Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Buz ve Ateşin Şarkısı -George R.R Martin(Fantezi Serisi)
#1
resim
Buz ve Ateşin Şarkısı, Amerikalı yazar George R. R. Martin'in halen devam etmekte olan epik fantezi türündeki roman serisinin adıdır. Martin serinin ilk kitabını 1991 yılında yazmaya başladı ve daha sonra Taht Oyunları adıyla ilk kez 1996 yılında yayınlandı. Martin seriyi yedi kitap halinde yayınlamayı planladı. Serinin beşinci kitabı A Dance with Dragons (Ejderhalarla Dans) 2011 yılında yayınlandı; altıncı kitap The Winds of Winter (Kış Rüzgarları) ise halen yazım aşamasındadır.
Kitapta anlatılan hikaye kurgusal iki kıta olan Westeros ve Essos'ta binlerce yıl öncesinde geçmektedir. Hikaye üçüncü bir şahsın ağzından 31 farklı karakterin bakış açısıyla anlatılır. Hikaye üç ana konuda beraber işlenir: Westeros'u kontrol etmek isteyen farklı hanedanların mücadelesi; Westeros'un kuzeyindeki duvarın arkasında yaşadıklarına inanılan doğaüstü varlıklar olan "Diğerleri"'nin yükselen tehdidi; ve 15 yıl önce öldürülen kralın sürgündeki kızı Daenerys Targaryen'in Westeros'a ateş saçan ejderhalarıyla dönüp tahtı geri alma hırsı.

Fantezi alanındaki bu seri, savaş ve siyasi oyunlardaki gerçekçiliğinden ve sihir gibi öğelerin az işlenmesinden dolayı takdir topladı. Martin tarihi olaylardan esinlenerek, seride kasıtlı olarak bolca şiddet ve cinsellik kullanarak fantezi türünün alışılagelmiş kurallarına meydan okudu. Ana karakterler, sözde kahramanların da bu tür savaşlarda sağ salim kurtulamayacağını göstermek maksadıyla öldürüldü ve okuyucunun hangi karakterin iyi ya da kötü olduğuna karar vermesi yine okuyucuya bırakıldı. Kitap aynı zamanda kadın, din ve yiyecek konusundaki betimlemelerinden dolayı eleştiriler aldı.

Seri dünya genelinde 15 milyondan fazla sattı ve 20'den fazla dile çevrildi. Martin'in 5 yıldan fazla sürede yazdığı serinin dördüncü ve beşinci kitapları New York Times'ın En Çok Satanlar listesine girdi Serinin HBO tarafından Game of Thrones adıyla bir dizisi çekildi. Aynı zamanda kitaptan esinlenerek video oyunlar geliştirildi.
Vikipedi'den alıntıdır.

# Adı Orijinal Adı                                     Sayfa Sayısı       Bölüm Sayısı Orijinal Yayın Tarihi
1 Taht Oyunları         A Game of Thrones               850         73                 Ağustos 1996
2 Kralların Çarpışması A Clash of Kings         504 + 488 70                 Şubat 1999
3 Kılıçların Fırtınası A Storm of Swords         624 + 608 82                 Kasım 2000
4 Kargaların Ziyafeti A Feast for Crows         504 + 504 46                 Kasım 2005
5 Ejderhaların Dansı A Dance with Dragons 624 + 608 73                 Temmuz 2011
6 Kış Rüzgarları         The Winds of Winter Henüz yazılmadı
7 Bahar Rüyası         A Dream of Spring Henüz yazılmadı


George R.R Martin
resim
George Raymond Richard Martin, Amerikalı yazar ve fantezi, korku ve bilim kurgu senaryo yazarı. Kendisi en çok Türkçeye Buz ve Ateşin Şarkısı olarak çevrilen ve daha sonra Game of Thrones adıyla dizisi çekilen A Song of Ice and Fire isimli epik fantezi roman serisinin yazarı olarak bilinir. Martin, Time tarafından "2011'in en etkili 100 kişisi" arasına seçilmiştir. Buz ve Ateşin Şarkısı serisi ile daha çok adını duyurmuştur.
Vikipedi'den alıntıdır.

