Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Genel Takipçi (Follower) Rehberi
#1
[table]
[tr]
[td][fon‌t=Calibri]Genel Follower Rehberi

[fon‌t=Calibri]Follower'lar (Takipçiler) Skyrim'de bulunan çeşitli karakterlerdir. Ejderdoğan ile seyehat edebilir, savaşabilir ve eşyalarını taşıyabilirler.

Takipçilerin alt sınıfı köpekler ve zırhlı troller gibi insan olmayanlardır. Bu takipçiler, bir şeyler taşıyamaz ya da eşya kuşanamaz. Sadece bekle/takip et gibi standart komutlarla çalışırlar. Eğer ekstra görevlerde verilmesi hariç sadece insan olan 1 takipçi alınabilir. Çoğu durumlarda takipçiyi bırakıp, tekrar almanın bir olumsuz yönü yoktur.

Takipçiler Savaş, Büyü, Gizlilik, Demircilik, Konuşma, Simya, ve Efsunlama gibi özelliklerine göre ayrılırlar. Fakat bu yetenekler haricindekilerden direkt olarak yarar sağlanamaz.

Bazı takipçiler Beceri Eğiticileri de olabilir. Çoğu ile evlenilebilir ve bazıları Sky Haven Temple'a taşındıktan sonra Blades'e üye olabilir.


[fon‌t=Calibri][color=brown][size=15pt]Seviye Atlama


(* Kapanmak = Daha seviye atlayamamak)

[fon‌t=Calibri]Takipçiler, oyuncuyla birlikte aynı seviyede ilerlerler ve her takipçide değişik olarak belirli bir düzeyde artık kapanırlar. Standart kapanma süresi seviye 30'dur. Takipçilerinizle ilgilendiğinize emin olun. Örneğin onlara daha iyi silahlar ve zırhlar vererek hem kendini hem de sizi daha iyi korumasını sağlayın.

Roggi Knot-Beard ve Sven seviye 20'de kapanırlar.

Circle'ın bir parçası olmayan Companions üyeleri seviye 25'te kapanır. Mjoll the Lioness, Illia ve diğer tüm kiralanabilir paralı askerler seviye 40'ta kapanır. Ayrıca Dawnguard ek paketiyle gelen Beleval ve Agmaer seviye 25'te kapanır.

[/td]
[td]    [/td]
[td]resim[/td]
[/tr]
[/table]

[fon‌t=Calibri][size=11pt]Erandur, Circle'in üyeleri (Aela, Vilkas ve Farkas) ve Housecarl'lar seviye 50'de kapanırlar. J'zargo ve Dark Brotherhood Initiates, seviye 81'de kapanır, aynı 1.9 yaması öncesi Ejderdoğan'ın maksimum seviyesi gibi. Durak, Celann ve Ingjard da aynı seviyede kapanır.


[table]
[tr]
[td]b158f205f7f7dd35262ed0a241beb1a812a028de...48_q85.jpg[/td]
[td]    [/td]
[td][b][fon‌t=Calibri][color=brown][size=15pt]Mücadele


[fon‌t=Calibri]Güç, takipçiden, takipçiye göre değişir. Housecarl gibi savaşçılar sizin için ölümüne savaşı fakat Roggi Knot-Beard gibi takipçiler kavga ciddiye dönerse kaçabilir.

Takipçiler çift elleriyle savaşabilir. Fakat bunu yapmak için Forsworn Kılıcı, Forsworn Baltası ve Pickaxe ile başka bir tek elli kılıcın aynı anda kullanılmasıyla ve takipçinin envanterinde kalkan veya başka bir kılıcın olmaması gerekir. (Falkreath'ın Housecarl'ı Rayya, iki Scimatari aynı anda kullanabilir.)
[/td]
[/tr]
[/table]

[b][color=white][size=11pt][fon‌t=Calibri]Eğer oyuncu sneak moda geçerse insancıl takipçiler de buna uyacaktır. Fakat onların saldırması için önce sizin saldırmanız gerekir. İnsan olmayan takipçiler oyuncu sneak modda olsa bile düşmanı gördüğü anda saldıracaktır, onların ''gizlilik'' diye bir anlayışları yoktur.

