Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Hlaalu Hanesi - 3. Kısım: Odral Helvi - Caldera Görevleri
#1
Benden kaynaklanan sorunlardan ötürü ilk iki konu ile araya epey uzun bir süre girdiği için özür diliyorum.

***

Maceramıza Odral Helvi ile devam edeceğiz, fakat bizi Helvi'ye yönlendirecek olan kişi Crassius Curio. O yüzden önce Vivec'e gidip Curio ile tanışmamız gerekecek. 

Not: Curio'nun yanına gitmeden önce, en az Oathman seviyesinde olmanız gerektiğini söylemeliyim.


An Admiring Sponsor

Adadaki en nevi şahsına münhasır kişiyle tanışmaya hazır olun. Morrowind'de bazı soylu kişilerle konuşurken şık olmamız gerekiyor fakat Curio için muhteşem görünmenize gerek yok, kendisi daha ziyade iç güzelliğe önem veren biri.  Rolleyes

Vivec'e ulaşın, daha sonra Foreign Quarter'dan Hlaalu kanyonuna geçiş yapın. Bu kanyonun en üst katında Hlaalu Plaza bulunuyor. Curio, Hlaalu Plaza'nın içindeki Curio Manor'da yaşıyor. Evin alt katındaki odalardan birinde bu haşin bakışlı delikanlıyı sizi beklerken bulacaksınız.

[Resim: dde87aa64f.png]

Bir sponsora ihtiyaç duyduğunuzu söylediğinizde, sizden istediği şey şu olacak: "Soyun da bir göreyim..." 

Amulet ve yüzük dahil olmak üzere, üstünüzdeki her şeyi çıkarın (silahınızı da çıkarın, yoksa sayılmıyor). Tebrikler, artık sizin de bir sponsorunuz var. Curio, Odral Helvi'nin birtakım karanlık işler çevirdiğinden şüpheleniyor ve onu gözetleyip hakkında bilgi getirmemiz için de bizi Caldera'ya yönlendiriyor. Kısacası hazırlanın, ajan oluyoruz.  Cool

Gereksiz bilgi: Curio aynı zamanda Şehvetli Argonyalı Hizmetçi kitabının yazarıymış. İlk başta ben de güldüm falan ama Helvi ile tanıştıktan sonra Curio'nun onun yanında ne kadar masum kaldığını anladım. Neyse biz görevlere geçelim...

Not: Helvi'nin yanına gitmeden önce, hanede en az Kinsman seviyesine yükselmiş olmanız gerek. Gerekli şartları sağlıyorsanız Curio ile konuşup seviyenizi artırabilirsiniz.


***

1) Sealed Orders

Vivec'ten Caldera'ya gelmenin en kolay yolu, Foreign Quarter'daki mage guild'den Caldera mage guild'ine ışınlanmak. Sonrasında dışarı çıkıp şehirdeki Governor's Hall isimli binaya girin. Kapıdan girer girmez karşınızdaki duvara doğru yürüyün. Sol ve sağ tarafınızda yukarıya doğru çıkan birer merdiven olacak. Sağdakinden çıkın. İkinci katta Odral Helvi'yi bulacaksınız.

[Resim: 447d616c39.png]

Kendisiyle konuşun. Size mühürlü bir kağıt verip bunu Vivec'teki Hlaalu Vaults'ta bulunan Tenisi Lladri'ye iletmenizi isteyecek. Ayrıca "SAKIN Baren Alen'e teslim etme!" diye de uyarıyor (Baren Alen, Hlaalu Treasury'nin şefi gibi bir şey).

Şimdi iki seçeneğimiz var. Ya Helvi'nin dediğini yapacağız, ya da bu şüpheli durumu yetkili birilerine ihbar edeceğiz.

a) Helvi'nin dediğini yapmak:

Vivec'teki Hlaalu kanyonuna geri dönün. Hlaalu Waistwork'e girin, içteki kapılardan biri Hlaalu Treasury. Oranın da içindeki kapılardan biri Hlaalu Vaults. 

