Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Dağlara Tırmanmak
#1
Skyrim’de dağlara tırmanmanın, günlerimizi yollarda geçirmenin, yükseklere çıkana kadar açlıktan ve soğuktan titremenin zorluğunu hepimiz biliyoruzdur. Peki dağlara nasıl daha hızlı tırmanabiliriz?

Neden Dağlara Tırmanıyoruz?
Dağlara tırmanarak, yükseklerde bulunan birçok zor zindana dalabilir, tuzaklardan korunabilir, işaretlenmemiş dağ geçitleri bulabilir, bir daha arasanız da bulamayacağınız yerler keşfedebilirsiniz.
Ayrıca çoğu görev dağlara tırmanmayı gerektiriyor.

X Seviyesinde Daha Etkili Tırmanabilir miyim?
Aslında cevap “evet.” Birkaç istisna dışında, dağa tırmanmamıza yardımcı olacak her şeye 1. Seviyede sahibiz. (Tırmanmayı kolaylaştıracak birkaç perk var elbette, ama çok lazım değil.)
Önceki oyunların aksine ne akrobatik ve atletik becerilere sahibiz, ne de dağa tırmanmayı kolaylaştıracak birçok büyümüz var. Harcama yaparak tırmanmayı kolaylaştırabileceğiniz tek şey bir at almak.

Takipçim Benimle Beraber Tırmanabilir mi?
Ne yazık ki hayır.  Her şeyden önce takipçilerimiz (diğer NPC’ler gibi) zıplayamıyor, ayrıca dağa yolu takip etmeden çıkarsanız kafaları karışıyor, kayboluyorlar ve onları bir-iki gün sonra anca bulabiliyoruz.

Küçük te olsa takipçinin tırmanan kişiye yardımı dokunabiliyor. Siz aynı rotada tırmanırken hep aynı noktada dikildikleri için ne kadar yükseğe çıktığınız hakkında tahmin edebilirsiniz. Ayrıca takipçinizi yukarıda, dağın yamaçlarında görürseniz, tırmanışınızın neredeyse bittiğini anlayabilirsiniz. (Çünkü, eğer takipçiniz uzun süre aynı noktada kalır ve yanınıza gelebilecek bir yol bulamazsa otomatik olarak en yakın noktaya ışınlanır.)

Yamaçtan aşağı inerken dikkatli olmalısınız, takipçinizin geçebileceği yerleri tercih edin. Çünkü takipçiniz sizi takip edeyim derken aşağı düşebilir.
Eğer takipçinizi kaybederseniz fast travel yaparak veya bir yere girerek onu yanınıza ışınlayabilirsiniz.

İpuçları

Atlı mı Atsız mı?

Atlar tırmanmamız için büyük bir nimet olsa da, aynı zamanda büyük bir sorumluluk. Atlar ile dik yamaçlara yürümekten daha kolay tırmanırsınız, ama ne yazık ki atlarla sadece düz gidebiliyor, keskin dönüşler yapamıyoruz. Düşmeden kendi etraflarında dönemediklerinden ve geriye doğru gidemediklerinden dolayı bir uçurumun tepesinde sıkışıp kalabilirsiniz. Zıplayarak bir kaç santim geri gidebilirsiniz, şaha kalktıklarında arka ayakları kayarak bir kaç adım geri götürüyor onları. Uzun ve dar bir kayada sıkışmışsanız bunu bir kaç kez yapmanız gerekebilir. (Saatlerce)
Ayrıca düşmemek için çok dikkatli olmalısınız. Malum, sizin yürüyerek atlayabildiğiniz yükseklikten düşen atlar hemencecik ölüyor. Normalde almayacağınız hasarı at düştüğünde alabilirsiniz. Eğer düştüğünüz halde atınız ölmemişse tekrar tırmanmayı denemeden önce atın biraz kendine gelmesini bekleyin, ya da güvenli bir kuytuda büyüyle canını doldurun.
Eğer koca bir kese altın ile aldığınız atınızın güvenliğini istiyorsanız, yalnız başınıza gidin. Yine de unutmamak gerekir ki sizin tırmanamayacağınız açıları atlar çok daha hızlı ve kolayca tırmanabilir.

Fazla Kıyafetlerinizi Çıkarın

Üzerinizde taşıdığınız tüm zırhlar, size yük olabilir. Yapabileceğiniz en iyi şey hafif bir şeyler giymek. (Çıplak bile dolaşabilirsiniz, ne de olsa sizi kimse görmüyor. -Tabi soğuğu da düşünmek lazım.- )
Eğer illaki zırh giymeniz gerekiyorsa, hafif zırhları tercih edin. Eğer yanınızda çok ağır şeyler varsa ve iyi bir ganimet bulursanız, herhangi birinden vazgeçmeniz gerekebilir. Yine de karşınıza çıkabilecek düşmanlar veya ejderhalar için yanınızda olası bir zırh ve silah bulundurun.

Zıplayın!

Zıplayarak dik yamaçları kolayca geçemeyeceğinizi düşünüyor olabilirsiniz -ki çoğunlukla doğrudur- ancak zıplamak, hangi açıdan yürüyebileceğinizi görmenize yardımcı olur. En iyi atlamayı gerçekleştirebilmek için önce bir adım geri atın, böylece daha yükseğe zıplayabilirsiniz. Kendinize bir çıkıntı bulursanız daha kolay olacaktır.

