Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Oblivion vs Skyrim
#1
Bu kısa yazıda Oblivion'un Skyrim'e göre + ve -'lerinden bahsedeceğim.

Karakter dinamikleri Skyrim'e göre daha üst seviyede, Skyrim'deki odun animasyonları yerine, çok daha yumuşak animasyon ve dinamik var. Mükemmel olmasada, yılına göre başarılı.

Dövüş Sistemi

Shield Bash yok, yay ve asa'da melee vuramıyoruz, burdan kaybediyor ama çok daha hızlı bir sistemle, light armor giydiğinizde çok rahat saldırılardan kaçabilmenizle ( Skyrim'de pek işe yaramıyor) ve z tuşuna basarak elinizdekileri bırakmadan büyü atabilmenizle bana çok eğlenceli ve daha iyi geldi. Shield Bash ve diğer eksiler için modlar da mevcut, ama ben çalıştıramadım, biraz sorunlu sanırım. Bir de bow ile atış ESO'daki gibi seri, +'mı -'mi size kalmış.

Oyun dünyasında fazla dolaşmadım ama, harita boş gibi geldi. 30 dakikalık yürüyüşüm sırasında sadece 2 yer gördüm. ( Oynama sürem daha fazla)

Oyunda class sistemi var, seçebilirsiniz veya kendiniz yaratabilirsiniz. Ama Skyrim'deki class'sız sistem tabii ki daha iyi rahatlık açısından.

Haritada Diablo'dakine benzer Shrine'ler var, belli bir süreliğine güç alabilirsiniz. ( Daedric Armor'a girmek vs.)

At üzerinde savaş yok, ama atın poposunu modellemek için emek harcamışlar. Atlar Skyrim'in atlarına göre daha hızlı.

Oyunun Oblivion kapıları kısmında olan cehennem atmosferi çok da detaylı sayılmaz, ama yine de uğraşmışlar, saldıran çalılıklar vs eklemişler.

Zorluk seviyesi Skyrim'deki gibi isme göre değil barın seviyesine göre belirleniyor, kendinize özgü bir ayar çekebilirsiniz. Barın ortasına çekmeme rağmen oyun zorluyor beni.

Karakter modelleri normalde berbat ama, Character Overhaul adlı mod ile aşağıda gördüğünüz gibi güzel bir karakter yaratabilirsiniz.

[Resim: mqEVnY.jpg]

Sonuç olarak Skyrim veya Oblivion daha iyi demeyeceğim, ben de emin değilim çünkü.

[Resim: 4Y0d4J.jpg]

[Resim: X2dnOO.jpg]
#2
Hikayeside skyrime takla attırır. Onu unutmuşsun, Oblivion mekanları gayet güzel, detaylısı o zamanda şamda kayısı  :tebrik
#3
Oblivion'un Skyrim'e, Skyrim'in de Oblivion'a ağır bastığı yönler var.Ayrıca 2'side ciddi anlamda farklı zamanlarda çıkmış oyunlar.Biri diğerinin öncülü.Şu Skyrim-Oblivion karşılaştırmaları ne zaman sona erecek gerçekten merak ediyorum.
#4
(06.08.2014, Saat: 13:38)ColdSpyrt link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Oblivion'un Skyrim'e, Skyrim'in de Oblivion'a ağır bastığı yönler var.Ayrıca 2'side ciddi anlamda farklı zamanlarda çıkmış oyunlar.Biri diğerinin öncülü.Şu Skyrim-Oblivion karşılaştırmaları ne zaman sona erecek gerçekten merak ediyorum.

Hikaye olarak oblivion ve morrowind ağır basar skyrime. Skyrimde oynanış olarak onlara ağır basar. Ayrıca skyrim motoruyla yapılmış ve tamamlanacak olan oblivion ve morrowind modları biterse
kimse skyrime bakmaz. Hatta ejderhada eklerler. Ruhlarını çekeriz tam olur. :tebrik
#5
Hikaye olarak "Sana göre" Oblivion ve Morrowing, Skyrim'e ağır basar.Bir başkasına göre Skyrim'in hikayeleri daha çarpıcı olabilir.Bu karşılaştırma "Şu kitap bu kitaptan daha iyidir" yada "Bu film şu filmden daha iyidir" demekle eş değer.
#6
Sadece bana göre değil. Elderscrolls fanlarının sayfasını takip ediyorum. Orda da morrowind ve obliivion bir numara hatta skyrim çıkarılmış lore eksikliğinden.
Sadece oblivion mu daha iyi yoksa morrowind mi daha iyi tartışılıyor. Bazı yerlerde oblivion bazı yerlerde morrowind kazanıyor. Biz ve bizim gibi türk sitelerinde skyrim muhabbetleri oluyor.
Yoksa diğer yabancı forumlarda vs olsun hep bu 2 oyunu morrowind ve oblivionu konuşuyorlar.
#7
Oblivion veya Morrowind Skyrimden daha iyi diyemezsin dersen senin görüşün olur Morrowind oynamadım ama zaten oldukça eski bir oyun dövüş sisteminide gördükten sonra asla oynamayacağım oyunlar listesine girdi.Oblivion hikayesi çok sıradan geldi bana arada sırada girip 1 saat oynayıp çıkıyorum Skyrimi ilk oynadığım zamanın ertesi günü sınavım vardı ona rağmen sabahladım oda yetmedi okuldan sonra 1 e 2 ye kadar oynamaya devam ettim Skyrim gerek müzikleriyle gerek atmosferiyle en önemlisi oynanabilirliğiyle önceki 2 oyundanda üstün ama biri 2006 diğeri 2011 yılında çıkmış 2 oyunuda kıyaslayamazsın yenisi tabiki daha iyidir.

