Konuyu Okuyanlar:
2 Ziyaretçi

Negatrm'ın Çevirileri -Yeni Çeviriler! (15.01.2018)
#1
Star 
Herkese selamlar. 

Paylaşmış olduğum Türkçe Çevirilerim mod listemdeki çevirisi mevcut olmayan ya da eski sürümlere ait modlardır. Modlarla beraber oyunun iki dili kullanmasından rahatsızdım. Bu yüzden İngilizce dilim yeterince iyi olsa da Türkçe oynamanın zevki düşüncesiyle çevirmeye başladım. Modların ne kadar çok oynandığı, tercih edildiği ya da satır sayısına hiç takılmadım, hoşuma giden kaliteli, eksikleri gideren, fazla abartı olmayan her modu çeviriyorum. 

Oyunun evrenine uzak kelimeler yerine daha uygun anlamını bozmayacak şekilde tercüme etmeye özen gösteriyorum. Örneğin çevirisini yaptığım "Northern Cardinal" yani "Kızıl Kuş" modu gibi. Ayrıca özel isim olmadığı sürece (Markarth, Helsmyrr gibi) hepsini çevirerek Türkçe Atmosferi bozmamaya dikkat ettim/ediyorum. Kitaplara da değineyim, gerekli ya da gereksiz hepsini Türkçe'ye kazandırdım. Sadece birkaç modda istisna var, onların sebebi de kitabı okuduğum ve oyunla alakası olmadığı içindir, modların açıklamalarında not düşerim bununla ilgili. Modun oyunda gözüken tüm kısımlarını çeviriyorum. Buna Mod Ayarları Menüsü (MCM) dahil.KURULUM

 • Dawnguard, Dragonborn, Hearthfire DLC'lerine sahibim. Bu yüzden modların indirme seçeneklerinde bunu dikkate alırım, yani siz de indirdiğiniz modun sürümüne dikkat edin. (HF gerekiyorsa bu DLC'ye sahip olmalısınız ya da DB için de uyarlanmış ise bu sürümünü indirmişimdir, gibi gibi.)

 • Mutlaka modların ana sayfalarındaki Requirements (Gerekenler), Recommended (Tavsiye Edilen Modlar), Compability (Diğer Modlarla uyumluluğu-uyumsuzluğu), Load Order (Modların yüklenme sırası) gibi kısımları özellikle dikkate alınız arkadaşlar. Dikkat etmemeniz halinde oyunun açılmaması, oynarken çökmesi ya da saçma sapan hatalara maruz kalabilirsiniz. Loot, Boss, Wrye Bash gibi programları mod listesi için, NMM ya da Mod Organizer'ı da modu yüklemek için kullanabilirsiniz.

 • Modların sadece çeviri linklerini verdim, orijinal moda çeviri sayfasından "Original File" sekmesiyle ulaşabilirsiniz. "Original File" sekmesini göremiyorsanız Steam üzerinden abone olduğum bir eklentidir fakat hem çeviri sayfasında hem de gerekenler kısmında linkini verdim. Steam kullanıcısı değilseniz modu internet üzerinden farklı sitelerde bulabilirsiniz.
 1. Öncelikle modu indirip Skyrim/Data klasörüne yükleyiniz. Eğer tecrübeniz yok ise NMM ya da Mod Organizer programlarını kullanabilirsiniz. (Forum da konuları mevcut olmalı.)

 2. Çevirilerim sadece .esp ya da .esm yani çeviri formatlarını içeriyor. Bu yüzden modu kurduktan sonra üstüne yazmalısınız. Sadece çeviriyi yüklemeniz modu çalıştırmaz. 

 3. Çeviriyi sonradan indirmiş olmanız yeni oyuna başlamanızı gerektirmez. Kaldığınız yerden Türkçe haliyle devam edersiniz. 

  Takıldığınız ya da karşılaştığınız bir sıkıntı olursa konudan belirtebilirsiniz.
GÖREVLER, SENARYOLAR

Bu kısım da, yeni görevler ve senaryolar bulunuyor. Keşfettiğim içeriği oldukça farklı ve kaliteli olan modlardır.

Forgotten City (Kendi konusu mevcut, tıklayınız)

Pirates of Skyrim: The Northern Cardinal under the Black Flag (Kendi konusu mevcut, tıklayınız) 

Pit Fighters (Kendi konusu mevcut, tıklayınız)

Pit Fighters Travels Add-On (Kendi konusu mevcut, tıklayınız) (YENİ EKLENDİ!) 

Sea of Ghosts: Hayaletler Denizinde muhteşem bir macera. Kendi tayfanızı ve geminizi kiralayın. Kaptan kabinindeki harita üzerinden yeni maceralara yelken açın. (Kızıl Kuş modu ile uyumsuzluğu yoktur, ikisi bir arada denizci arkadaşlar için harika gidecektir.)

