Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Elder Scrolls Hikayesinin Oluşumu ve Kehanetleri
#1
Evet, bildiğiniz üzere Elder Scrolls oyunlarının hikayesi farklı bir şekilde ilerliyor. Bazen tahmin edemeyeceğimiz şekilde, bazen ise oyunun içindeki  ileriye dönük ipuçları sayesinde. Elder Scrolls oyunlarının çoğunda ileride olacaklar temelinde bize anlatılıyor, bunu çoğu zaman fark edemiyoruz. Elder Scrolls oyunlarının birbiriyle bağlantısı yok ancak görünürde yok, derine indiğimizde neyin ne olduğunu ozaman fark ediyoruz; Şimdi o derinliklere inelim ve oyunlar arasındaki bağlantıları ve ileri bakışlı ipuçlarını inceleyelim…

Head The Blades, Cauis Cosades ve İmparatorluk

Morrowind oyununda ki Blades ajanlarının Grandmaster’ı Cauis Cosades bir konu hakkında (Head The Blades) şöyle diyor;

Alıntı:“There's nothing to it. Each agent has his own assignment, and reports directly to Cyrodiil. You're promoted to Operative mostly to preserve your independence. You're no fool. The days of the Empire are almost over. When the Emperor dies, nine hells're going to break loose. Forget about the Imperial City. Think locally. Worry about the Sixth House and Dagoth Ur. And squabbles between the Great Houses and the colonists. The rest of the political nonsense doesn't amount to a plate of scuttle.

Evet, ileriki oyunlarda ne olduğunu Morrowind oyununda su altında öğrenmiş oluyoruz, hem Oblivion hem Skyrim, IV:Obliviondaki krizin, VEmbarrassedkyrim'deki ise Morrowind Hanelerinin durumu. Cauis Cosades, Morrowind (Yani Oblivion Krizinden önce) zamanında IV:Oblivion çıkmadan önce Oblivion kapılarının açılıp İmparatorun öleceğini, İmparatorluğun  ve Morrowind hanelerinin ne hale geleceğini (Yani dolaylı olarak Oblivion Krizi) biliyor ve bize söylüyor. Nereden biliyor? Çünkü Cauis Cosades söylediğine göre İmparator Uriel Sepim VII ile yakınmış.  Uriel Septim IV:Oblivion oyunun açılış sahnesinde şöyle diyor;

Alıntı:“I was born 87 years ago. For 65 years I've ruled as Tamriel's Emperor. But for all these years I have never been the ruler of my own dreams. I have seen the Gates of Oblivion, beyond which no waking eye may see. Behold, in Darkness a Doom sweeps the land. This is the 27th of Last Seed; the Year of Akatosh 433. These are the closing days of the 3rd Era, and the final hours of my life.”

Alıntı:"87 yıl önce doğdum, 65 yıl Tamriel'i İmparator olarak hüküm ettim.Ama bütün bu yıllar içinde kendi rüyalarımı bir türlü hüküm edemedim.Uyanık gözlerin göremediği Oblivion kapılarını gördüm.Akabinde, karanlığın içinde bir azap toprağımızı süpürüyor.Şimdi ise 27. Last Seed, Akatosh'un Yılı, 433. 3.Çağın son günleri...ve hayatımın ise son saatleri."

Peki Uriel Septim İmparatorluğun yıkılacağını ve öleceğini nereden biliyor? Uriel Septim Arena oyunun’da yani Imperial Simuclarum sırasında Jagar Tharn tarafından Oblivion’a hapsediliğinde, büyük ihtimal Mehrunes Dagon’un mekanına yani Deadlands’a hapsedildi, çünkü Jagar Tharn Mehrunes Dagon tarafından destekleniyordu. Uriel, oradayken İmapratorluğa ve gelecekte neler olduğunu gördü ve kurtarıldıktan sonra dostlarına haber etti. Ayrıca Oblivion'u oynarsanız son saatlerinde yani Mythic Dawn ajanları tarafından tüm varisler öldürüldüğünde ve sıra Uriel Septim'e geldiğinde bunu sezebiliyordu, başına gelecilecekleri öngörmüştü.

Yani kronolojik olarak;  Arena oyununda Oblivion’a hapsediliyor, orada İmparatorluğa neler olacağını görüyor vebelli kişilere ve dostalarına (Cauis Cosades gibi kişilere) bildiriyor. Cauis ise bize neler olacağını birbir su altında bu şekilde söylüyor. Bunun sonucu olarak Oblivion ve Skyrim oyunlarında bunların hepsi birbir gerçekleşiyor.

