Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Dünyanın En İyi Eğitim Sistemi
#1
Arkadaşlar konu başlığında ki sorgular tavır için özür diliyorum tabiki de kesinlikle Türkiye. Öncelikle geri dönmedim ama içimde ki öfkeyi kusabileceğim tek platform burası olduğu için başlığı burada açtım. Bu konu hakkında biraz geç olduğunun farkındayım ama sınav haftam yeni bitti. Neyse konumuza dönelim sürekli dönen her yıl sistem değişiyor, hayatımız üç saate bağlı gibi yakınmalara girmeyeceğim ben önümüzde ki yıl içinde sınava gireceğim içinde telaşla yeni sisteme adapte olmaya falan çalışmıyorum ama bu nedir ya!!! Bizde insanız lütfen!! Belki bazılarınız buldunuz da bunuyorsunuz gibi şeyler söyleyebilir, bu kadar yakınacağınıza çalışsanız yaparsınız gibi savunmalarda da bulunabilir ama gerçekten bazı konularda çok şanslıymışız gibi gözükse de sadece rezillikten ibaret.

 Öncelikle sınava hiç girmeden tüm eğitim kurumları hakkında biraz konuşmak istiyorum benim bildiğim kadarıyla her ilde KOMEK tarzı devlet destekli eğitim kursları bulunuyor. Ve bunları biraz araştırdığınızda gerçekten güzel bölümlere ve kurstan kursa ilçeden ilçeye değişse de yinede kısmen iyi bir eğitim verildiğine rastlıyorsunuz. Bende bu düşünce ile Rusça vesaire bir kaç şeye katıldım ki öğretmenimiz Rus bir bayandı ve işine hakimdi gerçekten size bir şeyler katıyordu. Başlangıçta her şey güzel başladı okulda haftanın 5 günü 8 saat hafta sonları da kurs vesaire derken 4 saat civarında lise dersleri görüyor hafta içi ise 6 saat Rusça kursuna devam ediyor aynı zamanda kitap okuma gibi aktivitelerle uğraşıyor, tabi bir kaç ek keman vesaire gibi kurslarada vakit ayırıyordum bunları saati az olduğu için tek tek saymıyorum. Ardndan yavaş yavaş lisede ki dersler ağırlaşmaya sınavlar yaklaşmaya başladı. Dersler ve kurslar ile uğraşmaktan kitap okuyamamaya, zaten sıfır olan sosyal hayatımın hepten sıfırlanmasına ve daha bir çok şeyde geri kalmaya başladım. Bir süre düşündüm madem bu kadar iş bir arada yürümüyor bende zaten biraz abartmışım dedim ve bazı şeylerden fedakarlık yağmaya başladım.

 Sosyal ilişkilerimi artık yok edecek raddeye getirdim, uyku saatimi geç bir vakte aldım bazı uğraşlarımı bıraktım ve daha bir kaç şeyden kendime zaman kazandırdım. Artık hayatım okul, Rusça, Keman, Kitap ve bir kaç günlük değişen uğraş etrafında dönmeye başladı. Hiçbir farklı hobim için zamanım yoktu. Bir süre daha böyle sabrettim sonunda sınavlar geldi. Sınav haftam iki hafta sürdü bu sürede aynı güne denk gelen ağır derslerden dolayı Rusça kursuna 4 ders gidemedim devamında rahatsızlandım 2 ders daha aksatmak zorunda kaldım ve kurstan çıkarıldım. Tüm sınav haftası okuma kitaplarına dokunmadım hiçbir etkinlik yapmadım resmen yürüyen hesap makinesine döndüm. Ve son! Şimdi burada ki tüm etkinlikleri yapacak imkanım var, gördüğünüz gibi imkanlar çok fazla ama zaman? Sırf her yıl zaten geçen yıl gördüğüm konuyu sıfırdan tekrar görmek için günde 8 saat ders görmek zorunda mıyım? Bir kere adam gibi anlatsanız olmaz mı? Sakat mısınız? Ayıp değil mi? Okulda etkinlik yapsak kan mı çıkar? Birde ben bunlarla cebelleşirken iki haftada 4 kere sınav değişti şaka yapar gibi! Şimdi tekrardan bir kaç etkinliğe katılmak istiyorum, tekrardan kitap okumak, kendime vakit ayırmak istiyorum ve gerekirse bazı derslerinizde okulda derste kitap okuyacağım, resim yapacağım ama yinede ben yürüyen bir hesap makinesine dönüşmeyeceğim. 