[Resim: 0fa0f99527.png]

Tenisi'ye teslim edin kağıdı, sonra da Helvi'ye geri dönün hepsi bu kadar (elinize dilenciye sadaka verir gibi 100 gold sıkıştıracaklar bir de).


b) Durumu ihbar etmek.

Bu durumda kazancımız daha yüksek (500 gold). Baren Alen, Rovone Arvel veya Curio'ya ihbar edebilirsiniz. Curio'nun yerini zaten biliyorsunuz. Baren, Tenisi ile aynı odada duruyor. Arvel'i de nerede bulacağınızı göstereyim:

Pelagiad ile Suran arasındaki Arvel Manor'da kalıyor (silt strider ile anında Suran'a gitme imkanı var).

[Resim: 414ec24698.png]

Fakat, geldik olayın en civcivli yerine: Baren ya da Arvel'e ihbar ederseniz, eninde sonunda Helvi bunu öğreniyor. Curio ise her şeyi gizlilik içinde halledebilme yetisine sahip. Dolayısıyla illa birine ihbar edecekseniz Curio'ya gitmek en mantıklısı. En son da Helvi'ye geri dönün.


***

2) The Caldera Spy


Helvi'den görev alıyoruz. Caldera Madeni'nin kontratları çalınmış. Kağıtları geri getirip hırsızı bulmamızı istiyor. (insert sherlock holmes theme here)

Caldera sokaklarına çıkıp insanların ağzını arayın. Size şu iki ismi söyleyecekler : Irgola ve Elmussa Damori. Ağzınızla kuş da tutsanız, amuda da kalksanız, ilişkinizi 100 de yapsanız Irgola'nın ağzından laf alamayacaksınız, sorun sizde değil onda. O yüzden Elmussa'nın yanına gidin. 

[Resim: ba60a97a2d.png]

Bir biskrem verip (ilişkinizi 80'e çıkartıp) Elmussa ile konuşun. Hırsız olduğunu itiraf edecek, kağıtları sakladığı kutunun anahtarını da bize verecek. Şimdi kabaca iki seçenek var, hırsızı öldürmek veya serbest bırakmak (diğerleri yalan söyleyip söylememenizle alakalı kombinasyonlar olarak çeşitleniyor). Alacağınız ödüller de neler yaptığınıza göre değişiyor.


a) Elmussa'yı öldürmek

Bu durum Helvi'yi daha memnun eder (ve alacağınız ödül daha çok olur), ama tabi ki en son kararı verecek kişi sizsiniz.

**Elmussa bir Thieves Guild üyesi olduğu için, eğer siz de Thieves Guild üyesiyseniz guildden atılabilirsiniz.**

**Curio, hırsızı bağışlamanızdan yana.**

Ödüller: 1000 altın, 2 shield scroll'ü, 2 de chamelon (saydamlık) scroll'ü.


b) Elmussa'nın canını bağışlamak ve Helvi'ye doğru söylemek

Ödül: 1000 altın.


c) Elmussa'yı bağışlamak, önce Curio'ya akıl danışıp Helvi'ye yalan söylemek (Yalan atabilmeniz için Helvi ile ilişkinizin 70 olması lazım)

Ödül: 1000 altın.d) Elmussa'yı bağışlayıp Helvi'ye yalan söylemek (Helvi ile ilişkinizin 70 olması lazım)

Ödül: 500 altın. 


***


3) Erroneus Documents


Helvi'den iş alıyoruz. Hlaalu arşivlerinde "Ascadian Isles" ile ilgili "hatalı" belgeler varmış, onları almamızı ve yerine kendisinin bize verdiği "doğru" belgeyi koymamızı istiyor.

Yalnız Helvi böyle alengirli işlere giren bir adam olduğu için, bize "doğru" belge diye verdiği şey aslında sahte. Bizim bu noktada 3 seçeneğimiz var:

a- Curio'ya ispiyonlamak

Curio'ya gidip olayı anlatarak Helvi'nin verdiği sahte tapuyu teslim ediyoruz. Ödül olarak insanlara ve yaratıklara 30 saniye hükmetmenizi sağlayan Amulet of Domination veriyor. 

