Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Elder Scrolls'a Dishonored dövüş sistemi
#1
Bütün oyunlar arasında en beğendiğim dövüş sistemi Dishonored'in kılıç dövüşü çok seri, animasyon sayısı çok fazla, kılıç ile blokladığınızda çıkan kıvılcım, zaman yavaşlaması çok güzel. Bu sisteme tabancayı kaldırıp Elder Scrolls silahları eklendiğinde muhteşem olur. Üstelik oyunun yapımcısı Arcane Games Bethesda bünyesinde, çok rahat yardım alabilirler.
#2
Öyle yapacaklarsa yapmışken Birinci kişi kamerasında Dungeons & No Dragons dövüş sistemi, Üçüncü kişi kamerasında da Assassın'S Creed dövüş sistemi getirsinler.
Bir de hançer ile yaptığımız Sneak Attack yerine, Splinter Cell'in Hand to Hand Kill sistemini eklersek daha da süper olur.
#3
Kılıç kılıca değmedikçe Elder Scrolls dövüş sistemi daha fazla tutmayacak. Sırf dövüş sisteminden çöp diyenler var Skyrim'e.
#4
Bu zamana kadar tuttu, bundan sonra da tutmaya devam edecek. Dishonored level sistemli bir oyun değil, sanırsam runelarla yakın dövüş hasarı artırılabiliyor, ama asıl olay reflekslerden geçiyor. Elder Scrolls oyunlarında ise hasar artırmak için daha iyi bir silah alabilir, level atlayıp perk puanları yatırarak bunu başarabilirsin. Npc yapay zekası da yerlerde gezdiğinden reflekslere gerek yok, bu açıdan özellikle yeteneksiz bir insan olduğum halde Skyrim'de zorlanmıyorum.

Kılıç kılıca değiyor, sol elin boştayken diğer elinde tek elli kılıç varsa darbe yemeden önce sağ tıkla, blok yapıyor kılıç kılıca değiyor işte. Dishonored'daki olayın aynısı, sadece ek animasyonlar koymamış. Asıl eleştirilmesi gereken nokta hala günümüz hiçbir oyununda geliştirilmeyen bir şey: silah rakibin içinden geçer, bir hışırt sesi, hafif kan efekti, güya adama vurmuşuz. Yıllardır grafik grafik diye ötüyor yapımcılar, peki o yaptığın gerçekçi modelleme yaralanıyor mu? HAYIR. Kılıç sol koluna gelince o kol zayıflıyor mu? Hayır. Silah güçlü bir zırha carpınça geri sekiyor mu? Hayır. O zaman yapılan o bütün müthiş grafiklerin ne anlamı var? COD ve Battlefield serilerinin en son çıkan oyunlarına bakın, hala bir adamı sadece topuğuna ateş ederek bir süre sonra öldürebiliyorsun. Yapımcılar bunu uğraşsın, yaralanmayan, tamamen ölene kadar hiçbir zayıflık göstermeyen karakterlerin kaşındakı tüylerin tek tek sayılabiliyor olmasının bir anlamı yok. Ve bu konuda hiçbir adım atılmıyor, bırakın bir zahmet kılıç kılıca değmeyiversin, yapımcıların umrunda değil çünkü.
#5
Dishonored'de sadece blok'ta değmiyor yanlız, saldırı kısmında da var. Dishonored'i tamamen koysunlar demiyorum ki, TES'e uyarlasınlar.
#6
Sen saldırırken de karşı taraf blokluyor çünkü, iki taraftan biri bloklamadığı sürece kılıçlar çarpışmaz, doğrudan bedene ulaşır. Dishonored'da kalkan olmadığı için sadece silahla bloklama var, düşmanlar da bunu sık sık kullandığından sürekli kılıç tokuşturuyoruz. Kılıçtan başka yakın dövüş silahı yok benim bildiğim o oyunda, Skyrim'deyse sürüyle değişik silah var, dolayısıyla kılıç kılıca denk gelme olasılığı daha az. Üstelik Dishonored'daki bloklama animasyonu daha güzel ve çıkan ses daha kaliteli, aslında iki tarafta da kılıç kılıca değiyor aynı şartlarda.