The Prophecy of Oddfrid White-Lip

Morrowind’in Bloodmoon ek paketindeki Miscellaneous görevlerinden biri olan “The Sad Seer” görevinde bize Oddfrid adlı Draugr (Kendisi peygamber diye tanımlanıyor) bize görevi veren Geilir the Mumbling adlı Nord’un içinden bize şöyle bir kehanetten söz ediyor;

Alıntı:“When the dragon dies, the Empire dies. Where is the lost dragon's blood, the Empire's sire? And from the womb of the void, who shall stem the blood tide?”
Evet, burası tekrar Oblivion’a gönderme gördüğünüz gibi.

Ayrıca;

Alıntı:"the time for the hunt is near. You are both hunter and hunted..."
bu ise eğer bitirmemişseniz Bloodmoon ana görevinin son görevine göndermedir, bu normal kehanetten söylediği ayrı bir söz.

Şimdi Oblivion’un ilk duyurulduğu zaman görülen açılış ekranlarında ki tüm kehanete göz atalım (Yine The Prophecy of Oddfrid White-Lip olarak geçiyor);

Alıntı:When the dragon dies, the Empire dies.
Where is the lost dragon's blood, the Empire's sire?
And from the womb of the void, who shall stem the blood tide?
So long as the Blood of the Dragon Prince runs strong in her rulers, the glory of the Empire shall extend in unbroken years.
His heart's blood bleeds in darkness
For once the portals are opened, who shall shut them upon the rising tide?
For Lord Dagon forever reborn in blood and fire from the waters of Oblivion.
Find him... and close shut the marble jaws of Oblivion.

Dragon, Septim İmparatorlarına yani dolaylı olarak Uriel Septim’e gönderme, ayrıca dragon blood ise Septim hanedanlığına. Void Oblivion, Blood tide ise Daedric kapıları ve portallarından çıkan Daedra sürülerini temsil ediyor. Bir sonraki satır’da ise(4.) Dragon Prince, Tiber Septim’i yani Dragonborn İmparatorluğunu temsil ediyor. Son satırda ise “him” son varis yani Martin Septim’i ve Oblivion kapılarını kapamamız gerektiğini söylüyor.

Son satırdaki “marble” kelimesi hariç söylenen söz Uriel Septim’in Oblivion fragmanındaki sözleriyle aynıdır ve oyun dosyalarının içinde bulunabilir, bunlar aslında gerçekteki son sözleridir.

Sheogorath’ın Arena ve Daggerfall Main Quest’e göndermesi

Şimdi şunu bir açıklığa kavuşturalım Elder Scrolls Online bir spin-off oyunudur ve Elder Scrolls oyunlarının Travels: Dawnstar oyunundan (2.Çağ 283) sonra en uzağında geçer (2.Çağ 582). Yani Elder Scrolls Online tüm oyunlardan sonra çıkmasına rağmen Elder Scrolls oyunları içinde kronolojik olarak ikinci oyun olarak geçiyor, üçüncü olarak ise onu Adventures: Redguard takip ediyor. (2Ç 864)

Her neyse ESO’da “Long Lost Lore” adlı görevde Sheogorath bize direkt olarak şöyle diyor;

Alıntı:"Nothing so difficult as, say, reassembling the Staff of Chaos or rebuilding the Numidium"


Yuh ne oluyor ya? Neredeyse 700 sonrasını söyledi adam bize. Staff of Chaos Jagar Tharn’ın asasının parçalarını aradığımız (Asa çok önemli çünkü) ilk oyun olan 3.Çağ 389’daki Arena’ya, Numidium ise 2.Çağ 896 yılında Tiber Septim tarafından tekrar aktif edilecek ve 3.Çağ'daki Daggerfall oyununa atıfta bulunuyor. ESO tekrar dediğim gibi bunların hepsinden önce geçiyor yani 2.Çağ 582’de, Sheogorath bir nevi geleceği öngörüyor yani. Böyle göndermeleri ihmal etmemişler.

The Last Prophecy


Morrowind Main Quest’te Mehra Milo and the Lost Prophecies adlı görevin sonlarıda doğru Dissident Priestlerin gizli sığınağı olan Holamayan’da bize "The Last Prophecy" adında bir kitap veriyor, bu kitap Nerevarine Kehanetinin bilinmeyen noktaları.