Sorcery: Bir büyücü. Hazinesini koruyup kollamak için giriştiği bir macera. Hazinenin varlığından haberdar olan karakterimiz ve arayış serüveni. ThirteenOranges isimli mod yapımcısından harika bir çalışma. Daha çok mantık ve dikkatin ön plana çıkacağı hoşunuza gidecek fevkalade mod. (YENİ EKLENDİ!)

And The Realms of Daedra: Ozanlar Kolejindeki Ornarol'un Kaderi isimli kitabı okuyoruz ve maceraya başlıyoruz. Zamanında savaş lordu Ornarol'un intikam arzusu üzerine Daedralar ile anlaşması ve devamında yaşanan olaylar...

No Mercy!: ThirteenOranges (Mod Yapımcısı) ayrıcalığı ile harika bir görev daha. Bir vampirin hikayesi ve Stendarr Şapelinde yaşanan olaylar...

The Bigger They Are: Şanlı bir Yoldaşın hikayesi... Yarım kalan iş tamamlanmalı. 

Gifts of The Outsider: Bethesda'nın diğer oyunu Dishonored'ı bilmeyen yoktur. Corvo'nun yeteneklerini Skyrim'e görev yoluyla aktaran harika bir mod. Sıçan istilası, bünye kontrol... (YENİ EKLENDİ!)

The Secret of Dragonhead: Ejderkellesi adında bir kale. Kaleye girdiğiniz andan itibaren keşfedilmeyi bekleyen büyük bir gizemin peşinden gidiyorsunuz. Günlükler, notlar size yol gösterecektir, bol şans.

Rescue Bronwen!: Bronwen adında bir kadın kayboluyor ve kurtarılması gerek. Sarhoş Avcı hanında Kara Kuzgun ile konuşun ve maceraya başlayın.
Dipnot: Kitaplardan birisi baya uzun bir şiir içeriyordu, kafiye, anlam açısından benim şairlik yeteneğime kaldı.

Pirates of Pacific: The Protection of the Elder Scroll: Pasifiklerde geçen bir macera. Cyrodiil'in İhtiyarlar Konseyinden bir mektup geliyor. Gizli bir Kadim Tomarı bulmamızı ve korumamızı istiyorlar. Korsanlar ile beraber çalışacağınız güzel bir macera. 

The Iron Lass: Vadikent'teki yeni Demirci hatunun fevkalade bir görev senaryosu. Düşmanlara kadar seslendirilmiş, yeni yerler, ekipmanlar ekleyen harika bir mod. (%40)

Blood of The NORD: Skyrim'deki iç savaştan Fırtınapelerin'lerin galip gelmesi ile başlayan bir görev senaryosu. Skyrim'in yönetiminde karakterimizin de desteği gerekiyor. Harika bir mod daha. (%80)

Notice Board: Hanların kapılarına eklenen Duyuru Panoları ve yerel halkının görevleri aynı zaman da yerel halkın gizemli hikayeleri. Falskaar ve Dragonborn eklentisi ile beraber. (%50)

Qaxe's Questorium Yakında*

Agent of Righteous Might: Yakında*

Path of The Divine: Kaliteli bir görev senaryosu daha. 

Build Your Own City - Becoming a Lord - ALPHA: Vadi bölgesinde arazinizi satın alın ve şehrinizi uzun soluklu bir görev dizini ile inşa edin. Çok hoş bir eklenti fakat seslendirmesi yok. 


KARAKTER EVLERİ, İNŞA EDİLEBİLİR YERLEŞKELER

Kaliteli ve hoş dizayn edilmiş, kullanışlı oyuncuya ait evler. Bunun yanında inşa edebilme seçeneği sunan modlar da mevcut.

Bathing Beauties or Beefcake - Luxury Suite: Skyrim'e Hamam gerekiyor diyorsanız bu eklenti sizin için. Hatunların işlettiği Lüks Süit'te kendinize ait eviniz ve yoldaşlarınız için yeterince büyüklükte hoş bir mekan dizaynı. Ayrıca en çok hoşunuza gidecek özelliği ise bodrum katındaki yüzlerce mankeni istediğiniz gibi giydirin. Herhangi bir oyun karakteri ile konuşup "Giyimin hakkında konuşalım." seçeneği ile manken kıyafetini karaktere kopyalayın.  Lüks Süit'i aynı zaman da işletebilirsiniz ve Migal'ın Gelini ile sohbet edip faydalanmayı unutmayın. 

Leaf Rest: En hoşuma giden ev. Irmakkoru da yer alıyor. Evcil hayvanlarınız var, tohum atıp gübresini vereceğiniz, sulamasını yapacağınız kısacası detaylı bir de ufak çiftliği olan bu evi tamamen istediğiniz gibi dekore edebilirsiniz. Sandıklar için otomatik sıralama sistemi mevcut ve daha bir çok özelliği var. 
Dipnot: Bazı mektuplarda Dragonborn demeleri gerekirken Dragonbane demişler, yapımcı biraz bilinçli saçmalamış yani mektup konusunda, ben de çevirirken sadık kaldım.

