Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

HIM - Tears on Tape [İnceleme]
#1
[img height=300 width=300]http://www.thesacrament.net/wp/wp-content/uploads/2013/03/totsingle.jpg[/img]

Merhaba metal sever dostlar! Aslında Tears on Tape mi yoksa Turisas 2013'ü mü incelesem konusunda çok kararsız kaldığımı söyleyebilirim. Yakın zamanda takip ettiğim gruplar ardı ardına albümleri patlatınca affalıyor insan.

Şu yazıyı yazdığım sıralarda Apocalyptica yeni albüm çıkaracağını açıkladı hatta çıkardılar bile.. Lafı sağa sola vurmadan kutudan çıkan grup; HIM!

Kısaca tanıtmak gerekirse Finli olan grubumuz aşk ve ölüm temalı müzik yapıyor. Tam bir kategoriye sokmak zor çünkü tarzları bambaşka. Solist Ville'nin sesinin derinliği ve Teomanvari titretmesi takdire şayan. Melodileri ile öne çıkan grup en çok davulcu değiştiren grup oscarına aday konumunda. Gruptaki göbekli kel abimiz dördüncü davulcu.

Albüme gelirsek Tears on Tape isimli albümü ele alacağız. Her zamanki gibi yoğun melodilerden taviz vermemişler. Bu kez klavye melodi konusunda çok öne çıkmış hoş da bir hava katmış. Şikayetçi değiliz. Özellikle nakarat kısımlarında yakaladıkları performans mükemmel. Klavyenin bu hali süper ötesi diyebiliriz özetle. Örnek vermek gerekirse Tears on Tape parçasının başını dinleyin. Ne dediğimi anlayacaksınız. Dikkatimi çeken bir nokta şu, diğer albümlere kıyasla bu sefer bass gitarı tekil ritim atmada sık sık kullanmışlar. Kötü mü değil. Yeni yeni denemelerle tarzlarını ve müziklerini güzelleştirmeleri güzel bir durum. Fakat bazen bassın bodozlama dipten verilmesi noluyoz aga dedirtiyor. All Lips Go Blue'nun başı örneğin. Hani o klavye olaya müdahale etmese işler çığırından çıkacak kurtardınız yine iyisiniz hadi bakim.

Davulun çok ön plana çıkarılmamasını bu grupta takdir ediyorum. Normalde metal gruplarda davulun önemi büyüktür riff sonlarında atak yapıp helal be birader dedirtir çoğu ama HIM bunu biraz arkaplana itip davulu sade bir ritim unsuru olarak kullanıyor. Tears on Tape albümünde işi bitiren klavye olmuş. Zaten o göbekle atak nasıl yapabilir merak ediyorum Smile

Her şey bir yana enstrümanları kenara koyarsak, solistin önemi büyük. Vile yine yapacağını yapmış. Yazının başında söylediğim gibi hafif titretmeler, inişler ve çıkışlar çok güzel. Adamın sesi güzel saygı duymak lazım. WLSTD isimli parçayı örnek olarak not ediyorum buraya. Sözler konusunda her zamanki gidişatını bozmamışlar. Aşk ve ölümü yoğun duygularla hissettirmeyi başarıyor bu albümde HIM.

Anlam veremediğim noktaya geldik. Sanırım üç dört parça var ve bunların amacını çözemedim. Hani enstrümental bir çalışma yapalım söz olmasın mantığında olduklarını düşünüyorum yok arkadaş öyle değil. Düzensiz ritimler var. Sadece yer kaplaması ve albümdeki parça sayısının çok gözükmesi için yapıldıklarını düşünmüyor değilim. Unleash the Red, Trapped in Autumn, Lucifer's Chorale, Kiss the Void bu dördünden uzak durun yanlışlıkla dinlerseniz HIM'den soğumanız olası.

Geldik kritik kısmına. HIM'ın nasıl kötü parça yapabileceğini düşünüyorum aklıma sadece son paragrafta söylediklerim geliyor. Hani bassın dibine vurur, davul ataklarla işi bozar, klavye es geçilir o zaman HIM'in ölüm fermanı imzalanmıştır. Ama böyle bir durum yok maalesef. Olmasın olmasın, heavy metal yapan çılgın Finlandiya'nın ormanlarından sakin bir grubun çıkması ilgi çekici. Tears on Tape olmuş. Eski albümlere göre çok iyi bir noktaya ulaşmışlar. 10 üzerinden 8'i verir mutluluklar dilerim. \m/


Son Not: 10 üzerinden 8


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9hieTGR0djU[/youtube]
#2
Bu Finlileri dinledikçe memleketimi özlüyorum.  Sad Gerçi HIM biraz sakin takılıyor, arada böyle farklılıklar güzel olur. İnsanın bazen metal ile birlikte kafa dinlemesi gereke biliyor. Bu gibi durumlarda HIM yanımızda...  Smile
Güzel inceleme, teşekkür ederim.  yeah