Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Trial Main Tank Rehberi 1 - Aetherian Archieve
#1
Selamlar herkese Smile  Trial tanklamak isteyen , zaten tanklık yapıp da kendini geliştirmek isteyen arkadaşlar için hazırladığım Trial Main Tank Rehberi serisine hoşgeldiniz . Bu konuda Aetherian Archieve trialını inceleyeceğiz . Mekanikleri ve tank olarak neler yapmanız gerektiğini bir bir anlatacağım . Eğer nasıl bir build kullanmanız gerektiğinden emin değilseniz , Karakter Buildleri kısmındaki benim açtığım build konusuna göz atabilirsiniz .

Trial'a ilk girdiğimizde hemen Retreating Maneuver ile takımın koşma hızını arttırıyoruz . Bu skill çok fazla Stamina yediği için spamlamamakta fayda var . Skilli bastıktan sonra gruba yaptığınız herhangi bir healing veya verdiğiniz shield sizin üzerinizdeki Speed buffını silecektir . Bu yüzden skill kullanmadan sadece koşmaya bakın .

Karşılacağımız ilk düşmanlar bir grup Flame Atronach . Bütün grubun arka taraftaki kapıya koşup orada birkaç saniye bekleyerek Atronachların bir araya gelmesini sağlayabilirsiniz . İnatla yakına gelmeyenleri de Unrelenting Grip ile diğerlerinin yanına çekin . Hepsini tauntlamaya çalışmayın . Unit Collision dediğimiz bir olay yüzünden birbirlerini itip daha büyük bir alana yayılacaklardır aksi takdirde . Bu da istemediğimiz bir şey .

Bunları öldürdükten sonra etrafta ufak buzların gezindiği bir odadan geçmeniz gerek . Buzlar , dokunduğu herkesi olduğu yere sabitleyip hasar vuruyor . Bu odaya girmeden tekrar Retreating Maneuver kullanarak buzların sizi yere sabitlemesini engelleyebilirsiniz . Tekrar söyleyeyim , skill kullanmayın yoksa buff silinir .

Bu odayı da geçtikten sonra 2 adet Frost Atronach ile karşılaşıyoruz . Burada tek dikkat etmeniz gereken şey Atronachların gruba dönük olmaması . Cone AOE dediğimiz , baktıkları yöne doğru yaptıkları ve alan hasarı vuran bir saldırıları var . Eğer bu arkadaşlarınıza denk gelirse yüksek hasar vurup onları geri fırlatacaktır . Gereksiz hasardan kaçınmak için Atronachları grubun olmadığı tarafa çevirmek önemli .

Atronachları öldürdükten sonra tekrar Retreating Maneuver kullanıp bir sonraki düşman grubuna koşuyoruz . Yıldırımlar düşecek kafanıza , aldırmayın , fazla hasar vurmuyorlar . Kapıyı açtıktan sonra büyük bir grup sizi bekliyor olacak . Burada ölmemek için grup olarak birkaç şeye dikkat etmeniz gerek . Overcharger isimli büyücüler var . Bunlar Call Lightning isimli bir saldırı yapıyor . Bu saldırı rastgele bir kişiye yapılıyor . Saldırıya maruz kalan kişinin altında ufak çaplı alanlar açılıyor ve kısa bir süre sonra bu alana yıldırım düşüyor . Yıldırımlar çok yüksek hasar vuruyor ve alan hasarı olduğu için saldırı altındaki grup üyesinin grubun biraz dışında durması gerek . Yine Overcharger'ların yaptığı Overcharge isimli saldırı da herhangi bir üyenin üzerine bırakılan geniş bir alan . Bu alan çok fazla hasar vurmamasına rağmen yine de gereksiz hasardan kaçınmak için grup üyesinin grubun biraz dışında durmasında zarar yok . Uzakta duran düşmanları da Unrelenting Grip ile diğerlerinin yanına çekebilirsiniz .