Seri Hakkında Yorumlar:

"Fantastik edebiyat tarihinin en iyi serilerinden."
Los Angeles Times

"Edebiyat dervişi George Martin... Çok yaşa!"
The New York Times

"Buz ve Ateşin şarkısı sağlam bir şekilde çok satanlar listelerinde çünkü muhtemelen en iyi fantastik seri."
Detroit Free Press

''Amerika'nın Tolkien'i''
Time

Bu konu içinde kitap hakkında konuşabilir ve tartışabilirsiniz.Spoiler kullanmak zorunludur.
#2
Kitaplarını okuyacağım yazarlar listesindedir. Fakat hep erteleyip duruyorum. Tembellik yapıyorum aslında... Sad
Paylaşım için teşekkürler. Smile
#3
(13.01.2014, Saat: 01:56)Beyaz link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kitaplarını okuyacağım yazarlar listesindedir. Fakat hep erteleyip duruyorum. Tembellik yapıyorum aslında... Sad
Paylaşım için teşekkürler. Smile
Hayatında yaptığın en büyük hatalardan biri olduğunu söyleyebilirim.1.Tolkien 2.Martin.Hatta bazı yerlerde Martin'i Tolkien'den iyi buluyorum.
#4
Bütün kitaplarını bitirmeden ölürse feci söveceğim yazarlar listesindedir.
Paylaşım için teşekkürler.
#5
Fantastik edebiyatın en önemli 3 serisinin 2 yazarı eserlerini tam olarak bitiremeden öldü.(bknz tolkien ve robert jordan)Aynısının Martin'e olmasından korkuyorum.
#6
Ben bu serinin Zaman Çarkı ile edebi yönden kapışabileceğini düşünmüyorum. Zaten George Martin bir senaryo yazarı ve bu seri buram buram "gel beni diziye çevir" kokuyor. Martin izleyiciyi nasıl çekebileceğini biliyor, gerek abartılmış erotizm olsun, gerekse de zırt pırt ölen karakterler hep daha büyük kitlelere ulaşmak için. Hem bir de bu adam serinin sonunu dizi senaristlerine söylemiş, adam kitaptan çok diziyi önemsiyor, kitap sadece bir aracı durumunda. Yine de sürükleyici bir seri, okuduğum için pişman değilim tabii ki. Ama en iyi üç fantastik seriden biri olduğunu düşünmüyorum açıkçası.
#7
Ben de bu yazın tüm seriyi ardıardına okudum, tabi önce dizi aracılığıyla tanışmıştım yazın 3 sezonu izleyince gaza gelip okumuştum. Romanı detaylarıyla bin kat daha güzel, herkese öneririm. Çoğu kişiyi rahatsız eden yemekleri bile tasvir ettiği kısımlar beni o kadar rahatsız etmiyor, tam tersi ben eserin dünyasına daha çok girebiliyorum ne kadar çok detay olursa. Ama çoğu kişinin dediği gibi gereksiz yere uzatılan erotik sahneler bazen beni de sıkmıştı. Ama karakter bakış açılarıyla yazıldığı için bunu d anormal karşılıyorum, mesela o erotik sahneler genelde kişilere uygun bir biçimde anlatılıyor. Sürekli seks yapan, neredeyse seks bağımlısı bir karakterin erotik sahneleriyle, ilk defa seks yapan bir karakterin sahnesinin bile ne kadar titizlikle yazıldığı bile ilginç gelmişti bana. Adam karakterlere her konuda özen göstermiş diye dalga geçmiştim, ama sonra bu konuya da alışıyor insan. (Ne olur olmaz spoiler olmasın diye karakter isimleri üzerinden örnek vermemeye çalıştım, ama diziyi de izleyenler hangi karakterler olduğunu rahatlıkla çıkarabilir.)
#8
En son çıkan kitap olan Ejderhaların Dansı'nı geçenlerde bitirmiştim. Bence de güzel bir seri ama elbette bir Orta Dünya veya Zaman Çarkı değil. George Martin bu evreni 90'lı yıllardan bu yana kurguluyormuş. Daha önceden de bazı kitap ve çalışmaları var kendisinin. Yani bu işlerde yeni yeni boy gösteren birisi değil. Elbette bu saydığım iki evrenden sonra ilk üçe girmez. Bence üçüncü sırayı hak eden bir seri varsa o da Ejderha Mızrağı serisidir.

Eğer kitap hakkında da tartışmak isteyen veya sorusu olan birisi olursa konu üzerinden spoiler butonları aracılığıyla konuşuruz.
#9
Zaman çarkına baktım güzel gözüküyor yazın okumayı düşünüyorum. Ejderha mızrsğına da baktım ama o karışık bir sürü kitsbı var.
#10
Ben bir ara Zaman Çarkı'nı iyice araştırmıştım ve toplamda 14 tane kitabı olduğunu öğrenmiştim. Tabi bizim ülkemizde seri kitapları ikiye bölmek gibi bir alışkanlık olduğundan bu toplamda 28 tane kitap yapıyor. O yüzden okulu bitirip askerden döndükten sonra seriye başlamayı düşünüyorum kısmet olursa. Cheesy
#11
Zaman Çarkı'na öyle hemen başlamayın. Çok ağır bir seri o. En azından önceden 2-3 seri bitirmeden okunması tavsiye edilmiyor hiç.

