Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Ticaret ve Ekonomi Rehberi
#1
Herkese selam, bu yazımda oyunda ticaret ile nasıl yüksek meblağlarda para kazanılacağını anlattım. Yeni başlayanlar için çok ideal bir yöntem değil, daha çok end game ulaşmış ama fakirlikten ağzı kokan kişilere sesleniyorum. Ve bir gecede zengin olacaksınız diye bir şey yok, hepsi zamanla.

ADDON KULLANIN

İlk önce bununla başlayalım. Addonlar hayati öneme sahip.

[table][tr][td]
Awesome Guild Store: Bu addon ile guild store'daki itemleri gelişmiş filtreyle arayabilir zamandan kâr edebilirsiniz.

Master Merchant: Olmazsa olmaz. Bu addon, sizin girdiğiniz guildlerdeki itemlerin satış çetelesini tutuyor. Örneğin bir çiçeğin 90 gün önceki satış fiyatını bile gösteriyor. Ayarlardan bunu azaltın, maksimum 2 hafta olsun. İtemlerin mevcut piyasa fiyatını öğrenmenin en net yolu. Fakat addondan tam anlamıyla faydalanmak için oyundaki sağlam trade guildlerinden en az iki tanesine girmenizde fayda var.[/td]
[td][img height=190 width=280]http://cdn-eso.mmoui.com/preview/pvw3514.png[/img][/td][/tr][/table]

TRADE GUİLDLERİNE GİRİN

Para kazanmak için satış yapmak lazım bu yüzden de Trade guildler önemli. Oyunda çok sayıda trade guild var fakat az bir miktarı piyasaya hakim. Craglorn şuanda en üst seviye yer, daha sonra Deshaan ve Rawlkha geliyor. Fakat Craglorn'daki her guildde iyi demek değil. İşte önemli trade guildleri ve onların yöneticileri. Bu kişilere mesaj atarak guilde girme isteğinde bulunabilirsiniz.

Not: Bu guildler elit trade guildleri olduğundan sizden aktif satış yapmanızı bekleyeceklerdir aksi takdirde atılırsınız; veya haftalık cüzi bir miktar bağış yapmalısınız.

Aetherius Trade: @Sergun
Tamriel Traders Guild: @Heindrich
Pact Veteran Trade: @LEGENDARYYY
Trinity Merchants: @itreboiz
Traders of the Covenant: @TazMazter
Harrods: @UltraSkunk


Bu guildlerin satışlardan guild bankasına haftalık geliri 50-100 milyon gold arası değişiyor. Bilmem anlatabildim mi Cheesy Guild store'da satış yaptığınızda önce itemi satışa koymak için bir miktar ücret ödersiniz ardından satış gerçekleştiğinde guild bankasına bir miktar daha para gider. Bu miktar sizin itemi satış fiyatınıza göre artar. Dolayısıyla ucuz alıp pahalı satmak istiyorsanız bunu göz önünde bulundurun.

Not: Guild Store'da item satarken küsürat kullanmaya dikkat edin. Örneğin 10.000 golda satacaksanız bunu 9999 yapın. Böylece basamak sayısı azaldığı için psikolojik olarak insanların zihninde çok ucuz havası eser, ayrıca net kârınız 1 gold fazla olur. Misal, 10k sattığınızda 9000 gold elinizdeki kâr para ise, 9999 golda sattığınızda 9001 gold elinizdeki kâr para olur.

VAHŞİ KAPİTALİST OLUN

Hayat maalesef acımasız arkadaşlar. Kimse babasının hayrına Tempering Alloy vermiyor birbirine. Bu yüzden düşük levelli oyuncuların bulunduğu haritalarda çok ucuza malzeme alabilirsiniz. Yeni oyuncuların sıcak paraya ihtiyacı olduğundan elindeki malı fazla gevelemeden hemen satar. Tabi buna oyun bilgisizliği de dahil. Mesela Columbine çiçeği 300-400 gold civarında. Yeni biri bu çiçeği bilmiyorsa size 10 golda bile satabilir. Bu kazıkçılık değil, adam size 10 golda satmak istiyorsa biz mi suçluyuz? Vicdanınız rahat olsun Cheesy

GÜNCELLEMELERİ TAKİP EDİN

Oyuna her gelen güncellemede yeni setler eklenir. Yeni setler demek, set parası demek, bu seti upgrade etmek için sarı materyal demek, bu itemlere yeni enchant basmak demek. Dolayısıyla yeni gelen setleri, hangilerinin çok tutulacağını ve bunların nereden elde edildiğini öğrenin. Örneğin Vicious Death isimli set ilk geldiğinizde yüzükleri 40k'ya satılıyordu. Fakat şimdi piyasa dolduğu için para etmiyor. Bu yüzden ilk vurgunu sizin yapmanız önemli. Her güncellemede gelecek setleri takip edin.
Bir diğer önemli nokta da güncellemeye az bir süre kaldıysa elinizdeki temperleri (Sarı upgrade materyali) kesinlikle satmayın! Bekleyin güncelleme gelsin, bu materyallere talep artsın. Siz de bu talebin ilacı olursunuz.

NELER PARA EDER?

