Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Genel Dertleşme Konusu
#16
(08.05.2018, Saat: 09:11)ibodala Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Öhh.. kaptırdım ne yazmılım layn gene :I ;d Nereden nereye geldim >.< ;d

Delirtiyorsun beni XD
#17
İngilizce geliştirmek çok kolay aslında. Yabancı dizi ve oyunlar oynarsanız biraz anlamaya başlıyorsunuz zamanla.
#18
(07.05.2018, Saat: 23:17)Scathach Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İkinize de önerilerinizden dolayı teşekkür ederim. Fakat bir yanlış anlaşılma olmuş. Ben sınavın ortasında rahatsızlandığım için yds'yi yarım bırakıp çıkmak zorunda kaldım Cheesy yapamadığımdan değil. Ales'e gireceğim gün de rahatsızlandım sabah yine, o yüzden dedim inşallah aynı şey olmaz anlamında...

Daha çok matematik konusunda tavsiyelerinize ihtiyacım var. Ama vatanseverin ilk önerisi bana hitap ediyor. Teşekkür ederim.


Özel ders gibi bir imkanınız yoksa. İnternetten çalışacaksanız Behzat Rasuliyi önerebilirim, yalnız bu adamla çalışacaksanız şu derslerde olumsuz eleştirim var :

-Tek-Çift Sayılar / Aşırı zorlamış, konu genel olarak zor ama birde bu adamdan çalışın farkı görün Cheesy

-Problemler / Almayın aldırtmayın o kadar net. 

Behzat Rasulinin farkı şurada :

1-) Dersi bölüm bölüm ayırıyor,mesela bölümün özelliklerini anlatıyor ve birlikte 10 soru çözüyorsunuz ondan sonraki test tamamen anlattığı bölümle ilgili oluyor ve siz çözüyorsunuz.(Testin çözümü var, yani konuyla ilgili bütün soruları çözüyor)

2-) Ders başına 200+ soru bitiriyorsunuz ve hepsi çözümlü.

3-) Bazı konularda çok özgün çözümleri var(Mutlak değer gibi)

Hocalara Geldik,Mat Akademi,Şenol Hoca vs... çoğunu dinledim, bence mat. konusunda kimse Behzat kadar iyi değil.

Not: Matematik konusunda sıfırsan Behzat'ın çok ağır geleceğini düşünüyorum bakmayın bile, şöyle bir zorluk sıralaması yaparsak, seviyenize göre çalışmanız daha iyi olur :

1-)Şenol Hoca
2-)Hocalara Geldik
3-)Behzat Rasuli

Not-2: Eğer sınava az kalmış ise gene Behzat yanlış seçim olacaktır , bu arada adres : https://hayalkurun.com
#19
(09.05.2018, Saat: 16:50)Cyborg Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Özel ders gibi bir imkanınız yoksa. İnternetten çalışacaksanız Behzat Rasuliyi önerebilirim, yalnız bu adamla çalışacaksanız şu derslerde olumsuz eleştirim var :

-Tek-Çift Sayılar / Aşırı zorlamış, konu genel olarak zor ama birde bu adamdan çalışın farkı görün Cheesy

-Problemler / Almayın aldırtmayın o kadar net. 

Behzat Rasulinin farkı şurada :

1-) Dersi bölüm bölüm ayırıyor,mesela bölümün özelliklerini anlatıyor ve birlikte 10 soru çözüyorsunuz ondan sonraki test tamamen anlattığı bölümle ilgili oluyor ve siz çözüyorsunuz.(Testin çözümü var, yani konuyla ilgili bütün soruları çözüyor)

2-) Ders başına 200+ soru bitiriyorsunuz ve hepsi çözümlü.

3-) Bazı konularda çok özgün çözümleri var(Mutlak değer gibi)

Hocalara Geldik,Mat Akademi,Şenol Hoca vs... çoğunu dinledim, bence mat. konusunda kimse Behzat kadar iyi değil.

