Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

5 Soruyla Çömez Abinize Bir Yardım Eder Misiniz?
#1
Merhabalar;

İşim gereği 3 yıl kadar çölün ortasında çalışacağım. Para ve zaman bol. Buna göre, ESO ve WoW arasında gelip gidiyorum. Sıfırdan ESO'ya mı başlasam yoksa WoW'un yeni çıkacak Azeroth'unu oynamak için 3850 TL'ye full char mı satın alsam.. karar veremiyorum. Şu sorulara bir bakar mısınız?

 • ESO Play Station'da oynanabiliyor, bu sebepten WoW'a göre daha avantajlı gibi geldi. PS'de oynayan varsa kolaylığı hakkında bilgi verebilir mi? Yoksa hiç burdan avantaj yazmayım mı?
 • Daha önce hiç oynamadım ESO, buna göre ESO Summer Set + Collector Edition aldığımda tüm içerik gelmiş oluyor değil mi? 125 Euro'ya 21.000 crown veriyor, bu oyun başında gerekli midir?
 • Ben genelde tank veya charger karakterler oynamayı seviyordum ama Archer ve Mage gibi mesafeli karakterleri de sevmeye başladım. WoW'da bunlar önemliydi, burda da oyun içinde önemli karakterler mi yoksa bilmeyen mi oynuyor?
 • Oyun içi etkileşim (vs. kapışmaları, karşı ırk toplu savaşlar vs.) nasıl?
 • metin2 veya knightonlinedaki gibi özellikle cCc_Arda_cCc nickli bebelerin sabahtan akşama kadar oynaması veya hile kullanmaları neticesinde, normal oyunculara üstünlük sağlamaları çok oluyor mu?
Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
#2
İlk sorunuzu geçiyorum ben pc de oynuyorum. Pc master race ne de olsa Smile

ESO Summerset Collection aldığınızda tüm içerik gelmiyor. Oyunda DLC ve Chapter denen iki ayrı ek içerik sistemi var. DLC'ler her 3 ayda bir geliyor. Chapterlar ise senede bir kez. Şuanda 2 chapter var piyasada; Morrowind ve Summerset. Summerset gerçi bu yaz çıkacak. Summerset Collection aldığınızda Morrowind'e de erişebiliyorsunuz. DLC'ler de ise durum farklı. Ya dlc leri ayrı ayrı alacaksınız, veya ESO Plus üyeliği alıp plus üyeliği süresince dlc lere erişeceksiniz. Ek olarak Gold Edition var mesela, bunda oyuna çıkan ilk 4 dlc yi veriyor. Crown ile oyuna çıkan dlc leri satın alabilirsiniz. Veya kozmetik türü kıyafet kostüm de alabiliyorsunuz.

Tanklık iyi hoş ama solo oynadığınızda zevk vermez. Oyunun mentalitesi damage yapmak üzerine. Mesela siz haritada gezip görev yaparken karakterinizi tanka göre ayarladıysanız bossları kesemezsiniz, canınız da sıkılır. Son levele ulaştığınızda tank olmaya çalışın.

Oyun içinde 3 ittifak var. PvP haritasında birbirleriyle kapışıyorlar. PvE haritasında herkes dost. PvE de birebir düello atabilirsiniz. Veya morrowind chapterı ile gelen battlegroundlarda 4v4v4 olarak kapışabilirsiniz. Pvp'si massive pvp denebilir. Koca bi haritada bütün server oynuyor. Lag da oluyor ister istemez.

Oyunda hile yok. Yapanı da banlıyorlar. Size üstünlüğü anca oyunun mekaniğini iyi bilerek sağlayabilirler.

http://elderscrollsturk.com/konu-baslama...enler.html
Bu konuya da göz atabilirsiniz.
#3
Merhaba;

ps hakkında ki kısma cevap veremiyeceğim.