Morskom: Seheryıldızı'nda harika bir ev modu. Mülkü satın aldığınızda her şey dayalı döşeli değil, tamamen tepeden tırnağa kendiniz üretip hazırlayacağınız bir ev. Aynı zamanda seyahat etmeniz için tekne sistemi, abone olduğunuzda her gün farklı bir kitap teslimi, evin türlü işleri için kiralayabileceğiniz işçiler ve sürpriz birçok harika fonksiyon. Şimdi tamamen Türkçe! (GÜNCELLENDİ!)

Breezehome Fully Upgradable: Meltemevi'ni baştan sona yenileyen bir eklenti. Kahya ile gereken yükseltmeleri yaptıktan sonra asıl geliştirmeleri ve yükseltmeleri Sancaklı Kısrak'taki Garath ile yapıyoruz. (Not: Yapmış olduğunuz yükseltmeler vesaire ile Garath odalara not bırakıyor, gözle görülür, elle tutulur şeyleri anlatıyor, bu yüzden notları çevirmedim. SHYAH'a yarım kalan çeviri dosyasını paylaştığı için teşekkürler.)

Redspire Manor: Solstheim'de güzel bir ev istiyorsanız harika bir mod. 

Whiterun Mansion: Akçay dışında muhteşem bir görünüme sahip ve bir o kadar da kullanışlı bir konak. 

Riverside Lodge: Irmakkoru'nun ilerisindeki nehir kenarına inşa edilmiş harika bir ev modu daha. Nehir ve Akçay manzaralı...

Helms Haven: Helms Haven, oyuna başladığınızda karşılaştığınız ismini unuttuğum taşların (muhafız taşları?) ilerisinde yer alan manzaralı güzel bir ev. 

Skaal You Need: Skaal Köyünün size ihtiyacı var ama kar da kışta yatak dahi vermiyorlar. İşte bu mod ile köyün içerisinden harika bir ev alabilir ve yanında hoş bir takipçi bayan da geliyor. (YENİ EKLENDİ!)

Black Thorn Manor: İçini dışını yeniden inşa edeceğiniz bir kasaba. Daha birçok farklı özellik sunan harika bir mod.


YENİ YERLEŞKELER (KÖY, KASABA vs.)

Skyrim'deki köyler, kasabalar gibi yerleşkeler nüfusuyla beraber yetersiz geliyorsa, bunları tavsiye ederim, gezip dolaşmaya değecek tasarımlara, etkileşime geçecek özelliklere sahipler. 

Pirates of The North: Tarla tokat sürüp patates toplayan halktan sıkıldıysanız deniz kenarlarına inşa edilmiş liman köyleri ve korsan yerleşkeleri, aynı zaman da Akçay ve Rorik köyü arasına inşa edilmiş köy de oyuncu evi de mevcut.Bir takım görevler ve gemi vasıtası ile birçok seyahat seçeneği de mevcut. (%75 - Kitaplar kaldı)

LC Become Lord of Utgard: Utgard adında yeni bir yerleşke. Sizinle bağlantılı kısa bir hikayesi var (ana konu da). İster kalesini kullanın ev olarak isterseniz ufak bir evi satın alıp oraya yerleşin. Aynı zaman da işletmeleri satın alıp gelirinizi toplayabilirsiniz. Ayrıca baskın düzenlenebilir, komuta siz de!

Ebonvale: Irmakkoru ilerisinde muhteşem bir köy. Aynı zaman da oyuncu evi ve görevleri de var. 

Aurora: Falkreath'a bağlı harika bir köy. Oakwood ile beraber kullanırsanız uyumsuz değil ancak iki köy arasında bir ev mesafesi var, komşular kısacası. 

Lyngwi: Deniz üzerine inşa edilmiş Skaal tarzı bir Kuzeyli köyü. 

Heartwood Village and the Amberhalls: Özkereste Değirmeni ilerisindeki boş araziyi en verimli şekilde değerlendiren modlardan birisi. Muazzam yeni bir köy ve tabi ki oyuncu için harika bir ev. 

Helsmyrr: Yine Vadi mevkisinde yer alan bir başka muazzam ve canlı bir köy. 

Hidden Hideouts of Skyrim: Skyrim'in dört bir yanına gizlenmiş gizlenme mekanları. Tam 20 bölümlük çevirisini yaptığım kitap Irmakkoru Tüccarının üst katındaki çekmece üzerinde yer alıyor ve bu yerleri bulmanız için ipuçları verecek. 