Not: Matematik konusunda sıfırsan Behzat'ın çok ağır geleceğini düşünüyorum bakmayın bile, şöyle bir zorluk sıralaması yaparsak, seviyenize göre çalışmanız daha iyi olur :

1-)Şenol Hoca
2-)Hocalara Geldik
3-)Behzat Rasuli

Not-2: Eğer sınava az kalmış ise gene Behzat yanlış seçim olacaktır , bu arada adres : https://hayalkurun.com

Valla hiç beklemiyordum böyle bi cevap... İlgilendiğiniz için çok çok teşekkür ederim  sir
#20
Şenol hoca bende tavsiye ederim. Daha iyi anlattığını sanıyorum, anlamak çözmek tabi size kalmış.
#21
Bende de hatun konusunda bir dertlilik mevcut. Söylemeye utanan olur belki diye ilk ben açayım mevzuyu dedim.

Senelerdir hangi hatundan hoşlandıysam yüz vermedi, benden hoşlanan hatunlara da ben yüz vermedim. (Evet, bana yürüyen kızlar bile çıktı) Dedim bunlar kesin miyop falandır, bende ne buldular psikopat olabilirler diye. Sonra işte yıllardır başka şehirde yaşarken memlekete geri döndüm, kız arkadaş falan da kalmamış. Saçma salak bir işte çalışıyorum kafam bozuk. Ne foruma girmeye zaman kalıyor ne başka bir şey. Haftasonu 4-5 saat arkadaşlarla buluşunca aha sosyalleştim diyorum. Aslında kafam bozuk da değil. Genel hayatın gidişatını eğlenceli buluyorum. Millet Instagram’dan rastgele ekle yürü falan diyor, bayağı eğlenceli muhabbetler dönüyor. Masa tenisi öğreniyorum arada, kesemiyorun düzgünce ama iyi çakmaya başladım. Bakalım daha nasıl çakabileceğiz?

Arada tek bölümlük saçma hikaye yazasım geliyor, seveni var sanırım. Sonra diyorum, yarın sabah iş var yat uyu artık. Neyse ki ergenlik sivilceleri falan hep geçti, hemen hiç iz bırakmadı. 4 sene önce bu halimi görsem ulan ileride en azından bir şeye benzeyecekmişim derdim. Aslında yazdıkça şikayet edecek bir şeyim de yokmuş gibi geldi rahatladım, en azından sağlığım yerinde çok şükür.

Öyle işte.
#22
(10.05.2018, Saat: 22:15)vatansever Adlı Kullanıcıdan Alıntı: en azından sağlığım yerinde çok şükür.

Tek ihtiyacın bu zaten. Kendi ağzınla söylüyorsun sağlığım yerinde diye. En önemli şey o gerisini salla. Kız hatun konusunu kafanıza hiç takmayın. Dert edeceğiniz en son şey olsun. Şimdi no offense. Ama.. Hatunlar ne istediğini bilmiyor. Hepsi olgunlaşana kadar hayal dünyasında yüzer. Bana kız deyince artık midem bulanıyor misal. İlişki olarak yani. Artık hayatta bir kızın yanına yaklaşmam (genç kız yani) uğraşamam. Onu etkilemeye falan peşinde koşmak ? Kendimi beğendirmeye çalışmak ? HİÇ İŞİM OLMAZ..

25 , 26 , 27+ olgunlaşmış. Hayal dünyasından çıkmış kadınlar tercihim Cheesy Hatta benden yaşça büyük olsun hiç sorun değil ;d 

Kovalarsın kaçarlar. Çok istersin onu şımarır yüz vermez. Kaçarsın. İnat eder daha çok üzerine gelir sarar sana. İlla elde edecem diye. Aaa BANA NASIL BAKMAZ !!! diye çıldırır. Seviyom seviyom çıldırır kendine kendine. Şaçmalık yani. Aşk dediğin şeyi zaten yeryüzünde daha çözen adam yok. Saçmalıkla sevginin birleşmiş hali. İnsanın dengesini bozan saçma ruh hallerine sürükleyen.

Günümüzde öyle yürütüyorlar işi ama bana sorarsan hiç o şekilde hatun arama. O şekilde bulduğunun hayırlı olacağını zannetmiyorum. Biraz mutlu olabilirsiniz sonra dağılır gider. Kısa süreli ilişkiler oluyor oralardan hep. Çoğu da samimi olmayan ilişkiler oluyor. Fiziksel yüzeysel. O sana bakar. Sen ona bakar. Sen dersin güzel kız hah. O der heh iyi idare eder adam. Görüşmekten takılmaktan zarar gelmez. Öyle oluyor oralardan.

