Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Envanter Kontrolü ve Taşıma Kapasitesi Hakkında..
#1
Rehberimiz envanter kontrolü hakkında. Bu neden gereklidir derseniz taşıma kapasitesi konusu birçok oyuncunun başına bela. Bu yüzden bu konuyu açmayı uygun gördüm. İpuçları halinde anlatacağım:

• Öncellikle yaptığınız görevlerin bağlantılı olduğu şehirde bir eviniz olsun, dayalı döşeli olmak zorunda değil. İçeride bir chest olması yeterli. Bunun yerine bir guild odası da olabilir. Yeter ki burada depoladığınız eşyalar kaybolmasın.

• Görev yerleri birbirine çok yakın değilse art arda görev yapmayın. Her mekanda ayrı ve birbirinden güzel eşyalar bulacak ve bunları yanınızda taşımak isteyeceksiniz. Ancak taşıma kapasiteniz buna uzun süre izin vermeyecektir.

• Her bir görevi bitirir bitirmez şehre(güvenli depolama yerinize) geri dönün. Topladığınız ingredientlarla alchemy; ingot, ore vb. şeylerle smithing; gemlerle de enchanting yapın, bu türden her türlü işinizi halledin. Şimdi elinizdeki gereksiz bütün iksirleri, silahları, zırhları vb. herşeyi satın ve satamadığınızı cheste depolayın. Satamadım diye yanınızda taşımayın.

• Tekrar bir göreve çıkmadan önce envanterinizi açın ve biraz düşünün. Sadece görevde lazım olacak eşyaları yanınıza alın. Aynı türden ikiden fazla eşyayı yanınızda gezdirmeyin. Birden fazla heavy armor setini göreve götürmeniz muhtemelen hiçbir işe yaramayacaktır.

• Göreve ingredient ve ruby, sapphire gibi değerli taşları götürmeyin. Hafif eşyalar olsalar da çok miktarda taşıdığınızda hissedilir bir ağırlık oluşturacaklardır.

• Bir dungeonda item toplarken kendinize bir kriter belirleyin. Örnek vermek gerekirse fiyat/ağırlık oranı. Bu oranı taşıma kapasitenize göre 10-15-20 yapabilirsiniz. Bir item fiyat olarak 250 gold ediyor olabilir, ama ağırlığı 30′sa çöptür, atın gitsin. Az önce verdiğim oran oynayış stilinize ve seviyenize göre değişebilir. Örneğin bu oranı 15 olarak farz edin. Toplayacağınız itemların fiyatını ağırlığına bölün, kafadan yapabilirsiniz, hiç zor değil, basit matematik. Eğer girdiğiniz bir zindandan çıkmadan önce envanterinizin doluluğu taşıma kapasitenizi geçiyorsa oranı 20′ye çıkarın. Siz seviye atladıkça karşınıza daha değerli itemlar çıkacağından bu oranı zamanla artırmalısınız.

• Heavy armor kullanıyorsanız conditioning perk’ünü kesinlikle verin. Bu perk giymiş oluğunuz heavy armorların ağırlık yapmamasını sağlar. Ayrıca Pickpocket ağacında Extra Pockets perk’ü de taşıma kapasitenizi 100 artırır.

• İhtiyaç duymasanız bile yanınızda bir yoldaş gezdirmeniz yararlı olacaktır. Yoldaşlar eşyalarınızı sizin yerinize taşıyabilirler. Üstlerinde çok eşya varsa savaşlarda onları da koruyun, ölmememelerini sağlayın.

• Dawnguard görevlerini tamamladıysanız moth prieste geri dönün. İki elder scroll 40 birim ağırlık yapar, moth priest elder scrollları geri alacak, böylece taşıma kapasiteniz rahatlayacaktır. Ayrıca ana görevde elinize geçen elder scroll’u College of Winterhold’daki kütüphaneci Orc'a verebilirsiniz.

• Saf büyücü olarak oynuyorsanız armor(zırh) değil robe(cübbe) kullanın. Zaten staminaya vermediğiniz için taşıma kapasiteniz az olacaktır, armorlarla bunu daha da azaltmayın.

• Oklar ağırlık yapmadığı için bu konuda endişelenmenize gerek yok.

• Ağırlıktan dolayı yavaşladıysanız, ata binerek de fast travel yapabilirsiniz.

• En son ve belki de en önemli ipucu: Dragon bone ve scales’i Whiterun’daki demircinin fıçılarına koymayın. Başkalarına ait mülklerdeki depolama yerleri, sokaklardaki fıçılar vb. yerler güvenli değildir. Eşyalarınız buraya bıraktığınızda bir süre sonra kaybolacaktır. İstisna mekanlar mevcut, ama bu mekanları oyun içinde öğrenemezsiniz, internetten küçük bir araştırmayla bulabilirsiniz ancak.


#2
Helal hacı Smile
#3
Sırf bunu yazmak için üye oldum Cheesy Ben itemlerimi Whiterun'da Ejderkonak(Dragonsreach) mevkibeyinin büyücüsünün olduğu yer girişte sağ tarafta girince 2 oda var bi sağda bir de solda küçücük. Ben eşyalarımı hep o soldaki küçük odanın içindeki sandığa koyardım, hiçte çalınmazdı, yiyosa mevkibeyinin sarayına girip çalsınlar Cheesy Öneririm...
#4
(22.01.2014, Saat: 17:06)Arogger00 link Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Sırf bunu yazmak için üye oldum Cheesy Ben itemlerimi Whiterun'da Ejderkonak(Dragonsreach) mevkibeyinin büyücüsünün olduğu yer girişte sağ tarafta girince 2 oda var bi sağda bir de solda küçücük. Ben eşyalarımı hep o soldaki küçük odanın içindeki sandığa koyardım, hiçte çalınmazdı, yiyosa mevkibeyinin sarayına girip çalsınlar Cheesy Öneririm...

Ancak bu "Dragon Rising" görevi bitince ve siz oranın kahramanı olunca geçerli. Smile En mantıklısı karaktere uygun bir loncaya katılarak orada hem karakterin gelişim aşamasını uygun görevlerle tamamlamak, hem de orada ücretsiz bir şekilde konaklayacak yer sahibi olmak. College of Winterhold'da ya da Companions'ta ilerlerseniz beleş lüks yer işte. Koyun koyabildiğiniz kadar. Cheesy

#5
LOL  Big Grin Ev alın çok pahalı değil -_-
#6
Bandolier:Bags and Pouches modunu indirebilirsiniz
#7
(23.01.2014, Saat: 09:39)SoNHaKaN link Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Alacak paranız yoksa modlarla kaçak ev yapın Tongue Mevkibeyi seçimlerinden önce tapu verirler Tongue
Makarnayla kömürde dağıtıyorlar mı?  Tongue
#8
Mevkibeyi? O ne? Jarl gibi bir şey mi?
#9
@bonty48
Evet, Oyunçeviri ekibi Jarl kelimesini Mevkibeyi olarak değiştirmiş. :tebrik
#10
Kömür var makarna yok.
#11
(23.01.2014, Saat: 16:27)SoNHaKaN link Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Makarna ile kömür tamrielde bulunmadığından vermiyorlar ama yakacak odun dağıtıyorlar Cheesy
Devlet heryerde devlet desene. doh