Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Yurtdışında Okumak
#1
Ülkemizde ki gençlerin çoğunda olduğu gibi bende yurtdışında universite okumayı merak ediyorum. Forumda yurtdışında okuyan veya yaşayan varsa biraz bilgilendirebilir mi?
#2
Benim en çok istediğim şey yurtdışında üniversite. henüz 16 yaşındayım, amerikada okumayı planlıyorum. kolay olmadığını biliyorum, fakat yeterli derecede ingilizcem var ve yapabileceğimi umuyorum. Green Card çekilişine katılacağım, (Yarı Amerikan vatandaşı olmak için, vizesiz giriş çıkış için falan) yapılması zor birşey değil, amerikada toefl sınavına girmen gerekiyor, ( Üniversite Ing sınavı ) kazanırsan üniversiteye girmeye hak kazanıyosun. tabi birazda para lazım (ev tutması geçinme falan)
#3
(02.07.2017, Saat: 01:17)Artistia Adlı Kullanıcıdan Alıntı: tabi birazda para lazım (ev tutması geçinme falan)

Orada para sıkıntı değil Cheesy Eski patronumun kızı hem dadılık yaptı hem okudu, çalışırken lazım olacak bir dil gerekiyor yalnız Cheesy Anlattığına göre maddi sıkıntı son meseleymiş. Şimdiki etnik ve siyasi durum değişti ve bunun yansıması ne olur bilinmez Cheesy
#4
Ben daha çok İrlanda, Avusturya gibi ülkeler düşünüyorum. İrlanda da yıllık okul ücreti konaklama vesaire dahil 12.000-13.000 euro ile geçinebileceği yazıyor. Ama yarın bir kaç yeri arayıp net bilgi alacağım edindiğim bilgileri buradan da paylaşırım belki birinin işine yarar.
#5
İrlanda'da eğitim yılı avantajı varmış, 3 yıl Cheesy
#6
O değilde İrlanda bir zamanlar Avrupa'nın çomarıydı ne ara ideal gidilecek ülke haline geldi anlaşılır değil. Demirelin deyişiyle biz geri gitmiyoruz onlar ileri gidiyor Cheesy.

Konuya gelecek olursak, aslında bu hangi üniversitede okuman gerektiğine göre çok ama çok değişir. Ama yurtdışındaki üniversiteler için personal statement çok önemli. Yani hobilerin neler, nasıl bir vizyonun var, ne kadar ilginç ve farklı işler yaptın ya da profesyonelliklerinde ne kadar iyisin falan. Tabi tüm bunların haricinde dolar inanılmaz derecede şaha kalkmış durumda.
#7
Güzel hayaller aferim. Biz yurtiçindekini bile arzulamıyorduk kaldi ki yurtdışındakini istiyim hayal ediyim :x Konuya gelirsek, zor bir şey değil. İstedikten sonra ve bunun için biraz çabaladıktan sonra yaparsınız. Mahalleden çocukluk arkadaşım, karşı karşı apartmanlarda oturduğumuz kankim. (Beraber büyüdük sayılır tüm çocukluk.Sokaklarda takılır basketbol oynardık Smile) Öyle yurtdışı falan bir hayali yoktu? Belkide vardı ama bilmiyorum hiç hatırlamıyorum? Hiç denk gelmemiştim yutrdışına gitmek orada yaşamak  istediğini söylediğini ? Ama ingilizcesi iyi idi. Turizm kazandı. Burada okudu üniyi. Oradan ver elini Dubai. Şuan orada yaşıyor. 

Çok sevdiğim bir insan. İyi bir çocuktur Smile Umarım daha da başarılı olur mutlu olur Smile
http://www.ahlanlive.com/photos/dubai-party-pics-2nd-anniversary-sass-cafe-595716.html?page=1&img=1#next Umut ismi Smile (Ehh.. kardeşim benim Pantalonda faça durmuş ! Cheesy Cool  ) Dubai'de falanca otelinde.  92 doğumlu Kocaelilidir. Yahyakaptanda Oturuyordu.

Kısaca güzel hedefler belirleyin sonra Cheesy Dont let your dream be dream shia kardeş Cheesy İstedikten ve bunun için çabaladıktan sonra gerisi gelir, olur inş.
İmposible is nothing.

Böyle bir isteğin arzun olmadıktan sonra.. yada isteyipte bunun için çabalamadıktan sonra sadece istekte bıraktınmı da.. Olmaz. Gökten sana bu fırsatlar/bu hayat inmiyor.