Sosyal medyadan tanışıp birbirlerini çok seven körkütük aşık olan hayatının eşini bulan da var gerçi ama azınlık yani. Çoğu ilişkiyi biliyoz hep yüzeysel. Birbirlerinin fotoğrafına şekline bakıp. 3-5 ay aşkım sevgilim oluyor. 6.ay unutuyorlar birbirlerini. Ayrılmak istiyorlar. Böyle hatunlarla olacağına onlara gönlünü bağlayacağına boş dursun daha iyi.

Nasip kısmet dedikleri gibi. Klasik bir cümle ama gerçekten öyle. Sosyal hayatına devam et. Çokta işe güce gömülme bu yeterli. İlerde ille bir yerde biri ile tanışırsın etkilendiğin. Aranızda karşılıklı çekim olan. Nerede ne zaman olacağı hiç belli olmaz. Üşütürsün hastaneye gidersen orada sıranı beklerken. Bakkaldan ekmek alırken Cheesy yada iş yerinde yada tatilde yada oturduğun yere taşınan yeni komşun hiç belli olmaz. Akışına bırak hiç dert etmeye gerek yok. Karşına illaki çıkacaktır. Hepte hiç umulmayan zamanlarda bir anda çıkar. Her insanın bir kısmeti bir ruh ikizi vardır.
http://www.haberturk.com/tv/yasam/haber/...-evlendi/2 Bugün okudum daha. Gezide kadın selfie melfie uğraşırken. Adam almış beraber selfie çekmişler. O sırada almış kadının aklını ;d  o sebeble muhabbeti ilerletmişler sevmişler birbirlerini. 1 yıl sonra evlilik kararı almışlar. Aynı yere gidip bu sefer gelinlik damatlıkla aynı fotoyu çekilmeyide ihmal etmemişler ;d

Böyle yani işte bu işler.

[spoiler]


Birde gerçekten sevdiğim biri vardı. Onu kaybettim. Ona çok üzüldüm. Ortam uygun değildi açılmadım. Ama belliydi ikimizinde davranışları bakışları her şey gün gibi ortadaydı. Sadece dile getirmiyorduk öyle takılıyorduk saf saf oturuyorduk .)) Kolumu atardım sınıfta sıraya parka falan neredeysek. Gelir kolumun içine otururdu Smile Saçlarıyla oynardım bazen onu çok severdi. Uykusu geliyormuş :'D Rahatlıyorum demiyor da uykum geliyor diyor Cheesy  Okul mokul bitti askerlik falan ayrı kaldım biraz. Bir işte çalışıyordu bir dükkanda satış elemanı olarak. En son bende askere gittim geldim sonra bende işe girdim. Hayata atılma öğrencilikten yetişkinliğe geçiş. Bir süre görüşemedim. Ben kendimi doğrultana kadar. Zaten askerlik olay benim. Hakkari/Çukurcaya çıktı çıka çıka. Oradan sınırcıymışız ver elini K.Irak. Çukurcanın sınırın ötesi. Kendime odaklandım o sıralar yani mecburen. Biraz uzak kaldım bundan. Sonra eski iş yerinden çıkmış. Sonra facebook'undan gördüm evlenmiş. O baya etkiledi beni. Hiç böyle bir şey beklemiyordum. Sanki sürekli öyle kalacakmış gibi.. Ben ona bir şey diyene kadar beni bekleyecekmiş gibi (/)_-'') O da benim kamilliğim. 

1 , 1,5 sene sonrada oğlu oldu. Bir kaç kere daha bakmıştım sosyal medyasına fotoğraflarına. Sonra oğlundan sonra bir daha bakmadım.