Alıntı:From seventh sign of eleventh generation,
Neither Hound nor Guar, nor Seed nor Harrow,
But Dragon-born and far-star-marked,
Outlander Incarnate beneath Red Mountain,
Blessed Guest counters seven curses,
Star-blessed hand wields thrice-cursed blade,
To reap the harvest of the unmourned house.

Bizi burada ilgilendiren kısım 3. Satır.

3.Satırda gördüğünüz üzere bir “Dragon-born” kelimesi görüyorsunuz, evet ileriye dönük oyunlarda (Oblivion ve Skyrim) adını sık sık duyacağımız Dragonborn kelimesi bir kitapta ilk burada çıkıyor ortaya. O satırın anlamı ise Nerevarine’nin İmparatorluk adı altında Ashlanderlar ve Dunmerlere göre bir outlander olarak doğacağı anlamına geliyor.

Eno Romari ve Oblivion olayları

Morrowind Tribunal ek paketinde, gittiğimiz Mournhold'un Godsreach bölümündeki Eno Romari bize şöyle diyor;

Alıntı:Our beliefs are very simple, dear friend. The blessed Tribunal, though once filled with glory, are no longer the gods they once were. As with the tides and Tamriel's moons, all cosmic powers will wax and wane. But, when gods die, it creates ripples throughout the lands. The passing of the Three will be a prelude to the end of this era, and the beginning of the next. The followers of the End of Times are making ourselves ready for this to happen.

We realize that the end of the era will bring many changes. We believe that the gates of Oblivion will open, and the multitude of daedra will roam this world freely. Some might tell you that this is a good thing, that we are descended from the daedra and it will be a return to the natural order of things. I know differently, though. The coming age will be a time of great horror.

The Daedra Princes are not our ancestors. Nor are they our allies. They will wash over the land, destroying all that man and mer have built over these thousands of years. The only protection from this scourge will be our true ancestors that have gone before us and watch over us even now. Many of our followers choose to participate in the Cleansing, to prepare the way for the rest of us. It is a sacrifice to be sure, but it is for the greater good.

İlk paragrafı ele alalım; Burası Tribunal hakkında, Tribunal'e ileride ne olacağını herkes biliyordur umarım, buyrun daha gerçekleştirmeden su altından söyledi arkadaş bize. Son cümlede söylediği "End of Times" adlı bir tarikatı bağlıymış bunlar. Yani kabaca "Kıyamet Alametleri", artık ne olacaksa (!) hazır bu elemanlar, Kıyamet'i ikinci paragrafta anlayacaksınız.

İkinci paragrafta; Evet, bu çağın sonunda neler olacağını öngörüyor ve bize direkt söylüyorlar. İkinci paragraf tamamen IV:Oblivion oyununa gönderme. Daha IV:Oblivion çıkmamış tekrar belirtmek gerekirse.

Elder Scrolls: Adventures Redguard'ın Morrowind, Oblivion ve Skyrim'i onaylaması!

Evet arkadaşlar en bombaları en sona sakladım.

TES Adventures:Redguard 1997'de yani Morrowind'den 5-6 yıl önce yani (Morrowind, Daggerfall'dan belli bir süre yapımına rağmen duyurulmadı, Redguard ve Battlespire yüzünden ise Morrowind bir süreliğine askıya alınıyor, 1990-2000 sıralarında yani Redguard'dan sonra oyunun duyuruluş aşamasına geçiliyor) 2002-2003 sıralarında çıkarılmış bir oyun, Oblivion ve Skyrim'i hiç saymıyorum bile. Smile

Şimdi Adventures: Redguard'ın fragmanındaki 20 . ve 30. saniyeler arasındaki kitaplıklara bir göz atın...;

Eğer göremediyseniz ben size şöyle göstereyim.

[table][tr][td]
resim[/td][td]resim[/td][/tr][/table]

Evet! Fragmandaki kitaplıkta resmen çıkmamış ama ileride belkide 5 ile 8 yıl sonra çıkacak Elder Scrolls oyunlarına atıfta bulunuyor, Morrowind ve Oblivion!(Farkına vardınızmı bilmiyorum ama kitaplıklar Elder Scrolls serisini, sol taraftaki kitaplıktaki kitaplar Ana oyunları, sağdakiler yani Redguard kitabını açtığımız kitaplık ise Spin-offları temsil ediyor.) Ancak sondaki "ROMANELLİ" veya "ROME" nin ne olduğunu bilemiyoruz, Reddit'teki bazı kişilere göre o çıkmayan "Eye of Argonia" (Morrowind'in çıkışı engelledi) oyununa yada "Skyrim"in ilk ismine atıftaymış ki Skyrim'in olmadığını şöyle anlıyoruz;