Eso da summerset expansion paketi ve morrowind expansion paketleri harita genişletmesi olarak geçiyor tamriel haritasını açmış oluyorsun.
crown olarak bana sorarsan kozmetik dışında sana hiçbirşey vermiyor.

expansion paketleri aldıktan sonra 6 aylık eso plus alabilirsin 214TL civarı bir fiyat 6 ayda bir ödemen gerekir (eso plus aylık avantajı tüm dlc paketlerine erişim + 1500 crown ) 6 aylık için 9000 crown hesabına direk yüklenir. (eso plus önermemin sebebi craft bag denilen bir durum var oldukça güzel bir rahatlık veriyor envanter açısından)

dlc ler expansion packlerle aynı şey değildir. bir çok kişi bunu karıştırıyor dlc ler ekstra oyunun yan hikayeleri gibi dungeonlar-trialler-görevler-haritalar ekliyor-
expansionlar ise mevcut tamrielin yani ana hikayenin bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. daha büyük genişletmeler olarak gözümüze çarpıyor.

pvp odaklı olarak düşüneceksen archer mage gibi mesafeli karakter buildleri var (wowdaki gibi etkili yada önemlimi bilmiyorum pvp oyuncusu değilim.)

ancak Archer gibi düşüneceksen yani uzaktan ok yay la PvE oynayım dersen tavsiye edilen birşey değil çünkü damage düşük kalıyor

oyun içi etkileşim açısından 3 adet cyrodil pvp alanı var 3 adet krallık ittifakı birbiri ile sürekli savaş halinde.
ayrıca flag capture gibi özel pvp eklemeleri var.

metin2 yada knightonline daki gibi sabahtan akşama kadar oynayan insanlar tabiki var fakat hile kullanımı çok fazla görmedim (hatta hiç görmedim sadece duydum)

şimdi diğer uyarı niteliğinde bir öneri olarak

oyuna toplam harcıyacağın para kesinlikle 3850 gibi uçuk bir rakama ulaşmayacaktır

ama uzun süre yani görevleride yaparak takılıp pvp den ziyade pve odaklı oynarsan 1 yılını rahat dolduracak bir oyun olarak düşünüyorum.

çölün ortasındaki internet durumu ne olur bilmiyorum ama türkiyeden yüksek ping ile erişim yapabiliyoruz. 120ms gibi değerleri görüyoruz. sadece bağlantını düşünmeni tavsiye ederim.
#4
Cevaplar çok güzel teşekkürler. O zaman konuyu genişleteyim biraz:

@mertusta
 • yeni başlayanlar için olan konuyu okudum. hatta 3-4 gündür ingilizce kaynaklara bakıyorum diğer sitelerde. 8-10 tane de ESO vs. WoW makalesi okudum. en yardımcı olan içerikler bu forumda, tebrikler.
 • artık eskisi kadar tek elle 20 skill kullanacak kadar hızlı değilim, WoW'un milyon tane skill setleri yüzünden ESO daha sempatik gelmişti. Sen ne düşünüyorsun?
 • biraz daha inceledim, Archer karakter bana daha uygun artık. Uzaktan uzaktan vurup kaçıyorum. Ancak bu "more damage" konusuna takıldım Oyunun mantığında more-damage bir build ve karakter ile oynarken, less defence de var değil mi? Yani her avantajın bir dezavantajı var?
@Perfect
 • Ben şöyle düşünüyordum: önce mesafeli (archer veya mage) bir karaktere yönelirim, o zamana kadar oynun mekaniğine ve pvp tekniğine alışırım, sonra resetleyip full damage bir build yaparım diyordum. şimdi senin ok ve yayla PvE zor olur demen beni biraz düşündürdür. tekrar karşılaştıracağım bu karakterleri.
 • 120ms lag fena değil. bir server daki lag arttığında başka bir servera geçerek devam etme durumu var mı? buna pek cevap bulamadım.
@ikinize birden Smile
 • en iyi hangi ırk veya karakter diye sormuycam Smile))))) o kadar da değil.
 • Oyunun başında PvE daha önemli. Daha sonra da tabi ki işin eplencesi PvP. Karakteri 3-4 ay PvE şeklinde geliştirdikten sonra PvP'ye göre skill-reset ve build yapma imkanım var değil mi?
 • Topluca savaşlarda ve PvP'de çok fazla healer'a bağlı kalmadan, sevgili tank kardeşlerim önce çarpışırken, ben mevzuya çok girmeden mesafeli karakterlerle (bu durumda archer veya mage oluyor sanırım) savaşmak istiyorum. Bu durumda WoW ile karşılaştırır mısınız?
 • Yukarıdakine ek olarak, elinde bıçak veya kılıçla gezen hızlı assassin karakterler de var değil mi? en yüksek physical damage da bunlarda sanırım?
forumun diğer bölümlerini de inceliyorum. bundan sonra sanırım 1-2 sorum daha olacak, sabrınız için teşekkürler.
#5
Eso'da iki skill barı var, kombat içinde geçiş yapabiliyorsunuz. 5+1 yani toplamda 10 skill 2 ultiyi aktif olarak kullanabilirsiniz oyunda. Kaldı ki 10 skillin hepsi aktif değil, neredeyse yarısı pasif bonus vermesi için slota koyuluyor vs. Wow oynamadım karşılaştırma yapamam ama esoda sadece tuşları basıp magicka akıtmakla iş bitmiyor. Hareket edip çevrenizin farkında olmalısınız. Pvp örneğini vereyim, adam size meteor atıyor, uçmamak için bloklamalısınız, yere bıraktığı dotu yememek için de kenara çekilmelisiniz. Baktınız çok mu damage yiyorsunuz, bir iki takla atıp ağaç kaya gibi doğal engelleri line of sight olarak kullanıyorsunuz. O açıdan zevkli bir oyun yani.

