Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Skyrim - Kasma neden olur, çözümleri nelerdir ? [PC]
#1
Merhaba değerli üyelerimiz. Çok fazla üye barındıran her Elder Scrolls ile ilgili forumda, Skyrim'de kasma,donma konuları açılıyor. Olaylar çığırından çıkmadan bir el atalım. Tamam destek istemek iyi ve yardımcı olunması da gerekir, ancak genelde hep aynı sorun, "4,5 ay oynadım ama artık donma yapmaya başladı" Bunun cevabını ve olası sorunları bu konuda genel olarak ele alacağız."Bilgisayarım eskiden çok hızlıydı ama artık yavaş çalıştırıyor, çözümü ne ?"

Öncelikle en çok olan sorun bu. Eğer sistem düzeyiniz Skyrim'in tavsiye ettiği sistem gereksinimlerini karşılıyorsa hiç bir sıkıntı yaşamamalısınız. Eğer eskiden sorun olmuyorsa ancak şimdi başladıysa kaynak gayet açık ve nettir, aşırı yüklemişsiniz. Çok fazla uygulama varsa veya içi resimlerle ve müziklerle doluysa, bir kısmını başka platformlara aktarmayı deneyin veya bir kısmını ayıklayarak silin.

"Bilgisayarımda hiç bir şey yok, ancak yine de kasma oluyor"

Yukarıda az önce belirtilen şeyler sizin için geçerli olmayabilir. Çok boş bir bilgisayarınız var ancak yine de kasıyorsa, bunda kayıt defterleri ve geçmişin büyük etkisi vardır. Kayıt defterleri olmadan sistem çalışamaz hale gelir ama her kayıt defteri de önemli diye bir kural yok. Bazen gereksizce kayıt defterleri birikebilir ve bunları temizlemek gerekir. Bir de tarayıcıda geçmiş ve çerez olayı var. Çoğu kullanıcı geçmişini ve bazı atık dosyaları silmiyor, bu bilgisayara bazen GB'lık bir yük olarak yansıyor. Bunu engellemek için çok bilinen ve kullanılan CCleaner işinizi görecektir. Bu arada bazen somut bir madde olan toz dahi kötü etkiler bırakabilir. Her ay kasanızı açıp ya da kendinize güvenemiyorsanız açtırıp sadece evdeki elektrik süpürgesiyle üstündeki tozu almak bile rahatlatacaktır sisteminizi, aynı zamanda ses oranı da büyük ölçüde düşecektir.

"Diğer oyunlarda kasma yok, ancak Skyrim'de çok yavaş"

Bu sorun genellikle mod indirip kaldırdığınızdan kaynaklanır. Bazen .esp ve .bsa dosyalarını silmek yeterli olsa da, büyük veya çok fazla içerik içeren modlar başka klasörlere başka dosyalar yerleştirebilir. Bunun için modları Nexus Mod Manager'dan kaldırmanızda fayda var. Oyununuza bolca mod yükleyip kaldırıyorsanız belki de önemli dosya ve karakter kayıtlarını alıp Steam'a tekrar indirme için başvurmak iyi bir çözüm olacaktır.

"..... , bu arada maalesef oyunum korsan"

Korsan oyunlarda donmalar,hatalar ve buglar çok fazla olabileceği gibi kesinlikle Elder Scrolls Türk tarafından bir destek vermemekteyiz, karşıyız. Oyunu orjinal almayı deneyin, indirimler Skyrim'de çok nadir görülen şeyler değil, her indirimden sitemiz tarafından haberdar olabilirsiniz.

"Oyunum eskiden iyiydi,ancak X sürücüsünü yükledim/parçasını değiştirdim,kasmalar çıkmaya başladı"

Bilgisayar, uyum içinde çalışan bir alettir. 1 GB'lık Ram'ı olan bir bilgisayara Intel'in üst düzey bir işlemcisini koyduğunuz halde verim alamazsınız. Bu nedenle oyunlarınızın hızını arttırmak istediğinizde bilgili birilerine ya da teknik servise götürmek işinizi hem kolaylaştıracak hem de rahatlatacaktır. Ve sürücüleri yenilemek isteyebilirsiniz,ancak bunları yetkili veya güvenilir bir kaynaktan indirmediğiniz sürece sürücüler çok büyük sıkıntıları doğurabilmektedir. Grafik kartı konusunda Nvidia kullanıyorsanız bu linkteki kaynak tek resmi ve güvenilir kaynaktır,talimatlara uyduğunuz sürece sıkıntı çıkmayacağına garanti verebiliriz. AMD kullanan oyuncularda bu linkten en güncel ve güvenli sürücülere bu kaynaktan ulaşabilirler. Intel'de en çok kullanılan anakarttır, onun sürücülerini de buradan indirebilirsiniz. İngilizce konusunda sıkıntı yaşayan arkadaşlarımız özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirler.

"Bilgisayarım diskim dolu olduğu için kasıyor, ne yapabilirim?"