İronik olan şey ise, takipçilerin usta oldukları yetenek ile varsayılan ekipmanlarının birbirleriyle uyuşmaması. Örneğin Aela'nın yeteneği Light Armor fakat giydiği zırh Heavy Armor ve Erik the Slayer'ın yeteneği two-handed ve light armor fakat giydiği ekipman Iron Armor ve one-handed kılıç.


[table][tr][td][b][fon‌t=Calibri][color=brown][size=15pt]Ölüm


[fon‌t=Calibri]Düşman savaşçılar, takipçi belli bir sağlık altına düşünce onu takmamaya ve Ejderdoğan'a ya da başka bir müttefik savaşçıya saldırmaya başlarlar. Bunu anlayabilmeniz kolaydır; takipçi bir dizinin üstüne çömelir ve belli bir süre o pozisyonda kalır.

Yeteri kadar sağlık depoladığında kalkar ve savaşa devam eder. Bu karakterlerden gelen fiziksel darbelerle ölmeyeceği anlamına gelmez. Bazı durumlarda, özellikle başka hedef kalmadığında, düşmanlar takipçi ölene kadar saldırmaya devam eder. Ayrıca takipçi ölüme yakın durumlarda Ejderdoğandan ya da başka bir takipçiden gelen darbelerle de ölebilir. Aşırı güçlü darbeler, (Ejderha gibi) aynı zamanda takipçiyi öldürebilir. Mjoll the Lioness, Derkeethus, Serana, Cicero ve Dark Brotherhood Initiates gibi takipçiler öldürülemez. Bu da onların zorlu savaşlar için uygun takipçi yapar.

Ayrıca çeşitli zehirler de takipçileri tek dizinin üzerine düştükten sonra da devam ederse öldürebilir. Özellikle Falmer, Chaurus ya da zehir tuzakları vb.

Takipçinizin ölümünü engellemek için düşmanları o bölgeden uzaklaştırmanız lazım. Bu sayede takipçi belli bir süreden sonra iyileşip savaşa devam edebilir. Ya da takipçinize bir kaç sağlık iksiri verirseniz, ihtiyacı olduğunda da kullanabilir.

Ayrı takipçiler yüksek bir yerden düşerek ya da oyuncu onunla konuşurkan düşman tarafından darbe alınca da ölebilir.

Ölen takipçileri ''resurrect'' komutuyla diriltebilirsiniz.


[b][fon‌t=Calibri][color=brown][size=15pt]Komutlar


[table]
[tr]
[td][fon‌t=Calibri]Takipçilernize ''I have something I want you to do'' diyerek onlara belirli komutları uygulayabilirsiniz.

Takipçiler;

  - (Eğer izinliyse) Başka bir insana veya yaratığa saldırabilir.
  - Gösterilen noktada bekleyebilir.
  - Bir objeyi kullanabilir.
  - Sandık veya kapı açabilir.
  - Yerdeki veya sandıktaki eşyayı alabilir.
  - Yatakta uyuyabilir.
  - Sandalyelere oturabilir (eğer bekle komutu ile etkinleştirilse, yoksa hemen kalkarlar)
  - Bir türbeyi etkinleştirip, kutsanabilir.
  - Tahta kesmek gibi işeri yapabilir. (Maden hariç)
  - İşi bırakabilir.
  - Yankesicilik (oyuncu sneak modda kalmalı)
  - Ejderdoğan'ın daha okumadığı yetenek kitaplarını alabilir.
  - Ejderdoğan adına soul gem doldurabilir. (envanterlerinde soul gem ve Soul Trap basılı silah olması gerekir.)
  - Karanlık bölgeye girdiklerinde meşale yakabilir. (eğer envanterinde varsa)
  - Kilitleri açmak için maymuncuğa ihtiyaç duymazlar.
  - Vampir olarak Ejderdoğan onlara uyumayı emrederse, onu yiyebilirsiniz.