Hidden Hideouts of Skyrim City Edition: Bir üstteki modun Şehirler için düşünülmüş versiyonu. İki mod farklıdır, iki modu da kullanmak istiyorsanız ikisini de indirmelisiniz. 

Laintar Dale (HF): Akdiyar mevkisinde sessiz sakin ufak bir yerleşke. 

Oakwood (HF): Falkreath mevkisine bağlı göl manzaralı ufak bir yerleşke. 

Northkeep: Falkreath mevkisinde bir diğer yerleşke. Siddgeir'in vereceği bir ve birkaç görev ile bu yerleşkeye kendiniz şekil verebiliyorsunuz. 

Pinewood: Çamlar arasına inşa edilmiş ağaç evlere sahip muhteşem tasarlanmış bir mod. Bolca seslendirilmiş diyalogları da var. 

Apatoiah: Ufak bir köy daha. (Become Jarl of Ivarstead haydutları bu köyün içerisinde sürekli doğuyorlar, Bandit Patrols ya da Skyrim Monster Mod etkisiyle oluyor olabilir fakat tamamen çevirdim.)

Syerscote: Issızkent'e yakın bir köy. İç savaş ile ilgili görevleri var.   

Weistone Hamlet: 

Bridge Farm: Çiftçi arkadaşlar için kullanışlı hoş bir çiftlik.  


YENİ DÜŞMAN BÖLGELERİ (ZİNDANLAR, ALANLAR, KALELER vs.)

Bildiğiniz, keşfedilmeye değer bölgeler vesaire varsa paylaşabilirsiniz.

Heimfeigr: Heimfeigr, Kışhisar Koleji'nin kuzey-doğusunda, Hayaletler Denizi'nde bulunuyor. Kışhisar Koleji'nin arkasında sizi zindana götürecek eski bir tekne bulacaksınız. Bundan sonrası sizin yaşayacağınız macera... 

Hjakhtraevarr Tomb: Devasa büyüklükte tek parça (geçişler yok) bir lahit. Oynarken kaybolmuştum, mutlaka denemelisiniz. Eğer düşmanlarınızı geliştiren eklentiler kullanıyorsanız vay halinize. 

The Temple of Black Rock: Kara Kaya Tapınağı. Keşfedilmesi gereken yeni bir mod daha ve şimdi Türkçe.

Forgotten Dungeons (ALL): Skyrim'in dört bir yanına yeni düşman mekanları ekleyen harika bir mod. 

Granitehall: Granit Köşk'ün üzerine çöken lanet ve kasvetli kaderini anlatıyor. (LC-TES:A-SFF ile gelen Granit Köşk yaşayan bir köy. Bu yüzden bu modun haritadaki ismini "Eski Granit Köşk" yaptım.) 

Amber Guard: Haydutlarla dolu bir mekan. 

Hammet Dungeons: Fevkalade dizayn edilmiş zindanlara sahip bir mod. 

The Evil Mansion Final Edition: Ölümcül Deney (Resident Evil) hayranlarının özellikle hoşuna gidecek mod. Oyun evrenine uydurulmuş Resident Evil 1 hikayesi ile bu büyük konakta muhteşem bir kapışmadan sonra kendi eviniz haline getirebilirsiniz. 

Sword of Sigdan: Sigdan'ın Kılıcı üzerine kurulu bir senaryoyu içeren görev zindanı.   

Runio's Ring: Ufak bir göreve sahip zindan.   

ORVAR: Harika bir zindan daha.

Volundr: 
 

OYUN GELİŞTİRMELERİ, DEĞİŞİKLİKLER, ÇEŞİTLİ FONKSİYONLAR

Bu kategori açık uçlu. Çevrilmesini dilediğiniz modlar var ise paylaşabilirsiniz.  

Arvak's Skull Quest Marker: Arvak isimli ruhani atın kalıntılarını didik didik Ruh Höyüğünde aramak yerine yerlerini işaretleyen eklenti. 

Auto Unequip Ammo: Yayı kullanmıyorsunuz ama ok kılıfı halen sırtınızda gözüküyor. Bu sıkıntıyı çözmekle beraber birçok seçenek sunan eklenti. (GÜNCELLENDİ!)

Stones of Barenziah Droppable plus Quest Markers: Her Taşın Altına Bak-ma. Artık gerek yok, bu eklenti ile Barenziah taşlarının yerleri işaretleniyor ve istediğiniz yere de taşları bırakabiliyorsunuz.

Boethiah for Good Guys: Boethiah görevinde size güvenen yoldaşı kurban vermek istemiyorsanız tam size göre. 

Namira for Good Guys: Namira görevinde insan eti yemem diyorsanız bu eklenti alternatif bir seçenek sunuyor.

Kingdom of Forsworn: Yeminliler'i ve mekanlarını daha tehlikeli hale getiren eklenti. Enginyurt mevkisini mesken tutan devriyeleri ve tabi ki Markarth yönetimi de boş durmuyor. Ve birkaç özellik daha.