Bu grubu da temizledikten sonra ilk boss ile karşılaşıyoruz . Bu boss mekanik olarak çok kolay olmasına rağmen dikkatsizlik sonucu yapılan hatalarda anında öldürebiliyor . Tank olarak blok yapmanız gereken hiçbir atağı yok . Fazla hasar vuran bir boss değil . Bu savaş sırasında öldürücü tek bir saldırı var . Boss ellerini havaya kaldırıyor ve herkesin üzerine arka arkaya yıldırımlar düşmeye başlıyor . Her yıldırım bir öncekinden daha fazla vuruyor ve bir süre sonra dayanılmaz hale gelip öldürüyor . Gruptaki herkesin kaçınması gereken tek saldırı bu . Bu saldırıdan kurtulmanın da çok kolay bir yolu var . 5 farklı bölgede rastgele çıkan ufak sarı bir alanın içinde durmanız gerek . Bu alanın içinde durursanız yıldırım düşmüyor ve hasar almıyorsunuz . Tank olarak burada yapmanız gereken ince bir ayrıntı var . Eğer bu çemberden geç ayrılırsanız boss hareket eder ve takım üyelerinin bossun olduğu bölgeye bıraktığı AOE hasar saldırılarının menzilinden çıkar , bu da DPS düşüşüne sebep olur . Çok erken ayrılırsanız da yıldırımlar öldürür . Bu iki durumun arasında bir yerde çıkmanız gerek . Tam olarak ne zaman çıkacağınızı ancak birkaç kez yaptıktan sonra öğrenebilirsiniz . Düşen yıldırımları da sayabilirsiniz tabi , sanırım toplam 9 kere düşüyordu . Bir süre sonra içgüdü ile saymadan çıkmaya başlarsınız zaten . Eğer doğru zamanda çıkarsanız boss bir adım bile atmaz ve yıldırımlardan hiç hasar almazsınız . Tecrübe ile yerine oturan önemli bir taktiktir . Mümkün olduğu kadar hızlı öğrenmenizde fayda var . Boss bazen geniş bir alan açıp etrafa küçük hortumlar fırlatıyor . Bu saldırı defansı ve canı çok düşük olan oyuncuları tek vuruşta öldürebiliyor bazen . Tank olarak sizin endişelenmeniz gereken bir saldırı değil .

Bu bossu da hallettikten sonra gidebileceğiniz 3 farklı bölge var . Ne olur ne olmaz diye hepsinde ne yapmanız gerektiğini anlatacağım .

Sol tarafa giderseniz , tek yapmanız gereken Chainspinner denen düşmanı tauntlayıp diğerlerini Unrelenting Grip ile kendinize çekmek . Büyük olanın yaptığı heavy attack'ı blocklamanız yeterli . Çok hasar vurmuyor ama sizi geri fırlatıyor ve bu da düşmanın hareket etmesine yol açıyor . Ayrıca geniş bir alan içindeki herkesi stunlayan bir saldırısı var . Blocklandığı zaman tamamen zararsız .

Ortaya giderseniz , yapmanız gereken şey sağ ve sol taraftaki düşmanların ölmesini beklemek . Sadece tek düşman kalana kadar hepsini öldürün ve bir tane kaldığında diğer tarafların tamamlanmasını bekleyin . İki taraf ta tamamlandığı zaman ortadaki tek düşmanı öldürüp yolu açabilirsiniz .

Sağ tarafa giderseniz de sol taraftaki ile aynı taktiği uygulamanız yeterli . Bu sefer Overcharger olacak . Yani Overcharge ve Call Lightning saldırılarına dikkat etmeniz gerek . Unrelenting Grip ile diğerlerini kendinize çekip öldürün .