Bir ara kafam bozuktu. İşten gece nöbetinden çıkmıştım. Yataktaydım uyuyayım diye ama yarım yamalak bir uyudum bir uyandım. Uyuyamadım öyle böyle akşama kadar . Akşam kalktım parka gittim. Biraz bir şeyler içmiştim. Tek başıma parka oturuyordum. Bide gene sosyal hesabına bir kaç fotoğrafına bakmıştım. Aradım telini konuşayım diye. Bir şey olacağından değilde söylemek istediğim bir kaç şey vardı ve sormak istediğim. Onları söyleyecektim. Mesaj attım önce facebook'una Merve ben ibrahim eskilerden. Seninle konuşmak istiyorum bir kaç şey söylemek istiyorum konuşabilirmiyiz yazdım. Engellemiş beni. Sayfasını fotoğrafların görmeyeyim diye. Bir gün öyle ulaşılamıyor geçti. Sonra ertesi gün açmış tekrar. Bir günlüğüne blocklamış. Bende vazgeçtim sonra. Ertesi gün toparlanınca daha akıllı düşününce. Bu saatten sonra desem ne olacak artık dedim. Kızında kafasını berbat etmeye gerek yok şimdi. Olan olmuş artık.. Aklın olaydı zamanında söyleseydin* sa*l*k herif dedim. Kapattım konuyu.

Facebook'unda en son bir resim vardı. Altına yazılmış doğru bildiğim şeyleri yaparak kaybettiğim insanların yolu açık olsun. Evlilik fotoğraflarından önce atılmış. Onu üzerime alındım o söz beni çok mahvetti. Ama bana mıydı başkasına mı onuda bilmiyorum. Konuşamadım dediğim gibi. Son konuşmayı yapmadık.
 
Öyle gerçekten sevdiğiniz biri değilse yani kafaya takmaya değmez hatun olaylarını. Öyleyse? Sizinde benzer hikayeniz varsa? Ona yapacak bir şey yok zaten. Onu sonsuza kadar unutamıyorsun. 60 yaşına geleyim kendi adımı unutayım onu halen hatırlayacağım büyük ihtimal. Kafana kalbine kazanmış. Aradan 10 sene geçmiş. Bazen yatıyor kalkıyorsun. Hiç ortada öyle bir düşüncen yok. Aklının ucunda yok. Günlük normal her günkü şeylerini yapıp yatmışsın. Birden bire rüyana giriyor. Onun yüzünü görüyorsun. Eski son gördüğün hali. Kolunun içinde oturuyor gülümsüyor sana falan. Aynı 10 sene önceki hali. O görüntü kazınmış zihnine sanki. Sonra bam. Uyanıyorsun.

Öyle, yapacak bir şey yok ona. Arada bir iki duygusal müzik dinlersin aklına gelir. Ona benzeyen bir kız görürsün aklına gelir. Onunla yaptığınız gibi dışarda bir genç sevgili görürsün. Onu anımsarsın öyle. O orada kalıyor yani. Yapacak bir şey yok. Kalbine aklına bir kere gireni söküp atamazsın. Kendisi gitsede o izi bir yanı hep senin oranda kalıyor. Tedavisi yok malesef ;d

Bu tarz gerçekten çok sevipte birlikte olamadığınız biri değilse. Gerisini takma kafaya. Hiç aklına taktığına değmez.
Ondan sonra biriyle yakınlaşmadım bende. Hiçte ihtiyaç duymuyorum sevgili aşk maşk artık. Baya katılaştım.

Onlarında bir vakti var yani. Eskiden öyle güzel kız gördüm mü baka kalırdım kolay kaptırırdım kendimi. Şimdi o kadar pek etkilemiyor :d İstediği kadar güzel olsun. Güzelmiş müzelmiş öyleymiş böyleymiş. 
Artık bakışlar böyle benim;
[Resim: kanye1.jpg]
;d Kanye dayı Cheesy Kimsenin peşinde koşturamam. Kimsenin cins huyları tavırları tripleri ile uğraşamam. Kimseyi çekemem. Aşık olacak yerlerim ağrıyor. Kusura bakmasınlar ;d O kızın yerini kimse tutamaz. Ondan  öyleymiş böylemiş güzellermiş. Ne olursa olsun pek umrum değil.

