Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Hlaalu Hanesi - 2. Kısım: Edryno Arethi ve Vivec Görevleri
#1
En son Balmora'daki Nileno ablamız ile helalleşip Vivec'e doğru yola çıkmıştık. Şehre vardığımızda, Hlaalu Kanyonu'na gidiyoruz. F= Foreign Quarter, R= Redoran kanyonu, H de Hlaalu kanyonu.

resim

Edryno, Hlaalu Waistwork'ün içinde, yani haritadaki H2'lerden herhangi birinden giriş yapın. İçeride, güneydeki koridorda Edryno'nun evi var. Bulup içeri girin ve kendisiyle tanışın. "Neden ilk önce Crassius'un değil de Edryno'nun görevlerini yapıyoruz?" derseniz, hanede yüksek seviyemiz olabilmesi için. Crassius, bazı görevleri sadece eğer hanede belirli kariyer basamaklarını tırmanmışsanız size veriyor. O yüzden önce biraz takılıp kendimizi geliştireceğiz.

resim


1. Bank Courier

Edryno ile "business" hakkında konuşun. Baren Alen diye birine, mühürlü bir rapor götürmemizi isteyecek.

Gitmemiz gereken yer, yine Hlaalu Waistwork'ün içinde, Edryno'nun evi ile aynı seviyede, sadece evin tam aksi istikamette kalıyor. Yani kuzey koridoruna gidin. Orada Hlaalu Treasury olması lazım. İçeri girin. Biraz dolaşın, Hlaalu Vaults diye bir kapı bulacaksınız. O kapıdan girin ve Baren Alen orada olacak.

resim

Mühürlü raporu Baren'e teslim edip Edryno'ya geri dönün. Hepsi bu kadar.

Not: Raporu açıp okursanız Baren bunu fark edecektir çünkü mühür bozulmuş olacak. Açmayın, aldığınız gibi gidip teslim edin.


2. Murudius Flaeus's Debt

Edryno ile "business" hakkında konuşun. Hla Oad'da Murudius Flaeus diye bir adam varmış, Edryno'ya da borcu varmış. Diyor ki, toplamda 800 altını bana getir, seninle yarı yarıya bölüşürüz.

Eğer gitmeye üşeniyorsanız ve henüz Morrowind'de hiç zekat vermediyseniz, bu sizin için bir fırsat olabilir. Konuşma penceresini kapatıp tekrar açın ve cebinizden 400 altını ödeyin. Yok, ben gidicem derseniz, Hla Oad'a gitmenin en pratik yolu, Vivec'ten tekne tutmak.

resim

Hla Oad'da tekneden iner inmez sağ tarafta iki ev var, 6 ve 4. 

6 bizim Murudius'un evi. Girin ve kendisiyle konuşun. İlişkinizi en az 90 seviyeye çıkartın. Bunu yapınca size gizli sandığından bahsedecek ve anahtarını verecek. Evden çıkıp etrafta gezinen insanlarla konuşun. Diyorlar ki, Murudius 4 numaralı evin oralarda yüzüyor bazen. Eğer bulamazsanız, sandık 4 numaralı evin altında gizli ve içinde tamı tamına 943 altın var.

resim

Parayı alıp Edryno'ya geri dönün, böylece 943-400=543 altın sizde kalmış olacak.

Veya Murudius'u öldürün, cesedinden sandığın anahtarını alın ve 943 altının hepsi sizin olsun. 


3. Escort Tarvyn Faren

Edryno ile "business" hakkında konuşun. Diyor ki, Vivec'teki silt strider'ın önünde bizi bekleyen Tarvyn Faren diye bir adam varmış, ona Pelagiad'a kadar eşlik edecekmişiz.

resim

Edryno'nun yanından ayrılıp Vivec'teki silt strider'ın oralarda adamı bulun. Ve Seyda Neen'e silt strider tutun. Oradan da tabelaları takip ederek birlikte yürüye yürüye Pelagiad'daki Halfway Tavern'e gidin. Çok hızlı koşarsanız sizi takip edemeyip gerilerde kalabilir, ara sıra arkanızdan geliyor mu diye kontrol edin. Espri de yapamıyorum, bu getir-götür işleri çok sıkıcı. 


4. Telvanni at Odirniran

Yüce Akatosh sıkıntıdan patlamak üzere olduğumuzu duymuş olmalı ki, bu kez aksiyonlu bir görev yapacağız.