Platformları kullandıktan sonra ilk bossun olduğu yere geliyoruz . Bu sefer hemen önümüzdeki köprüden ilerleyip bir sonraki bölgeye geçiyoruz . Burada Overcharger , Chainspinner ve Nullifier diye ayrılan 3 önemli düşman var . Nullifier dediğimiz düşman bir çeşit healer . Asasını yukarı kaldırıp diğerlerinin canını dolduruyor . Bu heali interrupt ile kesebiliyoruz . Ancak burada önemli bir ayrıntı var . Interrupt edildiği zaman , interrupt eden kişinin ters yönüne doğru gidiyor Nullifier . Yani interrupt eden kişi , grubun içinden doğru değil , dışından doğru yapmalı ki Nullifier içeri doğru gelsin . Yoksa grubun gittikçe dışına çıkar ve grup üyelerinin ortaya attığı AOE saldırılarından hasar almaz . Bu işi bir DPS oyuncusunun yapması daha kolay olacaktır . Bunun dışında arada bir gelen ufak düşmanlar var . Bunlar uzaktan saldıran ve siz Unrelenting Grip ile kendinize çekmediğiniz sürece sinir bozucu bir şekilde uzakta durmaya devam eden düşmanlar . Bunları da zincir ile grubun içine çekiyoruz .

Platformları kullandıktan sonra ikinci boss ile karşılaşıyoruz . Bu boss tecrübesiz gruplar için baya tehlikeli . Eğer 2 tank olarak girdiyseniz , diğer tank boss savaşı sırasında çıkan küçük düşmanları tauntlayıp gruptan uzaklaştırabilir veya bossun üzerine çekebilir , farketmez . Tek tank siz iseniz , savaş sırasında çıkan Chainspinnerları tauntlayıp yanınıza getirmeniz gerekli . Bu sayede AOE saldırıları sayesinde hemen ölüp sıkıntı olmayı bırakacaktır . Buradaki asıl tehlike bossun yaptığı Sharapnel dediğimiz saldırı . Boss içine kapanır gibi bir animasyona giriyor ve sağdan soldan taşlar gelip rastgele kişilere çarpıyor . Bu taşlar sizi sağa sola fırlatıyor ve yüksek hasar vuruyor . Saldırı aslında tek kişiye yapılıyor gibi görünse de aslında tek bir tanesi birden fazla kişiye vurabilir . Eğer iki veya üç kişi bir arada duruyorsa ve bunlardan birine şarapnel gelirse , hepsi çok daha fazla hasar alacaklardır . Bu saldırının beraber duran grup üyelerini öldürmesi çok muhtemel . Bu sebeple bu saldırı gerçekleşirken herkesin birbirinden ayrı durması ve taşları blocklaması çok önemli . Eğer blocklanmazsa sizi diğer takım arkadaşınızın üzerine fırlatır ve bir sonraki şarapnel arkadaşınıza gelirse ona yakın olduğunuz için aldığınız hasar büyük miktarda artacaktır . Bu da ölümlere sebep olabilir . Bu bossun başka bir olayı yok . Şarapnellere karşı korunduğunuz sürece sıkıntı olmayacaktır .

İkinci bossu öldürdükten sonra tekrar platformlara atlayıp 3 gruba ayrılıyoruz . Yine üç grupta da yapmanız gerekenleri anlatacağım .

Sol tarafa giderseniz , içeri girdiğinizde sağ tarafınızda bulunan 3 adet küçük düşmanı uzaktan tauntlayıp ilerlemeye devam edin . İleride bir tane Nullifier ve bir tane Chainspinner göreceksiniz . İkisini de tauntladıktan sonra sizi takip eden küçük düşmanları Unrelenting Grip ile kendinize çekin . Nullifier'ı yine gruba doğru interruptlarsanız daha iyi olacaktır .

Ortaya giderseniz , yapılacak çok bir şey yok . Bir tanesini sağ bırakıp diğerlerini öldürün . Sol ve sağ taraf bittiği zaman son düşmanı da öldürüp yolu açabilirsiniz .