Afedersin ihtiyacımı görürüm. Gerisi ile ilgilenmiyorum.
Sevgisiz yaşanmıyor tabi ama aşk şart değil.
Bazıları diyor evlen evlen yaşın geldi. 30'a kalma geç olur. Sırf evlenmiş olmak için evlenecekmişim... Daha genç arkadaşlarım bazıları bastı nikahı evlendi birileriyle. Evet doğrudur. Ama benim hiç umrumda değil. Valla doğrusunu söylemek gerekirse yakın bir tarihte de öyle bir planım yok. ;d Böyle iyi tek tabanca. Devam ~


Aklına geldikçe arada bir müziği bas geç ;d Bunları tek yaşayan biz değiliz. Seneler önce kaç abimiz yaşamış. Ne sözler yazılar şarkılar var.
 https://www.youtube.com/watch?v=lNMaj0n2gqY

https://i.hizliresim.com/4a7D84.jpg

[/spoiler]
#23
önce al şunu;

zaman su gibi akarken konuşacak bir şeyinin de kalmaması, insanların değiştiğini gözlemlemek ve tabii kendinin de.
aç aç oturmak kahve sigarayla reseptörleri ve mideyi pert etmek. değişmek. iyi ya da kötü olduğunu farkedecek durumda olmamak. yozlaşma, çürüme, bozulma ya da tam tersi. hissizlik. derin bir uyuşma. ayıkken bile derin bir uyku. sahtelik. sahte olan her şeyden gelen bıkkınlık. zihinsel fonksiyonların azalması. kayıp hissi. kişiliğin parçalanması. olmayan bir gelecekte yaşamak, beyin zarında bir implant ve bir kaç uyarıcı ilaç ile tokyo'da bir ghetto mahallesinde envai çeşit elektronik panel, metal çöplüğünde gece yarısı uyuma isteği. bir araba mezarlığında yaşama isteği. gafillik.
#24
Vatansever'in derdini sanırım biraz anladım sanırım. Genel olarak gidişatı seviyor ama içerisinde bir boşluk var.
Aynı durumu kuzenim de anlattı. Faydalı olabilecek ne iş varsa o tarafa yönel dedim nasihat olarak.
İnsanın kendisini yönlendirebilmesi çok önemli. Hayallerinin peşinden koşması daha önemli. Bu yolda karşımıza çıkan her türlü soruna karşı dik durmamız gerekiyor.
#25
Herkes birşeyler yazmış tesadüfen gördüm bende. Size tecrübelerimden altın nisahatlar vereyim; Smile