Diğer fragmanda kitaplıktaki Advestures: Redguard kitabını kapatırken son sayfada gözümüze şu çarpıyor;

[table][tr][td]
resim[/td][td]resim[/td][/tr][/table]

(Hepsi için; http://imgur.com/a/HDVfo#9)

Gördüğünüz üzere "Rains over Skyrim" yani "Yağmurlar Skyrim'in Üzerinde", evet tahmin ettiğimiz gibi Elder Scrolls serisinin son oyunu olan VEmbarrassedkyrim'in üstündeki son yağmurları bize gösteriyorlar. Yani eski Elder Scrolls serilerinde Skyrim'e kadar atıfta bulunuluyor. Ancak! farkındaysanız "ROMANELLİ" veya "ROME"yi hala anlayamadık! Ne dersiniz, Skyrim'den sonraki oyuna küçükte olsa bir atıfta bulunuyormu?

Yukarıdaki mesele ile ilgili küçük bir detay daha; Elder Scrolls serilerinde yapım aşamalarındayken bir çok fikir hemen değiştirilebiliyor. Mesela Elder Scrolls; Oblivion ana oyunlar içerisinde oyunun isminde Tamriel Kıtasında bir ülkenin olmadığı tek oyun (Elder Scrolls IV: Cyrodiiil?)  bu yüzden ilk olarak Oblivion BURADA yazdığı gibi Summerset Isle'de geçecekmiş;

Alıntı:This could be the final chapter in the Elder Scrolls series.  Very little is known about it, other than it starts on Summerset Isle. As all veteran gamers know, though, "Oblivion" is the term for the afterlife.  Bethesda is apparently going all out on this one, and it is rumored that you may be able to do things such as lead armies, run kingdoms, and fight wars.  This game will be VERY cool.

Expect to see this one far in the future, definately after 2001.

Ancak bunun doğru olup olunmadığı bilinmiyor.

Elder Scrolls serisinin ne kadar ileriye yönelik bir seri olduğunu, nasıl bir Lore, Kehanet ve Hikaye'sinin genişleme sistemini olduğunu umarım anlamışssınızdır. Okuduğunuz için teşekkür ederim, umarım şaşırmışssınızdır. Smile

05.09.2016 Güncellemesi

Elder Scrolls Online Varen Aquilarios (Prophet)'ın gelecekteki ESO Ek Paketlerine gönderme yapması


Bu bilgiyi onaylanmadan koymam belki de daha iyi olur. Çünkü şüphe yok ki Prophet ermiş bir kişi ve söylediklerinin altında bir çok şey yatıyor.

Elder Scrolls Online'ın ikinci ek paketinde yani Orsinium'un "Long Live the King" adlı son görevinde karşımıza Prophet yani Varen Aquilarios şöyle diyor;

Alıntı:"Greetings, Vestige. Though, I can hardly call you that anymore, can I? Let us say, Meridia's Champion, the Hero of Coldharbour, the Savior of Tamriel."

Varen? But, I saw you die! "So you did. And I have gone on to the next great adventure."

Why have you returned? "I bring you a warning, Champion. Oblivion stirs. Great and terrible machinations have begun. Once again, Tamriel is in danger. You have a part to play in the events to come."

What events? "A great war is coming. A war between the forces of Oblivion. The Daedric Princes are choosing sides. The great deceiver, the sewer of discord, and the patron of darkness plot a great deception."

What must I do? "Be ready. Watch for signs. The war shall begin when the gates of Sotha Sil's lost city are re-opened. So the scrolls portend. So shall it be."

Will you help me? "I cannot aid you in the coming battle. My time in this world is at an end. I must take my place in the Immortal Plane. Farewell, old friend. We will not speak again."

Wait! I don't understand!

Varen Aquilarios son bir gücüyle bizi uyarmaya gelmiş. Oblivion'un karıştığını, Tamriel'in bir kez daha büyük bir tehlikede olduğunu, Daedric Prenslerin taraf seçtiğini ve bu olayların içinde bizimde olacağımızı söylüyor, yani en azından Elder Scrolls böyle işaret ediyormuş. Çünkü biz bir zaman yarığıyız.

The Great Deceiver = Boethiah
Sewer of Discord = Mephala
Patron of Darkness = Nocturnal

Burdaki kelimeler işte bu Daedric Prenslere ait. Mephala'nın Daedric Diyarı "Spiral Skein" da zaten bir DLC geleceği daha önce duyurulmuştu. Diğerleri ise bunu tamamlayabilir çünkü ESO'nun en genişletilmiş haritasında, haritada yazan tüm Daedric yazılar her bir Daedric Prensin diyarına ait, ilk olarak elbette ESO'nun ana konusuna konu olan Molag Bal ve Coldharbour bulunuyor.