Sağ tarafa giderseniz , sürü ile uçan düşman ile karşılaşacaksınız . Burada Unrelenting Grip kullanmak çok önemli . Bu düşmanlar çok uzaktan saldırabiliyorlar o yüzden hepsini birden tek noktaya toplamak için biraz uğraşmanız gerekiyor . Öncelikle ilk yapmanız gereken arkalara gidip oradaki iki tane düşmanı daha yakına zincirlemek . Sonradan zaten yakında olanları toplayın . Sağ taraftaki küçük adada yükseklerde uçan birkaç düşman var , onları da zincirlemeyi unutmayın . Yakında duranları aldıktan sonra çıkış tarafında ilk olarak zincirlediğiniz düşmanları bu sefer daha da yakına zincirleyin . Böylece hepsini tek noktaya toplamış olduk .

3 tarafı da temizledikten sonra sonraki boss ile savaşabiliriz . Bu boss yine hiç block yapmanıza gerek olmayan ancak ayağınızın altına bakmanız gereken bir boss . Dövüş boyunca yerde ufak alanlar çıkıyor ve bunlardan çıkmanız gerek . Tank olarak bu alanların sizi öldürmesi çok zor ancak yine de gereksiz hasardan kaçınmak için çıkmanızda fayda var . Her şeyden önce önemli bir noktayı kaçırmamak gerek . Boss çıkar çıkmaz rastgele birine saldırıyor ve saldırdığı kişi block yapmıyorsa ve yeteri kadar canı ve defansı yoksa tek vuruşta öldürüyor . Bu saldırıyı tank olarak engelleme şansınız yok . Gruptaki herkesin block yapıp sizin taunt almanızı beklemesi gerek . Taunt aldıktan sonra işler kolay . Sadece bossu mümkün olduğunca fazla debufflayın ve Dragon Fire Scales kullanarak bossun saldırılarını geri gönderin . Scales ile yaptığınız hasar çok yüksek , kesinlikle kullanmaya değer . Mümkün olduğu kadar saldırıyı geri gönderin . Belirli süre aralıklarıyla boss klonlarını belirli bölgelere gönderiyor . Bu klonları mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde öldürün . Bir tanesini sağ bırakabilirsiniz ancak kesin olsun diyorsanız hepsini öldürmenizde yarar var . Eğer klonlar hayatta kalırsa boss büyük bir patlama ile herkese yüksek hasar vuruyor . Bu hasar hayatta kalan klon sayısı ile alakalı olarak gittikçe katlanıyor . Eğer 2 klon hayatta kaldıysa büyük ihtimalle takımın yarısı ölecektir . Her seferinde klon sayısı artıyor , o yüzden bossu hızlı bir şekilde öldürmek çok önemli . Bunlar dışında bir şey yok .

Bu bossu da öldürdükten sonra köprüden geçip son bossa yaklaşıyoruz . Ben size direk Hard Mode versiyonunu anlatacağım . Hard Mode aktif edildiği zaman bossun canı artıyor ve dövüş sırasında Storm Atronachlar ile uğraşmak durumunda kalıyorsunuz .

Portalları kullandıktan sonra ufak bir adaya geliyoruz . Hemen karşı tarafta 2 tane Chainspinner , 2 tane Nullifier ve 2 tane Overcharger var . Main Tank olarak Chainspinnerları tauntlayıp sağ taraftaki Overcharger'ın üzerine getiriyoruz . Herhangi bir Storm Atronach gelirse hemen taunt atıp grubun içine çekiyoruz . Bu sırada Off-Tank da diğer Overcharger'ı tauntlayıp uzaklaşarak diğerinin üzerine gelmesini sağlıyor . Bunları öldürdükten sonra 3 tane Overcharger geliyor . Girişten geldiğimizi düşünürsek , sizin yapmanız gereken ortalarda çıkan 2 tane Chainspinner'ı ve Storm Atronach'ı alıp Off-Tank'ın Overcharger'ları topladığı yere getirmek . Kısacası her düşmanı bir şekilde tek bir noktaya topluyoruz ki daha hızlı ölsünler . Tabi bunları yaparken Overcharger'ın kullandığı Call Lightning saldırısına ve Chainspinner'ın kullandığı stun saldırılarına dikkat etmeyi unutmayın .