 Buraya kadar okuyanlara teşekkür ederim biraz uzun oldu ama bunları bir yere yazmayı çok istiyordum. Teşekkürler.
[+] savastutkunu67 isimli üyenin iletisini 6 üye beğendi
#2
Ben de lise 1'im. Yeni sınavdan 1 seneyle kurtuldum. Şanslılardanım fakat Allah bizim gibi şanslı olmayanlara kolaylık versin.
[+] EypSngz isimli üyenin iletisini 2 üye beğendi
#3
kardeşim ne söylesen haklısın senden birkaç yaş büyüğüm ama benim zamanımda da pek farklı değildi. tek diyebileceğim şey bu ülkenin insanına yazık ediyorlar
[+] Scathach isimli üyenin iletisini 2 üye beğendi
#4
Siyasete girmek istemiyorum ama eğitim düzeninin zırt pırt değiştirilme sebebi çoğalan imamhatiplerin beklenen başarıyı gösterememesidir. İHlar kapatılsıncı tayfadan değilim, olsun onlar da olsun, ama din adamı yetiştirsin, dinci ailelerin çocuklarını zorla göndermesi engellensin, sayıları azaltılsın. Yıllarca eğitim sistemi ezberci diye ağlıyoruz ama zaten başaracak öğrenci başarılı oluyor.

Bu hayatta zengin ve çevresi geniş bir ailede doğmadıysanız legendary zorluk seviyesindesiniz demektir. Mecbur ders çalışacaksınız, hem sosyal hayat, hem hobi, hem başarı diye bir bok yok. Hayat adaletli değil, yok n’apalım? Çalışkan birisi olsanız bile geleceğinizin garantisi yok. Ben üniversitede it gibi çalışmadım, ortalama bir öğrenciydim, ama hoca kapılarında sabahlamadım, yalamadım. Mükemmel sunum yaptın dedikten sonra bana 90 veren hocanın, sunumdan önce pahalı Alman çikolatası hediye edip sunumda kağıttan okuduktan sonra 100 aldığını da gördüm. Kıçınızı da yırtsanız kampüse audi ile gelen 7 senede mezun olan tip babasının şirketini devralacak, sizse şanslıysanız 5 haneli maaşları görürsünüz. Kıçınızı yırtmazsanız da asgari ücretle sürünürsünüz senelerce.

Bok varmış gibi, milyon tane yeni üniversite açtılar. Meslek liseleri berbat durumda, normalde eğitimini alıp başarılı bir teknisyen olabilecek çocuk gidiyor zorunluluktan iyi kötü en azından iki yıllık bitiriyor. Sonra bir bakıyor, diploma paçavra. Eskiden teknik bir üniversiteyi bitirdiğinizde sınav mülakat saçmalamadan mühendis olarak iş bulurdunuz. Şimdi bulun bakayım da göreyim. Ben iktisat mezunuyum, üstüne hukuk maliye muhasebe çalışıp 600 liralık toefl sınavını veremezsem diplomamın bir si - şeye yaradığı yok. Yds’den 96 aldım, devletin yabancı dil sınavını büyük bankalardan hiçbiri iplemiyor. Asgari ücretli işe girdim şu an, 2018 kpss’ye girip a grubu kadrolara çalışıcam, hiçbir hayalim yok. Yeter ki 4000 lira bandının üstüne çıkayım, o kadar.

Öyle işte.
[+] vatansever isimli üyenin iletisini 7 üye beğendi
#5
Her zaman berbattı zaten ve çok yenilikçi güzel düşünceli insanlar gelmediği sürece hep böyle berbat kalacak.

