Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

En İyi Eşyalar
#1
Bu rehberi kendi kişisel deneyimlerim üzerine oluşturdum ve eşyalar daha çok constant effectlilerden oluşuyor. Rehber tamamen taraflıdır ve birçok eşya birbirini tamamlayıcı olduğundan alternatif kullanmaya pek imkan vermiyor. Eşyaların neredeyse hepsini bizzat kullandım. Morrowind'deki giysi sistemi eşyaları üst üste giymenize imkan veriyor, örneğin altınıza t-shirt, pantalon; bir üst katmana zırh seti: ve en üst katmana da etek ve cübbe giyebiliyorsunuz. Etek(yani skirt) cinsiyete bağlı değil, hatta erkekler bluz bile giyebiliyor t-shirt yerine, dolayısıyla üstünüze ne kadar çok eşya geçirirseniz karakteriniz o kadar etkili olur, gündelik kıyafetler de efsunlanabiliyor çünkü. Birçok eşyanın iyi yanında kötü etkileri de bulunuyor, dengelemek amaçlı yapılmış, ama %100 magic resist sayesinde bu sorunu da kolayca aşabiliyoruz. Eşyaların tanımını hatırlayabilmek için UESP'den yararlandım, sıralama da daha çok oraya göre yapıldı, belirtmek isterim. Ayrıca eşyaları nasıl bulabileceğinize dair ayrıntılı bilgi vermem rehberi çok uzatacak(şimdi bile uzun), çünkü bayağı fazla eşya var, UESP'den aratarak ilgili görevlere ulaşabilirsiniz.

Boots

Boots of Blinding Speed: Bu çizmeler savaşta kullanmak için değil, ama yolculuklarda çok yararlı olacaktır. Muhtemelen düşük seviyelerde hiçbir işinize yaramayacak, çünkü speed'i 200 puan yükseltirken aynı zamanda sizi tamamen kör ediyor, yani ekran simsiyah oluyor, hiçbir şey göremiyorsunuz. Çizmeleri alma görevi çok kolay, düşük seviyelerde halledip bir yerde depolamanızı öneririm. Burada belirtmem gereken nokta şu: Eşyaların negatif etkileri magic resist ile azaltılıp, hatta tamamen yok edilebiliyor. Eğer Breton'sanız bu %50 magic resist'iniz olduğu anlamına gelir, sonuç olarak körlük etkisi yarıya iniyor, ekran parlaklığını artırıp çizmeleri oyun başında da kullanabilirsiniz bu ırkı seçtiyseniz. Diğer durumlarda zaten ileride %100 magic resist'e ulaşacağız, okumaya devam edin. Smile

Boots of the Apostle: Üzerinde levitate enchantı var, bu eşyayı aldıktan sonra oyunda levitate gerektiren her yerde kullanabilirsiniz. Zırt pırt levitate yaptığım halde şu ana kadar şarjını yarıya bile indirmeden sürekli kullanabildim, ayrıca oyundaki en iyi armor rating'e sahip çizmedir. Kısayol tuşlarına atayarak savaş sırasında bir üstteki çizmenin yerine equip edin. Çünkü Blinding Speed'in dayanıklılığı çok az, hemen kırılıp düşebiliyor üzerinizden.

Cuirass
Ebony Mail: %75 fire resistance, 50 shield, %20 magic resist veriyor. İlk efekti açklamaya gerek yok, ikincisi zırhın armoruna ek olarak armoru 50 artırıyor, üçüncü efekt sonradan çöp olacak, ama kısa vadede o da yararlı. Tribunal Temple görevlerinin en sonunda geliyor.

Dragonbore Cuirass: %100 fire resist veriyor, pek tavsiye etmiyorum. Ebony Mail'dan kat kat daha ağır, 50 shield'dan vazgeçip ateşten hiç etkilenmemek istiyorsanız alternatif olsun diye verdim. (Nerede bulunuyor bilmiyorum, kullanmadım ben.)