Immersive Patrols: Skyrim'de iç savaş var ama oyunda dolanırken "hani ulan savaş" diyebilirsiniz. Bu eklenti ile birçok nokta da Fırtınapelerin ve İmparatorluk arasındaki çarpışmalara tanık olacaksınız. (GÜNCELLENDİ! - Yeni Sürüm 2.1.0)

Jormungandr Dragon: İskandinav mitolojisindeki Deniz Yılanı olarak geçen ejderha. Kendisini yardım etmesi için çağırabilirsiniz. Büyü kitabı Akçay'daki Talos heykelinin önündedir. 
Dipnot: Kitapta mitolojiden bir kısım anlatıldığı için çevirmedim, oyuna kel alaka olduğu için İskandinav kelimelerini çıkardım. Mod linkinde yeni zırh setleri, Bülbül zırhı kaplaması ve Jormungandr var ama hepsi ayrı paylaşılmış, 2. seçeneği indireceksiniz kısacası.

Player Voicesets: Karakterimiz oyunun doğası gereği seslendirmeye sahip değildir. Fakat her şeye suskun kalması da rahatsız edici. Bu eklenti bunu gideriyor ve karakteriniz için seçtiğiniz ses tarzı ile savaşlarda, mekanlarda, ilginç şeylere tepki vermesini, konuşmasını sağlıyorsunuz. Wulfy isimli ses tarzı da bir hayran tarafından uzmanca seslendirilmiş, ama karşılaştığı şey fark etmeksizin basıyor küfrü. 
Dipnot: Helgen'den sonra kullanmalısınız, yapımcının uyarısına göre. 

Simply Knock: Chesko imzalı harika bir eklenti. Kapılar kilitli ise direkt maymuncuğa davranmak yerine artık kapıyı çalma seçeneği de var. Kapıyı çalın, içeri de biri varsa cevap veriyor, içeri girmek için izin isteyin, hayır derse tehdit edebilir veya ikna edebilirsiniz tabi hitabet yeteneğinize bağlı. Daha fazla detay var elbette. (GÜNCELLENDİ!)

Wearable Lanterns: Oyundaki kandilleri süs olmaktan kurtaran eklenti. Ateşböceği yakalayıp kandile koyun, bitkiler ile besleyin. Ya da yağlı kandiliniz için yağı tükenmek üzere ise yağını yenileyin ve yolunuzu aydınlatmaya devam edin. İsterseniz elinizde taşıyın, isterseniz belinize bağlayın ve tabi ki yoldaşlarınız için de istediğiniz ayarı yapabilirsiniz. MCM menüsü ile dilediğiniz ayarı yapabilirsiniz. (GÜNCELLENDİ!)

Save The Dark Brotherhood!: Karanlık Kardeşlik görev senaryosu için alternatif bir çözüm, dostlarınızı kurtarın.  

OBIS: Haydutları tavşandan aslana çeviren muhteşem bir eklenti. Yeni haydut türleri ekliyor ve daha organize haydut çeteleri yaratıyor. Her an bir gruptan baskın yiyebilirsiniz, okçular uzak bir mesafeden pustuğu alandan saldırabilir ve birçok özellik... (Not: Haydut sıfatlarını Türkçe'ye çevirirken çeşitliliği korumak için elimden geleni yaptım, ilk başta biraz garip gelebilir ama her haydut sınıfı ile karşılaştığınızda anlayacaksınız. Dragonborn eklentisi aynı rar dosyası içindedir, OBISDB eklentisini kullanmıyorsanız sadece ana dosyayı kullanın.) (YENİ EKLENDİ!)

ESF Companions (Full): Bethesda'nın oldu bitti'ye getirdiği Yoldaşlar Loncasını daha sistematik hale getirip görevler için yeni seçimler sunan ve görevleri elden geçiren, bunun yanında birçok seçenek ekleyen mod. (%80 - Diyaloglar kaldı) 

Improved Adoptions: Evlatları evlat yapan eklenti. (YENİ EKLENDİ!) 

Marriage Mod - To Have and To Hold: Evlilik üzerine işlenmiş bir mod. Eşiniz öldüyse yeniden evlenin ya da şiddetli geçimsizlik mi var, ayrılın. Skyrim'in Kuzeyli güzellerine hastasınız ve sadece birisiyle mi evlenmek zorundasınız, Dokuzlar'ın hakkı artık 11 tane! Ve birkaç özellik daha. (YENİ EKLENDİ!)

Rebirth Monster: 

Monster mod v13: Yeni canavarlar, yaratıklar vesaire. 

Diverse Dragons Collection 3: Yeni ejderhalar, ejderhalara özel yeni seçenekler. 

