Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Elder Scrolls Online İmparatorluk
#1
Elder Scrolls Online'in en ilgi çekici ve oyuncuları cezbeden yani imparator olabilmeniz. Ne yazık ki Tamriel topraklarında bir imparatora yetecek kadar yer var. Peki imparator olmak için ne yapmamız gerekiyor, özellikleri nedir teker teker inceledik.

İlk olarak şu kesinki kimse imparatorluğu elinin tersiyle itmek istemeyecektir. Aynı ittifakta olsanız dahi imparatorluk tahtına oturmak ve o rütbeye erişmek için kendi ittifakınızda olan arkadaşlarınızın ayağını kaydıracağınız kesin. Peki bu imparatorluğu bu kadar özel kılan şey ne? Elbette inanılmaz karizmatik olması ve sizi oyundaki en güçlü oyuncu yapması!

Elder Scrolls Online'ın başlangıcında imparator bulunmuyor. Taht boş ve ele geçirilmeyi bekliyor. Oyuncular Cyrodiil'deki kaleleri ele geçirerek (6 kaleyi almanız şart) nihayetinde İmparatorluk Şehrine dayandığında anlayın ki imparatorluğa çok yakınsınız. İttifakın en yüksek puana sahip olan oyuncusu şehir ele geçirildiğinde otomatik olarak imparator olmuş oluyor. Bireysel olarak inanılmaz artıları olduğu gibi oyuncunun ittifakına da çok önemli katkısı var.
  • İmparator olan oyuncunun özel yetenekleri ve yetenek ağacı olacak. Bu yetenek ağacı normal oyuncularınkinden kat be kat üstün.
  • Tahta geçen oyuncu kendisine olduğu kadar aynı ittifaka mensup olduğu oyunculara da bonus kazandıracak. Örneğin meydan savaşında imparator, çevresindeki dost askerlerin güçlerini arttırabiliyor. Bir nevi Sauron gibi. Tek kılıç darbesiyle onlarca askeri havaya uçurabilecek güçte.
  • İmparatorun özel bir zırh seti bulunuyor. Doğal olarak oyundaki en güçlü ve pahalı zırh seti. Pahalı olması onu satabileceğiniz anlamına gelmiyor maalesef...

Özetle imparator olan oyuncu kısmen ölümsüz gibi oluyor. Peki bunu yenmek mümkün değil mi? Elbette mümkün. Birkaç taktik verelim. Çok iyi organize olmanız şart. İmparatorun kendi dostlarıyla olan bağlarını kesmelisiniz. Zaten tek başına yeterince güçlü olan imparator, birde çevresindeki dostlarını güçlendirince durdurulamaz bir ordu ortaya çıkmış oluyor. Bu yüzden yapılması gereken ilk şey imparatoru savaş meydanında yalnız bıraktırmak, etrafını temizlemek. Sıra geldi imparatora. İşte en zor kısım burası. İmparatora saldırırken tüm sınıflardan oyuncunun olması bir kere olmazsa olmazlardan. Sorcerer sınıfı yaralılara derman olurken savaşçılar nefes aldırmadan saldırmak zorunda. Nightblade sınıfı ise işi bitiren sınıf. Dragon Knight asıl saldırıyı yapan ve en çok hasarı alan sınıf olarak gözükse de Nightblade'in gizli saldırıları imparatora en çok zarar veren sınıf olmasını sağlıyor. Bildiğiniz parçala, böl, yok et taktiği işleyecek...

resim

Nasıl İmparator Olunur?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere İmparatorluk Şehri'nin etrafındaki 6 kaleyi ele geçirdikten sonra İmparatorluk Şehri'ni ele geçiriyorsunuz. Ele geçiren ittifakın en çok puana sahip oyuncusu da imparator oluyor. Tek yol bu. Peki en iyi oyuncu nasıl olacağız? Alt başlıkta onu anlatalım öyleyse.

Oyundaki guildlere yani loncalara üye olun. En fazla 5 loncaya üye olabiliyorsunuz. Loncanızın gücü arttıkça kazandığınız puanda artıyor.
Grup halinde oynayın. Arkadaşlarınızla toplanın ve grup olarak savaşın. Toplu halde daha etkili saldırılar yapacaksınız ve Tamriel'daki güçlü yaratıklarla daha kolay başa çıkabileceksiniz.
Haritanızı takip edin. Oyundaki harita anlık olarak değişiyor. Nerede kuşatma var, nerede savaş çıkmış anında öğrenebiliyorsunuz. Olası bir durumda ittifakınızın yardımına koşun. Ayrıca haritada düşman ittifak ordularının sayısı çok kalabalık olduğunda ve Elder Scrolls ele geçirildiğinde haberdar olabileceksiniz. Bu tip durumlara müdahale etmeniz size puan kazandıracaktır.
Yeteneklerinizi geliştirin. Puanlarınızı akıllıca harcayın ve tek bir alanda o alanın en iyisi olmaya bakın. Rol yapma oyunlarında her şeyden olsun diye bir mantık yoktur. Eğer böyle yaparsanız her sınıftan bir tutam olur ama hiçbir şey tam olmaz. Bir alana yoğunlaşın ve o alanda gözde olmayı amaçlayın. Faydasını göreceksiniz.
Yardımsever olun. Oyunda en çok puan kazandıran eylem, çok fazla hasar vermek kesinlikle değil. Herkesin bu düşünceyle hareket edeceğini varsayarsak Priest sınıfı çok önemli konuma geliyor. Tüm oyuncular hasar vermeye odaklıyken siz takım arkadaşlarınızı iyileştirirseniz daha çok puan kazanırsınız çünkü iyileştireceğiniz takım arkadaşınız fazla sonuç olarak daha fazla puan kazanacaksınız!

resim

İmparatorluk Nasıl Kaybedilir?