Edryno ile "business" konusunu konuşun. Molag Mar'ın doğusunda, Odirniran diye bir mağarada, kafayı kırmış bir Telvanni büyücüsü ile mücadele eden birkaç kişi varmış. Onlara yardım edeceğiz.

resim

Eğer ana görevlerden "Mehra Milo and the Lost Prophecies"i yaptıysanız, Ebonheart'tan Holamayan'a çabucak gidebilir durumdasınız. Sonra da güney-batıya doğru inin. Bu pratik yol.

Yok eğer henüz o görevi yapmadıysanız, Vivec'ten Molag Mar'a tekneyle gidin, oradan da doğuya gidin. Bu öbürüne göre biraz daha uzun sürüyor. 

resim

İçeriye girip grubun lideri Remasa Othril ile konuşun. Diyor ki, bu manyak büyücü Milyn Faram, Remasa'nın kız kardeşi Vedelea'yı rehin almış. Tabi ki olaya müdahale ediyoruz çünkü halkın kahramanıyız, yoksa para için falan değil.

Mekanı dolaşın. Biraz garip şekilli bir yer, o yüzden oda kaçırmamak için her yere, her köşeye baktığınızdan emin olun. Bana göre kaçırmamanız gereken şeyler:

* Farare Othril'in bulunduğu odada likörler ve potion'lar var. Ancient Dagoth Brandy'i kesin alın, çok kötü efektleri var ama 1500 altın değerinde. Satarsınız.

* Talmsa Falas'ın üzerinde "Steel Blade of Heaven" isimli bir hançer var. Bunu kesin alın, oyunda levitate çok işimize yarıyor ve bu hançerde levitate büyüsü var. Ama yapabilmeniz için hançeri elinize almak yerine, büyüsünü aktif etmeniz lazım (scroll ya da amulet kullanır gibi).

Haritadaki diğer yeşil noktalar diğer ganimetler, beğendiğiniz varsa toplayın.

resim 

Alacağınızı aldıktan sonra sıra büyücü ile savaşmaya geldi. Vedelea'yı bir hücrede kilitli tutuyor, anahtar da büyücünün üzerinde. Büyücüyü bir şekilde öldürüp (zorlayıcı olabilir belki) anahtarı alın. Vedelea'yı da hücreden çıkarıp kız kardeşinin yanına götürün. Büyücü ölmediği sürece Vedelea sizinle birlikte gelmeyecektir.

Her şey bittikten sonra Vivec'e, Edryno'nun yanına geri gidin. Büyücüyü öldürdüğümüz için 500 altın, kızı kurtardığımız için de 500 altın, toplamda 1000 altın hayırlı uğurlu olsun.5. Exterminator

Evet arkadaşlar bugünkü görevimiz terminatör olmak. En güzel zırhlarınızı giyin ve hazırlanın, t.e.r.m.i.n.a.t.ö.r. olacağız. Cool Kısmen...

Edryno ile "business" konusunu konuşun. 

Diyor ki, Vivec'teki St. Olms kanyonunun plazasında Yngling Half-Troll diye bir adam varmış. Bu adamın değerli fareleri varmış (genetiği değiştirilmiş fare olabilir Shocked ). Ama onlardan bazıları blight hastalığına yakalanmış. İşte bu hasta olanları öldüreceğiz. 

resim

St Olms kanyonu, Arena kanyonunun güneyinde kalıyor. O1 yazan yerlerden girersek St Olms'un Plaza bölgesine erişmiş olacağız. Orada Half-Troll'ün evini bulun. Evin bodrumunda bir hücrede duruyor fareler. Kötü haber, hepsi bir arada duruyor ve sadece hasta olanları öldürmeniz lazım, sağlıklıları öldürmemeye dikkat edin. İyi haber, hasta olanlar kendiliğinden size saldıracak, sağlıklılar ise uslu fareler. Kapıyı açıp farelerin birbirinden uzaklaşmasını sağlayın, bu şekilde daha rahat olur. 

Daha sonra Edryno'nun yanına geri dönün. Yanlışlıkla 1 tane sağlıklı fare öldürebilirsiniz, sorun olmaz. Ama birden fazla olursa, 1000 altın yerine sadece 1 altın ödül alacaksınız. Yazıyla bir. O yüzden dikkatli olun.


6. Ashlander Ebony

Yine Edryno, yine business. İyice businessman olduk çıktık.

