Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Google'ın Bilinmeyen Yanlarını Öğrenin!
#1
resim

İçeriği GösterSpoiler:


" "

Arama yaptığınız cümlenin her bir kelimesinin sayfada farklı yerlerde görünmesi yerine aynen girildiği gibi bulunmasını istiyorsanız arama yaparken cümlenin başına ve sonuna “ ” (çift tırnak)işareti koyarak aradığınız bilgiye daha kolay ulaşabilirsiniz.

Alıntı:"Elder Scrolls Türk"

-

Aramanızda, içeriğinde bazı kelimelerin geçtiği sayfaların görüntülenmesini istemiyorsanız; arama cümlesinden sonra  - (eksi) işareti koyup sonrasında görmeyi istemediğiniz kelimeyi yazarak arama yapmalısınız. Bu sayede istemediğiniz içeriklerin sonuç sayfasına gelmesi engellemiş olur.

Alıntı: Skyrim -Hearthfire
site:

Belirli bir site içeriğinde aramanızı yapmak istiyorsanız arayacağınız kelimeden sonra site: xxxx.com/.org vs. yazarak istediğiniz sonucu alabiliriz.

Alıntı: Skyrim Rehber site:elderscrollsturk.com
OR

Eğer aramanız birden fazla kelime içeriyor ve bunların her hangi birini içeren sayfaların görünmesini istiyorsanız, bu kelimelerin arasına OR koyarak istediğimiz sonuca ulaşabilirsiniz.

Alıntı:Skyrim OR Oblivion
inurl:

Aramanızı web sayfalarının adreslerinde(URL) yapmak istiyorsanız inurl:aradığınızkelime şeklinde yazıp istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Alıntı: inurl:Elder Scrolls Türk
cache:

Sorgunuzun başına cache: ekleyerek sonuçları google’ın önbelleğindeki şekliyle alabilirsiniz.(Google’ın sayfayı kaydettiği şekli)

Alıntı: cache:Elder Scrolls Türk
link:

Sorgunun başına link: yazıp sonrasında arada boşluk bırakmadan bir web sitesi linkini yazıp arama yaptırırsanız belirtilen sayfaya bağlantı veren web sitesi linklerine ulaşabilirsiniz.

Alıntı:link:elderscrollsturk.com
related:

Sorgunuzun başına related: yazar, arada boşluk bırakmadan web sitesi linkini yazıp arama yaptırırsanız, google size o web sayfasına benzeyen web sayfalarını getirecektir.

Alıntı:related:elderscrollsturk.com
info:

Google’ın bir site hakkında neler bildiğini öğrenmek için info: yazar ve arada boşluk bırakmadan web sitesinin adresini yazarak öğrenebilirsiniz.

Alıntı:info:elderscrollsturk.com

Google Amcanın Diğer Güzellikleri  • Kitap Arama

Google’ın kitap araması mevcuttur. http://books.google.com adresinden kitap ve yazar isimlerini araştırabilir, gelişmiş kitap arama sayfasından Tam görünüm seçeneğini işaretlenerek, tamamını okuyabileceğiniz kitapları bulabilirsiniz. Ayrıca Başlık, Yazar, Yayın Tarihi, ISBN ve ISSN numaralarıyla kitap aratabilirsiniz.
  • Video Arama

Google video araması sayesinde sadece google videolarını değil tüm video paylaşım sitelerindeki videoları arayabilirsiniz. Adres: http://video.google.com
  • Hackerlar İçin Google

http://www.google.com/intl/xx-hacker/ adresinden Google H4x0r ulaşacaksınız. Sanırım burası harf yerine sayılar kullanılan bir yer.
  • Google Alert

Google Alert istediğiniz süre içinde, verdiğiniz aramayı sürekli olarak sizin yerinize yapar ve aramanızla ilgili indexlediği her sonucu gmail’inize gönderir.
  • Google Code

Programlama ile uğraşıyorsanız http://code.google.com/intl/tr/ adresinden Google Code arama sayfasına ulaşabilirsiniz. Tam olarak nasıl kullanıyor çözemedim ama Cheesy
  • iGoogle

Benim sevdiğim bir özelliktir. Cheesy Google anasayfasının sağ üst köşesinde bulunan iGoogle bağlantısını tıklayarak Google anasayfanızı kendinize has bir biçime sokabilirsiniz.
  • Google Documents

Google’ın en güzel özelliklerindendir. http://docs.google.com adresinden ulaşabileceğiniz sayfa sayesinde online olarak doküman oluşturabilir ve paylaştığınız kişilerin bu doküman üzerinde değişiklik yapmalarına izin verebilirsiniz.
Gereksiz Google Bilgileri

  • Bir matematik işlemini Google’ın arama kutusuna yazarsanız, hesap makinası özelliği sayesinde size bu işlemin sonucunu verecektir.

  • Olurda Google 10 dakikalığına çökerse internet trafiğinin %40'ı durur.

  • “do a barrel roll” yazdığınızda arama sayfasının döndüğünü göreceksiniz

  • “What is the lone liest number” (en yalnız sayı hangisi) yazdığınız zaman Google’ın hesap makinesi, size “1″ cevabını verecek.

  • Google’da  “tilt” aramalarını yaptığınız zaman, sayfanın biraz yana yattığını fark edeceksiniz.

  • “Google gravity” yazın ve “Kendimi şanslı hissediyorum” düğmesine basın.Sayfadaki tüm öğelerin yerçekimine kapılıp düştüğünü göreceksiniz. İsterseniz fareniz yoluyla bu yığınla oynayabilirsiniz.

  • “Where is Chuck Norris?” aramasını yaptığınız zaman ” Siz Chuck Norris'i bulamazsınız o sizi bulur." benzeri bir mesajla karşılaşıyorsunuz.

  • Google'a 241543903 yazıldığında esrarengiz bir şekilde kafasını buzdolabına sokmuş insanlar görürsünüz.

    [li] Ve önemli bir google gerçeği...
    İçeriği GösterSpoiler:


Alıntı
#2
Gereksiz bilgiler iyiymiş, eline sağlık. Smile
#3
%70'ini falan biliyordum, ama yine de emeğine sağlık Cheesy
#4
elgoog hala varmış o da güzel, eline sağlık bu arada Cheesy

Ve şu buzdolabına kafa sokma olayına baktım biraz garip geldi, anlaşılan bir grup fırlama buzdolabına kafalarını sokarak resim çekmişler bolca, sonra bunları Flickr gibi meşhur sitelere o sayı etiketiyle yüklemişler. Google normal işini yapıyor, siz araba yazınca araba resimleri çıkması olayı gibi.
Görsellere Elder Scrolls Türk yazınca bizim Elder Scrolls Türk etiketli resimlerin çıkması durumu  sir