Gauntlets
Fists of Randagulf: Sağ el strength'i 20, sol el de agility'yi 20 artırıyor. Oyundaki en iyi armor ratingli zırhlı eldivenlerdir, şiddetle tavsiye ediyorum. Ana görev sırasında mekanların birinde çıkıyor, etrafı kurcalayıp aramak gerekiyor.

Wraithguard: Ana görev sırasında kullanmak zorundasınız, sağ el içindir. Sonrasında pek tavsiye etmiyorum, kullanacağımız diğer itemler ve ana görev, bu eşyanın enchantlarının yarısını yalan ediyor çünkü. Karar sizin, alternatif olsun diye yazdım.

Helm

Helm of Oreyn Bearclaw: Agility ve Endurance'ı 40'ar puan artırıyor. Alternatifsiz en iyi miğfer.

Greaves
Her Hand's Greaves: Tribunal dlc'si lazım. Medium armor yeteneğini 5 artırıyor. Çok değil biliyorum ama bu zırhlı pantolon ve omuzluklar yanızca çok düşük enchantları tutabiliyorlar, kendiniz de yapmaya kalksanız bunu farkedeceksiniz, o yüzden giyilebilir bir eşya.

Pauldrons
Her Hand's Pauldrons: Sağ omuzluk paralysis'e, sol omuzluk poison'a karşı %5 resist veriyor. Oyunda bulduğum enchantlı tek omuzluklar bunlar oldu. Kendiniz enchantlayın.

Shield

Bu konuda önerim yok, Daedric Tower Shield'ı enchantlayabilirsiniz, eğer kalkan kullanacaksanız. Ben kullanmadığım için pek tavsiye veremeyeceğim maalesef.

Rings
Aynı anda iki yüzük takabiliyorsunuz, bunlardan biri kesinlikle ve kesinlikle Royal Signet Ring olmalı. Kişisel olarak oyundaki en değerli eşya olduğunu düşünmekteyim. Diğer yüzük sizin tercihinize kalmış.

Royal Signet Ring: Tribunal dlc'si lazım olup yüzük King Helseth'in üzerinde bulunmaktadır. Krala ait bütün görevleri ve dlc'nin ana görevini bitirin. Dönüp kraldan ödülünüzü(yüzük değil) aldıktan sonra kralı bir şekilde öldürün. Başarılı bir şekilde tauntlayabilirseniz bounty almadan kolayca öldürürsünüz. Yüzük %100 reflect, %100 magic resist,  %100 paralyze resist veriyor. Ayrıca saniyede 10 health, 10 fatigue dolduruyor. Bilenler bilir, Morrowind'de health kendiliğinden dolmaz, fatigue de yavaş dolar. Bu eşyayı ele geçirdikten sonra hiçbir rakipte canım yarıya düşmedi, fatigue hiç düşmedi, fatigue'i düşürmeyi başaramıyorum, sürekli dolu duruyor. Cheesy

Marara's Ring: %20 reflect, 10 acrobatics, normal silahlara karşı %40 resist veriyor. İlk efekt çöp Royal'i aldıktan sonra, ikinci idare eder, üçüncü efekt iyidir. Daedric ve silver dışındaki bütün silahlar normal sayılıyor, bu yüzük takılıyken bu tür silahlar kullanan düşmanlarınızın hasarının %40'ı yok sayılacak. Yüzüğü elde etmek düşük levellerde çok zor, güçlü bir vampir'in üzerinde bulunuyor çünkü. Tahmin edin, ismi Marara. Smile

Ring of Azura: Ana görevin sonunda geliyor. %20 gece görüşü veriyor, ayrıca saniyede 3 fatigue dolduruyor. Fatigue regen sizi Royal'e kadar idare eder, ilk efekt çöp zaten, Royal'den sonra çıkarıp atın.

Denstagmaster's Ring: Fire, Frost ve Shock büyülerinin herbirine karşı %30 resist veriyor. Kafanız karışmasın, magic resist element hasarına karşı sizi korumaz Morrowind'de, Royal'in magic resist'i bunları yok etmeyecek yani. O yüzden güzel bir alternatif olabilir diğer yüzük için.

Ring of the Wind: Agility'i 30 artırıyor, oyun başlarında ve ortalarında candır. Sonralarında da çöp diyemeyeceğim, kullanmaya devam edebilirsiniz.