Her dosyanın kendine ait bir önbelleği vardır sistemin derinliklerinde. Oldukça fazla sayıda gizli dosya da var bilgisayarınızda işletim sistemi nedeniyle, ancak bu sistem dosyaları parçalanmış şekilde bulunup yer kaplama yapabiliyor bazen. Bunun için diski birleştirmeniz gerekiyor. Bunun için ekstra bir programa gerek yok, zaten Windows kullanıcılarına disk birleştirme halihazırda sunulmuş Windows Disk Birleştirici ile. Ancak daha kapsamlı ve etkili olan Defraggler'da işinizi görecektir.

"Bilgisayarım bir dosya indirdikten sonra kasmaya başladı"

Sorudan da anlaşılabileceği gibi bilgisayarınıza virüs girmiş olma ihtimali yüksek. Genellikle çoğu kullanıcıda bulunmayan antivirüs programları sistemi ciddi aksaklıklardan kurtarır. İnternette yüzlerce bulunan antivirüsler işinizi göreceği gibi kesinlikle ücretli olan bir Antivirüs almanızı öneririm, ancak kazık yememeye dikkat edin bu konuda. Cheesy 

"Bunların hepsini yaptım ancak yine de kasma sıkıntısı var"

Yukarıda yazdığım maddelerden sonra kasma olasılığı yine de olabiliyor bazen. Ancak genel olarak bir kasma ve yavaşlık görülüyorsa, belki de biraz bonkör olup elinizdeki donanımı değiştirebilirsiniz. Bazen sadece bir bileşenin bile zayıf olması bilgisayarı önemli ölçüde etkilebiliyor. Örneğin şahsımın aldığı bilgisayarın sistem özellikleri çok iyi iken grafikler kasma ve donma yapıyordu ve bunun için sadece grafik kartını yeniledim, artık herhangi bir sıkıntım yok. Bu nedenle en kötü bileşeni tespit edip daha iyisini almanız bilgisayarı kesinlikle hızlandıracaktır. En kötü ve son noktada ise format geliyor maalesef, nasıl atılacağını bilmiyorsanız bana başvurabilirsiniz.

Bu rehberdeki maddelere uyduğunuz halde yine de sıkıntı çıkıyorsa özel iletide her zaman cevap için bekliyorum, iyi oyunlar  sir
#2
Çok yararlı olmuş,  ellerine sağlık.  Smile
#3
Cheesy  Rica ederim sir
#4
Yine oturup benle alakasız bir yazıyı okudum gereksizliğim tavan yaptı... Eline sağlık bu arada.
#5
(11.09.2013, Saat: 22:42)bonty48 link Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Yine oturup benle alakasız bir yazıyı okudum gereksizliğim tavan yaptı... Eline sağlık bu arada.


Aynen bende öyle

Aynı şekilde eline sağlık
#6
Teknik ile alakası yok ama(aslında çok az da olsa var) eğer oyunda yapmamanız gereken bir şey yaparsanız mesela bir bug ile seri seri para kasarsanız ya da level,veya görevleri hile ile bitirirseniz,o anlık bir şey olmayabilir ama ilerleyen bölümler de kesinlikle hatalar alırsınız.
Oyundan atma,donma,çok yavaş yükleme gibi.

Not:İlla hata alacaksınız diye bir durum yok.Sadece olma ihtimali var.
#7
O oyun içinden kaynaklı konsol kodlarına bağlı bir şey. Kasma ile hiç Cheesy bir alakası yok.
#8
(11.09.2013, Saat: 22:42)bonty48 link Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Yine oturup benle alakasız bir yazıyı okudum gereksizliğim tavan yaptı... Eline sağlık bu arada.
#9
(23.09.2013, Saat: 17:01)Lorkhan link Adlı Kullanıcıdan Alıntı:O oyun içinden kaynaklı konsol kodlarına bağlı bir şey. Kasma ile hiç Cheesy bir alakası yok.

O zaman benim önerimi dikkate almayın  Smile.
#10
skyrim launcher i çalıştır sonra ayarlarda default seçimini yap düzelecektir
#11
skyrim launcher i çalıştır sonra ayarlarda default seçimini yap düzelecektir
#12
(13.05.2014, Saat: 21:39)gollobas link Adlı Kullanıcıdan Alıntı:skyrim launcher i çalıştır sonra ayarlarda default seçimini yap düzelecektir
Maalesef, yardım etmek için 8 ay geç kaldınız. Bir daha ki sefere ileti atmadan önce, diğer üye tarafından gönderilmiş ilgili iletinin tarihine bakarsanız sizin için daha anlamlı olacaktır.
#13
(13.05.2014, Saat: 21:39)gollobas link Adlı Kullanıcıdan Alıntı:skyrim launcher i çalıştır sonra ayarlarda default seçimini yap düzelecektir
Maalesef, yardım etmek için 8 ay geç kaldınız. Bir daha ki sefere ileti atmadan önce, diğer üye tarafından gönderilmiş ilgili iletinin tarihine bakarsanız sizin için daha anlamlı olacaktır.
#14
Kasma Sebebi Oyundan Soguttu ..  rulet Embarrassed