Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Amorphis - Silent Waters Şarkı İnceleme
#1
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tb2gjwq1WXg[/youtube]

Hikayesi

Şarkının sözleri anlamlı. Benim nickim olan Lemminkäinen'in yer altı dünyası Tuonela'da yine yer altı dünyasının tanrısı olan Tuoni ile olan savaşını anlatıyor. Lemminkäinen, Tuonela'da Siyah Kuğu'yu yakalamaya çalışırken nehirde boğulup ölüyor. Lemminkäinen'in annesi oğlunu aramaya çıkar. Dünyayı ve cenneti ararken oğlunu cennette bulur. Oğlunun kaderini öğrenir. Demirci Ilmarinen ona oğlunun nehirde boğulduğunu söyler. Anne Tuonela'ya girip oğlunun nehirdeki cesedini bulur. Paramparça olmuştur, parçaları teker teker toplar. Tanrıya oğlunu diriltmesi için yalvarır ama nafile. Ardından tanrıların tanrısı Ukko'nun salonuna çıkar. Oğlunu iyileştirecek olan şey çok şifalı bir baldır. Ukko anneyi arıya çevirir. Anne balı biriktirir ve oğlunu iyileştirir.Söz İncelemesi

Alıntı:A day's light told me of my son's fate
The sun showed the way, grim and severe
Pulled under the raging waters, my child
Sank in the drowning currents, my son
My son

A day's light burada demirci Ilmarinen oluyor. Ilmarinen bana oğlumun kaderini söyledi (told me of my son's fate). Güneş yolu gösterdi, sonrasında ise anne yer altı dünyası Tuonela'ya giriyor. Burası da korkutucu ve insanı umutsuzluğa düşüren bir yer. Azgın sular oğlumu dibe çekiyor. Oğlum akıntıda boğuluyor diye feryat ediyor annesi.
Alıntı:God of fire bring your light
Forger of sun help me now
Guardian of the shore will sleep in your warmth
Lull the folk of cold water
Banish the serpents of the dark
To the river let me go, and fetch my son away

God of fire bring your light dizesinde ateşin tanrısı olan Perkele, aynı zaman diğer adıyla Ukko'nun ona yolunu gösterdiğini tasvir ediyor.
Forger of sun help me now dediği kişi forger yani demirci Ilmarinen. Bana yardım et nidası var.
Guardian of the shore will sleep in your warmth, kıyının bekçisi yani annesi. Anne kıyıda oğlunu bekliyor.
Lull the folk of cold water soğuk suyun halkını dindir yada def et diye haykırıyor anne Ilmarinen'e. Bu halk sonraki mısrada serpent dediği Sea Serpent. Denizdeki dev yılanlar.
To the river let me go, and fetch my son away Nehre gitmeme izin ver ve oğlumu kurtarayım diyor. Anne Ilmarinen'e bir kez daha yalvarıyor.
Alıntı:A rake made of iron from the Gods of skies
The spirit of bright days, sent me the sun
Cold troops of Tuoni cannot stand in my way
Untouched I shall walk by the river of the night

Bu dizelerde ufaktan mutlu sona kavuşuyoruz. Annenin feryatları Ilmarinen'e tesir ediyor ve yardıma geliyor. İlk dize bununla ilgili. Gökyüzünün tanrısı demirden bir tırmık yaptırıyor Ilmarinen'e. Bu tırmıkla nehirdeki yılanları toplayıp öldürüyor.
Cold troops of Tuoni cannot stand in my way Tuoni yani Tuonela'nın tanrısının askerleri (sea serpent) benim karşımda duramaz diyor. Anne gaza geldi.
Son dizede kimsenin girmeye cesaret edemediği nehre dalıyor anne ve oğlunun parçalarını topluyor.
Silent Waters şarkının adı. Aslında bunu en yukarı yazsam da olurdu ama kapanış konuşması olarak yapayım dedim. Silent Waters dediğimiz şey Lemminkainen'in boğulmak üzere olduğu nehir. Çok sayıda sea serpent, Tuoni vs var. Silent kelimesi ne anlama geliyor peki dersek "ölüm sessizliği".
İşte az önce okudunuz. Amorphis güzel müzik yapmıyor, aynı zamanda Fin mitolojisini birebir anlatıyor.
Silent Waters Amorhis'in 2007'de çıkardığı albümün adı. Albüme ismini veren bir şarkı. İki versiyonu var, biri stüdyo diğeri de klip. Klip olanı tavsiye ederim. Ben onun sözlerini inceledim. Stüdyo sözlerinde bir kıta daha var.


Bu resim Lemminkainen'in annesi. Ilmarinen veya Ukko'ya yalvarır şekilde bakıyor. Sol üstteki kuğu kıs kıs gülüyordur kesin.  Tongue

resim


Bu resimde albümün kapak resmi. Kuğumuz bu kez kapak resmi olmuş...

[img height=400 width=400]http://www.nuclearblast.de/static/articles/143/143738.jpg/1000x1000.jpg[/img]