Hobileriniz; spor, vs, hoşlandığınız şeyler varsa yapın. Çünkü hiç birşey sonsuz değil. İlerde hevesiniz kaçıyor birşey oluyor. O istek bitiyor.
Çünkü herşey istediğiniz gibi gitmiyor sonra soğuyorsunuz hiç birşeyden zevk almamaya başlıyorsunuz. İşsiz kalırsanız; iş veren, müdür, v.s o insanların hepsinin kafasında aradığı kişinin 1 profili vardır. Ve sadece o profile uygun kişiyi alırlar. Bu profilin genel özelliği o sektörde çok yetenekli kişi değildir. Biraz kabiliyet isterler tabi işten anlaması gerekli ama bu sizi seçmelerinde %30 civarı bir rol oynar. Güven çok önemlidir. Sadece iş değil her konuda. Bir insanın güvenini 1 kere veya hiç kazanamazsınız. 1 kere kaybederseniz bir daha kazanamazsınız. İnsanlar çok basit şeyler yüzünden size gıcık olup sizden soğuyabilir. Belki hiç önemi yoktur. Gerçekten çok basit birşeydir ama o insan için önemlidir. Bununda telafisi yoktur. Bir insanla görüşecekseniz hassas oldukları konulara çok dikkat edin. Takıntı olarakta düşünebilirsiniz bunu farketmez. Aşk meşk konusundada söyleyebileceğim; ben 5 yıldır o işlerle ilgilenmiyorum. Tanımadığım bir numara gördüğümde engelliyorum direk. Seve-soğuya-kırıla kimseyi sevemiyorsunuz zaman geçtikçe duygular kalmıyor. Duygular da ölüyor, bitiyor... O yüzden insanları kırmamaya çalışın. Bu konuda politik olmayı öğrenin. Pişman olacağınız şeyler yapmayın. Birşey daha, mutlaka hergün birşey öğrenin. 1 kelime bile olsa ne olduğu hangi alanda olduğu hiç farketmez. Maksat kendinizi geliştirmek. Çünkü hayat ilerliyor ve birşey öğrenmediğiniz hergün öğrenen insanlardan 1 adım geride kalıyorsunuz. O bir adımlar zamanla dağ kadar ve o insanlar kendileri ve sizin aranızda çok fark olduğunu düşünüyor Smile Onları umursamasanız bile ilerde mutlaka işinize yarıyor birşeyler öğrenmek boşuna gitmiyor. Misal, Hiç ummadığınız bir bilgiden o bilgi sayesinde başka bir bilgiye bağlantı kurarsınız gene işinize yarar.
#26
Son zamanlarda bir sınava çalıştığımdan dolayı foruma girmediğimden foruma ve yaptıklarımıza şöyle bir uzaktan bakma fırsatı yakaladım ve gerçekten anladım ki aslında burası çok başka bir dünya. Biraz sigarayı bırakan amcalar gibi olacak ama forumu bıraktıktan sonrası hakkında bazı anı olay tarzı şeylerden bahsetmek istiyorum. Mesela Whats App'da bile yazarken imla hatalarına dikkat edip arkadaşlarım botla konuşuyor gibi hissediyorum doğru yaz derken, ufak bir hata yaptığımda moderatörün beni banlayacağı korkusu üzerine daha çok dikkat etme takıntım, sınıfta canı sıkılan arkadaşıma zorla rp oynatıp ya kanka sonunda yazdıklarımızı tek defterde toplarız çok eğlenceli olucak bak ya diye gaza getirip üçüncü mesajda sıkılıp soru çözmeye başlaması(Bak bu cidden gerçekten sıkıcı olduğum hissini uyandırdı.), cümlelerin arasına Skyrim'den ya da forumda ortaya çıkan espirilerden bir kaç tane sıkıçtırınca senin önce gülüp sonra kimsenin gülmediğini anlayınca sakince sohbete devam etmen sonra, birinin CS:GO tavuk espirisi yapıp herkes gülerken benim cringe olmam höh daha uzar gider. Tabi forumun çok başka bir yermiş gibi hissetmemde benim oluşturduğum arkadaş çevresininde etkisi büyük ama yinede garip.

Sınva çalışıyorum demişken okul konusuna gelirsek bu yıl 12.sınıf oldum yeeeee. Daha doğrusu noooooo. Neden mi? Çünkü 12 demek sınava az kaldı çocuklar hızlanın demek, 12 demek okulun 1 ay geç kapanıp bir ay erken açılması demek son olarak 12 demek belirsizlik ya acaba bu bölümü cidden sever miyim? Amaaan ben puan yapayımda sonra bakarız demek. Yemin ediyorum ağlamamak için kendimi zor tutuyorum. Foruma ilk geldiğim zamanlarda İsmetİsgor bana sınav hakkında şunu söylemişti;
-En başından beri bu sınavın bana göre olmadığını biliyordum abi.
Bende şimdi bu cümleye hak veriyorum çünkü bu sınav hiç bir insan evladına göre olamaz gençlere bunu yapmayın. Sad story. Çünkü yapmaya devam ederseniz insanlar tıpkı benim gibi yurtdışında eğitimin aslında milyoner işi olmadığını, çoğu ülkenin buradaki bir yerleri kırık sınavı şart koşmadığını fark edecek ve gitmek için çabalayacak. Ya da beki sadece hiç bir şey yokmuş gibi devam ederler hep yaptıkları gibi hep yaptığım gibi.
Ben buraya nasıl geldim? Ne güzel forumdan kalan alışkanlıklarıma gülüyordum.

Not: Vatansever'i mavi görmek içimi bir hoş yaptı.

Not2: Yazıyı şöyle bir okuyunca sarhoş gibi yazdığımı fark ettim okuyuan arkadaşlardan şimdiden özür diliyorum.

Not3: Akşam akşam bu yazıyı yazma sebebim normalde her ramazan sahura kadar Mstar'da kız karakter açıp erkekleri trolleyip son paralarıyla kendime elbise aldırıp sabaha kadar kahkaha atma aktivitesini bu ramazan ders çalıştığımdan yapamadığım için moralimin bozuk olmasıdır.

