Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Seriye hangi oyundan başlanmalı?
#1
Question 
Selamun aleyküm elder scrolls fanları. Aranıza katılmak istiyorum ama seriye hangi oyundan başlayacağımı bilmiyorum. Aralarında hikaye olarak bir bağlantı olup olmadığını merak ediyorum. Eğer öyleyse morrowind ile başlamayı düşünüyorum, diğer türlü skyrim ile başlarım sanırım. Aslında arena ile daggerfall da merak ettiğim oyunlardan. Forumda buna benzer bir konu bulamadım. İnternetten bakarsam da spoiler yiyebilirim. En iyisi buradan sormak dedim. Aynı zamanda fallout serisi ile ilgili bilgi sahibi olan varsa onun da yardımı dokunabilir. Sonuçta iki seriyi de pek oynamamış olsam da severim ve oynamak isterim. Daha önceden bioshock serisinin ilk oyunlarını oynamadan infinite oynamıştım. Oyunun hikaye dlclerini anlamamıştım. Böyle güzel bir seriyi mahvetmek istemiyorum. Fazla uzatmadan fikirlerinizi almak istiyorum.
#2
Grafik takıntım yok diyorsan Fallout 1-2 oyna, sonra 3-NW-4 şekilde devam edersin.
#3
Aynı evren, hikayeler bambaşka. Aslında bağlantıları var fakat aynı evrende geçtikleri için bi bağlantıları var. Mesela okulda hoca ikinci dünya savaşını anlatırken birinciden de biraz bahseder. Şöyle şöyle olaylar yaşanmıştı falan der ve oradan bağlar ikincisine. Kitaplarda ve wikide anlatılıyor önceki oyunlarda neler olduğu. Tabi kendin oynaman en iyisi. Vaktin varsa 3.den başla bence... Ama baya sabırlı olman gerekiyor Smile Arenayı ben oynamaya çalışmıştım fakat klavye ve fare ile çekilecek dert değil. Daggerfallda da durum farklı değildir diye düşünüyorum.

Fallout serisinin her oyunu farklı bir hikaye barındırıyor diye biliyorum. Benim tavsiyem hepsini oynaman Smile 1.2. falan dahil...
#4
fallout bilmem ama başlayacaksan arena ilk ona alış sonra daggerfall morrowind oblivion skyrim diye gidersin
#5
(08.03.2017, Saat: 21:17)Maestro. Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Grafik takıntım yok diyorsan Fallout 1-2 oyna, sonra 3-NW-4 şekilde devam edersin.


Grafik takıntım yok da gameplay takıntım var. Sadece 3 boyutludan zevk alıyorum. GTA örneği vereyim istersen daha rahat anlaşılır. İlk iki oyunu ve london serisini oynamadım üstten görünümlü olduğu için ama diğer oyunlarını oynadım. Bir de 3 boyutlu olmasına karşın öyle üstten görünümlü bir tarzda olduğu için chinatown wars oyununu da oynamadım. Bu durumda fallout 3 ile başlamamı mı öneriyorsun?
#6
İngilizcen yoksa direk Oblivion'dan başlamanı tavsiye ederim oda oyuna biraz alışman için çünkü ingilizcen olmasa bilene yakında çevirisi çıkacak oblivion'un.

Varsada direk Morrowind'den başla.
#7
Morrowind'den başlardım ben olsam
#8
Arena yaması yapılıyor arenaya başlarsın yamadan sonra bende öyle yapacağım. Morrowinde de ingilizce istiyor baya o yüzden zor onunda yaması yapılıyor forumda. Skyrime başlamalısın ilk mertusta atarsa oblivion yamasını obliviona başla bende bekliyorum Cheesy
#9
Half-Life oyna.
#10
(08.03.2017, Saat: 21:47)Launmus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Half-Life oyna.

