Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Güncel Değil! |  Elder Scrolls Online Nightblade Sınıfı
#1
Gizliliğe odaklanan Nightblade sınıfı doğal olarak gizlenme üzerine oluşturulur. Hançerler, yaylar hatta kara büyü kullanacağınız silahlarınız olacak. Bir assassin gibi gözükse de ondan farkı Nightblade karakterin büyüyü de etkin olarak kullanmasıdır.

Stamina bu sınıftaki oyuncular için en önemli etken. Giyeceğiniz zırhlar hafif zırhlar kategorisinden olmalı. Ağır zırhlar size daha çok savunma puanı verse de ağır olması dolayısıyla daha yavaş hareket edeceksiniz ve tespit edilme riskiniz artar. Fakat hafif zırhlarda tam tersi durum söz konusu. Az savunma puanına karşın daha çevik ve daha kolay gizlenebilirsiniz. Silah seçimi olarak kısa kılıçlar özellikle hançer (dagger) ve yay taşımalısınız. Gizli haldeyken saldırı yapacaksanız yay kullanmanız faydanıza olur. Oku hedefinizin kafasına nişanlayın. Böylece daha çok hasar vereceksiniz belki de tek atışta öldürebilirsiniz. Her zaman karanlıklar saklanma tercihiniz olsun. Bir vampir gibi ışıklardan kaçın. Tespit edilmeniz zorlaşacaktır.

resim

ASSASSINATION
Nightblade’in ilk yetenek ağacı Assassination. Bu yetenek oyuncuya tek seferde ölümcül darbeler vurma gücünü bahşeder. Gizliliğinizi korumak için bazı zamanlarda kan akıtma ihtiyacı duyacaksınız, yardımınıza da bu yetenek ağacı koşuyor. Aktif yazan yetenekler sizin bir kısayol tuşu ile kullanabildiğiniz güçleriniz. Pasif yetenekler ise sizin kontrolünüz dışında eylemlerinize bağlı olarak çalışan güçleriniz. Kısada Skyrim oynamış bünyelere özetlemek gerekirse Aktifler sizin büyüleriniz, Pasifler ise Power sekmesinde sürekli açık olan güçleriniz diyebiliriz. Şimdi özelliklere bakalım;
 • [Ultimate] Death Stroke –- Hedefinize daha fazla zarar verirsiniz, ayrıca hedefinizin sağlık yenileme yüzdesi düşer.  Güç havuzunuzun fazla olması verdiğiniz hasarı da arttırır.
 • [Aktif] Assassin’s Blade –- Sağlığı düşük olan düşmanlarınıza karşı kullandığınızda daha çok hasar verirsiniz.
 • [Aktif] Teleport Strike - Hedefinize ışınlanarak saldırı yaparsınız. Hem hasar verir hemde düşmanın sersemlemesini sağlar.
 • [Aktif] Blur –- Düşmanınıza negatif etki yapar ve size saldıranlar daha az zarar verir.
 • [Aktif] Mark Target – Sağlık seviyesi yüksek birini hedeflersiniz. Hedeflediğiniz kişiye saldırdığınızda hem fazla hasar verirsiniz hemde kendi sağlığınız artar.
 • [Aktif] Haste – Belli bir süre boyunca güçlü ve normal vuruşlarınızı hızlandırır.
 • [Pasif] Master Assassin - Görünmez veya gizli haldeyken yaptığınız saldırılar daha etkili olur.
 • [Pasif] Executioner - Assassination yeteneklerinden biriyle düşmanınızı öldürürseniz bir miktar mana kazanırsınız.
 • [Pasif] Pressure Points - Oyuncunun Assassination yeteneklerindeki öldürücü vuruş şansını yükseltir.
 • [Pasif] Hemorrhage - Oyuncunun tüm Assassination yeteneklerindeki öldürücü vuruş şansını yükseltir.

Assassination yeteneklerimiz bu kadar. Fark etmiş olduğunuz üzere daha fazla hasar vermeye odaklanmış durumdalar.