Müzisyen olmak isteyen bir gence bilmem ne sınavı şart koşup Fizik sorusu çözdüren, bu sınavı geçmezsen o istediğin okula giremezsin diyen beyinlerini..
Spor ile beden eğitimi ile ilgilenen çocuğunun önüne Tarih Matematik Fizik döşeyen bunları geçmez isen bu konuları beynine mıhlamazsan istediğin spor okuluna gidemezsin diyen beyinlerini..

Bizim ülkemizde ki eğitim sistemi elemedir. Genç yetiştirmek, gençlere hayat vermek bir meslek sahibi yapmak değil önlerine zorluk sıkıntı atıp elekten geçirmektir. Çünkü diğer türlü bu dediği koşulları yerine getirmiş. Hayatından ödünç vermiş ve bir kaç senesini harıl harıl bu sisteme bu işlere bu derslere çalışıp istedikleri usulda mevzun olmuş elinde diploması bulunan insanlara bile iş imkanı sağlayamıyorlar. Diğer türlü Avrupa gibi hür bir rahat bir eğitim sistemi olsa.. Siz yeterki okumak isteyin diyen.. Puanına göre kapasitene göre çocuğun ilgi alanına göre orta okul/lisenden sonra seni senin seviyene göre bir koleje yollayan ve oradan mevzun eden bir sistem olsa. Her gençi meslek sahibi yapan bir al anda mevzun eden! Kaçacak yer ararlar.  Sayın kırmızı koltuklarda oturan 15 ailenin toplam aylık gerili kadar her ay maaş alan büyüklerimiz.

Yiyip yiyip oturmaktan 2 çeneli olmuş müdürlerimiz başkanlarımız. Gençler kimin umrunda? Önemli olan bu insanlar. Aman başlarına iş çıkmasın. Makamında rahat otursun.

acc yght byd alk mny. Anaokulu seçme sınavı koysalar yakında. Onları da elekten geçirecekler şaşırmam. Atsalar 6yaşındaki çocuğun önüne kalınca bir kitap al çalış layn diye. Bunu geçtin geçtin bak yoksa anaokula almayız seni ha. Manavda çalışırsın bak. (Bile böyle korkutmacalar o yaştaki genç çocuğa) Şaşırmam vallahi. Aynı kafa aynı tas.

Diğerlerine diyorlarki: Vallahi çocuğun önüne o kadar sıkıntı attık. Daha ne yapalım. Gençliği çürüdü. 25-30 yaşına kadar kitaplarda saç kalmamış kafasında. Genede her şeyi geçmiş çalışmış yapmış. Bak bunun kafa çalışıyor.Bunu alak madem üniversitelerimize. Eğitim hayatına devam etsin. Bir şey olur bundan kullanırık. Kafa bu.
[+] ibodala isimli üyenin iletisini 5 üye beğendi
#6
Bu ülkede herşey not ve çalışma insan asker olmak istiyor gidiyo giriyo kimyadan edebiyatttan ressam olmak istiyo aynı konu aynı sınav ülkenin gençlerine yazık oluyo sonra uyuşturucuya falan başlayıncada suçu yetiştirenlere atıyolar ya askerin edebiyatla yada kimya ile işimi olur sırf kendi rahatları için bizi harcıyolar organik hoşafı yılın icadı seçiyolar bi tane çiftçi robot yapıyor ama ona takdir bile etmiyolar ancak zengin falan olcan torpille falan bi yerlere gelcen zaten şuanda çoğu kurumun başına gelenler torpille geliyorlar çalışkan ama fakir isende o torpille gelenlerin kölesi oluyosun ya zengin olacaksın bu ülkede ya da ömrün boyunca sınavlara falan girceksin 18 yaşında kel kalacaksın vb. Başımıza akıllı ve düzgün biri geçmediği sürece bu böyle olacaktır ki bu da ancak başımızdakinin başına bişi gelmesi gerekir ki bıraksın bizi ve onun yerine daha yaratıcı daha aklı başında biri geçsinki bu halimizden kurtulalım