Son olarak işaretlere dikkat etmemizi ve savaşın Sotha Sil'in kayıp şehrinin yani Clockwork City'nin kapıları açıldığında başlayacağını söylüyor. Clockwork City içinde bir ek paket geleceğini en azından ek paket değilde oyuna kesinlikle ekleneceğini biliyoruz.

Sotha Sil, Vivec ve Almalexia'nın aksine sadece düşman olarak değil dostani bir şekilde Daedric Prenslerle içli dışlı olmuş birisi.

Gördüğünüz üzere bunların hepsi birbirleriyle bağlantılı. ESO'nun tam bir Zaman Yarığında yer aldığı için yeni olayların yeni zaman dilimleri içinde oluşacak gibi gözüküyor ve bunun geleceğe nasıl bir etki edeceğini ise bilmiyoruz.

Not2: Aynı şeyler V: Skyrim’de VI. Oyun için gönderme var mı? Diye soracaksınız biliyorum ama bunu bilemiyoruz, çünkü çoğu atıflar diğerki oyunda ortaya çıktığında onaylanmış ve emin olmuş olunuyor, İllaki vardır.
[+] Malkoçoğlu isimli üyenin iletisini 3 üye beğendi
#2
Çok şekil bir çalışma olmuş. İçimden bir ses altıncı oyunun çıkmayacağını söylüyor ama neyse Tongue
#3
Okurken resmen ağzım açık kaldı. Harika bir çalışma olmuş. tes
#4
Başarılı bir çalışma olmuş.Ürkütücü derecede detay içeriyor.Neden böyle birşey yapmaya gerek duydukları ise ayrı muammadır bence.
#5
Malkoçoğlu döktürmüş yine ellerine sağlık. Çok detaylı bir çalışma.
#6
(18.08.2015, Saat: 16:11)mertusta link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok şekil bir çalışma olmuş. İçimden bir ses altıncı oyunun çıkmayacağını söylüyor ama neyse Tongue

Neden öyle düşünüyorsun ki ? Sadece öyle mi hissediyorsun yoksa gerçekten 6. oyunun çıkmayacağını destekleyen bir şey mi var ? Cheesy  Tongue
#7
(18.08.2015, Saat: 17:25)Remr link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Neden öyle düşünüyorsun ki ? Sadece öyle mi hissediyorsun yoksa gerçekten 6. oyunun çıkmayacağını destekleyen bir şey mi var ? Cheesy  Tongue

98'de çıkan Redguard oyununda 2011'de çıkan Skyrim'e kadar gönderme var oyunlarda. Ama 6. oyuna dair hiçbirşey yok Cheesy
#8
(18.08.2015, Saat: 17:59)mertusta link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 98'de çıkan Redguard oyununda 2011'de çıkan Skyrim'e kadar gönderme var oyunlarda. Ama 6. oyuna dair hiçbirşey yok Cheesy

Hocam belki küçük bir ihtimal eğer çok ileri görüşlü iseler ki ben pek sanmıyorum ama  Skyrim'den sonra araya ESO'yu sokacaklardı ve bu yüzden 6. oyun için bizi çok şaşırtacak birşey yapmak için 6. oyun ve devamındaki oyunlarla ilgili bir ayrıntı vermemişlerdir.
#9
Buram buram emek kokan bir çalışma olmuş.Ellerine sağlık.
#10
Hepsi daha önceden yazılmış demek çakal Bethesda Cheesy tes
#11
Skyrim'de ki bütün diyalogları falan tekrar mı okusak acaba?  Big Grin
#12
Redguard'ın fragmanını çok güzel yakalamışsın hocam.
#13
İmgur mahkeme kararıyla kapanmış sanırım resimleri göremedim? Tongue

İçeriği GösterSpoiler:
#14
Benim aklıma şu takıldı college of winterhold da magnus'un asasını bulmak için bilgi toplarken bir adam bize bi harita gösterdi puzzle çözdükten sonra fakat güney bölgeleri gözükmüyordu bunla bir alakası olabilirmiydi ?
#15
O harita staff of magnus'un ve eye of magnus'un yerini gösteriyor dikkat edersen skyrim üzerinde 2 tane ışık parlıyor. [member=4760]Sepulcher[/member]