hllsprdvm
#11
Valla benim bildiğim seriye başından başlanır. Öbür türlüsü bir kitabı ortasından açıp okumak gibi. Bi olay oluyor ama arka planında bu olayın gelişimini hazırlayan şeyler ne, niye oluyor, bilmiyorsun. Karakterler var ama geçmişleri ne, bilmiyorsun. dolayısıyla doyurucu ve tam bir şekilde o atmosfere girebilmek için, belki bilinçli şekilde kararlar verebilmek için (en basit örnek skyrim'deki iç savaş mevzusu) hani evreni öğrenmek istiyosak; ilk oyunlar için grafik vb. bazı beklentilerimizi düşürüp, bize yaşatmak istediği deneyime odaklanmak lazım diye düşünüyorum.
#12
Aynen, "seriye nerden başlamalı?" şeklinde soruyorsan yani seri kavramı senin için önemliyse seriye anca baştan başlarsan seri yapmış olursun Smile Grafik olarak hangisi iyi dersen bu sorunun cevabı genelde en son çıkan en iyidir olur çünkü grafik zamanla iyileşen bir teknoloji. Konu olarak hangisi daha derin, roleplay'e hangisi daha yatkın gibi şeyler sorsaydın onlara cevap vermek daha mümkün.
#13
(08.03.2017, Saat: 22:35)Brond Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aynen, "seriye nerden başlamalı?" şeklinde soruyorsan yani seri kavramı senin için önemliyse seriye anca baştan başlarsan seri yapmış olursun Smile Grafik olarak hangisi iyi dersen bu sorunun cevabı genelde en son çıkan en iyidir olur çünkü grafik zamanla iyileşen bir teknoloji. Konu olarak hangisi daha derin, roleplay'e hangisi daha yatkın gibi şeyler sorsaydın onlara cevap vermek daha mümkün.

Demek istediğimi anlamamışsın ki. Ben sadece "Olay örgüsünü anlamakta zorluk çeker miyim?" demek istedim. Seriye baştan başlamak diyorsun ama call of duty, gta gibi oyunların baştan başlanması pek mühim değil. Buna karşın borderlands, the witcher gibi serilerde baştan başlanması çok daha uygun olur. İlk iki oyunu oynamam pek olası gözükmüyor ama morrowind, oblivion ve skyrim oyunlarını kesinlikle oynamayı düşünüyorum. İlk önce skyrim oynayacaktım ama sorayım dedim zira olaylar hakkında hiçbir bilgim yok. Ama birbirleriyle bağlantılıysa morrowind ile başlayabilirim.
#14
3D oyun istiyorsun Bioshock 1'i oynamadan 3. oyuna geçmişsin. Dostum daha ne istediğini bilmiyorsun ben sana söyleyim. Morrowind hayatta oynamazsın Skyrim başla kendini yorma bence. Ama Morrowind ölmeden önce oynanması gereken oyundur bence.
#15
(08.03.2017, Saat: 23:37)ESFANI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Demek istediğimi anlamamışsın ki. Ben sadece "Olay örgüsünü anlamakta zorluk çeker miyim?" demek istedim. Seriye baştan başlamak diyorsun ama call of duty, gta gibi oyunların baştan başlanması pek mühim değil. Buna karşın borderlands, the witcher gibi serilerde baştan başlanması çok daha uygun olur. İlk iki oyunu oynamam pek olası gözükmüyor ama morrowind, oblivion ve skyrim oyunlarını kesinlikle oynamayı düşünüyorum. İlk önce skyrim oynayacaktım ama sorayım dedim zira olaylar hakkında hiçbir bilgim yok. Ama birbirleriyle bağlantılıysa morrowind ile başlayabilirim.
İsmet yukarıda bahsetmiş, TES oyunlarının hiçbiri olay örgüsü olarak birbiriyle bağlantılı değildir sadece aynı evrendedir yani temel ana karakter yok her oyunda başka ülkede başka bir kahramansın ama serinin hikayesine hakim olmak istiyorsan Morrowindden başla. Birde şöyle bir durum var Skyrimden başlarsan diğerleri sana sıkıntılı gelebilir oyun gittikçe basitleşiyor çünkü.