Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Neden ESO
#1
Neden ESO'dan bu kadar nefret ediyorsunuz ? Sonuçta oyun tam bir RPG değil ki oyun MMO. Sizin oyunu Skyrim/vb. Online olarak hayal edip hayal kırıklığına uğramanız oyunun kötü olduğu anlamına gelmez ki. Tamam belki serverlar laglı.(PvE değil. 3MBps  internetim var 70-80 ping var şehirlerde) Bence mega server olayı çok mantıklı ve güzel düşünülmüş bir şey. Sadece Asya için server yok diye oynamıyacakmıyız ? Oyunu çoğu MMORPG den ayıran çok güzel özellikleri var. Mesela şu mega server olayı oyunun atmosferine çok fazla yararı var. PvP de cidden bir ordu savaşında olduğunuzu hissediyorsunuz mesela (oynayabilirseniz). Onun dışında arkadaşlarınız ile görevleri paylaşıp arkadaşınıza veya arkadaşınızın size yardımcı olması olayı çok güzel. Oyunda özellikle First Person oynarken oyun ayrı bir güzel geliyor insana. Ha bu arada unutmadan şu PvP de çok lag var ama benim gibi internet hızı düşük olan birisi bile PvP de oynayabilir. İllaki her dakikanızı her saatinizi ordu savaşında geçirecek değilsiniz. Haritada rakip bölgede bir yerde durursanız zaten illaki birileri geçecektir ve siz de göğüs göğüse ping olmadan çarpışabileceksiniz. Bence bu ping olayını da bir şekilde çözeceklerdir. Evet belki zaman alıcak. Ama olucak. Benim tahminim şu anda Bethesda Fallout 4 ile ilgilendiği için ESO yu fazla kafaya takmıyor. Zenimax kendince bir şeyler çabalıyor. Fallout bitince bence ilk olarak şu ping sorunu düzelecek. Hatta belki daha erken. Kısacası bence oyunun tek eksiği Ping olması o da çözülebilecek bir şey. Oyunu çoğu kişi kendi hayal kırıklığına uğradığı için sevmiyor. Açıkçası ben onların gerçek bir TES fan ı olduğunu sanmıyorum. Sonuçta oyunun çok güzel bir hikayesi, güzel ana ve yan görevleri var. Bence kendi dalında çağ açan bir oyun bile denebilir.
Not : Elder scrolls : legend da bence fena fikir değil. Sonuçta AC gibi sürekli aynı oyun çıkarılmıyor. Sadece adamlar her dalda oyun çıkarmak ve bu dallarda iyi olmak istiyor. Bence bu çok mantıklıca.
Not2: Sanırım şu hayal kırıklığı şeysisini fazla tekrar ettim kusura bakmayın. Ama oyun güzel hakkını yiyorsunuz
#2
Bethesda, ESO ile hiçbir zaman ilgilenmedi zaten. Eso'nun yapımında bir gram payı yok.
Ping sorunu da asla düzelmez boşuna heveslenme Wink Oyunun özelliğinde var o lag sorunu. Düzelmesi için oyunun yapısını değiştirmeleri lazım.
Buyur oku;
http://forums.elderscrollsonline.com/en-...yrodiil/p1
#3
Hanedan Guildinde çok kişiyle muhabbet ediyorum değişik insanlar tanıdım.Hiç lag olmadığını abartıldığını söyleyenler bile çıktı bu insanlar arasında.Non veteran pvp oynuyorum.Belki orda az kişi var diye lag sorunu yaşamadım  bilemiyorum.Kendi şahsım adına bu oyunda lag sorunu olmadı.V14 bir abi vardı.Lag düzelmedikçe bu oyun olmaz diyordu.Zaten burdaki pek çok insan oyundan değil lagtan yakınıyor.Yüksek levellera yardım amaçlı bir dungeona girdim.Hiçbir online oyundan alamadığım zevki aldım sadece 10 dk lık dungeon da.Paramı verdiğim güne hiç acımadım  kesinlikle değdi.Belki yarın öbür gün gerçek pvp ye çıktığımda böyle konuşmayacağım ama  bilemediğim konuda çok yorum yapmak istemiyorum.Yani nefret edilcek bir oyun değil ama nefret edenlerinde biraz haklılık payı var.
#4
Non veteran pvp de oyuncuların kullandığı skiller bir elin parmaklarını geçmediği için lag olmuyor Smile
Oyunu çıktığı günden beri oynuyorum, geçen mayıs ayında ara verdim. 2000 saati geçkin pvp oynamışımdır. Lag artık illalah dedirtti. Pvp de lag yok diyen pvp oynamamıştır sir
#5
Yanlış anlamayın ama bu konu için özel topic açılması biraz garip. Bir oyunu severek oynarsınız ama başkaları sevmeyebilir. Ancak biraz düşününce sevmeyen insanların mutlaka kendilerine göre bir nedeni olacağını fark edeceksiniz. Yoksa biri oyunu seviyor, zevk alıyor ama sırf kişisel nefreti yüzünden oynamıyor ve lanet ediyor. Böylesi mümkünmü?
Bakın yukarıdaki mertusta nickli arkadaş bu oyunun fan forumunu yönetiyor. Bu oyun için elini taşın altına koymuş, sorumluluk üstlenmiş ve elinden geleni yapıyor. Belli ki bu işe gönül vererek başlamış ama şu an sorulduğunda en fazla şikayet eden üyelerden biri. Bu size garip gelmiyormu?