Not4: [b]Uzaktan olayı izleyen Kızıl Muhafızlar emredildiği gibi gidip mezara işediler ve oradan ayrıldılar.[/b]
#27
[Resim: 1EYkGj.png]
#28
(06.06.2018, Saat: 23:47)savastutkunu67 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
Son zamanlarda bir sınava çalıştığımdan dolayı foruma girmediğimden foruma ve yaptıklarımıza şöyle bir uzaktan bakma fırsatı yakaladım ve gerçekten anladım ki aslında burası çok başka bir dünya. Biraz sigarayı bırakan amcalar gibi olacak ama forumu bıraktıktan sonrası hakkında bazı anı olay tarzı şeylerden bahsetmek istiyorum. Mesela Whats App'da bile yazarken imla hatalarına dikkat edip arkadaşlarım botla konuşuyor gibi hissediyorum doğru yaz derken, ufak bir hata yaptığımda moderatörün beni banlayacağı korkusu üzerine daha çok dikkat etme takıntım, sınıfta canı sıkılan arkadaşıma zorla rp oynatıp ya kanka sonunda yazdıklarımızı tek defterde toplarız çok eğlenceli olucak bak ya diye gaza getirip üçüncü mesajda sıkılıp soru çözmeye başlaması(Bak bu cidden gerçekten sıkıcı olduğum hissini uyandırdı.), cümlelerin arasına Skyrim'den ya da forumda ortaya çıkan espirilerden bir kaç tane sıkıçtırınca senin önce gülüp sonra kimsenin gülmediğini anlayınca sakince sohbete devam etmen sonra, birinin CS:GO tavuk espirisi yapıp herkes gülerken benim cringe olmam höh daha uzar gider. Tabi forumun çok başka bir yermiş gibi hissetmemde benim oluşturduğum arkadaş çevresininde etkisi büyük ama yinede garip.

Sınva çalışıyorum demişken okul konusuna gelirsek bu yıl 12.sınıf oldum yeeeee. Daha doğrusu noooooo. Neden mi? Çünkü 12 demek sınava az kaldı çocuklar hızlanın demek, 12 demek okulun 1 ay geç kapanıp bir ay erken açılması demek son olarak 12 demek belirsizlik ya acaba bu bölümü cidden sever miyim? Amaaan ben puan yapayımda sonra bakarız demek. Yemin ediyorum ağlamamak için kendimi zor tutuyorum. Foruma ilk geldiğim zamanlarda İsmetİsgor bana sınav hakkında şunu söylemişti;
-En başından beri bu sınavın bana göre olmadığını biliyordum abi.
Bende şimdi bu cümleye hak veriyorum çünkü bu sınav hiç bir insan evladına göre olamaz gençlere bunu yapmayın. Sad story. Çünkü yapmaya devam ederseniz insanlar tıpkı benim gibi yurtdışında eğitimin aslında milyoner işi olmadığını, çoğu ülkenin buradaki bir yerleri kırık sınavı şart koşmadığını fark edecek ve gitmek için çabalayacak. Ya da beki sadece hiç bir şey yokmuş gibi devam ederler hep yaptıkları gibi hep yaptığım gibi.
Ben buraya nasıl geldim? Ne güzel forumdan kalan alışkanlıklarıma gülüyordum.

Not: Vatansever'i mavi görmek içimi bir hoş yaptı.

Not2: Yazıyı şöyle bir okuyunca sarhoş gibi yazdığımı fark ettim okuyuan arkadaşlardan şimdiden özür diliyorum.

Not3: Akşam akşam bu yazıyı yazma sebebim normalde her ramazan sahura kadar Mstar'da kız karakter açıp erkekleri trolleyip son paralarıyla kendime elbise aldırıp sabaha kadar kahkaha atma aktivitesini bu ramazan ders çalıştığımdan yapamadığım için moralimin bozuk olmasıdır.

