Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

[REHBER] Kaplamaları Optimize Etmek
#1
Merhaba millet, bugün sizlere keşfettiğim yeni bir programı ve bu program ile kaplamalarımızı nasıl optimize edeceğimizi anlatacağım. Bu sayede oyunumuz güzel görünecek ve daha yüksek fps değerine sahip olacak. Programın mantığı 2K-4K kaplamaların çözünürlüğünü ve boyutunu düşürmektir. Bu özellikleri düşürünce ister istemez oyunumuz Full HD olmuyor fakat çok daha stabil FPS değeri elde ediyor. Grafikler uzak ve orta mesafeden hala çok iyi görünüyor. Fakat objelerin dibine girdiğinizde kötüleştirğini farkedeceksinizdir.

[fon‌t=Impact]ORDENADOR[/font]
^^TIKLA^^Yukarıdaki büyük yazıdan programı indirelim. İndirdiğimiz rar dosyasını müsait bir yere çıkaralım.

"Ordenador.exe" yi çalıştıralım. 
 
Eğer 2GB Ekrankartı ve 4-6GB Ram sahibi iseniz şu ayarları girin.

ZM3md3.jpg


Daha düşük sistemler için
 If>2048 değerini 1024 yada 512 yapın. 
8x8 Değerini 4x4 yapın.
DXT lerin hepsini DXT3 yapın en üstteki hariç.Bu ayarlamaları kendi bilgisayarınıza göre yapacaksınız. Benim 2GB Ekrankartı ve 6GB Ram im var. Ekran kartım orta seviye olduğu için görselde verdiğim ayarları kullanıyorum. Daha üst sistemler için bu programa ihtiyaç yok Cool  Daha yüksek fps için yinede kullanabilirsiniz.

Daha sonra modların yüklü olduğu klasörü seçin en üstte solda bulunan klasör simgesinden. (steam/steamapps/common/skyrim/data gibi...)

Son olarak "Start" tuşuna basıyoruz sağ alttaki.

Bize önce "resize images?" diye bir soru sorucak. Evet diyoruz.
Daha sonra "make backup" diye bir soru sorucak. Yani dosyaları yedekliyim mi diye soruyor. Size kalmış. Ben yedeklemiyorum, çünkü modların ana dosyaları zaten arşivimde duruyor. Sorun olursa oradan geri yüklüyorum.

Optimize işlemi sisteminizdeki mod sayısına ve sisteminizin hızına bağlıdır.


NOTLAR

DTX1 seçeneğini diğerleri için işaretlemeyin yoksa kaplamalar GTA VC deki gibi olur Smile
If>1024 yerini All yapabilirsiniz tüm kaplamaların düşürülmesi için.
Değerleri fazla düşürmek kötü grafikler elde edecektir. Fotoğraftaki ayarları tavsiye ederim.

Program Türkçe mi ?
Hayır fakat türkçeleştirilebilir. Programın kurulu olduğu klasördeki translate klasöründe bir metin belgesi var. Onu çevirebilirseniz program Türkçe olacaktır. Türkçeye çeviren arkadaş link verirse konuya eklerim.

Daha fazlası ;

[+] ismetisgor isimli üyenin iletisini 5 üye beğendi
#2
İşe yarayabilir, ellere sağlık.
#3
Bir ara ben de textureleri sıkıştırmıştım, hatta kendim tam beceremem diye sıkıştırılmışını download etmiş kullanmıştım ama uzaktaki nesneler mavi gibi garip renklere giriyorlardı bir çözüm bulamadım sonra vazgeçmiştim. Tam orijinali gibi görünen ayarlar belli mi? öyleyse sadece merakten bir deneyebilirim.
#4
Ordenador İspanyolca da "Bilgisayar'' demekti sanırım..Her neyse kullanabilirim teşekkürler.
#5
Tam orjinali gibi derken neyi kastettiğini anlamadım. Ben şu ayarlamaları girince sağlam bir fps artışı sağlamıştım. Skyrim HD2K textures modunu falan optimize ettirmiştim. Ayarlar,

İlk üç sıra DXT lerin hepsi ; 3
Mipmaps : make if not mipmaps
resize pattern : 8x8
resize down : All

Ayrıca şöyle bir şey buldum, daha detaylı ve teknik.

http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/71294/?
#6
Bir sürü ayar var, her işlem de uzun sürdüğü için tek tek denemek çok zor gelmişti. Orijinal gibi derken yani sıkıştırdığımda hiç bir değişiklik hissetmeyeceğim ayarlardan bahsediyorum. Ben sıkıştırdığımda belli bir mesafenin uzağındaki objelerde renk bozulmaları oluyordu, genelde mavimsi buz rengini alıyorlardı. Araştırdığımda sıkıştırmadan dolayı olduğunu öğrendim.

Bu ayarlarla bir deneyebilirim. Detay içeren sayfaya baktım da zaten zaruri bir durum değil şimdi komple okumak istemedim. Bu ayarlar iyi diyorsan bunu bir denerim.
#7
Ben o ayarları kullanıyorum şu anda bir çok kaplama için. Dediğin sorunla karşılaşmadım. Ekran Görüntüleriz konusuna atmıştım birkaç fotoğraf Smile

Denemek için oyuna zırh veya silah ekleyen bir moda uygula bu ayarları.
#8
Millet çalışıyor helal olsun.
Pony horse yerine böyle mod'lar görmek lazım.
#9
Bunun gibi butun skyrimi optimize edebilecegimiz mod var mi acaba.
#10
http://www.elderscrollsturk.com/konu-mod...riniz.html