Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Ana Hikaye - 10 / Alduin'in Duvarı
#1
Esbern'ü Irmakkoru'daki hanımıza getirdiğimizde Delphine şaşıracak çünkü o Esbern'ün öldüğünü sanıyordu. Bu ikisi birer Yalımlar üyesi. Yalımlar artık dağıtılıp yerine Penitus Oculatus kurulduğu için bu ikisi de uzaklaştırılmış durumda. Ama ejderhalar ve Yalımlar örgütünün Reman Cyrodiil dönemine giden bir mazisi olduğu için Delphine ejderhaların döndüğünü görünce olayın içine balıklama atlıyor. Amacımız şu: acaba Alduin nasıl yenilir? Yalımlar örgütü, Penitus Oculatus ve bu yazıda geçecek bilimum Elder Scrolls evreniyle ilgili terim ve kavramların makalesi vikimizde mevcut, onları da yazının sonuna eklemiş bulunmaktayım. Hem oynayalım hem öğrenelim maksat. Cool

Esbern Yalımlar kehanetinin olduğu bir yer biliyor. Burada, yani Sema-Alem Tapınağı'nda bir Alduin'in Duvarı var. Bu duvar çok büyük öneme sahip, çünkü Reman Cyrodiil devrinde Akavir savaşçıları ejderhalarla ilgili kehaneti bu duvara yazmış durumda.

Delphine beyin nöronlarını zorlayınca bu bölgenin Karthspire yakınlarında olduğunu hatırlıyor. Sema-Alem Tapınağı'nın yakınında da bir Yeminli kampı var söylemiş olalım. Kampa illa girmek zorundasınız, çünkü tapınağa giriş bu kampın içinden geçiyor. Yeminliler ile işiniz bittiğinde.. Ama hemen şurada ince bir bilgi verelim, bunu bilmeyenleriniz vardır belki. Skyrim'in ince detaylarından biri... Yeminli Fundakalp'i tek hareketle hiç kılıç sallamadan nasıl yenersiniz desem? Smile Cevabı basit, yapması biraz uğraştırıcı. Gizli halde Yeminli Fundakalp'in envanterine girip Fundakalbini çalarsanız adam ölüyor. Bunların kalbi yapay kalp, Ucube büyücüleri özel olarak üretiyorlar, haliyle kalp olmayınca patates çuvalı gibi yere yığılıyorlar.

Mağaraya girin, düz gidin ve Sema-Alem Tapınağı'ndayız. Burası özel bir yer olduğundan tuzaklar bol, dikkatli olun. İlk girişte Yeminliler ile kapıştıktan sonra üstü açık bir alana geleceğiz. Esbern'ü takip edin ve üç sütunun olduğu yere geliyoruz. Bu mekan Birinci Çağ'da Akavir kültürüyle inşa edilmiş bir yer. Esbern'ün dediğine göre soldan sağa Kral, Savaşçı ve Ejderdoğan anlamına geliyor. Yapmanız gereken sütunların size dönük taraflarının hepsinin Ejderdoğan yani en sağdaki sembol olması. Sonrasında köprü iniyor ve yola devam ediyoruz. Esbern yine sizi uyaracak. Yerde yine kral, savaşçı ve ejderdoğan sembolleri var. Ejderdoğan sembollerine ayak basın, diğerleri canınızı acıtacak. En sona gelip kolu çekin ve geçit açılsın. Geçide doğru tabana kuvvet yardırın, bir şey olmayacak. Köprüyü geçtikten sonra asıl Sema-Alem Tapınağı girişine gelmiş bulunmaktayız. Duvarda görmüş olduğunuz dev kafa I. Reman Cyrodiil'in kafası.

resim

Hemen önündeki dairesel alana gidip bir miktar Ejderdoğan kanı akıtmanız lazım. Çünkü Reman soyu da Ejderdoğan'dı ve Akavirler buraya sadece bu kanı taşıyanların girmesini istemişler. Biz de bunu kanıtlıyoruz.

resim

Tapınağa girip sağa döndüğümüzde ise Alduin'in Duvarı bizi karşılıyor. Bu duvardaki freskin ne anlama geldiği, neler anlattığını yazının sonunda verdiğim linkten okuyabilirsiniz. Esbern duvardaki simgelerin neler olduğunu kısaca açıklayacak. Önemli nokta şu, Alduin nida ile yenilmiş. Nidayı öğrenmek içinse Kırsakallar'a gitmekten başka çaremiz yok. Delphine en başta bu fikre sıcak bakmıyor, sonrasında başka çaresi olmadığından kabul ediyor.