Konuyu Okuyanlar:
2 Ziyaretçi

İngilizce Öğrenmek
#1
İngilizce seviyemi düşük buluyorum. İyi bir İngilizcesi olan arkadaşlar nasıl öğrendiklerini anlatabilir mi veya taktik verebilir mi ?
#2
Sherlock Holmes kitaplarını ingilizce olarak rahatça bulabilirsin. Farklı farklı konular, olaylar, hisler, objelere değindiği için kelimeler ve cümle yapıları hakkında bilgi alırsın. Çok fazla tanıdığıma o şekilde öğrenmelerini önerdim ve işe yaradığını gözlemledim.

Kurallar da çok zor değiller ama biraz fazlalar. Daha doğrusu fazla da değiller ama birbirlerine çok benziyorlar. Bunlara çalışmak, anlamak en fazla 1 haftanı alır diye tahmin ediyorum. İnternetten hepsini öğrenebileceğin siteler var. Onlara uğrayıp *NOT ALARAK* kısa sürede kapabilirsin kuralları. Benden bu kadar.
#3
Bir şekilde dili hayatına adapte edip kullanıcan başka yolu yok. Kitap okumaktır, o dili konuşan biriyle sohbet etmektir, oyun oynamaktır... örnekler çok ama bir şekilde kullanıp hayatına adapte etmen lazım. İstersen 5 yıl boyunca sürekli İngilizce kitap oku sonra git bi sene İngilizce kullanma, unutuyosun. Yıllarca Almanyada oturup Almanca bilen insanlar birkaç yıl Türkiyede yaşadıktan sonra dili unutuyorlar mesela.
#4
İnternette yazan 10 dakikada ingilizce öğrenin gibi şeyler yalan, onlara inanma sakın Cheesy Dil öğrenmek bir birikimin sonucu. Öğrenme metodu da senin kişiliğine göre değişir. Ben mesela yazarak çalışıyorum çoğu şeyi. Yazı yazmayı çok seviyorum, bir defterim var; salak saçma şeylerle dolu. Bazı sayfalarda ders notları, bazılarında lore ile ilgili bilgiler vs. Hatta eso'da karakter buildleri bile yazıyordu. Kimisi dinleyerek öğrenir, okuyarak tekrar edip öğrenen bile var. Ben şöyle öğrendim, oyunlarda bilmediğim kelimelerin karşılıklarını sürekli yazıyorum bir kenara. Hala daha yazarım Vivec'in sermonlarında geçen kelimeleri.
Yazı çevirmeye çalış kendince. Ben öyle yapıyorum en azından, böylece hem Türkçe'ye hem İngilizce'ye hakim oluyorsun. Yazı çevirme işini geçince İngilizce altyazılı dizi film izlemeye başlıyorsun. Kelimelerin telaffuzunu öğreniyorsun, ve de deyimleri öğreniyorsun en önemlisi. Mecaz anlam çok kullanılıyor çünkü. Günlük hayatta insanlar wikipedi İngilizcesiyle konuşmuyor malum Cheesy
Zamanla öğreniyorsun farkında olmadan.
#5
Ben şöyle öğrendim. Bir defter alıyorsun. Bu defter bir kalem ve sözlükle beraber her zaman bilgisayarının yanında duracak. Oyun oynarken altyazıları açacaksın. Ekranda gördüğün her bir kelimeyi yazıp karşısına anlamını yazıyorsun. Güzel bir şekilde ama, böyle karışık karışık değil. Baktığın zaman neyin ne olduğu belli olsun. Olay şu, buraya yazmadan önce bi' düşün ben bu kelimeyi biliyor muyum diye. Bilmiyorsan yaz. Böyle sürekli devam et. Kısa süre sonra ufak ufak başlayacak zaten oturmaya. Bir kelime gördüğünce diyeceksin ki "he bunu zaten biliyorum" ve yazmayacaksın. Böyle sürekli olarak devam et. Ben böyle öğrendim. Solaire'in dediği gibi bunu kitaplarla da yapabilirsin. Oyunları önermemin sebebi oyunlarda daha günümüz ingilizcesi kullanılıyor. Yazarlar bazen sırf cafcaflı olsun diye eski kelimeler kullanabiliyor. Her kitapta var demiyorum tabi de oluyor yani. Sadece bu bütün kelimeleri öğrenmeni sağlar.