Bunları da öldürdükten sonra artık son boss olan Mage ile ilgilenebiliriz . Burada Off-Tank Storm Atronachları ve bossun kendisini tauntlarken , siz de bossun çıkardığı baltaları tauntlayıp bunları uzak bir yere çekiyorsunuz . Bu baltalar ünlüdür , çoğu tankın korkulu rüyasıdır . Nedeni de eğer yanlış zamanda block düşürürseniz anında tek atmaları . Baltaların heavy attackları blocklanmaz ise size stun atar ve canınızın yarısından fazlasını götürür . Bir sonraki saldırı sizin ölümünüze sebep olacaktır . Bu yüzden mümkün olduğu kadar uzun süre blockta kalmanız gerek . Silah değiştirirken de yarım saniyeliğine block düştüğü için dikkatli olmanız gerek . Uzun süre boyunca block yapmanız gerektiği için çoğu tank burada stamina sıkıntısı çeker . Ben size hiç stamina sıkıntısı çekmeden nasıl tanklayacağınızı anlatacağım . Potion bile kullanmanıza gerek yok . O kadar basit aslında . Yapılan en basit hata , taunt süresi bittiği zaman tekrar tauntlamak . Bunu yapmanıza gerek yok . Kimse baltalara hasar vurmadığı sürece , bir kere taunt attıktan sonra bir daha taunt atmanıza gerek olmayacaktır . Healerlardan özellikle Shard atmamalarını rica edin . Shard atarlarsa aggro healera gidecektir ve tekrar tauntlamanız gerekecektir . Aşırı güvenli oynamak istiyorsanız Heroic Slash yerine range taunt koyup hiç bar değiştirmeden tanklayabilirsiniz . Mage ortaya geldiği zaman kısa süre sonra 2 adet balta çıkartacak . Bunları hemen uzaktan tauntlayıp adaya giriş yaptığımız taşın üzerine getiriyoruz . Burada durduğunuz yer çok önemli . Baltaları iyice uzağa getirin ve kendinizi Mage ile baltaların arasında tutun . Böylece bir sonraki baltayı tauntlarken sıkıntı çekmezsiniz . Her balta çıktığında bir kez tauntlayın ve kenara getirin . Kendinizi tekrar baltalar ile Mage arasına koyun ve bossu izleyin . Baltalar başka oyuncuları tarafından hasar almadığı sürece kesinlikle tekrardan tauntlamanıza gerek kalmayacak . Bu taktik ile staminanız o kadar rahatlayacak ki , Igneous Shield bile kullanmadan , sadece Heavy Armor'un Constitution pasifi bile yeterli olacaktır . 4-5 balta farketmez , bu dediğimi yapın ve block hiç bırakmayın . Baltaları tanklamak söylenenden çok daha basit bir iştir . Yeter ki doğru taktik ile oynayın . Bossu %15'e geldiği zaman yere vurup bütün baltaları parçalıyor . Birkaç kere daha yere vurduktan sonra elini havaya kaldırıp büyük bir ateş topu oluşturuyor . Bu ateş topu gittikçe bütün takıma daha fazla hasar veriyor . %15'den sonrası sizin ikinci barınızı kullanma zamanınız . Arka barınıza Circle of Protection , Blood Altar , Energy Orb gibi defansif skiller koymanızı tavsiye ederim . %15'den sonra block yapmanızı gerektirecek hiçbir şey yok . Sadece bossu debufflayın ve arkadaşlarınızı mümkün olduğunca bufflayın . Eğer her şey yolunda giderse boss kısa süre içinde ölecektir .

Aetherian Archieve için rehberimiz burada sona erdi . Elimden geldiğince hızlı bir şekilde diğer triallar için rehberleri hazırlayacağım . Hepinize kolay gelsin , iyi oyunlar .
[+] LiofaTR isimli üyenin iletisini 2 üye beğendi