Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Qaxe's Questorium - Türkçe Çeviri (SE DAHİL)
#1
Herkese selamlar. 

En kaliteli büyük modlardan birisi daha artık Türkçe. Kısaca tanıtmam gerekirse, bu mod ile Skyrim'in tamamına dağılmış yeni görev senaryoları ekleniyor. Kaptan Şarap ile eğlenceli bir görev senaryosuna başlayabilirsiniz, Buzsarkıtı vadisindeki kötü yola girmiş mevkibeyi ile yüzleşebilir ya da Büyücüler Okuluna katılarak gerçek büyülerin ne olduğunu görebilir ya da size düzenlenen bir komploya cevap olarak Skyrim'i ele geçirme noktasına gelecek bir plan da Badon Uhl ile çalışabilirsiniz.  

Bolca kaliteli görevleri olan bu mod, hem eğlenceli hem sürükleyici hem de fazlasıyla zorlu. Seviye konusunda fazlasıyla ilerlemiş olmanızı tavsiye ederim bu yüzden. Görevler karakterlerle konuşarak, karşılaştığınız olaylar tetikleyebilir ya da bulacağınız notlar&kitaplar ile ilerleyebilirsiniz. Seslendirme, mekan tasarımları fazlasıyla kaliteli. Eklenen yeni büyüler, benim gibi büyü kullanmayan birisini bile büyü kullanmaya ikna edebilecek düzeyde harika. 

Son olarak çeviri konusunda kısa bir açıklama yapayım, işlerim fazlasıyla yoğun ama çevireceğimi söylemiştim, bu yüzden tüm boş vaktimi çeviriye ayırdım. Kısa bir süre içerisinde bu devasa modu çevirdim nitekim yalnızca kitaplarda eksiklik var, Meraklıdovak arkadaşımız kitapların çevirisini üstlenmişti fakat çeviri dosyası programdan kaynaklı kaybolmuş, o yüzden bu Pazartesi görevle alakalı olanların tamamını çevirip vaktim yettiği kadar geriye kalanların da büyük bir kısmını çevirdim. Mod yapımcısı düzenli olarak güncelliyor ve yeni özellikler ekliyor, yani bir sonraki güncellemesinde kitapların tamamı çevrilmiş olacak. Vaktim yok maalesef, şimdilik yapabileceğim bu.


GÖREVLERE NEREDEN BAŞLAYACAĞIM?

-Helgen: Mağaradan çıktığınızda Kaptan Şarap orada olacak. 
-Kaçakçıların Cennetine Miğferyeli limanından ulaşılabilir ya da Seheryıldızı yakınındaki gemiden.
-Buzsarkıtı Vadisi yürüyerek ya da fayton ile ulaşılabilir, Akçay ya da Vadikent dışındaki taşıtı kullanabilirsiniz.
-Tehlike Dağına, Thalmor Elçiliğinin batısından ulaşılabilir.
-Kışhisar görevi Avis isimli karakterle ile konuştuğunuzda başlar.
-Pakkule, Ivar köyünün kuzeydoğusunda. Nilheim kulesinin aşağısında.
-Aksu isimli oyuncu evi için Aselmaya Şaraphanesinin doğusundaki taş köprü üzerindeki Khajiit ile konuşmalısınız.


UYUMLULUK

Evet: Clockwork, Legacy of the Dragonborn, Falskaar, Forgotten City, Seapoint Settlement, Kışhisar Koleji modları, INPC... 

Hayır: Open Cities. Skyfalls & SkyMillsKENDİ TECRÜBEM

-Ebonvale modunu kullanıyorsanız eklenen haydut mekanı ile Aksu Evi dip dibe fakat sıkıntı çıkarmıyor. Aksu için Khajiit ile konuşmazsanız ev inşa edilmez, çakışma olmaz. Eğer konuşursanız konsol yardımı ile "disable" koduyla ufak bir temizlik yapabilirsiniz.

-Pirates of the North modunu kullanıyorsanız iki modun Seheryıldızı civarındaki gemiler iç içe geçmiş fakat dümen fonksiyonları rahatlıkla erişilebilir, sadece göz zevki bozuyor.

-Kışhisar'ın tasarımını etkileyen modlar kullanıyorsanız Kışhisar'ın yeniden inşa edilme aşamasında çakışmalar olabilir. Bu yüzden Kışhisar ile ilgili modları kaldırın ya da Avis ile hiç konuşmayın.

-Skyfalls & SkyMills modunu kullanıyorum bir uyumsuzluk fark etmedim şu ana kadar. 

-Çeviri küfür içeriyor arkadaşlar, belirtmiş olayım.

-Kaptan Şarap yani "Captain Mead" aslında Türkçesi "bal şarabı" demek ama bu şekilde çevirdim, diyaloglara da anlamını bozmayacak şekilde uyarladım. 

-Çoğu kaçakçı ve korsanın isimden ziyade lakabı var ve en uygun şekilde Türkçe'ye çevirdim.

-Special Edition için çeviriyi uyarladım fakat test edilmemiştir, normal sürüm çevirisinin altından indirebilirsiniz.

-Son olarak BlackOttoman arkadaşımız zırh ve silahların ismini çevirmesiyle beraber çeviri aşamasında test ettiği için teşekkür ediyorum.

-Söyleyeceklerim bu kadar, kitapları bir sonraki güncellemeye kadar halledeceğim ve mod her güncelleme aldığında derhal uyarlamayı yapacağım.

Saygılarımla.
ÇEVİRİ LİNKİ (SE DAHİL) https://www.nexusmods.com/skyrim/mods/91262MOD LİNKİ https://www.nexusmods.com/skyrim/mods/75451
[+] Negatrm isimli üyenin iletisini 2 üye beğendi
#2
Ellerine sağlık abi.
#3
eline sağlık güzel bir çalışma.
#4
se için olanı yüklediğimizde whiterun şaraphane taraflarında sürekli crash veriyor mecburen sildim bende sadece orda da değil random crash atmaya başladı kapatınca düzeliyor loot vs herşey tastamam
#5
Çeviri olmadan denedin mi peki? SE versiyonu için hiç denemedim sadece çeviriyi uyarladım çünkü.
#6
yok zaten yabancı forumlarda da aynı hatayı alıp 7.0 sürümüne dönen olmuş sorun senle ilgili değil emeğine sağlık kardeşim ama üzüldüm yani olmamasına baya uzun bir oynanış süresi var bu modun komple kaldırıp cleansave yaptım mecburen
#7
Eline sağlık çeviri için güzel bir moda da benziyor ama çakışma olasılığı gözümü korkutmadı değil.
#8
Emekleriniz için çok teşekkür ederim.
#9
34. sürümü için uyarlamayı bu bayram tatilinde yapacağım arkadaşlar, bilginize.