---
Ben sporla kafayı bozmuş idim. Beni öyle tahta sıraya oturtup önüme test kitabı verip çöz dediklerinde çin işkencesi gibi geliyordu. 20dk zor dayanıyordum. Ayağımı flan sallıyordum böyle tık tık tık Cheesy Bi hareket olsun diye D: Sınıftan tahta sıradan kendimi dışarı attım mı (Vücuttu tonla enerji var kanım kaynıyor/Gencim. En kuvvetli hissettiğim yıllar) Koşturuyorduk falan deli gibi Cheesy Lisede okulda 3-5 dakilalık tenefüslerde bile basketbol oynuyorduk. Potaya sıçrayıp asılıyordum falan. O tarz :I Bu çocuğu etüte sokuk ders çalıştırabilirmisin? Yada evde oturacağım? önüme ansiklopedi kalınlığıda kitabı alıp okuyacağım test çözecceğim? Öss için 1 sene herşeyden vazgeçicem dış hayattan kitaplara gömüleceğim.. İmkanı yoktu. Ailemde çokta ilgili olmadığından. Anne baba ayrı zati. Ananm vardı benimle bir oda başka şeylerle geçim derdi kendi arkadaşları hayatı üyesi olduğu vakıflar falan vardı kendi etkinlikleri ile ilgili. Öylee geçti gitti seneler. :I Okumadım yüksek okul.

Her çocuk/her insan farklı yapı tabi. Herkes bir tek tip tek hedef olacak diye bir şey yok. Ona bakıp ona göre yönlendireceksin hayatta. O o alanda ilerleyecek Smile Rehber öğretmenler bu iş için vardır okullarda (göya) ama bir işe yaramazlar. Öyle takılır vakitlerini doldurur giderler Cheesy 5-6-8 ayda bir bi kitapçık dağıtırlar bilgilendirici o kadar D: (/)_-') Cheesy (oda mecburi yönetmelik gereği* ) :d Oda son sınıflara genelde :d Türkiye işte..
-------
yada yada avrupa gibi bir sistemimiz eğitim düzenimiz olsa* İnsanları gençleri tek bir sınava yönlendirip bütün mesleklere geçişin o sınavla olması yerine.. Sporçu olmak isteyen gençi sınava sokup Fizik matematik çözdürmek yerine. Lisesini okuduktan sonra kendi alanında kendi puanı epitim seviyesinde bir yüksek okula giriş hakkı olsa oraya gönderse? Orayı da okuyup bitirebilirse yüksek okul mevzunu olsa. Çok daha iyi seviyede olur. Ülke olarak eğitim düzeyi.

Resim tv ile ilgilenen adamı Tarih çözdürmek yerine o alanda eğitim görmesini sağlasa? Başlangıçtan itibaren! Konservatuar okumak isteyen bir öğrenci fizik çözmek ile fizik sınavı ile uğraşmak zorunda kalmasa? Örnekler..
Tiyatrocu? oyuncu olmak isteyen bir genç. Cografya sınavları ile uğraşmasa? vesaire vesaire vesaire ~
----
Bizim ülkede yaptıkları olay kısaca: O kadar yüksek okul mevzunu var alanını kazanmış bitirmiş mevzuneyiti lisansını almış ama halen işsiz. O alanda iş bulamıyor ülkede... Bizim baştaki elemanların yaptığı olayda gençlerin önüne böyle limitler sınır koyup deyim yerindeyse elekten geçirme. 100 kişinin 75'ini geri çevirip 25'ini kabul etmek. Basitçe düşünürsek.. Yurtdışında ise durum tam tersi. Elemanlar okuyun diye elinden geleni yapıyor. Yeterki sen iste.. Eğitim seviyesi, okuyan kişi sayısı artsın diye..

Bizde ise tam tersi. Rezillik biraz. Gençlerimiz için..
Çünkü biliyorlar o kadar insana/gençe eğitim hayatı vermeye çalışsalar yetinemeyecekler işin altından kalkamayacaklar. Durum dahada kötüye gidecek mevzun iş için sırada boşta bekleyen insanlar artacak. Hırtolar -_-
Bilmem ne mevzunu/lisansı olup Snoppy pizza gişesinde çalışan gençlerin sayısı artacak.(Bu da bir arkadaşım) ... Bunu bildikleri için.. Destek yerine köstek oluyorlar.
----
Adam bitirmiş okulunu miss'ler gibi. Öğretmen vasfı kazanmış. Evde oturuyor? Piyango vuracakta sırası gelecekte devlet atayacakta? ... Bir okulda bir görevli olarak iş verecekte.. İş hayatına başlayacak.
[+] ibodala isimli üyenin iletisini 2 üye beğendi
#8
Ben yurt dışında okumak değil de, hep yaptığım işin yurt dışında olmasını istemişimdir.Özellikle Kanada, bayılıyorum oraya ya  Big Grin
#9
@ibodala Gene neler yazmışsın kanka. Adamın anlayacağı varsa da anlamamayı tercih edecek.

Ben ERASMUS programı ile 2. sınıftan bu yana yurt dışında eğitim görüyorum - İlk dönem, Eylülden Şubata kadar. İkinci dönem ise kendi üniversitende devam ediyorsun. Her fakültenin yurt dışındaki üniversiteler ile anlaşması var. Benim fakültem beni Almanya, Fransa, Macaristan bir de Danimarka idi, yanlış hatırlamıyorsam oralara gönderiyordu bu sene.