Belt

Belt of the Hortator: Ana görev sırasında alabiliyorsunuz, magicka'yı 20 arttırır. Ben hoş buldum, en pahalı belt bile çok büyük enchantmentlar alamıyor zaten.

Amulet
Necromancer's Amulet: Nasıl bitirdiğinize göre Mages Guild görevlerinin sonunda geliyor. Ben oyun sonuna kadar kullandım, özellikleri şunlar: Normal silahlara karşı %25 direnç veriyor, intelligence'a 25 puan bonus, saniyede 1 health yenilenmesi, %25 spell absorption. İlk özellik Marara's Ring ile birleşirse nomal silahlardan çok az hasar alırsınız. intelligence bonusu çok iyi, can yenilenmesi Royal'e kadar sizi idare edecektir. Spell absorption özelliğiyle büyülerin belli bir miktarından hiç hasar almayıp üstüne magicka dolduruyorsunuz. Alternatife gerek yok diye düşünüyorum.

Shirt/Blouse

Mara's Blouse: %10 magic resist veriyor, Royal'den önce hiç yoktan iyidir diyerek kullanabilirsiniz. Sonra bir exquisite shirt bulup zevkinize göre enchantlayın.

Skirt

Mara's Skirt: Oyunda erkeklerin de etek giyebildiğini söylemiştim. Giysinin özelliği health'i 5 artırması. Tongue Bana kalırsa exquisite skirt bulup enchantlayın.

Pants

Tailored Trousers: Personality'i 3 puan arttırıyor. Bu son saydığım üç eşya sanırsam oyundaki constant efektli kendi türlerinde tek eşyalar. Düşük seviyelerde yararlı olabilir, ama sonradan çöp oluyorlar. Doğrudan kendiniz enchantlayın dememek için örnek olsun diye yazdım bunları, doğrudan kendiniz enchantlayın yani.

Robe

Mantle of Woe: Oyundaki constant effectli bulabileceğiniz tek cübbe, Bloodmoon dlc'si lazım. Önce iyi özelliklerinden başlayayım ki hemen soğumayın. Smile Bu eşya magickanızı artırıyor: intelligence miktarınızı alıp 5 ile çarpıyor, sonra da magickanıza ekliyor. Benim 100 olan magicka 600'e çıkmıştı. Ayrıca conjuration'ı 50 puan arttırıyor. Amma velakin negatif etkileri sona bıraktım. Smile Üç tane negatif etkisi var, bunlardan ikisini yazmıyorum, magic resistle engellenebiliyorlar çünkü. Ama "sun damage" denen hıyar bana mısın demiyor. Güneşin altındayken sanki vampirmiş gibi saniye başı zarar alıyorsunuz gençler, güneş tam tepedeyken saniyede 20 puan. Royal falan da kurtarmıyor, kalıyorsunuz öyle. Ama bunun da çözümü var belli bir miktar. Hatırlarsanız önceki itemlarda Royal 10, Necromancer's Amulet 1 health regen veriyordu. Matematiğim berbat değilse 11 ediyor. Geri kalan 9 puan için, daha önce bahsettiğim etek, pantalon, t-shirt gibi eşyaları enchantlayarak sanırsam 20'ye ulaşılabiliyor. Sun damage ve 20 health regen dengeliyor birbirini, ölmüyorsunuz yani ucu ucuna. Fakat oyunda belli zaman geçiren olaylar var. Güneş altında rest, wait yaparsanız, kayık, silt strider kullanırsanız ölüyorsunuz, oyun health regen efektini algılamıyor bu durumda, güneşten öldüğünüzü varsayıyor. Uğraşabilecekseniz giyin, olmadı kendiniz enchantlayacaksınız.

Şu zamana kadar saydığım eşya tiplerinin hepsini üst üste giyebiliyorsunuz. Bunun dışında eldiven ve ayakkabılar da var, ama bunları giymek zırhlı eldiven veya çizme giymenizi engelliyor, bu yüzden rehbere yazmadım. Silahlar da muhtemelen başka konu olacak. Bu verdiklerim benim bulabildiğim en iyi itemlar, ben daha iyisini buldum diyen varsa konuyu güncelleyebilirim.