JESTER, aslında 28 kitap değil. Kitaplar ciltli ve karton kapak olarak ayrılıyor. Ciltlilerin hepsi bir kitap, kartonların çoğu da iki kitap olarak ayrılmış. Bir ara ben de onun incelemesini yapayım o zaman. 
#12
(13.01.2014, Saat: 12:05)vatansever link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben bu serinin Zaman Çarkı ile edebi yönden kapışabileceğini düşünmüyorum. Zaten George Martin bir senaryo yazarı ve bu seri buram buram "gel beni diziye çevir" kokuyor. Martin izleyiciyi nasıl çekebileceğini biliyor, gerek abartılmış erotizm olsun, gerekse de zırt pırt ölen karakterler hep daha büyük kitlelere ulaşmak için. Hem bir de bu adam serinin sonunu dizi senaristlerine söylemiş, adam kitaptan çok diziyi önemsiyor, kitap sadece bir aracı durumunda. Yine de sürükleyici bir seri, okuduğum için pişman değilim tabii ki. Ama en iyi üç fantastik seriden biri olduğunu düşünmüyorum açıkçası.
Şöyle bir şey var ki,Martin bu ilk 5 kitabını yazdığı zaman daha dizi çıkmamıştı.Dizi çıktığından beri şuana kadar hiç kitap yazmadı.Belki yeni kitapları dizi kokabilir ama eskilerinin öyle olmadığı aşikar.

Benim Buz ve Ateşin serisinde en sevdiğim özellik Yüzüklerin Efendisin'deki veya diğer fantasik serilerde olduğu gibi iyi ve kötü tarafının olmaması.Herkesin kendine göre bir amacı iyi karakter de kötü şeyler yapabiliyor kötüler de iyi şeyler yapabiliyor.İkinci özellik dünyasının oldukça detaylı ve geniş olması adam her yere ayrı bir hikaye yazmış.Üçüncüsü ise her zaman sevilen tarafın kazanmaması.Genelde fantastik kitaplarda iyi kötüyü yener dünyaya iyilik hükmeder.Ama Buz ve Ateşin şarkısında böyle değil.Hiç beklemediğiniz bir anda en sevdiğiniz karakteriniz ölebiliyor.

Zaman Çarkı'da oldukça güzel bir seri fakat çok fazla kitap var ve orjinalleri çok pahalı.(şuana kadar hiç korsan bulamadım)Tamam bir kitaba 30 lira verilebilir ama 30 dan sonrası bir öğrenci için gerçekten zor.
#13
Zaten kitapları korsan okumamak gerekiyor. Bu Zaman Çarkı'nın seviyesini düşürebilen bir etmen değil. Ben de yılda 2-3 kitabını alıyorum zaten, 14 kitabı birden almak kampanyalarla bile zorlar. Kalın ve çok kitapları var serinin ama bu yazarın karakterlerle daha bir bütünleşmesini sağlamış. Her karakter kendi içinde çok tutarlı, birbirine benzeyen iki karakter bulamadım hiç. (Ki seride belki de binlerce karakter var.)

Bunun dışında o dediğin özelliği ben de seviyorum. Westeros'a tam anlamıyla bir kaos hakim, aslında iyi kötü diye bir kavram yok, Starklar bile tam anlamıyla iyi sayılmaz. Her zaman beklemediğiniz bir olay çıkabiliyor. Zaten serinin sevilmesinin ana nedeni de bu, bu ilginç sürprizler olmasa seri çok sıradan olurdu.
#14
Kitap'ın içeriği kadar fiyatı da önemi.Okuyamadıktan sonra ne yazdığının ne önemi var ki?Ayrıca orada korsan kullanıyorum demedim fiyatlar fazla uçuk geldiği için korsanına baktım onu da bulamadım.
#15
Işığın Anısı - 65 TL (Ciltli) - 45 TL(Karton Kapak) (Bu Zaman Çarkı'nın son kitabı)

Ejderhaların Dansı - 50 TL (Karton Kapak) (Bu Buz ve Ateşin Şarkısı'nın çıkmış son kitabı)

Fiyat olarak ben daha ucuz göremedim bu seriyi. (?)