Bekleme komutu sadece 3 gün dayanır. 3 gün sonra takipçi yorulur ve işi bırakır ve normalde bulunduğu yere geri döner. [/td]
[td]   [/td]
[td]Giving_Follower_Commands_to_Lydia.jpg[/td]
[/tr]
[/table]


[b][fon‌t=Calibri][color=brown][size=15pt]Ekipman ve Envanter


[table]
[tr]
[td]resim[/td]
[td]   [/td]
[td][b][fon‌t=Calibri]Takipçiler her zaman kendilerine verilen en iyi zırh ve silahları giyerler. Varsayılan ekipmanları ile aynı güçte ve dayanıklılıkta olan yeni ekipmanları giymezler. Giyebilmesi için efsunla ya da demircilikle geliştirilmesi gerekir.

Bazı zamanlarda, takipçi yetenekli olduğu türden farklı ama daha güçlü olan ekipmanları giyebilir. Örneğin Mjoll the Lioness two-handed da gelişmiştir fakat kendi two-handed kılıcından daha güçlü bir one-handed kılıç verirseniz, onu kullanır.

Eğer takipçinizin sevmediğiniz bir ekipmanı kullanmasını istemiyorsanız, onu envanterinden kaldırmanız yeterlidir.

[size=13pt][color=brown]Envanter


Takipçiler, dünyada verdiğiniz her şeyi taşıyabilir. Fakat ne kadar taşıyabileceğini belirten bir taşıma kapasiteleri vardır. Takipçiler, Ejderdoğan onları işten çıkarsa bile koyduğunuz eşyaları taşıyacaktır. Eğer takipçi ölürse, koyduğunuz eşyaları cesetten tekrar gelir alabilirsiniz.

Takipçinizde eşya depolamak istiyorsanız ona I need to trade some thing with you diyebilirsiniz. Bu takipçinizin. envanteri açacaktır.[/td]
[/tr]
[/table]

[/td][/tr][/table]
#2
Ben bunun rehberini yapmıştım ama buraya taşımamışım. Neyse, seninki daha güzel olmuş zaten Cheesy
#3
Çok estetik yapıyorsun rehberleri, göze çok iyi hitap ediyor.  Cheesy
#4
Beğenmenize sevindim. Aslında tüm takipçilerin hepsini ve özelliklerini de yazacaktım fakat biraz üşendim.  :utan Onu farklı bir rehberde yapacağım hatta şu an başladım. Smile

(24.01.2014, Saat: 16:38)Beyaz link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok estetik yapıyorsun rehberleri, göze çok iyi hitap ediyor.  Cheesy
Simple Machines'in ''Tablo'' su sağ olsun.  :bye

(24.01.2014, Saat: 16:34)Sarhi link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben bunun rehberini yapmıştım ama buraya taşımamışım. Neyse, seninki daha güzel olmuş zaten Cheesy
Başka bir yerde mi yapmıştın aradım fakat bulamadım.
#5
Yalnız rehber güzel gözükünce ben tasarımı incelemekten içeriğe bakamıyorum. Bakmama da gerek yok zaten..  kahve  Big Grin Ama Beyaz haklı.  sir

Başka sitelerde yapmıştım yani. CK'de. Wink
#6
Güzel gözükmesi önemli. Belki bir gün konu düzeni ile ilgili bir rehber yaparım.  Smile
#7
Bence bırak kalsın. Kimin düzeni nasıl herkese anlatıyor bir rehber. Ben tek rehbere bakarak adam forumda ne kadar kalır, nasıl biridir, ingilizcesi nasıl, oyunu ne zamandır oynuyor hepsini anlıyorum. İyi de oluyor Cheesy
#8
Hocam baya iyi olmuş yalnız, ellerine sağlık.
#9
(24.01.2014, Saat: 23:06)Berka link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam baya iyi olmuş yalnız, ellerine sağlık.
Sağol hocam.  sir