Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Oblivion'a Yeni Başlayanlara Kullanışlı Bilgiler
#61
Hastalıkları iyileştirmeden de negatif etkilerinden kurtulmak mümkün. Mesela attribute dolduran büyüler şapellerde satılıyor, hastalık attribute'ü düşürse de, bu büyüyle normal haline tamamlanabiliyor, ama sorsan karakter hala hasta olarak geçiyor. Ne gerek var o özellik dolduran büyüleri bulmaya, doğrudan hastalığı iyileştireyim ben diyebilirsiniz tabii ki, ancak cure disease iksirleri pahalı, büyüsü düşük seviyede yapılamıyor, ayrıca attribute düşüren başka etkenler de var, zehir ve iksir malzemeleri gibi. Aklınızda bulunsun.
[+] vatansever isimli üyenin iletisini 2 üye beğendi
#62
@vatansever
@Rask

Yavaş yavaş alışmaya başladım oyun dinamiklerine, tabii Skyrim (+Special Edition) maceramdan sonra biraz ağır geldi bünyeye Oblivion Smile
Savaşırken illaki zorlaması animasyonlar falan alışmak lazım mutlaka ilk anda oyun sarmayabiliyor hatta bayağı canını yakıyor. Mesela yollarda yürürken karşılaştığın öylesine sıradan kıytırık bir Cinperi (kanatlı küçük yaratıklar), kurt/köpekler, çabulcular/haydutlar bile anında öldürebiliyor sallayıp yıkıp savunmasız bırakabiliyor yuh diyorsun kalıyorsun öyle. Yine Ayleid mezarlarındaki zombiler/iskeletler bile böyle aman görmesinler uğraşamam diyorsun çoğu zaman.

Yollarda yürüyerek keşfederek ilerlemek (Skyrim'e göre benzer veya farklı) ilginç doğal ortamlar bitkiler hayvanlar mekanlar vb karşılaşmak benim için paha biçilemez oldu. Oyuna böylesi kaptırıp gitmemi sağlayan şey herhalde etrafı inceleme keşfetme duygusudur, Skyrim'de ki 500-600 saat'e yakın oynayış süremin çoğu da işte bunun içindi yani oyunun o atmosferi gerçekçi yapısı mekanları doğası.
#63
(02.01.2017, Saat: 22:03)vatansever Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Türkçe yamanın çıkışının yaklaşması üzerine böyle bir rehber yapmaya karar verdim. Yamanın çıkışından sonra terimleri Türkçeleştirebilirim, şimdilik bildiğim gibi yapacağım. Bu arada oyunun tutorial'inde anlatılan kısayol tuşları tarzı şeylerden bahsetmeyeceğim, oyun size söylüyor zaten.

Oblivion normal zorluk seviyesinde bile zor bir oyundur. Dolayısıyla bazı şeyleri bilerek başlamanız oyunda çekeceğiniz eziyetin düşmesi açısından çok önemli.

Karakter Gelişimi

Oblivion'da yalnızca uyurken level atlayabilirsiniz. Bu da demek oluyor ki hiç uyumadan ana görevi 1 levelde bitirmeniz mümkün. Level atlamak sizi güçlendirir, ama bu arada düşmanlarınız da güçlenir. Oblivion'un aşırı acımasız bir ölçekleme (level scaling) sistemi vardır. Eğer hiçbir şeyi umursamadan level atlarsanız düşmanlarınız sizden daha etkili levellendikleri için dövüşlerde daha çok eziyet çekerseniz. (Eziyeti her türlü çekeceksiniz, önemli olan az mı yoksa çok mu çekeceğiniz.)

Oblivion'da yetenekleriniz (skill) kullandıkça level atlar. Yalnızca major skillleriniz genel levelinize katkıda bulunur. Oyun başında 7 adet major skill seçersiniz, diğerlerinin hepsi minor olur. Bundan sonra bu 7 skill 100'e ulaştığında daha da level atlayamıyorsunuz, haberiniz olsun.

Bunun dışında "Luck" her levelde yalnızca 1 puan artırılabildiği için her levelde Luck'a 1 puan verin, yoksa fullleyemezsiniz. "Endurance" erken puan yatırmanın bir fark yarattığı tek attribute'tür. Her levelde Endurance'ın 10'da biri kadar canınız artar. Dolayısıyla oyun sonuna kadar 40 Endurance gezerseniz her levelde 4 health artar, bir an önce 100 yaparsanız 10 artar, aradaki farkın 20 level boyunca 120 health yaptığını ilkokul mezunu bir arkadaş bile hesaplayabilir.

Şunu merak ettim mesela oyunun en başında bir görev almışız ve Seviye 2'yiz diyelim, bu göreve Seviye 10'dayken dönersek o görevde karşımıza çıkacak ne varsa (insan, hayvan, yaratık, büyücü aklınıza ne gelirse) bunlar hepsi zorlaşmış mı olacak? Seviye 2'deyken bu görevi yapsaydık daha basitçe halledebilecekken o görev Seviye 10'da aklımıza geldi gittik ee bizi bayağı uğraştıracak mı yani? Oblivion'un bu Seviye ve oyun zorluğu ilişkisini karıştırdım biraz.

"Balıkçılık" diye öylesine bir görev almıştım duruyordu (Imperial City girişinde Weye'de Aelwin'den) 12 tane Katilbalık pulu bulmam lazımmış, nasıl balıksa sadece iki tanesine denk geldim (pek sık bulunmuyor ya da ben bulamadım) bayağı da can götürüyormuş, çok uğraştırdı kılıç bıçak öle kalka zor aldım pulunu daha 9-10 tanesiyle nasıl uğraşacağım bilemiyorum. Seviye artışına mı kurban gittik bilmiyorum, sadece bir balık yahu neden böylesine zorluyor ki bilemedim.