Bir diğer yapman gereken şey de biraz gramer öğrenmek. İşte zamanlar olsun, hangi öğe cümle içinde nereye gelir vs. Bu da öğrendiğin kelimeleri düzgün bir şekilde kullanmanı sağlar. Kelimeleri bilsen bile bu gramer olmazsa Türkiye'ye gelip "ben gitmek sultanahmet" diyen turistler gibi olursun.

Son olarak da bol bol dizi izle. Telafuzları öğrenmek için yabancı diziler/filmler izlemek çok önemli. Sürekli durdurup ne dediklerini anlamaya çalış. Baktın anlaşılmıyor, aktörün aksanı olsun ya da kelimeleri yutması olsun, o zaman altyazılara bakıp kurdukları cümleleri çöz. Bu daha çok konuşurken önemli. Yok ben zaten konuşmayacağım, okuduğumu anlayayım diyorsan üstteki iki maddeyi uygulaman yeterli.

Son olarak da MMORPG falan oynuyorsan yabancı bir guilde girip orada sürekli muhabbet et. Ben yaklaşık 3-4 yıldır ESO oynuyorum. Oradaki yabancılarla konuşurken ilk seferlerde bir cümleyi kurabilmek için üzerinde düşünmem gerekirken şimdi günlük hayatta ingilizce düşünüyorum. Hani dersin ya kendi kendine "çok susadım bi su kapıp geleyim mutfaktan" falan diye. Bir süre sonra onlar ingilizceye dönüyor ister istemez. Günlük hayatında ne kadar fazla kullanırsan o kadar iyi ingilizcen olur. Mesela benim Youtube kanalı var. 2-3 sene önce attığım videoyu izlesen dersin ki böyle ingilizce olmaz olsun. "ııı" "eee" zaten cümlenin yarısı. Şimdiki videolara baksan tam tersi. Yine bi Türk aksanı var net bir şekilde ama eskiden olan teklemelerin %90'ı gitti. Bu şekilde de konuşmanı geliştiriyorsun.

En önemlisi sabır. Sabır olmadan olmuyor, yavaş yavaş. Umarım yardımcı olur, daha çok İngilizce bilen vatandaş lazım Cheesy
[+] LiofaTR isimli üyenin iletisini 1 üye beğendi
#6
Yabanci bi(mumkunse ingiliz) kiz arkadas bul kendine ben oyle cozdum iletisime gecmek icin baya ugrasiyorsun bide motive eden bi sebep var 7 24 o sozluk benim o kitap senin takildim baya bi muddet sonra bi bakmisim ingilizce yazmak ve konusmak daha kolay geliyor.
#7
mertusta'nın dediği gibi herkesin öğrenme yöntemi farklı. Ben küçükken sözlük okuyordum can sıkıntısından yaz tatillerinde, ilk öyle başlamıştım. Sonra yaşım 12-13 civarıyken İngilizce şarkı dinlemeye başladığımda onların anlamlarına bakıyordum. Bir site vardı çok meşhur, adını unuttum, oradan çevirisine bakıyordum. "Lan bu ne saçma lafmış" diye merak edip kendim araştırdım ve çeviriyi yayınlayan kişinin, şarkıda geçen deyimi dümdüz çevirdiğini görmüştüm. Cheesy O zaman anladım ki çeviri = google translate değil. Cheesy Sonra oyunlarla haşır neşir olmaya başlayınca oradaki kelimelerin anlamlarını öğrenmeye çalıştım... Böyle böyle gidiyor. Zaten İngilizce'nin grameri kolaydır yani bir Fransızca, Almanca gibi değildir. O yüzden kelime dağarcığını zenginleştirmek önemli diye düşünüyorum. Tabi gramer de önemli de o kolay yani, belirli kalıplara göre cümlenin öğelerini dizince sorun kalmıyor gramer açısından. Asıl anlamı veren şeyler kelimeler + phrase denilen kalıplaşmış söz / deyimlerdir. Onlara dikkat etmek gerekiyor. Town of Salem gibi oyunları İngilizce serverında oynamak bir yöntem olabilir mesela. Veya benim gibi sevdiğin şarkıların anlamlarına baka baka kelime öğrenmek de olabilir. Film / dizi izleyerek olabilir. Ne yapmayı seviyorsan onun İngilizcesini yapmaya çalış, anahtarı burada. Kolay gelsin.