İmparator olmak hiç kolay değil. Fakat kaybetmek çok kolay. İmparator oldum tüm dertler bitti demeyin, tahtınızı koruyun. Ele geçirmiş olduğunuz 6 kaleyi elinizde tutmak en önemli meselelerden biri. İmparatorluğu nasıl elde ettiyseniz aynı şekilde kaybedebiliyorsunuz. Başka bir ittifak kaleleri ele geçirip İmparatorluk Şehrini'de aldığı zaman imparatorluk günleriniz sona ermiş oluyor. İmparatorluğu kaybetmenin tek yolu bu. Fakat tahttan indirilmeniz imparatorluk yeteneklerinizin tamamen kaybolduğu anlamına gelmiyor. Bu özellikler hala duracak ve kullanabileceksiniz, sadece etkileri zayıflayacak. Yani diğer oyuncular sizin bir zamanlar "emekli imparator" olduğunuzu anlayabilecek.
#2
Eline sağlık. İmparatorluk oldukça Overpower duruyor. Cheesy
#3
İster misiniz sunuculardan birindeki imparator bu siteden çıksın? Cheesy
#4
Oyuncu boss oluyor anladığım kadarıyla, her sınıftan adam lazımsa. Smile
#5
(07.01.2014, Saat: 17:42)JESTER link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İster misiniz sunuculardan birindeki imparator bu siteden çıksın? Cheesy
Üye akını olur.  Cheesy
#6
İnternet el verirse ben rahatlıkla oynarım bu oyunu maaş zaten euro nasıl olsa  kahve
#7
Oyun güzel olursa ben de oynarım, ama tek sefer ödesek hoş olurdu. Daha önce karşı çıkıyordum ama Guild Wars 2 oynadıktan sonra tek ödemeyle bile oyunun rahatça devam ettirilebildiğini gördüm. (Bu konuda SoNHaKaN küçük bir özürü hak ediyor. Smile ) Ortada çok büyük paralar dönüyor aslında. Eğer böyle tutmaz da sonradan aylık ödemeyi kaldırırlarsa oyun rezil rüsva olur, sistem değiştiren oyunların akıbetini görüyoruz, baştan B2P yapsınlar da sonradan saçmalıklar çıkmasın bence.
#8
(10.01.2014, Saat: 14:36)SoNHaKaN link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İçtenliğin ve samimiyetin için seni gözlerinden öpüyorum. Sizinle beraber ESO evreninde gezmek benim için bir tutku olurdu, oysa Amerika veya Avrupa da (Türk parası mantığıyla 15 tl) değerinde bir ücretle oynanacak bir oyunu Türkiye'de 40 tl ye yakın aylık üyelikle oynamak bana koyar açıkçası. Ama size 2014 de sadece bir kez ödeme ve free play olacak çıkacak oyunları göstereyim. Varın siz düşünün ESO bunlar karşısında ne kadar dayanabilecek.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pjw7A0sDVcU[/youtube]

şu vermiş olduğun oyunların hiç birinde elder scrolls havası yok onu geçtim harbiden işe yaramaz oyunlar aralarında 1 tane oynanabilitesi yüksek oyun var o da "Archeage"....
#9
İyi de siz oyunlara genel oyuncu kitlesini dahil edip Elder Scrolls fanı olanlar ve fanı olmayanlar olarak ayırıyorsunuz. Oysa ki online oyunlarda piyasa online oyunların kurdu olmuş oyuncu kitlelerinden sorulur yurt dışında. Sadece Türkiye olarak düşünmeyin, oyunun çıkacağı ülkeleri de hesaba katın. Bu oyun online fanı olan oyuncu kitlesi -ki sayıları tahmin ettiğinizden çok çok fazla- üzerinde etkili olursa ESO bir yerlere varır. Yok etkili olmazsa, zaten paçasını kurtaramaz hiçbir şekilde. Sonuçta online oyunlarda reklam azınsanmayacak derecede önemli etmendir.
#10
(10.01.2014, Saat: 22:26)JESTER link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İyi de siz oyunlara genel oyuncu kitlesini dahil edip Elder Scrolls fanı olanlar ve fanı olmayanlar olarak ayırıyorsunuz. Oysa ki online oyunlarda piyasa online oyunların kurdu olmuş oyuncu kitlelerinden sorulur yurt dışında. Sadece Türkiye olarak düşünmeyin, oyunun çıkacağı ülkeleri de hesaba katın. Bu oyun online fanı olan oyuncu kitlesi -ki sayıları tahmin ettiğinizden çok çok fazla- üzerinde etkili olursa ESO bir yerlere varır. Yok etkili olmazsa, zaten paçasını kurtaramaz hiçbir şekilde. Sonuçta online oyunlarda reklam azınsanmayacak derecede önemli etmendir.

