için bir araya geldi hatta yapılan açıklamalara göre grup kurulduğunda büyük hedefleri yoktu ve İsveç piyasasından çok küçük bir pay almayı ve ülke gençleri tarafından tanınmayı bile kendileri için yeterli görüyordu.
Grup 1993 yazında Lagret Studios’a girdi ve grubun hiçbir zaman yayınlanmayan demosu “Thor Arise” ı kaydetti. Grup bu kayıdı yeterince güçlü görmüyordu ve dünyada bu şekilde tanınmak istemiyordu. Grup daha sağlam birşeyler ortaya çıkarmak için yeni prova ve çalışmalara başladı ve tekrar stüdyoya girdi. Sonuç olarak ortaya ikinci demo “The Arrival Of The Fimbul Winter” çıktı. Bu demo birinci demoya göre gerek yakaladıkları sound gerek müzikalite bakımından daha tatmin ediciydi ve grup bu demoyu underground piyasaya sürmek için arayışlara başladı. Alınan cevap mükemmeldi. Grubun bu demosunu satmak ve haklarını güvence altına almak için Pulverised Records (Singapur) grupla bağlantı kurdu.
resim
Grup 1995 yılının Kasım ayında 5 günlüğüne Peter Tägtgren (Hypocrisy) e ait olan The Abyss Studios’a girmeye karar verdi ve bu süre içinde “Sorrow Throughout The Nine Worlds” albümü kaydedildi. Bu albüm 3 yeni parça ve ikinci demodan tekrar kaydedilmiş 2 parça içeriyordu. Albüm, 1996 Nisan ında piyasaya sürüldü ve grubun dünya çapındaki kariyeri daha da sağlamlaştı. Albümün piyasaya çıkışından 2 ay sonra davulcu Nico gruptan ayrıldı ve yerine Martin Lopez gruba dahil edildi. Bu andan sonra Amon Amarth’a birçok plak şirketinden teklif geldi ve grup bunların içerisinden Metal Blade ile anlaşmayı tercih etti. 1997 yılının Mart ayında grup, Metal Blade deki ilk albümü “Once Sent From The Golden Hall” i Peter Tägtgren ile kaydetmek için tekrar The Abyss Studio’ya girdi. Kayıt sonuçları AMON AMARTH’ın Swedish Death Metal sahnesinin en hiddetli ve agresif gruplarından birisi olacağını daha o zaandan kanıtlıyordu.
resim
2000 Kasımında The Abyss Studios un kapanması söz konusu olunca grup yeni kayıt için aceleci davrandı.Çok kısa bir sürede “The Crusher” albümü oluşturuldu.”The Crusher” AMON AMARTH’ın şimdiye kadar kaydettiği en brutal albümdü. Bu albüm gruba daha çok turneye çıkabilmesi için fırsat verdi. Grup artık bir çok ülkeden festivallere çağırılıyordu ve grup headliner olduğu ilk festivale Danimarka ve Almanya’da; Purgatory ve Seirim gruplarıyla çıktı. Turne büyük bir başarıyla sonuçlandı ve AMON AMARTH bu turne sayesinde Almanya’da yeni binyılda (2001 Ocak) sahneye çıkan ilk metal grubu olarak kayıtlara geçti. AMON AMARTH bu konserden sonra MARDUK ve VADER gibi devlerle birlikte No Mercy Festivals e katıldı ve bu festivalden sonra Marduk’un 2001 deki Amerika turlarını desteklemeye karar verdi. Fakat sponsorlar bulunamadığı için tur Ocak 2002 ye ertelendi. Grup 2002 yi beklemedi ve kendilerinin ilk Amerikan turnesine Diabolic (Tampa, Florida) in desteğiyle çıktı. Turne harika bir şekilde devam ediyordu fakat kordinatörler turneyi bir hafta gibi kısa bir sürede durdurdu ve AMON AMARTH Isveç’e geri döndü. Grup, Isveçli Death/Gore efendisi VOMITORY’ye Avrupa turu teklifinde bulundu. Teklif kabul edildi ve AMON AMARTH tekrar yollara düştü. Tur sırasında yeni albüm için birşeyler hazırlanmaya devam edildi.
header.jpg&h=574&w=962&zc=1
AMON AMARTH’ın yeni albümü “Fate Of Norns” da bir önceki albüm gibi Bernö Studios da kaydedildi.Bu albüm ve diğerleri arasındaki fark sorulduğunda Mikkonen; “Biraz klasik kaçacak ama albümde yakalanan sound süper ve şarkılar diğerlerine göre çok daha güçlü.Johan Söderberg’in şarkı yazımına katkısı öncekilere göre çok daha fazla oldu ve bu da müziğe yeni bir tat ve bakış açısı kazandırdı.Stüdyoya girdiğimizde birçok şarkının yazımı henüz tamamlanmamıştı ve stüdyoya girince farklı birşeyler çıkarabilir miyiz diye merak ettik.Düşündüğümüz gibi oldu ve Bernö sayesinde müzik çok farklı bir noktaya geldi.Bu Prodüksiyonda diğer hiçbirisinde harcamadığımız kadar enerji harcadık.” şeklinde açıklıyor.”
resim
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gD5tU-5NXd4&feature=player_embedded[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZPRt6Tt6RyM[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=e-UbViuK4fY[/youtube]
#2
İşte benim kuzeyli barbarlar...  :tebrik Teşekkürler sayın Lemminkäinen  sir