Skyrim Map Markers Visible: Skyrim'in tüm mekanlarını harita da görülebilir hale getiren eklenti. (YENİ EKLENDİ!)

Dawnguard - Jiubs Opus Quest Markers: Azizin Sabırsızlığı görevinde aranan notları işaretleyen eklenti.(YENİ EKLENDİ!)

Socially Alert Guards: Gardiyanlar diyaloglarını karakterinizin ilerlemesine göre şekillendiren bir çalışma. (YENİ EKLENDİ!)

Mehrunes Dagon Quest for Good Guys: Silus'a bıçağı takmaktan kurtaran, alternatif seçenek sunan eklenti.(YENİ EKLENDİ!) 

Run for Your Lives: Canın pahasına koş! Ejderdoğan varken taşla sopayla ejderha ve vampirlere meydan okuyan milletten sıkıldıysanız bunu denemelisiniz. (Not: When Vampires Attack, RfYL modunun bünyesine dahil edilmiştir, yani sadece bu modu indirip çevirisini üstüne yazmanız yeterlidir.) (YENİ EKLENDİ!)

No Shout Reload Times: Nidaların bekleme süresini bir saniyeye indiren mod. (YENİ EKLENDİ!)

Hearthfire Multiple Adoptions: 6 taneye kadar çocuğu evlat edinebilir ve ailenizi istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.  (YENİ EKLENDİ!)


EKİPMANLAR


 1. Bazı modların yapımcıları tasarladıkları zırh seti veya ekipmanlar için özel isim vermemişler. Örneğin "Görkemli Çelik Balta" yerine sadece "Çelik Balta" gibi. Bundan ötürü oyunun orijinal ekipmanları ya da yüklediğiniz modlar ile isim karmaşası olacağı için kendim anlamından uzaklaşmadan sıfatlar ekledim. Örneğin ESO Kısa Filmindeki Elfin zırh seti için "Eşsiz Yüce Elf Zırhı" gibi. Ayrıca direkt örnek vereyim Ashara Princess of the Woods modu ekipmanlarında "Potw armor" ismindeki potw kısaltması yerine "Koru Soylusu" sıfatını kullandım. Kısacası envanteriniz de ya da üretirken daha düzenli bir görünüm şansı olacak. 

 2. Bayanlar için CBBE vücut tasarımını kullanıyorum. Eğer farklı vücut tasarımı kullanıyorsanız (UNP, UUNP gibi) çeviri dosyasını etkilediğini sanmıyorum ama yine de bilmeniz de fayda var. Linklerin başlıklarındaki ibarelere takılmayınız, konusunda CBBE versiyonu vardır, yoksa google'dan aratabilirsiniz. Yine yoksa sunulan seçeneği indirebilirsiniz göze batacak sıkıntı çıkmaz sanırım. 

 3. Tüm çevirileri Nexus sitesinde sadece bir sayfa da ayrı ayrı yükledim. Yani sayfa sayfa dolaşıp çeviri aramanıza gerek kalmayacak.

 4. Mutlaka modların ana sayfasındaki talimatları vesaire yerine getiriniz. Zırhlar hakkında açıklama yapmadım ama eğer isterseniz buna göre kısa süre de gerekeni yaparım.

 5. Son olarak ekran görüntülerindeki grafik kalitesine takılmayın ve bazıları eski görüntüler.

 6. Ekipmanların TÜRKÇE ÇEVİRİLERİ SAYFASI (Tıklayınız)

 7.  


YERLEŞKE GELİŞTİRMELERİ

Buradakiler belirli mekanları yenilediği için aynı mekan üzerine olan geliştirmeleri kurmayınız ya da uyumluluk yaması var mı kontrol ediniz. Kaş yaparken göz çıkarabilirsiniz, tam olarak.


Solitude Reborn: Issızkent başkent olmasına rağmen cansız ve boş geliyor diyorsanız bu eklenti ile Issızkent'in tüm boşlukları değerlendiriliyor. Bu mod "TRUE CITY: The Great Expansion of Solitude" ve "Complete Solitude" modunu da bünyesine aldığı için bu iki modu indirmeyiniz. İndirme kısmından "Solitude Reborn Basic" sürümü çevrilmiştir. (YENİ EKLENDİ!)

Perfect Falkreath: Falkreath'ı daha kaliteli ve farklı bir şekilde dizayn eden eklenti. 

Windhelm Exterior Altered: Miğferyeli'nin dış cephesini rıhtım haline getiren hoş bir geliştirme. 

Skyrim Sewers: Şehirlere kanalizasyon sistemini getiren bir eklenti. 

