Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Alchemy(Simya) Rehberi
#1
ALCHEMY(SİMYA) REHBERİ


resim


  Simya, Oblivion’daki yedi büyülü yetenekten biridir ve doğadan topladığınız malzemeleri(ingredient) çeşitli iksir ve zehirlere dönüştürmenizi sağlar. Simya yeteneği yükseldikçe, simyacı bir malzemenin daha çok etkisini öğrenebilir. Düşük yetenekte bir simyacı elindeki malzemenin birçok etkisi olsa bile bunları yaptığı iksirlerde kullanamaz. Alchemy, Intelligence attribute’ü tarafından belirleniyor gibi gözükse de, Intelligence miktarı yapılan iksirlerin gücünü artırmaz. Ayrıca Alchemy’yi artıran enchantlar, büyüler ve iksirler de hiçbir işe yaramamaktadır.

  Karakter aynı anda yalnızca dört iksir içebilir, envanteri açıp kapatmak dört iksir daha içebilmeyi sağlar. Ayrıca iksirler tuşlara atanabilir ve bir tuşa atanan iksir sınırsız miktarda içilebilir. Aynı anda yenilebilecek malzeme sayısı da sınırsızdır. İksirler oyuncunun yeteneğine göre aşırı güçlü olabilir, oyundaki en güçlü etkilere sadece simya sayesinde bile ulaşılabilir.

Perkler


  Novice(0-24) seviyede bir simyacı bir malzemenin sadece ilk etkisini bilir.
  Apprentice(25-49) seviyede bir simyacı bir malzemenin ilk iki etkisini bilir.
  Journeyman(50-74) seviyede bir simyacı bir malzemenin ilk üç etkisini bilir.
  Expert(75-99) seviyede bir simyacı bir malzemenin bütün etkilerini bilebilir.
  Master(100) seviye bir simyacı sadece bir malzemeyle iksir yapabilir. O malzemenin sadece ilk etkisi iksire yansır.

  Simya yeteneği yapılan her iksirle birlikte 5 puan, yenilen her malzeme ile birlikte 0.5 puan artar. 

Karakter Artıları


  Aşağıdaki ırklar Simya yeteneğine çeşitli artılarla başlar.

  Bosmer(+10)
  Altmer, Argonian, Breton (+5)

  Aşağıdaki sınıflarda Simya major yeteneklerden biridir.

  Assassin, Bard, Battlemage, Healer, Mage, Rogue, Scout, Sorcerer, Witchhunter

Aparatlar


  Aparatlar yapılan iksirlerin kalitesini etkiler. Oyuncu ile aynı şekilde Novice’dan Master’a kadar değişen seviyeleri vardır.

  Mortar and Pestle: İksir yapmak için gerekli tek aparattır. Yapılan iksiri her yönden etkiler. Ayrıca iksirin fiyatını artıran tek aparattır.
  Retort: Yapılan iksirin bütün olumlu etkilerinin şiddet ve süresini artırır. Haliyle zehirleri etkilemez.
  Alembic: Yapılan iksirin bütün olumsuz etkilerinin şiddet ve süresini düşürür.
  Calcinator: Yapılan iksirin olumlu ya da olumsuz bütün etkilerinin şiddet ve süresini artırır.

  Aparatlar oyundaki çeşitli zindanlarda bulunabilir veya bir satıcıdan alınabilir. Yalnızca Master seviye aparatlar hiçbir satıcıda bulunmaz.


  - İksirlerin ağırlıkları yapıldıkları malzemelerin ortalama ağırlığına göre belirlenir. Burada unutulmaması gereken nokta oyunun yapılan ilk iksiri referans almasıdır. Örneğin bir iksir ilk yapıldığında malzemelerin ortalama ağırlığı 1 olabilir, ancak sonraki yapılışlarda bu ortalama daha fazla ya da az olsa bile iksirin ağırlığı 1 olarak kalır. Bu olay aynı şiddet, süre, etki ve isimdeki iksirler için geçerlidir.

  - Simya ile yapılan iksirlerin fiyatını sadece Simya yeteneği ve Mortar and Pestle’ın kalitesi belirler. İksir veya zehrin türü, kullanılan diğer aparatlar fiyata etki yapmaz. Yetenekli bir simyacı simyayı iyi para kazanma yöntemi olarak kullanabilir.

  - Zehirler silahlara sürülebilen zararlı iksirlerdir. Yalnızca olumsuz etkileri olan iksirler zehir olarak kabul edilir. Bir iksirin olumlu etkisi varsa, yanında zararlı bir etki bile bulunsa o zehir olmaz ve silahlara sürülemez, yalnızca oyuncunun kendisini etkiler. Bir silaha sürülen zehir tek kullanımlıktır, rakibe verilen ilk hasardan sonra zehrin etkisi kaybolur, bir daha kullanılamaz.

  - Çalınan malzemelerle yapılan iksirler artık çalıntı eşya olarak sayılmaz ve herhangi bir satıcıya rahatlıkla satılabilir.
[+] vatansever isimli üyenin iletisini 1 üye beğendi
#2
Tam da "yeter ama la kaç kere açıldı bu konu eee" diyordum ki Oblivion bölümünde olduğunu gördüm doh Ellerine sağlık reyiz sir
#3
(19.01.2014, Saat: 21:49)Sarhi link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tam da "yeter ama la kaç kere açıldı bu konu eee" diyordum ki Oblivion bölümünde olduğunu gördüm doh Ellerine sağlık reyiz sir

Teşekkürler. Smile Bu arada o konuların ikisini ben açmış durumdayım, Morrowind bölümünde de açmıştım sanırsam. Cheesy