Yine her fakültenin belirlediği bir puan var -Bizde 70 idi galiba. En az 70 alman lazım. Ama sadece bu değil, yıl sonu ortalaman da en az 3 olması lazım, sanıyorum. Herneyse belirli yüzdeler sonucu puanların hesaplanıyor ve puanın belli oluyor ya gittin ya da bye bye yurt dışı. Kazanırsan tonla belge imzalıyorsun, ardı kesilmiyor belgelerin. Daha sonra pasaport ve vize işlemleri var ve bunların hepsi senin sorumluluğunda.

Pasaport harç parası 72 tl idi. Öğrenci belgesi ve pasaporta özel çekilmiş iki fotoğraf istiyor -şu somurttuğumuz fotoğraflardan. Daha sonra internetten vize randevusu. Bunun için hem Türkçe hem İngilizce ıslak imzalı öğrenci belgesi istiyorlar. Pasaport ve nüfus cüzdanı, fotokopileri, gideceğin ülkeye göre çekilmiş fotoğraflar ve karşı okulun öğrenci kabul belgesinin çıktısı. Bir de kendi okulundan aldığın hibe yazısı -ıslak imzalı olacak.

Bir de sigorta yaptırman lazım. Cidden çok önemli. 6 aylık yaptır kazanırsan. 200 lira civarı yanlış hatırlamıyorsam. Daha sonra randevuya gidiyorsun, -Harbiyede şubesi vardı sanırım, oraya gitmiştim ben. Gideceğin ülkeye göre sana bir bayan veriyorlar. Benimki fransız güzel biriydi. Türkçe de biliyordu. Neyse birkaç hoş sohbet ve imzalardan sonra birkaç dosya ve fiş veriyor ve vezneye gidiyorsun. Tutar 191 tl+20 euro. Euroyu tl olarak almıyorlar, illa euro olacak. Daha sonra vizeni alıyorsun. Vize tarihini sigorta tarihlerine veriyorlar. Be careful!

Daha sonra biletini alıyorsun. THY tavsiye ederim. En rahat o firma. Gideceğin yere varınca temiz bir yurt bul, fiyat ortalama aynı 4 kişilik 150 euro.

İşte böyle. Sana verilen hibe 450 euro sanırım. 400 de olabilir. Seni orada idare etmez. Ek bir gelir alman gerekiyor. Ben ailemden almıştım  Cheesy
[+] PhantomDancer isimli üyenin iletisini 1 üye beğendi
#10
Helal olsun herkese ne güzel yazmışsınız, bende turizm bölümünde liseyi bitirip, daha sonra üniversiteyi amerikada okumak istiyorum, amerikada turizm okuma gibi bi şansım varmı? şu green card olayı, çekilişle her sene türkiyeden 4000 kişi katılıyorsa 2000 kişiye çıkıyormuş en az. yani çıkma ihtimali fazla, eğer çıkarsa vizesiz giriş çıkış, yarı amerika vatandaşı oluyorsun.
#11
Araştırma yapacağımı ve burada bilgi vereceğimi yazmıştım. Öncelikle eğer babanız çok zengin değilse ya da gömü falan bulmadıysanız Fransa, İngiltere, Danimarka, Norveç gibi ülkeler süper zeka olmadığınız sürece gitmeniz ve geçinmeniz çok uğraştırıcı ülkeler. Bu yüzden uygun fiyatlı olarak elimizde iki seçenek var İrlanda ve Avusturya. Avusturya'dan başlıyorum eğer Avusturya'da okumak istiyorsanız okuyacağınız bölümü önce burada kazanmanız lazım. Kazandıktan sonra Avusturya'da bir ünüversiteye başvuruyorsunuz internettkilerin dediğine göre yüksek ihtimalle kabul edilir ardından da oraya yerleşip kayıt işlemlerini yapıyorsunuz tabi öğrenci vizesi falan bunların hepsini tek tek burada anlatmıyorum. Peki neden Avusturya çünkü yıllık sadece 1300 euro anlamadıysanız söyliyeyim diğerleri ile kıyaslayınca baya ucuz üstelik orta halli bir aile altından kalkabilir. Buna konaklama dahil değil.
İrlanda'a gelirsek Avusturya bu kadar cazip ve daha tanınmışken neden İrlanda çünkü üniversite sınavına göre değil lise diploma puanına göre alıyor yani YGS LYS yok. Benim iki yıllık ortalamam 77 bu ortalamada 4 üzerinden 3.01 yapıyor girmeniz için gerekli not 3.0. Şansınızı arttırmanın yolu ise notunuzu dahada yükseltmek. Peki iyi güzelde ne kadar bu okul? Yeme, içme, konaklama dahil 12.000 euro ama orada çalışma hakkınız var.
#12
Alıntı:Bende belçika da yaşıyorum, tabi öğrenci olarak gelmedim, olurda buralara gelmek istiyen olursa tavsiye etmem, ayrıca bugün kayıt olmaya gidiyorum, fikrimi değiştirecek bir gelişme olursa bilgilendiririm  Smile