*-*

NOTLAR

(Bu kısım da yazacaklarım bendeki yüklü modlar ile ilgili karşılaştığım durumlar ve çözümleridir.)
 • Yakında*

*-*

Şimdilik bu kadar arkadaşlar. Bu işten herhangi bir kazancım yok, sadece Nexus sitesinden desteklemeniz (Endorse) ve konuya teşekkür bırakmanız yeterli. Modların çevirilerini kullanırken karşılaştığınız bir hata, eksiklik vesaire olursa ekran görüntüsü ile konu da paylaşmanız kafi. Ayrıca yeni sürümü çıkarsa bilgilendirmeniz durumunda güncellerim.

Eğer liste de istediğiniz bir Türkçe çeviriyi göremiyorsanız konuya yazmanız durumunda çevirip çevirmeyeceğimi bildiririm. Çevirisi var mı diğer konulara bakmaya unutmayınız, var ve eski ise buradan bildirebilirsiniz. Linkini vermediğim fakat açıklamasını yaptığım modlar çevirmeye başladığım ya da başlayacağım modlardır. 


Herkese iyi oyunlar diliyorum, daha fazlası için takipte kalmayı unutmayın.

SAYGILARIMLA
[+] Negatrm isimli üyenin iletisini 19 üye beğendi
#2
-Elimizden sadece teşekkür etmek geliyor, emeğine sağlık..
#3
Emeklerine şimdiden teşekkür ederiz.Sayende buralar biraz hareketlenecek,ve yine sayende sonsuza kadar skyrim oynıcaz galiba.Kolay gelsin...

Not:En çok görev içeren modları merak ediyorum....
[+] Mostfx isimli üyenin iletisini 1 üye beğendi
#4
Konuyu güncelledim arkadaşlar. Baya baya uzun bir konu ve daha yazmak istediklerim var aslında. Umarım yararlı bir konu olur. Bu arada teşekkürler arkadaşlar.
#5
Selam. emeğin için teşekkürler yalnız bir sorum olacak. modlar special edition için de uyarlanacak mı ?
#6
(15.09.2017, Saat: 14:09)Mostfx Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Emeklerine şimdiden teşekkür ederiz.Sayende buralar biraz hareketlenecek,ve yine sayende sonsuza kadar skyrim oynıcaz galiba.Kolay gelsin...

Not:En çok görev içeren modları merak ediyorum....

En çok falskaar ve wyrimstooth ekliyor galiba.
#7
(15.09.2017, Saat: 20:04)falta Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selam. emeğin için teşekkürler yalnız bir sorum olacak. modlar special edition için de uyarlanacak mı ?

Merhaba, rica ederim. Bilgisayarım emektar olduğu için SSE sürümünü almamıştım. Bu yüzden iki oyunun modları ortak mı yoksa modların uyarlanması zorunlu mu hiç bilgim yok. Bu doğrultu da yoğun istek olursa SSE sürümlerini indirip çevirdiğim modları ilerleyen zamanlarda aktarabilirim. Hatta deneme-yanılma yoluyla bazı çevirileri SSE sürümünde kullanmayı deneyip geri dönüş yapabilirsiniz bana.

(15.09.2017, Saat: 20:23)perpo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: En çok falskaar ve wyrimstooth ekliyor galiba.

Evet. Bildiklerim arasında Falskaar, Wyrmstooth, Notice Board, Forgotten City, yeni çıkan Qaxe'nin Questorium (DG DLC'sinden daha büyük) gibi modlar fazlasıyla görev ekliyor. Ama arkadaşın demek istediği anladığım kadarıyla "çevirdiğin görev modlarını merak ediyorum" idi.
#8
(15.09.2017, Saat: 20:37)Negatrm Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba, rica ederim. Bilgisayarım emektar olduğu için SSE sürümünü almamıştım. Bu yüzden iki oyunun modları ortak mı yoksa modların uyarlanması zorunlu mu hiç bilgim yok. Bu doğrultu da yoğun istek olursa SSE sürümlerini indirip çevirdiğim modları ilerleyen zamanlarda aktarabilirim. Hatta deneme-yanılma yoluyla bazı çevirileri SSE sürümünde kullanmayı deneyip geri dönüş yapabilirsiniz bana.


ortak değil ama uyarlamak basit. SSE için modu indirip esp dosyasını açıp normal çevirdiğin save i bu dosyaya load edeceksin. sonra bakacaksın eksik sütun var mı. eğer varsa onları halledeceksin sonra gerektiği üzere dosyaya kaydedeceksin o kadar. genelde hiç eksik olmadığı da oluyor çünkü SSE modları daha güncel oluyor. bence yapmalısın tabi ki her modu demiyorum ama aynısı SSE de varsa ve özellikle quest modlarını yaparsan iyi olur.
#9
(15.09.2017, Saat: 20:37)Negatrm Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba, rica ederim. Bilgisayarım emektar olduğu için SSE sürümünü almamıştım. Bu yüzden iki oyunun modları ortak mı yoksa modların uyarlanması zorunlu mu hiç bilgim yok. Bu doğrultu da yoğun istek olursa SSE sürümlerini indirip çevirdiğim modları ilerleyen zamanlarda aktarabilirim. Hatta deneme-yanılma yoluyla bazı çevirileri SSE sürümünde kullanmayı deneyip geri dönüş yapabilirsiniz bana.