Bu seferki görevimiz, bir Ashlander kabilesini, Zainab kampını, sadece Hlaalu Hanesi'ne ebony satmaya ikna etmek.

Şimdi yol epey dağlık ve dolambaçlı, Vivec'ten Zainab'a dümdüz yürümeye kalkarsanız Evliya Çelebi olabilirsiniz. Olmayın diye ben kendi bulabildiğim en pratik yöntemi yazıyorum. (pratiği bu kadar, evet. Ama biz Morrowind'i böyle sevdik...)

> Vivec'teki Foreign Quarter'ın plazasında mage guild var. Oraya gidiyoruz.
> Sadrith Mora'ya ışınlanıyoruz.
> Sadrith Mora'dan tekneyle Tel Mora'ya gidiyoruz.
> Tel Mora'dan tekneyle Vos'a gidiyoruz.
> Vos'un güney-batısında Zainab kampı yer alıyor:

resim

Bence bu kadar yolculuktan sonra hemen göreve gitmeyin. Birkaç dakika soluklanın, iksir falan için, psikolojik olarak yolculuğun stresinden çıkın.

Konuşmanız gereken kişi, Ashibaal's Yurt isimli bir çadırda kalıyor. Bilin bakalım adı ne, Ashibaal. Smile

resim

"S.a." deyin ve sakın arkasından çılgınlar gibi "Sadece Hlaalu Hanesi'ne ebony satmanı istiyorum!!!11!bir" demeyin. Tatlı dilli olup yılanı deliğinden çıkartacağız. "The Zainab are now strong enough to sell ebony." deyin. Bu güzel cümleyi duyunca yüzünde güller açacak. Hemen arkasından tam bir businessman havasına bürünün ve "If we both sell ebony, the price drops." deyin. Tebrikler, kendisini ikna etmeyi başardınız.

Hemen Edryno'ya geri dönün ve 1000 altını cebe indirin.


7. The Shipwreck 'Prelude'

Edryno ile konuşuyoruz. Bal Fell'in doğusunda, Prelude diye karaya oturmuş bir gemi varmış, içinde de bir tane Daedric Wakizashi varmış. Onu alıp getirmemizi istiyor.

Eğer elinizin altında daha önceki maceralarınızdan edindiğiniz sıradan bir daedric wakizashi varsa, "Evdekini alıp getiririm, o da kılıç bu da kılıç" diye düşünüp sevinmeyin. Bu özel bir item, yani ille onu almamız şart.

resim

Vivec'ten tekneyle Tel Branora'ya gidebilirsiniz. Sonra da kuzey-batıya doğru gidin, levitate ya da water walking iş görür.

Enkaza ulaşın. Loot olarak moon sugar, skooma filan da var almak isterseniz. Onun dışında, Lower Level'e inmeniz lazım çünkü kılıç orada. İçeride bir tane hayalet var (belki de yerdeki ölü kaptanın hayaletidir Cry ) , hayaletler normal silahlardan etkilenmediği için enchantlı bir silahla saldırın. Sonra da kılıcı alıp Edryno'ya götürün, bu kadar.

Eğer Edryno'yu sevdiyseniz, kendinizi ayrılığa yavaş yavaş hazırlayın, çünkü bir sonraki görevden itibaren kendisiyle işimiz bitecek. (Aklınıza kötü kötü şeyler sokmak istemem ama, daedric wakizashi'de gözünüz kaldıysa... yani... azıcık daha sabredin... sonra... anladınız...)


8. Guard Ralen Tilvur

Dediğim gibi bu Edryno'dan aldığımız son görev ve bizden Foreign Quarter Plaza'daki demirci Ralen Tilvur'u korumamızı istiyor, çünkü kendisinin dükkanına 3 gece üst üste hırsız girmiş.

Foreign Quarter'a gitmeyi öğrenmişsinizdir artık diye tahmin ediyorum. Plaza da kanyonun en üst katında oluyor. Adamın ismi dükkanda da yazıyor zaten, rahatça bulursunuz.

resim

Ralen'le konuşur konuşmaz, hırsız aniden arkanızda belirecek. Terbiyesizin işini oracıkta bitirin. Sonra da Edryno'ya dönüp 1000 altınınızı almanın tadını çıkarın.

***
Hayırlı olsun, Edryno'nun görevleri de bitti. Sonraki rehberde görüşmek üzere.
[+] Scathach isimli üyenin iletisini 4 üye beğendi