Kamera Açınızı Uzaklaştırın

Tırmanmak 3. Kamera açısı ile daha kolaydır, tırmanabileceğiniz eğimi görebilmenizi sağlar. En azından kamera açısını ayaklarınızı görebilecek kadar uzaklaştırmak daha kolay tırmanmanıza yardımcı olur. Dik yamaçlardan kaymayı önlemek için her zaman kamera açısını yer eğimine dik tutun ve sürekli ileri gidin.

Zig-Zaglar Çizin

Bazen, korkunç derecede dik yamaçlarda çaprazlar çizerek kolaylıkla çıkabilirsiniz. Her zig-zag ile bir yamaca ulaşana kadar, belli belirsiz yükselebilir ve biraz daha tırmanabilirsiniz. Ne kadar ilerlediğinizi anlayabilmek için bir kayayı ve bir köşeyi gözünüze kestirebilirsiniz. Eğer kaya hep aynı noktada kalıyorsa, başka bir yamaç bulun. Ama küçücük bir şey bile yakınlaşmışsanız, yapmaya devam edin, bir bekleme noktasına ulaşabilirsiniz.

Dağların Grafik Bozukluğu Olan Çizgilerini İzleyin

Bazı yerlerde, güya kayaların birleşim yerleri olan dikey çizgileri görebilirsiniz. Bunların üzerine basarak ilerlemek soğuk bir dağa çıkarken size hız verebilir.

Güç Saldırıları

Tek veya çift elli silahlarla yapılan güç saldırılarında bir iki adım ileri gittiğimizi biliyoruz. Bu gücü kullanarak zorlu yamaçlarda hız kazanabilirsiniz. Özellikle Block perklerinden Power Bash veya Shield Charge’ın büyük ölçüde yardımı dokunabilir. Yine de pek önermiyorum, silahınızı kınında tutmanız daha iyi.

Whirlwind Sprint

Tırmanırken çok yardımcı olabileceği kadar da tehlikelidir. Bu shout, uzun mesafeleri hızlı bir şekilde ilerlemenizi ve derin uçurumlardan kurtulmanızı sağlar. Ama özellikle dik yerlerdeyken, shout’u kullandıktan sonra düşebileceğiniz yakın bir yer bulun (yamaç veya kaya gibi). Unutmayın ki Whirlwind Sprint sadece ilerlemenizi sağlar, yamaçların üzerine çıkmanızı değil. Doğru yöne baktığınızdan emin olun, eliniz aşağı kaymasın.

Ruhani Olun

“Become Ethereal” shout’u yukarı çıkmakta yardımcı olmaz ama aşağı inmenizde büyük rol sahibidir. Bunu uçuruma düşmekten kurtulmak veya düşerken alacağınız hasarı azaltmak için kullanın. Takipçiniz varsa dikkatli olun, sizi takip edeyim derken düşüp ölebilir.
Ayrıca söylemeye gerek yok, at sırtındayken kullanamazsınız. Bu yüzden sadece yürüyenlere yararlı bu shout.

Kurda Dönüşme

Kurt adam formunun inanılmaz hızı ve sıçrama yetenekleri tırmanış için uygundur, ama kısa sürelidir ve bir kullanımlıktır. Süresi elbette uzatılabilir ancak dağın tepesinde yiyecek insan pek olmaz.
Zamansızca eski halinize dönebileceğinizi unutmayın.

Vampir Lordu

Dawnguard DLC’si ile Vampir Lordu olunabileceğini biliyoruz. Bu formdayken, kurt adamların hızıyla aynı hızı kazanırsınız. Ayrıca atlar gibi manevra zorlukları da yoktur. Eğer Vampir Lordu formuna girecek ve dağa gündüz gelecekseniz, tırmanmaya başlamadan önce yanınıza bol bol Stamina yenileyici iksirler alın.
#2
İlginç bir konu Smile Pek tırmanmam genelde Vampir Lordu ve atlar falan varken. Sneak Tools'da işe yarıyor o climbing rope süper..  eline sağlık. Bu arada Vampir lordu olmadan önce staminayı halledin o formda potion içemezsiniz.
#3
Eline sağlık Artemis, sıradışı bir rehber olmuş.  Smile
#4
Eline sağlık gerçekten farklı bir rehber yaklaşımı. Ama benim favorim tcl Tongue
#5
Vampir lordunun kanatları var demek ki uçması gerek mantığıyla dağlara vampir lordu olup tcl ile tırmanıyorum.
#6
(19.08.2013, Saat: 18:52)bonty48 link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Vampir lordunun kanatları var demek ki uçması gerek mantığıyla dağlara vampir lordu olup tcl ile tırmanıyorum.
Bak madem öyle yapıyosun sana 2 mod öneriyorum biri bu http://skyrim.nexusmods.com/mods/22605/? artık Vampire lord formunda kanat çırparken uçabiliyosun dikkat yalnız sadece kanat çırparken yani hızlı koşma yaparken ve bu http://skyrim.nexusmods.com/mods/37177/ buda o çelimsiz kanatları daha büyük ve gerçekten uçabilir bir şekle getiriyor.
#7
Oyundan nasıl kolay sıkılınır ve soğunur rehberi...  Tongue
#8
Bu konuyu Voryn'e bırakalım bence.