Evet. Bildiklerim arasında Falskaar, Wyrmstooth, Notice Board, Forgotten City, yeni çıkan Qaxe'nin Questorium (DG DLC'sinden daha büyük) gibi modlar fazlasıyla görev ekliyor. Ama arkadaşın demek istediği anladığım kadarıyla "çevirdiğin görev modlarını merak ediyorum" idi.

Aynen öyle,beni doğru anlamışssın.akşam konunun güncellendiğini görüp görev modlarını okuyunca çok heyecanlandım.çok emek vermişsin/vericeksin.hakkın ödenmez.

Bir iki soru sormak istiyorum.Qaxe Questorium modunu çevirecek misin?listede adını göremedim.birde flower girls adında bir mod var.sse için yapılmış acaba normal skyrim için yapabilirmisin önümüzdeki dönemde.tekrar kolay gelsin......
#10
And The Realms of Daedra modunda kitabı okumama rağmen herhangi bir görev gelmedi acaba levelden dolayı mı acaba
#11
Emeğin için teşekkür ederim.
[+] DRAGGUR22 isimli üyenin iletisini 1 üye beğendi
#12
(15.09.2017, Saat: 23:40)Mostfx Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir iki soru sormak istiyorum.Qaxe Questorium modunu çevirecek misin?listede adını göremedim.birde flower girls adında bir mod var.sse için yapılmış acaba normal skyrim için yapabilirmisin önümüzdeki dönemde.tekrar kolay gelsin......
Qaxe Questorim modunu çevirmek istiyorum fakat mevcut mod listem ile bir türlü çalıştıramadım. Çalıştırdığım takdir de ekip kurup başlayabilirim, ekip olmadan uzun sürebilir, ilerleyen zamanlarda durumu aktarırım. Flower Girls modunu çevirebilirim, ama Ekim'e kadar bekletmek zorundayım.


(17.09.2017, Saat: 19:05)BlackOttoman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: And The Realms of Daedra modunda kitabı okumama rağmen herhangi bir görev gelmedi acaba levelden dolayı mı acaba

Ornarol'un Kaderi isimli kitabı okudun değil mi? O kitap ile görev başlamalı. Seviye ile alakası olduğunu sanmıyorum, yapımcı öyle bir şeyden bahsetmemiş.

(18.09.2017, Saat: 02:38)DRAGGUR22 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Emeğin için teşekkür ederim.

Rica ederim, iyi oyunlar.


Kısa bir aradan sonra zırhlar eklendi arkadaşlar. Devam eden çeviriler kısmını güncelledim. Ekim ayına kadar yetiştirmem gereken bir işim var, bu yüzden çeviri konusunda kısa bir ara vereceğim. Bu zamana kadar konuyu takip edeceğim, yorumlarınız ve sorularınız için gerekeni yaparım. İyi oyunlar.
[+] Negatrm isimli üyenin iletisini 1 üye beğendi
#13
Teşekkür ederim,kolay gelsin.ben size bir ara yine hatırlatırım...
#14
Valla usta aç kapa bile değil direk okudum ama değişen bir şey olmadı kaydı geri aldım tekrar okudum yok.
#15
(18.09.2017, Saat: 23:14)BlackOttoman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Valla usta aç kapa bile değil direk okudum ama değişen bir şey olmadı kaydı geri aldım tekrar okudum yok.

Açıkçası aklıma hiçbir çözüm gelmiyor. Sabah ilk işim görevi test etmek olacak.
-Görevleri etkileyen modlar kullanıyor musun?
-Şöyle yapabilirsin, kitabı okumadan önceki kayıtlı oyunun ile devam edecek şekilde çeviriyi kaldırıp orijinal moda geri dön, ardından kitabı oku, görev gelirse çeviriyi tekrar yükleyebilirsin, gelmezse mod düzgün yüklenmemiştir ya da mod listen ile ilgili bir sıkıntıdır. Çünkü çeviriden kaynaklandığını sanmıyorum.
-Steam üzerinden abone olduğunda oyunun kendi çalıştırma exe'si (Launcher'ı) ile başlatıp aboneliklerin yüklenmesini bekle. SKSE ile direkt giriş yaptığı için Steam aboneliklerini atlıyor bildiğim kadarıyla.
-Son olarak Wrye Bash ve Loot programını kullanabilirsin, mod listende bir sıkıntı varsa belirtecektir tespit etmesi durumunda.

Diğer türlü konsol yardımıyla görevi başlatabilirsin ama ID'sini vesaire bilmiyorum.