Bunun nedeni ESO nun büyük beklentilerle çıkmasına rağmen isteneni, hatta vaadedileni verememesi. Sorunları ve eksiklikleri bilmesine rağmen teknik ekibin yeterli çözüm üretememesi.
Her oyun sorunlu olabilir ama oyuncuya çözüm için umut bile vermezseniz insanlar başka alternatiflere yönelir. Geride hayal kırıklığı bırakır.

Bu sadece ESO nun sorunu değil. MMO dünyasının sorunu. WOW, GW2, Rift, Arheage, Tera hepsi buna dahil.
Dünyada oyuncu kitlesinin isteklerini tam anlamıyla yerine getirebilen bir mmo yok. Çok büyük sansasyonla çıkan mmolar her geçen gün en fanatik üyesini bile bıktırıyor.

Tam anlamıyla oyuncunun isteklerine yanıt verebilecek bir mmonun sağlam bir teknik ekibinin olması şart. Ekibin bir kolu oyuncuların raporlarını derleyip oyun içi sorun ve eksiklikleri gidermeli. Diğer bir kolu sürekli yeni fikirler deneyip gameplay konusunda "nasıl daha eğlenceli ve dengeli olabilir?" sorusunu araştırmalı. Diğer bir kolu ise sürekli olarak ek içerikler üzerinde çalışmalı.

Günümüzde bunlardan sadece birini bile tam anlamıyla yerine getirebilen bir şirket yok. Ve biz mmo müdavimi oyuncular her seferinde aynı filmi yaşıyoruz.
#6
Kendi adıma, ben oyun oynamaya başladığımdan beri sadece online bunun da %90ı mmorpg oyun oynuyorum. O yuzden piyasadaki tutulan tüm oyunları biliyorum neredeyse ve oynadım. Eso şu ana kadar gördüğüm kadarıyla piyasadaki mmoroglerin çok üstünde bir içerik sunuyor oyuncuya. Bu bir mmo için basit bir şey değil. Oyundaki çoğu eşyayla etkileşimde olabilmek bile büyük bir şey. Kimisi ya kutu açılsa ne olur diyebilir. Bu adam bence zaten rpg oyuncusu değildir bu konuda fikride önemli değildir. Bu anlamda eso piyasada oyuncuya içerik olarak en fazla şey sunan oyun olabilir. Henüz veteran falan olmadığımdan tam pve ve pvo sistemini bilmiyorum. O yuzden bu sistemler hakkında bir şey diyemem. Birkaç kez pvp ye girdim laglı evet. Ama bir kaç kez lagsızınada denk geldim. Pvpde laf illettir doğru ondan sadece bu sebepten oyuna laf edeni anlarım. İlerde belki bundan dolayı ben de ederim. Ama hiçbir zaman eso kotu oyun demeyeceğim eminim. Çünkü bu oyun bana fazlasıyla şey sundu. İlk defa farklı bir mmo oynadım sayesinde. İlk defa sistematiklikten uzak motomot olmayan bir mmo oynadım. Yeterli. Gittiği yere kadar gider. Tabi çok oynayanlar daha iyi bilir. Ama ben şu ana kadar çok eğlendim, çok oha dedim, çok helal olsun dedim. Bundan sonrası berbat olsa bile bu oyun kotu demem. Değil çünkü. Oyun net iyi. Lag sorunu büyük bir problem ama bir oyunun kotu olduğunu göstermez. Duzeltilemiyecek bir sorunda değil her ne kadar düzeltilemez dense de. Düzeltilir. Hiçbir şirket bu kadar büyük bir problem varken ve çözülmesi imkansızken bu kadar büyük yatırımla riske girip ya tutarsa diye oyun açmaz. Geçer. Geçtiğinde de bence en iyi mmo olma yolunda ilerleyecektir. Ha şu konu sinir bozucu olabilir, firma desteğinin yetersiz olması. Sorunlarla ilgilenmiyolarsa kısaca oyunu kotu yonetiyolarsa büyük problem. Ama kimse şunu inkar etmedi ki bunu blizzard dışında iyi yapan bir firma yok zaten. Bu yuzden blizzard var, bu yuzden wow var. Yani eleştiriyi kıyaslayarak yapmak gerekli.