Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

İnceleme: Metro Last Light
#1
(Dikkat: Oyundaki işkence vs. sahneleri sansürsüzdür ve az sayıda değildir)

İnceleme gelmiş geçmiş en iyi FPS'lerden olan Metro: Last Light hakkındadır.

Oyun 2013 yılındaki nükleer savaştan 20 yıl sonra geçiyor. Dünyadaki tüm insan popülasyonu neredeyse yok olmuş durumda . Bilinen tek yaşam yeri Moskova metrosu. İnsanlar savaştan sonra ders almamışlar ki, hala güç ve siyasi çatışmalar yaşanıyor, keyfi öldürmeler bile sürüyor. Metroda durumu iyi çok fazla istasyon yok, kültürün son başkenti Polis gibi 1-2 düzgün istasyon var. İstasyonların çay, balık ve elektrik gibi gelir kaynakları var. (Balıkların pek normal olmadığını söylemeye gerek yok) İnsanlar bu koşullarda yaşarken insan ırkının evrimdeki bir üst basamağı olan ırk ortaya çıkıyor: Dark Ones
Dark Ones'lar insanlardan çok daha üstün, insan beynine girip yönlendirme bile yapabiliyor, radyasyondan etkilenme durumları yok. Bu gücü insanları katletmek için kullanıyorlar. Ama neden ?

Dark Ones'lar insanlara normal bir şekilde yaklaşıp iletişim kurmaya kalkıştı. İnsanlar tabii ki de Dark Ones'ları görür görmez öldürmeye başladılar başladılar. ( Saçma geldi değil mi ? Dark Ones'lar fazla saf, insan da doğası gereği korkak bir yaratık). Önceki oyunda karakterimiz Artyom ile Dark Ones'ların yaşadığı şehri yok etmiştik.Gizliden duygusal bir karakteri olan Artyom, Dark Ones'ların iletişim kurabildiği tek kişi, buna rağmen onları yok etti ve pişmanlıktan her gün kabuslar görmekte. Oyun dostumuz Khan'ın yaşayan yavru bir Dark One tespit etmesi ve kurtarma isteğini duyan Miller'ın çılgına dönmesiyle başlıyor. Göreviniz yavru Dark One'ı öldürüp insanlığın sonunu getirmek.

Grafik'ler;

resim

resim

resim


Yeni nesilin en iyilerinden, parçalanabilir mekanlar vs. var ve oynanışı çok etkiliyor. İç mekan kaplamalarının çözünürlüğü biraz düşük, ama dış dünyayı görünce o kadar hayran kalıyorsunuz ki, gaz maskenizin hava seviyesini sallamadan bön bön etrafa bakıyorsunuz.Grafikler iyi, ama kötü olsaydı bile sırf o harika atmosfer için bile oynayacaktım. Annesine sarılmış bir şekilde duran cesetler, mutasyon geçirmiş kargaların sesleri, anormal şekilde büyük çıyanlar, tarantula büyüklüğündeki örümcek ağları, gaz maskenizin camına yapışıp görüşünüzü yok eden çamurlu ve radyasyonlu yağmur, insan bakımı olmadığından özgürce yetişen bitkiler, atmosfer tasarımının bir insan değil de tanrı tarafından yapıldığını hissettiriyor.
İç mekan atmosferi de harika, radyasyonlu mekanlardaki çamurlu su, sarmaşıklar, kir ve pas sizi gerçek dünyadan koparıyor, nükleer savaş kopması için tanrıya yalvarıyorsunuz.


Oynanış;

