Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Elder Scrolls Yaratılış
#1
Elder Scrolls evreni nasıl başladı, ırklar nasıl yaratıldı, bu evreni kim yarattı gibi soruları merak ediyorsanız işte cevabı;Sindire sindire okuyun, kafa karışıklığı olmasın.resim
#2
İlk kez dikkatimi çekti sorayım bakalım.Anu'nun dökülen kanları yıldızları oluşturuyorsa ;Magna Geler nasıl ayrılıp yıldızları oluşturuyor ?
Birde Daedralar Mundusu terk etmiyor evette Oblivion diyarları mundus dışında nasıl oluyor ?
#3
Anu'nun kanları Magna Ge'yi oluşturuyor. Magna Ge'ler Aetherius'a geçerken delik açıyor ve yıldızlar oluşuyor.
Mundus dışında Oblivion adında bir mekanda kendi oyun alanlarını kuruyorlar.
#4
Oldukça açıklayıcı ve kapsamlı bir yazı olmuş. Elinize sağlık.
#5
Anu'nun kanları Magna Ge yi mi oluşturuyor  :düşün Şimdi kafam karıştı.Magna Ge ler aslında Aedra ama Magnusun peşinden gittiği için Magna ge ismini almıyorlar mı ? Magna Ge komple ayrı bir kavram mı yani ?
#6
(15.08.2015, Saat: 22:28)yusuf link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Anu'nun kanları Magna Ge yi mi oluşturuyor  :düşün Şimdi kafam karıştı.Magna Ge ler aslında Aedra ama Magnusun peşinden gittiği için Magna ge ismini almıyorlar mı ? Magna Ge komple ayrı bir kavram mı yani ?

Evet Anu'nun kanları oluşturuyor. Aedra değil.
Anu > Magna Ge
Padomay > Daedra
Anu + padomay > Aedra

Magnus da aslında magna ge ama adam çok güçlü olduğundan adıyla hitap ediyorlar.
Aynı zamanda Lorkhan'da saf padomay'dan.
#7
Bu Lorkhan'ın olayı çok karışık, bazı ırkların kültürlerinde direk saf Padomay'ın kanında geldiği için Daedra, bazılarında ise direk sadece Et'Ada olarak tasvir ediliyor. Lorkhan'ın kalbi (bknz. The Monomyth), Lorkhan'ın çürüyen cesedi (bknz. Messer ve Secunda), Yeryüzündeki reenkarne vücutları (bknz. Shezzarine) diğer ırk kültürlerindeki tasvirleri; Lorkhaj, Sep, Sheor, Shor, Shezzar. Kısacası Lorkhan'ın hem yaratılışta hemde yaratılıştan sonraki rolü çok büyük.

Hatta Lorkhan ve Daedra hakkında şöyle bir yazı vardı;

Alıntı:There are several comments made in The Elder Scrolls IV: Oblivion that are rather strange and contradictory. Several statements made by Mankar Camoran in his Paradise point out that Lorkhan did make Tamriel, but Lorkhan was lost for an unknown reason. Mankar Camoran also states that Tamriel is not a realm for the mortals nor common folk, but is actually another realm of Oblivion. He says that it is an Oblivion-realm that once belonged to Mehrunes Dagon, the Daedric Prince of Destruction, Change, Energy, and Ambition. Mankar Camoran explains that Lorkhan, having loved his created world so much, was unwilling to let the Prince of Destruction claim it. Mehrunes Dagon is not actually invading Tamriel, Mankar Camoran says, but rather is coming to reclaim his long-lost world. Of course, Mankar may not be a reliable source in this respect.

Not: Mertusta belki gereksiz görmüş olabilir ben yinede belirtiyim; “Triminac ve Auriel Lorkhan’ın Kalbi’ni yok etmek istediklerinde, kalp onlara güldü. Onlara “Bu kalp, dünyanın kalbidir, diğerlerini tatmin etmek için yapılandır.” Böylece Auriel kalbi oklarından birine bağladı ve onu uzaklara denize fırlattı ki dünyadaki hiçbir suret onu bir daha bulamasın diye.” ― The Monomyth

Lorkhan'ın kalbi okyanusa düştüğü zaman Red Mountain yani Red Tower'ın ile birlikte Vvardenfell adasının oluşmasınıda sağlıyor. Bildiğimiz üzere Red Mountain, Vvardenfell adasının üstünde, yani deniz olan bölge kalbin denize düşmesinden sonra Vvardenfell adasıyla Red Mountain'in yükselmesini sağlıyor.
#8
Benim gibi bilmeyen arkadaşlar için iyi bir mihmandar olacaktır. Teşekkürler.
#9
Bende oyunu bildiğimi sanıyorum Cheesy malesef bu loreyi anlayacak ve okuyacak ne kafam var nede zamanım elinize sağlık.
#10
Argonian, Khaijit gibi ırklar nasıl oluştu yazmıyor heralde. Ya da okudum da unuttum çok uzun Cheesy. Sırf ırkların nasıl oluşutuğuna o kadar odaklandım ki Anu-Padomay neydi onu unuttum tekrar okudum. Bu arada çok güzel yazı olmuş eline sağlık.
#11
Argonyalılar,Histeri ağacıyla ilişkileri vardı.

Asıl sorum şu Anu ve Padomay'ı kim yarattı? Madem bunlar tanrılar yarattığına göre bunları da tanrılar yaratmıştır?
#12
(20.09.2015, Saat: 17:10)Maghvel link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Argonyalılar,Histeri ağacıyla ilişkileri vardı.

Asıl sorum şu Anu ve Padomay'ı kim yarattı? Madem bunlar tanrılar yarattığına göre bunları da tanrılar yaratmıştır?

Dediğin mantığın kısır döngüye yol açar yalnız Cheesy Anu'yu A yarattı A'yı B yarattı, B yi kim yarattı diye ipin ucu bulunmaz Tongue
#13
gece gece lore anlamaya çalışan gencin dramıSmileSmileSmile,abi ben bıraktım gidip terminatör izliyecem.hadi beyler görüşürüz
#14
Abi aklıma bir şey takıldı neden bütün elf ırklarının sonunda mer eki varken Ayleid'lerde neden
yok ?
#15
(20.01.2016, Saat: 12:59)ellewen link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Abi aklıma bir şey takıldı neden bütün elf ırklarının sonunda mer eki varken Ayleid'lerde neden
yok ?

Mer olan elf ırkları Aldmeris isimli bir dili konuşuyorlar yada o dilin değişik varyasyonlarını kullanıyorlar. Ayleidler ise Ayleidoon dilini kullanıyor. Ek olarak -mer eki elf anlamı taşısa da Aldmeris dilinde kavim anlamına geliyor. Dunmer, Orsimer, Bosmer bunların hepsinin anlamı var.

Orsi - mer : Dışlanmış-kavim
Dun - mer: Kara-kavim
Bos - mer: Orman-kavmi
Fal - mer: Kar-kavmi
Chi - mer: Değişmiş-kavim
Maor - mer: Deniz-kavmi
Alt - mer: Alî-kavim
Dwe - mer: Derin-kavim

vesaire. Tüm listeyi burada görebilirsin > http://elderscrolls.wikia.com/wiki/Aldmeri_Language