SHADOW

İkinci yetenek ağacımız Shadow. Bu tam olarak bir nightblade olmamızı sağlıyor, daha çok gizlilik üzerine odaklı. Ağacımızı inceleyelim;
 • [Ultimate] Consuming Darkness - Etkileşimsel bir güçtür. Görünmez olursunuz fakat saldırı yaptığınızda kısa süreliğine görünmezliğiniz kaybolur aynı zamanda yakınınızdaki dostlarınız da görünmez olur.
 • [Aktif] Shadow Cloak - Kısa süreliğine görünmez olursunuz.
 • [Aktif] Veiled Strike - Gizli halde yaptığınız saldırılar daha etkili olur ve düşmanı sersemletir.
 • [Aktif] Summon Shade - Ruh çağırır ve bu düşmanınıza az hasar verecek şekilde saldırır.
 • [Aktif] Path of Darkness - Önünüze yol oluşturur ve buradaki düşmanlarınıza hem daha fazla hasar verirsiniz hemde bu yolda hızlı hareket edersiniz.
 • [Aktif] Aspect of Terror - Yakınınızdaki düşmanlar korkup kaçar.
 • [Pasif] Refreshing Shadow - Shadow yeteneğini aktif etmeniz durumunda stamine yenilemeniz hızlanır.
 • [Pasif] Shadow Barrier - Görünmezlik veya gizlilikten çıktıktan sonra az hasar alırsınız.
 • [Pasif] Fortitude - Shadow yeteneklerini yerleştirdiğinizde toplam sağlık değeriniz artar.
 • [Pasif] Dark Veil - Shadow yeteneklerinizin süresini arttırır.

Shadow yeteneklerimizi hem bireysel hemde toplu saldırılarda etkili ve taktiksel kullanabiliriz. Örneğin bir grup düşmana pusu kurduğunuzda grubunuzdaki Nightblade oyuncu Consuming Darkness gücünü aktif ettiğinde hiç hasar almadan rakiplerini etkisiz hale getirmeniz mümkün. Veya takımınız zora düştüğünde Aspect of Terror ile nefes alıp kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Hepsi sizin hayal gücünüze kalmış.

SIPHONING
Üçüncü ve son yetenek ağacımız Siphoning. Bu özellik bireysel ağırlıklı kendi güçlerinizi dengelemeye yönelik. Ağacımıza bakalım;
 • [Ultimate] Soul Shred – PBAoE (Point Blank Area of Effect) hasarı verir. Yakınınızdaki düşmanları sersemletir.
 • [Aktif] Strife - Hedeflediğiniz düşmana DoT atar süre boyunca sizin sağlığınız artar.
 • [Aktif] Agony - Düşmanı sersemletirsiniz ve DoT [tip direction="s" text="DoT=Damage Over Time. Örneğin zehir hasarı bir dottur, etkisi sürekli devam eder. Ta ki tedavi oluncaya kadar veya bu yetenekteki gibi başka bir saldırı DoT'u kırana kadar."](nedir?)[/tip] yerleştirir. Başka bir hasar ile DoT bozulur.
 • [Aktif] Cripple - Düşmanınıza DoT yerleştirir, onun hareket hızı yavaşlarken siz hızlanırsınız.
 • [Aktif] Siphoning Strikes – Her vuruşunuzda Stamina ve Mananızı yenilemek için bir miktar saldırı gücünüzü azaltır.
 • [Aktif] Drain Power - Yakınınızdaki düşmanlarınızın saldırı gücünü emip size ekler.
 • [Pasif] Catalyst – İksirlerin etkisini arttırır.
 • [Pasif] Magicka Flood – Siphoning yeteneklerinizden biri bara eklendiğinde toplam mana değeriniz artar.
 • [Pasif] Soul Siphoner – Siphoning yeteneklerinden alınan sağlık değerini arttırır.
 • [Pasif] Transfer – Siphoning yetenekleri ile birisine zarar verdiğinizde Ultimate gücü kazanırsınız.

Hangi Irk?

