Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

ESO Karakter Geliştirme
#1
ESO Karakter Yaratma ve Yetenek Sistemi

Karakteriniz, ağır zırhlar giymiş savaşçılara kafa tutan ve etrafa ateş topları yağdıran “Mages Guild” deki bir büyücü mü? Yoksa karakteriniz ok ve yay alanında ustalaşmış ve aynı zamanda restoration büyüleriyle dostlarını uzaktan koruyan bir “Dragonknight” mı? Ne olduğu önemli değil her halükârda yetenek sisteminin bir parçası olacaksınız.

Eğer ESO’nun yayınladığı karakter geliştirme hakkındaki videoyu izlediyseniz. Skill sisteminin nasıl çalıştığı hakkında ufak tefek fikirleriniz zaten vardır. İzlemediyseniz de, buyurun buradan izleyin. Fakat bu gün biraz daha derine ineceğiz, daha yakından inceleyeceğiz.

resimNeden Yetenek Hattı?

Yapımcılar oyunu yaparken bazı zorluklar ile karşılaşmışlar. Hem bir Elder Scrolls oyunu olarak karaktere özgürlük hissini vermek istiyorlar hem de bunu bir Online RGP oyununa adapte etmek istiyorlar.

Biraz kafa yorduktan sonra akıllarına bazı ilginç fikirler gelmiş. Şimdi bunları inceleyelim. ESO bizim isteklerimizin farkında; istediğimiz zırhı giymek, istediğimiz silahı kullanmak. İstediğimiz guild’e katılmak, gezip dolaşıp Elder Scrolls evrenini tanımak, kurt adamlık, vampirlik, kendi silah ve iksirlerimizi yaratma…
Bu saydığım ve saymadığım birçok yeteneğin kendine özgü “skill” dediğimiz yetenek hatları var. Kazandığınız yetenek puanlarını istediğiniz bir yetenek hattına harcaya biliyorsunuz. Bu şekilde karakterinizi istediğiniz şekilde geliştiriyorsunuz ve yeni şeyleri tecrübe edebiliyorsunuz.


Sınıflar

Az önce karakterinizi istediğiniz şekilde geliştirebileceğinizi söyledim. Aman yanlış anlaşılmasın… Oyuna başlarken öncelikle kendinize bir sınıf seçmek zorundasınız. Karakterinizi geliştirirken seçtiğiniz sınıfın yeteneklerine göre geliştirebiliyorsunuz. Fakat önümüzdeki seçenekler oldukça geniş. ESO’na sürekli soruyorlar. “Neden sınıf sistemi var?” Skyrim’deki gibi olsa olmuyor mu? Skyrim’de karakterimizi her yönden geliştirip tek başımıza dünyayı fethedebilecek bir seviyeye gelebiliyoruz. Yapımcılar Online’da bunun olmasını istemiyorlar. Oyuncuların birbirlerine ihtiyaç duyup takım oyunu içerisinde ilerlemelerini istiyorlar. İşte sınıf sisteminin olmasının nedeni bu? Böylelikle kimse birbirine aşırı derecede üstünlük sağlayamayacak.

Şimdi biraz daha derine inelim. Temel ve Yan olmak üzere yetenekleri ikiye ayırabiliriz. Temel yetenek nedir? Her sınıfın kendisine özgü 3 yetenek hattı var. Bu yetenek hattı seçtiğiniz sınıfa göre değişiyor. İşte bu sınıflara özgü olan 3 yetenek hattı sizin Temel yeteneğiniz. Yan yetenek nedir? Yan yetenekler her sınıfa açık yeteneklerdir. Bunun seçtiğiniz bir sınıf ile bağlantısı yok. Temel yetenekleriniz ile Yan yeteneklerinizi harmanlayarak kendinize özgü bir karakter yaratabilirsiniz. Bu ne demek oluyor? İki büyücü karakter düşünün fakat bu büyücüler birbirlerinden farklı olacaklar, çünkü Temel yetenekleri ne kadar aynı olsa da seçtikleri Yan yetenekler bu ikisini birbirinden ayıran şey olacak.


Keşif Yapmak

Keşif yapmak Elder Scrolls oyunlarının en önemli parçalarından birisidir. Online oyunumuzda da bu adetlimizi devam ettirebileceğiz. Hatta keşif yaptığımız için ödüllendirileceğiz. Keşiften kastım sadece etrafı keşfetmek değil, aynı zamanda oyunu keşfetmek.

Mesela guild’lere katılacaksınız. Bu size bazı yetenekler kazandıracak… Fighter Guild üyesi olarak “tehdit etme” veya Mage Guild üyesi olarak “ikna etme” yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz. Tabikî her zaman başarılı bir tehdit veya ikna girişiminde bulunamayacaksınız. Fakat eğer başarılı olursanız harcadığınız yetenek puanınıza değecek. Tabii bunu ben söylemiyorum, yapımcılar söylüyor. Ne kadar değer, ne kadar değmez orası size kalmış.

resim

Kitaplardan da yetenekler kazanabiliyoruz. Çevrede bulduğumuz kitapları okuyarak yetenek kazanabiliriz. Skyrim’deki sisteme benzer bir sistem geçerli burada…
“Skyshard” denilen bir şey var. Mutlaka Skyrim oynamışsınızdır. Skyrim’de mağaralarda veya zindanlarda “Dragon Word”(Ejder yazısı) buluyorduk. Bu Ejder yazıları bize bazı yetenekler kazandırıyordu. Bu Skyshard dediğimizde bunun gibi bir şey… Çevrede, mağaralarda veya zindanlarda bularak yetenek kazanabilirsiniz.


Morphing

İşte, bu gerçekten ilginç bir fikir. Yapımcılarımız aralarında konuşup tartışırken aralarından birisi “Ya yeteneklerimiz evrim geçirebilseydi.” diye; ortaya dahice bir fikir atmış. Eğer bir yeteneğinizi yeterince kullanırsanız “Morphin” denilen bir şey ortaya çıkıyor. Karşınızda 2 seçenek var. Bu 2 seçenekten birisini seçerek yeteneğinizi çok daha fazla gelişmiş bir hâle getirebilirsiniz. Hangi seçeneği seçeceğiniz sizin oynayış tarzınıza bağlı bir şey…

resim


Son sözler

Yapımcılar oyunda yaptığım yanlış bir seçenek ile tüm oyun zevkimizi öldürmemizi istemiyorlar. Bizlere bazı kolaylıklar sunmuşlar. Mesela yeteneklerimizi sıfırlayabiliyoruz. Sonra onları istersek farklı yetenek hatları üzerinde kullanabiliriz.
Yapımcılar şunun da farkındalar. Bazılarımız en iyi olmaya çalışacaklar. En iyi karakter nasıl dizilir? Hangi yetenekleri geliştirerek en iyi olabiliriz? Sadece bir tane en iyi yok… En iyi olabilmek için birden çok yol ve seçebileceğimiz yetenekler var. Ayrıca ne kadar en iyi olsak da arkadaşlarımızın yardımlarına ihtiyaç duyacağız.
Okuduğunuz için teşekkürler, görüşmek üzere.
#2
[b]Ellerine sağlık, hemen okuyorum. sir
#3
(18.12.2013, Saat: 18:33)Qahnaariin link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [b]Ellerine sağlık, hemen okuyorum. sir
Teşekkürler.  Smile