Artık eski dünyanın teknolojisi ve raharlığı yok, buna alışın. Silahlarınız genelde metal parçalarından amatörce yapılmış, sorunlu silahlar olacak.Zorluk seviyesine göre mermi bulma sorununuz artacak. Normal Metro sıradan 3 zorluk seviyesinde iken, Ranger mod Normal ve Hardcore olarak 2'ye ayrılmış. Range modda oyunun arayüzü yok, 1 silah slotunuz da kalmış durumda, mermiler zor bulunuyor ve anında öldürülüyorsunuz. Stealth oyuncuları için anlayacağınız.
Oyunda stealth öğeleri bulunmakta, silahınıza takacağınız susturucular, fırlatma bıçakları,kırabileceğiniz veya çıkarabileceğiniz ampuller, b.klu suyla dolu tüneller sayesinde ayarında, suikast oyununa dönüşmeden oyun tarzınızı değiştirebiliyorsunuz.Malum nükleer savaşta yaratıklar olmadan olmaz, gayet güzel sayıda yaratıklarımız var. Lurker'lar genelde iç mekanlarda karşınıza çıkan, devasa mutant fareler. Saklandıkları tüneller sayesinde genelde sürpriz saldırılar yapıyorlar. Demon'lar kanatlı yarasa mutasyonları, yeryüzü görevlerinde peşinizi bırakmayacaktır, öldürmesi de çok zordur :3.Bunun dışında akrepten evrildiğini düşündüğüm sert kabuğa sahip ve sadece belli noktalardan hasar alan yaratıklar, suya bastığınızda sizi midenize indirmeye hazır balıklar gibi önceki oyundan çok daha fazla yaratık ve doğal olarak oynanış çeşitliliği sunuyor.
Görevler çok güzel tasarlanmış ve birbirlerinden farklı. CoD gibi siper al ilerle mantığı yok. Bu kısımda gönlünüzü rahat tutun, görevleri anlatmak istemiyorum. Amatör metro silahları dışında, daha zor bulunan ve pahalı olan savaş öncesi silahları da var. Silahları istasyonlarda satın alabiliyor, parçalarını değiştirip modifiye edeiliyor ve satabiliyorsunuz.Metroda özel bir mermi para olarak geçiyor, zor durumlarda otomatik tüfek mermisiyle değiştirip kullanabilirsiniz. Yanıcı özelliği var :3. Yeryüzüne gaz maskeniz olmadan çıkamıyorsunuz, darbe aldıkça kırılıyor, nadir de olsa yerlerde yenisi var. Yerde bulduklarınız da hasarlı oluyor. 5 dakikada bir  filtresini değiştirmeniz gerek.Bir diğer önemli elipman ise feneriniz, sürtünme enerjisi ile şarj edilebiliyor fakat biraz hızlı tükeniyor. Oyunun ilginç bir noktası da, açtığınız her kapı riskli ve animasyonlu, bayağı heyecan katıyor. Oyun size bazı yerlerde tercih hakkı veriyor, acımasız davranırsanız kötü sonu, merhametli davranırsanız iyi sonu görüyorsunuz. Silahlar ilginç, basit bir altıpatlar tabancaya uzun bir namlu takabilirsiniz, veya hava basıncı ile çalışan ve çelik bilyeler fırlatan metro yapımı silahlar kullanabilirsiniz. (Bunların havasını pompayla doldurmak gerekiyor.)

Sesler;

Bazı yerler çok iyi, bazıları başarısız olsa da başarısız olanlar tüccar diyaloğu vs.olduğu için fazla etkilemiyor. Karakterlerin neredeyse tamamı Rus, ingilizce kelimelerin arasına giren birkaç Rusça kelime çok hoş duruyor. Buna rağmen Amerikan ağzını bırakamamışlar. Oyun komünizmi çok kötülüyor, o sırada geçen diyaloglar da yine Amerikan filmleri gibi. Komünist arkadaşlar çok rahatsız olacak oynarken.
Buna rağmen dünyanın sesleri çok üst düzeyde,yaratıkların çığlık ve uğultuları, yağan radyasyonlu yağmurun ve çakan yıldırımın sesi tamamen gerçekçi.

Puan: Çok iyi

Türkçe yama: http://www.oyunceviri.com/metro-last-light/

Oyun saifemiz için;

https://www.facebook.com/pages/Pilavl%C4...ogout_gear
#2
(27.10.2014, Saat: 16:35)SoNHaKaN link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Metro 2033'ün inanılmaz yazılım hatalarıyla yazıldığını bu yüzden her sistemde anlık takılmalara yol açtığını, bu hataların Metro Last Light'da da devam ettiğini bu iki oyunu tekrar ele alıp bütün sorunları tekrar gözden geçirdik diye Redux sürümlerini piyasaya sürdüklerini, bu sürümlerde birkaç görüntü iyileştirme harici hiçbir gelişme olmadığını lütfen almadan önce unutmayınız.

Bende hiç olmadı, ama evet Redux almayın. Metro 2033 iyi bir oyun değil zaten.