[Resim: 90dac1ac61.png]

Daha sonra Hlaalu Treasure Vaults'taki Baren Alen'in yanına gidiyoruz. "Hatalı" belgeler hakkında konuşup, doğru belgeyi satın alıyoruz. Koşa koşa Helvi'ye gidip "senin iş tamam" diyoruz, o da sanıyor ki istediği gibi sahte belge ile aslını değiştirdik. b- Arvel'e ispiyonlamak

Arvel, 1. görevde haritasını verdiğim için şimdi tekrar vermediğim Arvel Manor'da bulunuyor. 

[Resim: 0c503c5802.png]

Gelip durumu anlatınca çabalarımızı çok takdir ediyor, çok memnun oluyor ve ödül olarak Murdrum Ring isimli bir yüzük veriyor (30 saniye için görünmezlik ve sneak arttırıcı etkisi var). 

Sonra tıpkı üstteki seçenekteki gibi Baren Alen'le konuşup gerçek tapuyu alıp Helvi'ye götürüyoruz.


c- Belgeyi çalmak

Morrowind'de normalde bir şeyler çalmak biraz zor çünkü millet hemen fark eder ama saydamlık (chamelon) büyünüz veya iksiriniz varsa pek zorlanmadan bu görevi halledebilirsiniz. 

Vivec'te Hlaalu Canton'a giriyoruz. Hlaalu Waistwork'ün içinde Hlaalu Treasury'i buluyoruz. Buranın içindeki Hlaalu Vaults'a girip son olarak Hlaalu Record ofisine giriyoruz, arşiv kayıt kuyut dairesi gibi bir yer kısaca.

Burada hep birlikte bir mola verelim çünkü içim dışım Hlaalu oldu.

[Resim: b609f84c3d.png]

Kitaplıklardan birinin ortanca rafında küçük bir kutu duruyor. Tabii ki kilitli... Ayrıca oda da boş değil... Yine de işte sneak'e dair chamelon ya da invisibility iksir, büyü, scroll filan kullanıp bir şekilde açmayı başardıktan sonra, kutudaki tapuyu alıp, yerine Helvi'nin bize verdiği kağıdı bırakıyoruz. Sonra da kayıplara karışıyoruz.


Geldik görev teslimine. Helvi'ye dönüp ödül olarak 6 scroll alıp görevi tamamlıyoruz. (özellikle levitate scroll'leri epey iyi <3 )


***

4) Rent and Taxes

Gün geçmiyor ki alacak - verecek, bürokrasi, vergi, tapu kadastro işleriyle meşgul olmayalım... İşte yine o tarz bir görev...

Helvi ile görüşüyoruz. Kirasını / vergisini ödemeyen iki tane çiftçi varmış, birinin ismi Manat Varnan-Adda, diğeri de Llovyn Andus. Parayı toplayıp gelmemizi istiyor özetle. 50'şer altından toplam 100 altınlık bir şey yani ama bu kapitalist sistem ... bazı insanların gözünü kör ediyor. Helvi diyor ki "ödemeyi reddederlerse sık kafalarına gitsin". 

Şimdi "bu kadar dolaşamam 100 altın için" derseniz, konuşma penceresini kapatıp tekrar açarak cebinizden ödeyebilirsiniz, başınızın gözünüzün sadakası olsun. Onun dışında yapabileceklerimiz şöyle: 


[Resim: a868387cf0.png]

a- Helvi'nin dediğini yapmak

Manat'ın çiftliği, Arvel Konağı'nın hafif güney doğusunda kalıyor, zaten dümdüz ova olduğu için bir engelle karşılaşmadan direkt bulursunuz. Llovyn'in çiftliği ise Pelagiad'ın doğusunda, Dren'in arazisinin hemen dışında bulunuyor.