Piyasada her zaman yüksek fiyatta olacak olan şeyler temperlerdir. Tıpkı gerçek hayattaki gıda sektörünün her zaman ihtiyaç duyulan bir sektör olması gibi. Her yeni güncelleme geldiğinde insanlar setlerini upgrade etmeye çalışır ve piyasa canlı kalır. Öte yandan Alchemy'de iyi para eder. Columbine çiçeği özellikle. Yeni eklenen ve çok tutulacak olan setler para eder. Ayrıca yine güncellemelerle motifler eklenir. Bu motifleri farmlayarak da iyi gelir elde edebilirsiniz.

PİYASAYI MANİPÜLE EDİN

Gerçek hayatta bu bir suç arkadaşlar, ama oyunda değil Cheesy Peki bu nasıl yapılır? Not, buna aynı zamanda keriz silkelemesi de deniyormuş Big Grin Şimdi diyelim elimizde columbine var. Ve sizin elinizde de yüksek miktarda columbine var. Columbine fiyatını nasıl düşürürsünüz veya arttırırsınız? Öncelikle güvenebileceğiniz bir kişiye ihtiyacınız var. Büyük bir trade guildde columbineleri çok düşük fiyattan koyun. Arkadaşınız da bunu alsın. Master Merchant addonunu kullanan kişilerde bu çiçeğin son satışlarının çok ucuza gittiğini görür ve "keriz" olan bu kişi de düşük fiyattan satışa koyar. Manipülator olan siz de başkasının sattığı bu ucuz columbineleri toplayıp, piyasa eski haline döndüğünde olağan fiyatından satabilirsiniz. Tabi bu manipülasyon olayı için para ve stok önemli, bu ikisi fazlaysa piyasayı kolayca manipüle edebilirsiniz.

HERŞEYDE TEKEL OLMAYA ÇALIŞMAYIN

Bu önemli. Diyelim elinizde 3 milyon gold var. Dahice bir fikir geldi aklınıza ve piyasadaki tüm Kutaları satın alıp Kuta piyasasını elinizde bulundurmak istiyorsunuz. Böyle bir şey yapmayın zarar edersiniz. Çünkü siz tüm altınlarınızı harcayip kutaları toplayım dediğinizde piyasadaki kuta kıtlığı dikkat çeker. Ve bu da elinde kuta olup satma niyeti olmayanları tetikler. İşin özü, temper materyallerinde tekellik her zaman zararlıdır. Fakat başka alanlarda, küçük çaplı bir tekellik yapabilirsiniz.
Örneğin yeni bir motifin motif taşı... En güzel yöntem ve benim bir zamanlar kullandığım yöntem ise Alliance Point ile ittifak motif taşı alıp, piyasayı kontrol etmek. Benim elimde 4-5 milyona yakın AP vardı ve çok sayıda motif taşı aldım. Piyasadaki Covenant motif taşlarının fiyatı 2k civarındaydı. Craglorndaki tüm traderlardan aşırı ucuz olan motif taşlarını satın aldım (1.5k) ve bunun piyasasını elimde bulundurup 1.8k dan satışa koydum. İyi de bir gelir elde ettim. Yüksek talebin olmadığı bir item olduğundan insanların fazla dikkatini çekmedi haliyle, parayı kıran da ben oldum Cheesy

TEK VEYA STACK SATIM

Elinizdeki craft malzemesini tek mi yoksa toplu mu satacaksınız? Bu önemli bir nokta. Diyelim 8 Tempering alloyunuz var. Tanesi 10k desek 80k eder. Eğer tek tek satarsanız 10k dan koyarsınız ve satılır. Fakat toplu koyarsanız her zaman satılmayabilir çünkü elinde zaten tempering alloy olan ve sadece bir kaç taneye daha ihtiyacı olan birisi sizin 80k ya koyduğunuz 8 tempering alloy stackini almaz. Stack sayısını fazla abartmayın, tek veya ikili-üçerli satın.

FARM YAPIN

ESO Plus üyeliğiniz varsa  Wrothgar haritasındaki Old Orsinium'da rubedo leather farmlayabilirsiniz. Burada topladığınız leather scrapları eğer Clothing'de Unraveling'i 3/3 açtıysanız refine edin ve düşen Dreugh Waxları satarak iyi gelir elde edebilirsiniz. Aynı şekilde Coldharbour'daki şehirde de çiçek farmlayabilirsiniz. Tabi bunlar için en uygun saatler gece yarısı 3-5 civarı.
[+] mertusta isimli üyenin iletisini 1 üye beğendi
#2
merhaba konu benim gibi oyunun acemileri icin cok yararli emegine saglik

oyuna basliyali 6 gun oldu acikcasi cp kasmak icin ne para kasmaya baktim ne craft a dumduz yardiriyorum

benim gibi oyuna yenibaslamis crafti v.b meslekleri kasilmamis oyuncular nasil para kaana bilir ornegin dusen itemleri kirip cikan malzemelerimi satmaliyim

hangi meslege  yonelmeliyim yoksa  hepsini yavas yavas yukseltmelimiyim zaten ogrendigime gore cok zaman aliyormus

bukadar cok kisinin meslek kastigi yerde craft yapmak mantiklimidir yoksa yapanlara malzeme satmakmi burda ikilemde kaldim yani toplayicilik ve direk yapim malzemelerini satmak daha karlimi olur

sorularimin bir kismini forumda buluyorum ama fazla okuyuncada kafa bulaniyor Smile
iyi oyunlar 

#3
Valla yukarıda yazıldığı gibi en iyi taktiklerden biri güncellemeyle gelen set veya motifleri hemen düşürüp yüksek fiyattan satmak.