Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Oblivion klavye+mouse çalışmıyor (AC:Unity sonrası böyle oldu)
#1
TES IV: Oblivion Deluxe oyunumu Türkçe yaması sayesinde haftalardır güzelce sorunsuz oynuyorum, bugün Uplay'den "Assassin's Creed: Unity" kurulumunu yaptım oynadım biraz fakat sonra Oblivion'da bir terslik başladı. Oyun ana menüsünde mouse kontrolü iptal olmuş mouse hiç çalışmıyor klavye de aynı şekilde (Windows görev yöneticisinde oyuna 'görevi sonlandır' diyerek çıkabildim). Başka oyunlarda da denedim klavye+mouse sorunsuz çalışıyordu.

Bunun özellikle AC: Unity'den kaynaklı olduğuna eminim ama sorunu nasıl çözerim bilmiyorum. Uplay'den AC: Unity kurulumunu yaparken arka planda DirectX ve C++ vb gibi dosyaları güncelledi falan oyun malum 2014 yapımı, hani belki Oblivion'un mouse+klavye'yi görmemesi bundandır ne dersiniz?.

Şu an için ne AC: Unity'de ne de Oblivion'da değişiklik yapamam her iki oyunu da silip tekrar kuramam, bu bana büyük eziyet olur. İçimi rahatlatması bakımından eğer bana şunu derseniz; "bu dediğin mouse+klavye görmeme sorunu AC: Unity yüzünden oluşmuştur oyun silip kaldırdığında Oblivion düzelecektir" derseniz tamam Oblivion'a ara vermek zorunda kalırım o olur, başka çarem yok şimdilik.
#2
Ac: unity'yi gamepad ile mi oynamıştın? Gamepad takılı kaldığında klavye ve fare düzgün çalışmayabiliyor.
#3
(28.11.2017, Saat: 18:54)Darkdeep Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ac: unity'yi gamepad ile mi oynamıştın? Gamepad takılı kaldığında klavye ve fare düzgün çalışmayabiliyor.

Ya keşke öyle olsaydı da bu saçmalığın neden kaynaklandığını bilseydim, en azından rahat ederdim ses etmezdim. Kesinlikle gamepad olayım yoktur benim, klavye+mouse dışında hiç bir şey kullanmıyorum.

Çok kafamı kurcalıyor yav bayağı üzdü beni, ne güzel alışmıştım Oblivion'a nazar değdi valla. 
Nasıl olur da haftalardır düzgün çalışan oyun bir başka oyun kuruldu diye bozulur anlamak imkansız. Yani uPlay'den AC: Unity kurulumunu yaptım oyuna girdim de ne oldu? arka planda (DirectX, C++ vb gibi klasik oyun install yaparken olan şeyler) PC'ye ne yükledi de Oblivion'u açtığımda klavye+mouse hiç çalışmaz oldu? gerçekten çok garip. Hani sebebini anlayabilsem internet'de araştırırım bulurum bir şeyler de ama böyle ne araştıracaksın.

AC: Unity dışında başka oyunlarda da denedim klavye+mouse sadece Oblivion'da çalışmıyor. Beni çıkmaza sürükleyen şey ise AC: Unity'yi PC'den silsem bile Oblivion'un eski haline dönüp-dönmeyeceği belirsizliği. AC: Unity 50GB malum uğraşamam geri dönüşü olmaz. Oblivion'da da o kadar ilerledik yazık olacak güzelim oyuna, Türkçe yamasıyla da ne güzel alışmıştım (2-3 yıldır ara sıra tekrar tekrar oynadığım) Skyrim'i bile feda etmiştim silmiştim.
#4
Emin değilim ama bir de şöyle bir çözüm var, işe yarayabilir belki:  http://en.uesp.net/wiki/Oblivion:Technic...9_Problems
#5
(28.11.2017, Saat: 22:29)Darkdeep Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Emin değilim ama bir de şöyle bir çözüm var, işe yarayabilir belki:  http://en.uesp.net/wiki/Oblivion:Technic...9_Problems

Öncelikle çok teşekkürler ilgilendiğiniz için. Bendeki sorunun bu olduğuna hala inanamıyorum ama bir çözüm yolu olabilir.

---
Input (Keyboard/Mouse) Problems - Controls Become Unresponsive After A Short Time
- Problem
Game functions normally, then interaction with the UI (menus, dialogue etc.) is halted. Game does not allow the player to click, access console or use the keyboard/controller.
- Cause
DirectShow filters (codecs) conflict with Oblivion. Unlike most other games,Oblivion makes use of CODECs to display the Bink videos (including the opening cinematics) and some of the sounds and background music. (CODEC = COder/DECoder, which allow your computer to understand the various video and audio file formats; also known as DirectShow Filters). Unfortunately, some CODECs conflict with Oblivion.
- Solution
1. Associate .mp3 (and possible .wav) files with Windows Media Player (WMP). This can be done in WMP through Tools>Options>File Types and clicking the check-box (be sure there is a tick-mark present) next to 'MP3 audio file (mp3)' and 'Windows audio file (wav)', then clicking 'OK'. 
2. Install/Re-install the K-Lite FULL codec pack (last confirmed working ver.: 7.2.0).
---

Ses/video dosya formatlarıyla klavye+mouse kontrollünün ne alakası var bilemedim.

AC: Unity kurulumu sırasında (uPlay içinden install) sanırım arka planda oyun için bir şeyleri güncelledi kendine göre ayarladı bu da Oblivion'da klavye+mouse'un iptal olmasına yol açtı. @Darkdeep verdiğiniz kaynaktan yola çıkarak böyle bir mantık yürüttüm.

Burada belirtilen şeyleri yapayım baktım sorun devam ediyor artık AC: Unity bitirdiğimde silerim ve Oblivion'a dönerim. Şu an için AC: Unity'yi silmenin (uninstall/Re-install) bir çözüm yolu olmama ihtimali var ee malum 50GB oyunu tekrar indiremem. Oblivion'u belki uninstall/Re-install yapsam, hani sorunu çözeceğine garanti olsa yaparım da önce save dosyalarıyla ilgilenmek gerekecek. Tekrardan teşekkürler ilginize alakanıza @Darkdeep yine bu konuda bilgi bulabilirseniz beklerim.