Yabancı forumlardaki yorumlara baktığımızda da çoğu aylık ödemeyi desteklemiyor ama. Elder Scrolls fanı olup ödeme sistemi böyle olduğu için oyunu almayacaklar olduğu gibi, Elder Scrolls fanı olmayanlardan da neredeyse hepsi ödeme sisteminden dolayı hiç başlamayacak. Şu an WoW dışında aylık ödemeyi başarılı bir şekilde uzun zamandır devam ettiren neredeyse hiç oyun yok, hatta bu sistemle gelip başaramayan oyunlar o kadar batıyor ki buy to play'i geçtim, free to play oluyor, çoluk çocuk mekanına dönüyor. Piyasaya baktığımızda bu zamanda oyunu aylık ödemeyle çıkarmak akıl karı değil, Zenimax fanlara çok güveniyor. Ama ESO'yu bekleyen fanların çoğu da Elder Scrolls serisine benzeyecek diye bekliyor. Sıradan bir mmo olduğu ortaya çıkarsa sırf Online değil, seri de saygınlğını kaybeder. GW2 Buy to Play sistemini sürdürüyor mesela, ki çok kaliteli bir oyun bence. ESO da böyle yapabilir, yılda bir dlc çıkarır, olur biter, ki zaten bu haliyle bile yılda bir dlc çıkaracaklar emin olun. Daha önce aylık ödemeyi dsteklemiş biri olarak konuşuyorum.
#11
(07.01.2014, Saat: 17:42)JESTER link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İster misiniz sunuculardan birindeki imparator bu siteden çıksın? Cheesy

Mega server işi ne oldu bu arada ? bir çok sunucuya mı döndüler ?
#12
(10.01.2014, Saat: 23:16)azog link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mega server işi ne oldu bu arada ? bir çok sunucuya mı döndüler ?

İki sunucu var, PC ve Mac birinde, XBoxOne ve PS4 diğerinde.
#13
(10.01.2014, Saat: 22:42)vatansever link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yabancı forumlardaki yorumlara baktığımızda da çoğu aylık ödemeyi desteklemiyor ama. Elder Scrolls fanı olup ödeme sistemi böyle olduğu için oyunu almayacaklar olduğu gibi, Elder Scrolls fanı olmayanlardan da neredeyse hepsi ödeme sisteminden dolayı hiç başlamayacak. Şu an WoW dışında aylık ödemeyi başarılı bir şekilde uzun zamandır devam ettiren neredeyse hiç oyun yok, hatta bu sistemle gelip başaramayan oyunlar o kadar batıyor ki buy to play'i geçtim, free to play oluyor, çoluk çocuk mekanına dönüyor. Piyasaya baktığımızda bu zamanda oyunu aylık ödemeyle çıkarmak akıl karı değil, Zenimax fanlara çok güveniyor. Ama ESO'yu bekleyen fanların çoğu da Elder Scrolls serisine benzeyecek diye bekliyor. Sıradan bir mmo olduğu ortaya çıkarsa sırf Online değil, seri de saygınlğını kaybeder. GW2 Buy to Play sistemini sürdürüyor mesela, ki çok kaliteli bir oyun bence. ESO da böyle yapabilir, yılda bir dlc çıkarır, olur biter, ki zaten bu haliyle bile yılda bir dlc çıkaracaklar emin olun. Daha önce aylık ödemeyi dsteklemiş biri olarak konuşuyorum.

aslında doğru söylüyorsun bende sana katılıyorum ve buy to pay olayını istiyordum dlc sistemiyle devam ederdi şimdi seninde dediğin gibi oyunu alacakların çoğu elder scrolls serisinin hayran kitlesi fakat mmo olayı çok farklı oluyor ne kadar süre tatmin edici olur bilemem 1-2 ay parası verilip oynanılır sonrasında alınmaya devam edilir mi edilmez mi orasını zaman gösterecek hadi bakalım....
#14
eline sağlık mert harika bir yazı olmuş
#15
Çok merak ettiğim bir konuydu. Oldukça güzel temel bir açıklama olmuş. Ancak imparatorluk sistemi bende tam oturmuş değil. Kafamda bir , iki soru mevcut

Bildiğimiz gibi imparator olmak rank sistemi ile yani pvp deki başarın ile mümkün.
1- Sistemimiz  gördüğüm kadarıyla asist ile de çalışıyor doğru mudur ? (Vur eğer ölürse rank gelsin mantığı) örneğin ; Guild wars 2
2- Eğer soru birin cevabı evet ise. Alan hasarı (aeo) yapan sınıflar dahamı şanslı
3- Yakın dövüşçü olarak oynayan sınıfların imparator olması zor mu olacak ?