Aynen öyle, karakteri glass cannon yapıp tek bir şeye odaklarsanız diğer yerlerden açık veriyorsunuz. Archerların da en büyük zayıflığı bu. Oyunda archerın çok güçlü olduğunu söyleyemem. Bow ana dps kaynağı değil oyunda. Gelen updateler ile durum değişiyor ama bow genelde destekleyici damage unsuru. Yani siz spam skillinizi dual wield ile atarken bowdan dot bırakıyorsunuz pve de. Legolas gibi alnının çatına sıkıp tek atmak da yok oyunda Cheesy

Karakteri istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz skilleri. O konuda sınır yok. Sadece gold ödüyorsunuz skill resetlerken o kadar.

Assassin türü oynayanlar genelde dual wield kullanıyor zaten, nightblade sınıfı. En yüksek damage de onlarda doğrudur, olayı zaten burst damage. Sneakten çıkıp tüm gücüyle vurup kesebilmek. Kesemediysen topuk.
#6
Playstation ile pc arasındaki en büyük fark add-on desteği. Kısaca pc'de oyunu modlama imkanınız var. Büyük kısmı arayüz odaklı.

Oyunda sadece iki tane sunucu var bu arada. Biri avrupa (eu), diğeri de kuzey amerika (na) sunucusu. Nereye yakınsanız onu seçiyorsunuz.
#7
Nispeten eski ve tekrar geri dönmüş bir oyuncu olarak şunları söyleyeyim;

- PS4'te oynama, asla.
- Evet, şimdi gerekli olmasa ileride olacaktır. Ayrıca ESO Plus almayı da ihmal etme.
- Archer karakter zayıf. Doğrudan archer ya da mage gibi şeyler yok zaten. Ama karakter çeşitliliği memnun edecektir seni.

Bunlar dışında ESO ile bahsettiğin oyunları aynı cümle içinde anman bile gereksiz. ESO'nun topluluğu çok daha nezihtir fakat aynı zamanda daha casualdır, oyunda birbirini yiyenlere de pek rastlamazsın. İngilizcen varsa yabancı guildlerde oyna.

Oyunda vakit geçirmen ise tabii ki önemli bir etken, MMORPG de kendi içinde yaşayan bir dünya. Nasıl ki gerçek dünyada 5 gün afk kalırsak geride kalıyoruz, oyunlarda da öyle tabiri caizse Smile
#8
(27.03.2018, Saat: 15:01)Circass Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Cevaplar çok güzel teşekkürler. O zaman konuyu genişleteyim biraz:


@Perfect
 • Ben şöyle düşünüyordum: önce mesafeli (archer veya mage) bir karaktere yönelirim, o zamana kadar oynun mekaniğine ve pvp tekniğine alışırım, sonra resetleyip full damage bir build yaparım diyordum. şimdi senin ok ve yayla PvE zor olur demen beni biraz düşündürdür. tekrar karşılaştıracağım bu karakterleri.
 • 120ms lag fena değil. bir server daki lag arttığında başka bir servera geçerek devam etme durumu var mı? buna pek cevap bulamadım.
@ikinize birden Smile
 • en iyi hangi ırk veya karakter diye sormuycam Smile))))) o kadar da değil.
 • Oyunun başında PvE daha önemli. Daha sonra da tabi ki işin eplencesi PvP. Karakteri 3-4 ay PvE şeklinde geliştirdikten sonra PvP'ye göre skill-reset ve build yapma imkanım var değil mi?
 • Topluca savaşlarda ve PvP'de çok fazla healer'a bağlı kalmadan, sevgili tank kardeşlerim önce çarpışırken, ben mevzuya çok girmeden mesafeli karakterlerle (bu durumda archer veya mage oluyor sanırım) savaşmak istiyorum. Bu durumda WoW ile karşılaştırır mısınız?
 • Yukarıdakine ek olarak, elinde bıçak veya kılıçla gezen hızlı assassin karakterler de var değil mi? en yüksek physical damage da bunlarda sanırım?
forumun diğer bölümlerini de inceliyorum. bundan sonra sanırım 1-2 sorum daha olacak, sabrınız için teşekkürler.
Mage için çift staff lı kompozisyonlar var tabikide kullanılıyorda ve efektif oluyor
ama bow için direk olarak diyebileceğim şey çift bow buildi pvp de kullananlar var
ama pve içinde bow destek unsuru olarak aoe ataklar olarak kullanıyorsunuz ve dot damage için kullanılıyor .
yanına dual wield olarak spam skilleri ile damage artırıyoruz.

sonra resetleme olayına gelirsek resetleme oldukça ucuz ve zahmetsiz. ve sonrasında pvp için archer buildlere tabiki geçebilirsin ama pve de daha öncede yazdığım gibi pek mümkünatı gözükmüyor.

oyun direk mega server mantığı ile çalışıyor yani bütün serverlar birbirne bağlı . birindeki performans diğerini etkileyebiliyor diye biliyorum .
mega server ney dersende bütünserverlar üst üste geçişli bir biçimde aynı anda aynı haritanın aynı bölgesinde 3-4-10 tane mini server bulunuyor bütün oyuncular birbirini göremiyor fakat birbirinin serverine rahat bir şekilde geçebiliyor.
ama sallıyorum sen (knightçıların gözü yaşlı)Ares ten Xgenon a geçiyormuş gibi geçmiyorsun direk oyuncuya ışınlanıyorsun.

tabi her yerde bu şekilde. aynı çalışmıyor pvp de işler biraz değişiyor diye biliyorum o yüzden pvp oynayan bilgili olan arkadaşlar cevap verirse pvp lag durumlarına daha iyi olur .

sormamışsın ama cevap vereyim :Smile en iyi ırk diye birşey yok bütün ırklarla değişik kompozisyonlar kullanıp değişik oyun stilleri elde edebilirsin.

ama meta gereği belli kompozisyonlar diğer ırk seçimlerinden daha fazla dps çıkartabiliyor yada diğer ırkı seçmen seni daha sağlam ölmeyen bir konuma getirebiliyor azda(yalan çok!) olsa etkisi var.

tabi pvp de bow buildi diye bir build duymuştum uzaktan uzaktan yüksek damage veren skilleri spamlayıp adamları düşürebiliyorsun. fakat bu oyunda sistem güzel ayarlandığından biri assasin sana atladığı anda fazla yapabileceğin bir damage kalmıyor yada kırılganlığından dolayı hemen ölebiliyorsun. (wow çok oynamadım bu konuda karşılaştırma yapamam)

tabikide dual wield yani çift bıçak gibi karakterler çoğunlukla yüksek dps e sahip . tabi setler ve skil rotasyonların baya bir etkili oluyor.

wow da nasıl bilmiyorum ama bu oyunda karakterlere tıklayıp saldırı atmıyorsun onlara dönüp bakmış olman gerekiyor.nasıl bir tanımlama yaparım ama semi aim lock var diyeyim . çok fazla adamdan dışarıya bakıyorsa karakterin genellikle skillerin atılmıyor  Smile