Bu arada @vatansever'in dediği şekilde skill'leri dağıtıyorum, her level de Luck'a +1 ve (çok önemli demiş kendisi) Endurance +1 verip devam ediyorum.
#64
(11.11.2017, Saat: 18:42)Hakanas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şunu merak ettim mesela oyunun en başında bir görev almışız ve Seviye 2'yiz diyelim, bu göreve Seviye 10'dayken dönersek o görevde karşımıza çıkacak ne varsa (insan, hayvan, yaratık, büyücü aklınıza ne gelirse) bunlar hepsi zorlaşmış mı olacak? Seviye 2'deyken bu görevi yapsaydık daha basitçe halledebilecekken o görev Seviye 10'da aklımıza geldi gittik ee bizi bayağı uğraştıracak mı yani? Oblivion'un bu Seviye ve oyun zorluğu ilişkisini karıştırdım biraz.

"Balıkçılık" diye öylesine bir görev almıştım duruyordu (Imperial City girişinde Weye'de Aelwin'den) 12 tane Katilbalık pulu bulmam lazımmış, nasıl balıksa sadece iki tanesine denk geldim (pek sık bulunmuyor ya da ben bulamadım) bayağı da can götürüyormuş, çok uğraştırdı kılıç bıçak öle kalka zor aldım pulunu daha 9-10 tanesiyle nasıl uğraşacağım bilemiyorum. Seviye artışına mı kurban gittik bilmiyorum, sadece bir balık yahu neden böylesine zorluyor ki bilemedim.

Bu arada @vatansever'in dediği şekilde skill'leri dağıtıyorum, her level de Luck'a +1 ve (çok önemli demiş kendisi) Endurance +1 verip devam ediyorum.

Görevin sonunda verdiği eşyayı bilmem ama bölgelerdeki canavarlar girdiğin levelde belirleniyor. Sana 2 levelde bir mağarayı temizleme görevi verdiyse mağaraya hangi levelde girersen yaratıklar ona göre çıkar, görevi aldığında belirlenmez. Bazı görevler sabitliyor sanırım ama çok nadir onlar. Seviye artırmak her türlü rakiplerin zorluğunu artıracak, öyle bütün görevleri 1 levelde toplayıp sonra level atlayınca bitireyim gibi bir durum yok. Ama level atlamamak gibi bir durum var, uyumazsan level atlamazsın, düşmanlar da ona göre kalır, ama attribute puanlarını dağıtamazsın hani. Bir ara böyle bir şey yapmayı ben de düşünmüştüm ama garip geldi, vazgeçtim.

Katilbalık (slaughterfish?) görevinde balıklar doğrudan beliriyor, sadece görev balıkları eşya düşürüyor, görev imleci de balıkların yerini gösteriyor zaten. Başka yerde arama, günlükten görevi aktif et. Yine bir tüyo, balığın dikkatini çekp en yakın karaya çık, sığ sularda dövüş, hem balığın nerede olduğunu daha rahat görürsün.

Her levelde luck +1 ver ama, diğer puanları en çok + alana ver. Str +5 alabiliyorken, End'e +1 verip puan ziyan etme. Evet erken oyunda End'e vermek önemli, ama o level için alabileceği +'yı artırmak lazım. Minor yeteneklerden End ile alakalı olanları toplamda level atlamadan 10 kere arttırmaya çalış. Yoksa her levelde attributeler 1 1 artacaksa 100'e ulaşamazsın. Oyunda bütün attributeler çok rahat 100 yapılabiliyor, luck maksimum +1 aldığı için her levelde verin diyorum, yoksa diğerlerinden en çok puan alanları vermek lazım. End'i de bu çok puanlılar arasına sokmak anlaşılabilir diye düşündüm, yazmadım rehberde. Mesela level atlayınca şöyle bir tablo geliyorsa:

Str +3
Will +2
Int +4
Speed +1
Personality + 1
End +1
Agi +1
Luck +1

Bu durumda Int, Str ve Luck ver. Ama mesela;

Str +3
Will +2
Int +4
Speed +1
Personality + 1
End +3
Agi +1
Luck +1

Şöyle ise Int, End, Luck ver. End aynı puan olduğu sürece diğer attributelerden önemli, yoksa boşver daha çok puan olana ver.
[+] vatansever isimli üyenin iletisini 2 üye beğendi
#65
Evet dediğiniz şekilde yapmak en doğrusu ve de sonuçta her Seviye/Lvl atlayışta illaki Luck'a +1 verilecek.

Oyunun başlarında Seviye 3-5'lerdeyken bir kaç görev almıştım, Seviye 20 olduk şimdi o görevleri kara kara düşünüyorum kim bilir kaç kez ölüp-loading ekranıyla bakışacağız Smile

Açıkçası her girdiğim görevde bildiğimiz standart insan/hayvan karakterlerle-npc'lerle karşılaşmak savaşmak için dua ediyorum, çünkü hayalet, zombi, iskeletler, ölüçağıran/büyücüler, Cin-ağaç perileri vs vs karşılaşmak gerçekten Oblivion'un en kötü olayı hepsi bölüm sonu canavarı gibi adeta deli uğraştırıyorlar insanı.
#66
Okuduğum en eğlenceli rehberlerden bir tanesiydi özellikler Breton hakkındaki
"Oblivion'daki en iyi pasife sahip ırk Breton'dur; aksini söyleyen Elf fanboyudur, her mmo'da okçu açan 13 yaşındaki kardeşimdir, Hugo'da küfür eden çocuktur, Şeker Kız Candy'de zamansız ölen Anthony'dir. Her neyse..."

bu yorumuna çok güldüm Cheesy
Eyvallah, eline sağlık.