Samsung Galaxy S7 Edge
cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
[+] erolhero isimli üyenin iletisini 1 üye beğendi
#7
Şahsen belçika da yaşadığım için eğitim seviyesini bilmiyorum türkiye'de ki.
Burada da meslek, teknik, profesyonel, düz liseler vesaire var, lise de 4. Sınıfa gelene kadar çok rahat olabiliyoruz her ne konu üzerine eğitim alıyorsak, ancak 5. Sınıftan 7. Sınıfa kadar üniversteye hazırlık başlıyor, 7. Sınıfı kazanırsanız ki muhtemelen 20. Yaşlarında veya düz ve teknik okuyorsanız 18-19 yaşınızda size verilen diploma sayesinde, doktor ve sağlık ile ilgili bölümler dışında, istediğiniz üniversteye ve istediğiniz bölüme rahat şekilde girebiliyorsunuz, daha sonra diplomanız yoksa, sınavlar oluyor, ancak bu sınavlar o kadar zor ki, lise 7. Sınıf mevzunu olanlar bile bu sınavdan kalabiliyor, tabi sınavı kazanırsan puan ve puana göre bir yer seçme/seçilme saçmalığı olmuyor, hangi üniversite de sınava girmişseniz galiba o üniversite de istediğiniz bölümü seçebiliyorsunuz, yine sağlıkla ilgili bölümler ek sınav şartı getiriyor ama o konu başka, iş imkanına gelince, az da olsa nefes alabiliyorsunuz, hele kendinizi geliştirmişseniz ve diploma olsun diye almamışsanız gayet rahat ediyorsunuz, şunu tavsiye edebilirim, mesela belçikaya okumaya gelirseniz ve lisansınızı tamalarsanız, vatandaşlık başvurusu yapabiliyorsunuz, iş sahibi olunca genellikle çalıştığınız şirketler her sene tatil parası verebiliyor, daha bir çok şey sayabilirim, belki türkiye'de de güzel şeyler vardır diyeceğim ama bilgim yok.
#8
Eğitim sisteminin asıl amacı bireyi tarihini bilen, okuyan, okuduğunu anlayıp sorgulayan, kültürlü ve medeni bireyler haline getirmektir, ki bu amaçtan sapmak için her şeyi yapıyorlar ülkemizde, öyle ki tarih derslerden çıkarılsa bazı öğrenciler tarih hakkında gram bir şey bilmezdi sadece ezber ve robotluk bu sistem, böyle olması tam bir ziyan öğrenciler okuyan sorgulayan bireyler değil resmen köle oluyorlar yeterli olmayan öğrencilerse meslek bulamazlarsa asker oluyorlar.
[+] Aluduin isimli üyenin iletisini 1 üye beğendi
#9
Zaten berbat olan sistemi dahada b*ktan hale getiriyorlar gitgide.Yahu benim en garipsediğim şey şu : Daha önceden adam akıllı sınava çalışmış bir insan nasıl oluyor da bu kadar b*ktan bir sistem hazırlayabiliyor.

Gerçekten bu ülkedeki üst mevkilerdeki insanların(Gerek ÖSYM,gerek TBMM) Üniversite sınavına adam gibi çalışıp Üniversiteyi kazandığına inanamıyorum-inanmıyorum,bir bityeniği var bu işte.

Her gruptan(TM,TS,MF,DİL) İlk 1000'den, ilk 10000'den, 50B-100B arası sıralamayla üniversiteye yerleşmiş gençlerle bir kurul oluştursan bu lafta profesörlerden/başkanlardan 1000 kat daha iyi sistem çıkartırlar ortaya.

Bu yazıyı okuyan Üniversiteli veya Üniversiteye gidecek arkadaşlar varsa,ileride elinize yetki-imkan geçerse geçmişte yaşadığınız zorlukları hatırlayın ve onları elinizden geldiğince düzeltmeye çalışın,sen-ben-o düzeltmeye çalışmazsak işten zerre gram bir şey anlamayan adamlar birilerinin hayatlarını zehir etmeye devam eder.