Not: Rehber ileride resimdir, tasarımdır, bu konularda güncellenecektir. Şu an için fena yoruldum, idare ediverin. Smile
[+] vatansever isimli üyenin iletisini 1 üye beğendi
#2
Güzel bir rehber olmuş ellerine sağlık.
#3
(07.09.2014, Saat: 16:24)Arif Septim date Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Güzel bir rehber olmuş ellerine sağlık.

Teşekkür ederim.
#4
Morrowind oynamamama karşı okudum güzel olmuş, eline sağlık, bir tanede Skyrim'e.
#5
(07.09.2014, Saat: 16:41)bazey date Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Morrowind oynamamama karşı okudum güzel olmuş, eline sağlık, bir tanede Skyrim'e.

Teşekkürler.

Aynısından Skyrim'e de yapabilir miyim bilmiyorum. Skyrim'de bulunabilen eşyalar, Daedric artifactler falan çok güçsüz, en iyi olmak isteyen birisine önerim "smithing ve enchanting'i en son seviyeye getir, Daedric set yapıp enchantla" olurdu, ama Morrowind böyle değil. Özellikle yukarıda gördüğün zırhların çoğu Daedric armordan daha kaliteli. Üstelik enchanting yeteneğini en son seviyeye getirsen bile bazı itemların enchantlarının onda birine ulaşamıyorsun. Dolayısıyla Morrowind'de güçlü eşyaları aramak daha eğlenceli, kendi yaptıkların bulduklarının yanına yaklaşamıyor çünkü, değiyor aradığına.

Yine de yapabilir miyim, bir deniycem.
#6
Skyrimde çok aşırı güçlü itemler yok çünkü yapımcılar (benim düşüncem yanlış olabilir) kendimiz yapmamızı istemiş.
#7
Eline sağlık.

Bloodmoon ek paketinin içeriklerine bakmıştım orada bile bir hayli eşya vardı. Unique itemler fazla sanırım morrowindde. Zırh bölümleride skyrim ve obliviondan farklı sanırım, burada pauldron olduğuna göre..
#8
(07.09.2014, Saat: 17:21)shooter date Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eline sağlık.

Bloodmoon ek paketinin içeriklerine bakmıştım orada bile bir hayli eşya vardı. Unique itemler fazla sanırım morrowindde. Zırh bölümleride skyrim ve obliviondan farklı sanırım, burada pauldron olduğuna göre..

Aslında ben burada çok az item paylaştım, bu verdiklerim artık oyun sonuna kadar gelip god moduna geçen bir karakterin olmazsa olmaz itemları. Gerçekten bunun dışında çok fazla sayıda unique item var.

Zırh olayına gelirsek Skyrim'de 4 parçaya ayrılmış, üstelik bunlar dışında kıyafet giyemiyoruz. Ama Morrowind'de miğfer, sağ ve sol omuzluklar, sağ ve sol eldivenler, göğüs ve bacak zırhları ve çizmeler var, bu saydıklarım tamamen ayrı itemlar. Üstelik bunların içine ve dışına da farklı giysiler giyilebiliyor. Beim karakterimin dıştan görünüşüne bakan büyücü zanneder mesela, ama cübbenin altında ne zırhlar var. Smile
#9
Bu olay oyuncu dışındakiler içinde geçerli ise, Morrowindde adamı soymadan içinden ne çıkacağını bilemeyiz o zaman.
Bu dediklerin Skywinde eklenir mi acaba? :düşün
#10
(07.09.2014, Saat: 18:15)shooter date Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu olay oyuncu dışındakiler içinde geçerli ise, Morrowindde adamı soymadan içinden ne çıkacağını bilemeyiz o zaman.
Bu dediklerin Skywinde eklenir mi acaba? :düşün

Yok, zırhın üstü cübbe giyen bir manyak benim Morrowind'de. Cheesy Diğerleri ya zırh ya cübbe giyiyor.

Zannetmiyorum.
[+] vatansever isimli üyenin iletisini 1 üye beğendi