Nightblade’in yetenek ağaçları bu şekilde. Peki bu yetenekler en iyi hangi ırkta kullanılır derseniz cevabımız kem küm olacaktır. Çünkü Skyrim’den itibaren bir orktan bile sağlam büyücü yapabiliyoruz. Tabi ırkın getirmiş olduğu bonusları göz ardı edersek. Aynı sistem Elder Scrolls Online içinde geçerli. Bir Ork karakter açıp büyücü olabilirsiniz. Ama yok bonuslar benim için önemli ve gerçekçi olsun derseniz tavsiye edeceğimiz ırk Dark Elf olacaktır. Bu yazıyı yazdığımız an itibariyle ırkların ırksal bonusları hakkında detaylı bilgi bulunmuyor fakat bir önceki oyun Skyrim’i baz alırsak büyü ve gizlilik konusunda Dark Elfler uzmandı. Destruction, Sneak, Illusione ve Light Armor’daki bonusları bu ırkı Nightblade sınıfında öne çıkan ırk konumuna getiriyor. Skyrimdeki ırkların bonuslarının Elder Scrolls Online’da da aynı olacağı ihtimali kuvvetli olduğuna göre Dark Elf=Nightblade.
[+] mertusta isimli üyenin iletisini 2 üye beğendi
#2
Elinize sağlık ustam, ama ne söyleyim. Elder scrolls serisini bu şekilde görmek istemezdim.
#3
Olmuş olmuş.  Cheesy  :tebrik
#4
Bence yay her zaman en iyisidir. O yüzden bunlar bir harika dostuum.  Cheesy Cheesy
#5
nightblade hangi ırk olmalı sizce  olmazsa olmazı hangi ırk sizce arkadaşlar imperyal açık deil ona göre  Smile
#6
(22.04.2015, Saat: 18:29)erkanve link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: nightblade hangi ırk olmalı sizce  olmazsa olmazı hangi ırk sizce arkadaşlar imperyal açık deil ona göre  Smile

Stamina oynayacaksan redguard, magicka breton
#7
Aslında stamina build için nb e bosmer de güzel olur.
Kurtadamlıktan gelen stamina regen pasifini bosmerden gelen stamina pasifiyle birleştirince iyi oluyo.
Bide bosmerin zehire karşı dayanıklılığı kurtadamın zehire karşı zayıflığını azaltıyor.
#8
Arkadaşlar anlamadığım bişey var. Ben şimdi staminaya veriyorum lv geldikçe ama mesela stamina kılıç hançer darbelerinde falan tüketiliyo, assas skilleri kullandığımda manam gidiyor. Magic verince yetenek kombo skill ağırlıklı, stamina verirsem de az skill kullanıp daha çok göğüs göğüse çarpışmam gerektiği anlamına mı geliyor? Bide yukarda magicka oynıcaksan bu stamin oynıcaksan bu demişler oynama şekli nedir tam olarak? Ufak bi bilgilendirme yapabilir misiniz? Ben mesela kaçak dövüşmeyi seviyorum pat küt değil de ordan oraya uçup hançer bow kullanmak var aklımda ne yapayım ? Cheesy
#9
(03.12.2015, Saat: 13:13)Velvet link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar anlamadığım bişey var. Ben şimdi staminaya veriyorum lv geldikçe ama mesela stamina kılıç hançer darbelerinde falan tüketiliyo, assas skilleri kullandığımda manam gidiyor. Magic verince yetenek kombo skill ağırlıklı, stamina verirsem de az skill kullanıp daha çok göğüs göğüse çarpışmam gerektiği anlamına mı geliyor? Bide yukarda magicka oynıcaksan bu stamin oynıcaksan bu demişler oynama şekli nedir tam olarak? Ufak bi bilgilendirme yapabilir misiniz? Ben mesela kaçak dövüşmeyi seviyorum pat küt değil de ordan oraya uçup hançer bow kullanmak var aklımda ne yapayım ? Cheesy

O magicka harcayan skiller 4. seviyeye ulaştığında morflanacak. morflardan biri magicka diğeri stamina. Sen son levele ulaşana kadar tüm skilleri açıp oyunu öğrenmeye çalış. Magick mi stamina mı ona sonra karar verirsin.
#10
PvP için stamina khajiit nb + vampirlik mantıklı değil mi?