Not4: [b]Uzaktan olayı izleyen Kızıl Muhafızlar emredildiği gibi gidip mezara işediler ve oradan ayrıldılar.[/b]

Bölüm ve üniversite seçme konusunda tavsiye vereyim, madem üniversiteye hazırlanıyorsunuz. Öncelikle en önemli faktör mezun olunca iş bulabilme kapasitesi olmalı. Hiçbirimiz kendimizi kandırmayalım, %99'umuz üniversiteye bilim yapma amacı ile gitmiyor (ya da benim gibi bu amacı da gözetip hayal kırıklığına uğruyorsunuz), hepimiz daha kalifiye işler bulmak için diploma alma amacı ile gidiyoruz lisansa. Doğruya doğru, Türkiye'de mevcut durum bu.

Ülkedeki üniversitelerin çoğu çöp. Cumhurbaşkanı bile "biz yavrularımız üniversite okudum diyebilsin diye herkesi üniversiteli yaptık," diyor. Siyasete bulaşmadan devam edelim, son 10 senede açılan üniversiteleri ekseriyetle hedeflemeyin. Bir iki küçük binası olan özel üniversitelerden uzak durun. Üniversite dediğin şeyin arazisi olmalı, fakültelerin ayrı binaları olmalı. Kafeleri, yeşillik alanları falan olmalı. Sonradan çok pişman olursunuz söyleyeyim. Akademik kadroları iyi araştırın, akademik geçmişi iyi olan hocaların bulunduğu üniversiteler seçin, bu elemanlar da derse gelip slayt okuyacaklar ama tanınmış referans olurlar gözlerine girebilirseniz.

Bölüm olarak garanti meslek sahibi olmak istiyorsanız tıp tek bölüm, arkasından hukuk geliyor. Bunların dışındaki her bölüm kendinizi ne kadar geliştirdiğinize bağl- nahh bağlı. Ne kadar çevre yapıp kişi tanıdığınıza bağlı, ot gibi okusanız bile herkesi tanıyın, tanının. Erasmus, Jean Monnet falan yurtdışı ile alakalı hangi programı görürseniz başvurun. Kendinize güvenmeseniz bile başvurun. Varsa zamanınız ek işte çalışın, satış danışmanlığı yapın mesela, gerçek hayatta ağzınıza nasıl ediyorlar bir görün, becerebiliyorsanız buradan gelen parayı biriktirin. Yurtdışına gidin, gerçi bu kurlarla zor gidersiniz, bir hobi edinin size çevre yaptıracak, bu tipten işler yapın işte.

Mezun olduğunuzda iş ararken yanında kalabileceğiniz arkadaşınız olsun, beş parasız kaldığınızda size kapı açacak arkadaşınız olsun. Bunun için milletin zor zamanında yanında olun, ama enayilik yapmayın, kendinizi ezdirmeyin, hayır demeyi de bilin.

Ne bölüm, üniversite seçerseniz seçin devam zorunluluğu olmayan bir üst liseye gittiğinizi farkedeceksiniz. Millet derslere gelmeyecek, vize final haftaları not kovalayacak, sınavlardan sonra hoca kapılarında yatıp kalkıp not dilenecek. Sonra 3,5 üstü ortalamalarla bir bok bilmeden üst düzey şirketlere girip seve seve uyum sağlayacaklar. Siz dersi öğrenmeye çalışarak geçirdiğiniz vakitte not ezberleyen tipler size fark atacak. Hayal dünyasında yaşamadığınızı en acımasız yöntemlerle öğreneceksiniz.

Torpil yapabilecek akraba, eş dostla arayı iyi tutun. Mezun olduktan sonra gidip bir çaylarını için. Yoksa bu kişiler bir soğuk su için, ya asgari ücretle özel sektörde senelerce sürünün, ya da oturup adam gibi kpss çalışın, iyi bir puan yapın ki atanırken torpille bile önünüze geçemesinler.

Gerçi başta bölüm üniversite tercihi dedim ama konuyu dağıttım. Ne yaparsanız yapın yukarıda gördüğünüz tabloyla karşılaşacaksınız. Yine de umudunuzu şimdiden kaybetmeyin, geciktirin biraz.
#29
Feels bad man...
[Resim: 3zDW7p.jpg]
#30
üni tutmadi 1sene napmami onerirsiniz ?