Hikaye kısmına gelirsek oyuna en ufak bir sürükleyicilik kattığı yok sadece haritada gezinerek oynuyorum.Skyrimde bir çok rp yapabiliyorsun ama Oblivionda öyle bir olay yok her şey tekdüze sıradan gidiyor.Gerçekçilik olarak bakarsan bir elinde kalkan diğerinde kılıç varken büyüyü nerenle atıyorsun?
#8
Seni loremasterlara şikayet ediyorum.  Tongue Big Grin Big Grin Oblivion mu ,morrowind mi hikayesi ve loresi iyi sana cevap versinler. Ben oynanış olarak zaten mükemmel demedim. Yeni oyun olarak güzel olabileceği
tabiki kesin fakat. Hikaye ve lore olarak diğer 2 oyun çok üstün. Hatta diyalogları ve kitapları skyrime yüklesen skyrim açılmaz. O derece  Big Grin
Tekrar ediyorum. Hikaye olarak oblivion ve morrowind, oynanış ve yenilik olarak ise skyrim dir. Neyse fazla uzatmayalım. Herkesin zevki aynı değil.

hayırlı günler.
#9
Sanırsam Oblivion'ı modlu oynuyorsun, çünkü Oblivion animasyonları Skyrim'e göre daha odunca kesinlikle, nasıl böyle bir yargıya vardın çözemedim. Karakter kukla gibi hareket ediyor, elleri ve bacakları çok kasıntı duruyor koşarken, bu yüzden Skyrim'in karakter animasyonları kesinlikle daha iyi ve smooth. Ama yılına göre başarılı tabii ki.

Shield Bash var, Oblivion'daki skill sistemi biraz farklı, perkler belirli puana ulaştığında otomatik olarak geliyor. Belli bir perk Shield Bash'i açıyor, ama otomatik; kalkanla bir darbeyi engellediğinde bir ihtimal karşı saldırı yapıp kalkanı rakibe çarpabiliyor. Bow ile atış ESO'ya benzemiyor, yayı tam olarak çekmezsen 1 mt bile uçmuyor ok ki, karşındaki rakibe pek de zarar vermiyor. (ESO'da yayın çekme oranı menzili değil, hasarı belirler.)

Haritanın boşluğu şöyle, sonuç olarak doğal bir ortam var. Ormanın her yerine yerleşimkurmamışlar mesela. Mekanlar daha çok Skyrim'deki Whiterun'ın batısı gibi. Sonuç olarak Skyrim'i haritası da büyük değil, ama dolu dolu sıkışık yapmışlar. Şehirden 10 metre ötede mağara çıkabiliyor, guardın teki "bir sigara molasına çıkayım 5 dk ötede" dese, ta diğer köye gidecek.

Atların türleri var, sanırsam Cheydinhal Black Horse'ları en şekil atlar oluyor, sonra Anvil falan gidiyor öyle. En dandik common horselar Skyrim'dekilerden pek farklı değil, daha da yavaş olabilirler hatta pek hatırlamıyorum. (Zaten atları dörtnala kaldıramıyorsunuz.)
#10
Animasyon modu yok, cidden bana daha iyi geldi. Shield Bash'ın olasılık üzerine yapılması bana göre ''Shield Bash var'' sayılmaz, Skyrim gibi istediğimiz zaman yapmalıyız.
#11
Oblivion'daki shield bash fatigue(stamina yani) tüketmiyor artı olarak. Aslında olasılık dediğime bakma, 3-4 vuruşta bir bash yapıyor, Skyrim'de sadece stamina'ya yüklensen bile bu kadar çok bash yapamazsın. İleriki seviyelerde insanımsı düşmanlar(kalkan kullanabilen) da yapabiliyor bu hareketi.

Şimdi başlıkta Oblivion vs Skyrim denmiş, ama altta grafik meraklısı yorumlar görüyorum, şaka herhalde. Smile Elder Scrolls'un her oyununun kendine göre bir güzelliği var, hikayeden anlamadan "hikaye çok sığ, oyun çok boş" falan diyemeyiz. Birçok TES hayranı Daggerfall'u birinci sıraya koyar mesela, neden? Anlamak için tarafsız bir bakış açısıyla oynamak gerekir. Bana sorarsanız bence Skyrim'den daha güzel, ama birçok kişiye hiçbir şey ifade etmeyecek bir sürü Morrowind özelliği sayabilirim. Fakat bu konu Oblivion vs Skyrim konusu. Sade oyun halleriyle Skyrim Oblivion'dan daha iyidir, ama dlcleri katarsak Oblivion geçebilir. Bir kere Shivering Isles var, naber. Smile