[Resim: 75de663430.png]


İkisinin de size verecek parası yok yani gariban köylüler. Fakat Llovyn şöyle bir teklifte bulunuyor; "kardeş param yok ama benim bir tane evcil guar'ım var, onu al götür Drulene Falen'e sat" diyor. Ald'ruhn'daki fighters guild'in önündeki sütunların arasında durup dümdüz yürüyerek giderseniz Falen'in evine ulaşırsınız.


[Resim: fc51094846.png]Ana görevde ilerlediyseniz bu Ald'ruhn ve civarında epey dolaştığımız için oraları iyi kötü biliyor olursunuz, rahat bulursunuz. Çok karışık bir yerde de değil ama, belki arkadan kaya zannedip bakmadan geçip gidebilirsiniz diye önden görünüşünü de koyayım:[Resim: 4f99bcf3cf.png]

Neyse bu guar 200 altın ediyormuş. Miktar karşılanıyor, gidip ödeyin. Veya kalpsizseniz çiftçileri öldürün.b - Çiftçilerden taraf olmak

Curio'ya veya Arvel'e durumu anlatabiliriz. Curio 500 altın veriyor, diyor ki "bence Helvi'nin derdi üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek." Arvel ise tam gereken 100 altını veriyor. 

En yüksek kârı elde etmek isterseniz hem Curio'dan hem Arvel'den para alıp, guarı Falen'e satmak da mümkünmüş (denemedim).

Bu kadar. En nihayetinde gidip 100 altını ödüyoruz. Ama eğer çiftçileri öldürmüşseniz Helvi daha bir memnun oluyor, sadist galiba.

***


5) Shipment of Ebony

Helvi ile konuşuyoruz (son kez). Ald'ruhn'daki Drinar Varyon'a 5 parça işlenmemiş abanoz götürmemizi istiyor. Bildiğiniz kaçakçılığa alet etmeye çalışıyor bizi. Varyon da kaçakçının teki zaten.


a -  Helvi'ye yardım etmek.

Ald'ruhn'a ulaşın (kolaylık açısından tercihen silt strider ile). İndiğinizde rampadan dümdüz inip yürüyün, hemen önünüzde yolunuzu kesen kulübe Varyon'un kulübesi. Ald Skar Inn ile karşı karşıya.

[Resim: c6d36d42b8.png]

Abanozları teslim edin, 500 altın ödülünüzü alın, sonra da Helvi'ye geri dönüp görevi tamamlayın.b - Helvi'yi ele vermek

Yasa dışı abanoz ticaretinin bir parçası olmak istemiyorum derseniz, Curio'ya gidip durumu anlatın. Buckmoth Legion Fort'taki Segunivus Mantedius'a gidip bu abanozları ona teslim etmemizi isteyecek.

[Resim: 6c37fc310f.png]

Kule hemen Ald'ruhn'un güneyinde, şehre çok kısa bir mesafede bulunuyor. Hemen gidip adamı buluyoruz.

[Resim: 6e3bccc521.png]

Helvi'nin ceza alabilmesini sağlamak için, öncelikle adamı kendimizin dürüst biri olduğuna inandırmamız gerekiyor. Yalan söyleyip ben tüccarım derseniz, git kendi işine bak diyor. Eğer beni Helvi yolladı ama ne teslim ettiğimi bilmiyorum derseniz, inanmayacak. O yüzden çatır çatır doğruları söylüyoruz. Böylece hem Helvi, hem de o kaçakçı kankası Varyon adaletin pençesine teslim edilmiş oluyor. 

Görevi bitirmek için Curio'ya geri döndüğümüzde, doğru şeyi yaptığımız için bizi birisi frost damage veren, diğeri de chamelon etkisi veren iki yüzükle ödüllendiriyor.Yine günün kahramanı olduğumuz bir rehberin daha sonuna geldik. Diğerinde görüşmek üzere.
[+] Scathach isimli üyenin iletisini 2 üye beğendi