Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Irk Seçimi ve Pasif Yeteneklerin Önemi Hakkında
#1
  Evet arkadaşlar, bu konuda size ırk seçimi ve oyundaki ilerleyişe etki eden birkaç eleman hakkında ipuçları vereceğim. Umarım faydalı olur herkese. Başlayalım:

  Öncelikle oyuna başlarken malum kendinize bir ırk seçmelisiniz. Başta seçtiğiniz ırk çok önemli ve her ırkın kendi değişik özellikleri var. Irklar birbirinden üç değişik konuda ayrılırlar. Bunlar pasif yetenekler, özel güçler ve yetenek dağılımlarıdır. Bunlardan en önemlisi pasif yetenekler. Birçok itiraz gelecek, biliyorum ama özel güçlerin ve yetenek dağılımlarının oyuna uzun vadede çok büyük etkileri bulunmamaktadır. Şimdi bu üç özelliği tek tek inceleyeceğim ve neden pasif yetenekler dışındakilerin gereksiz olduğunu anlatacağım.Yetenek Dağılımları

  Irklar kendi kişisel özelliklerine göre yetenek dağılımları açısından ayrılırlar. Örneğin Argonianlar oyuna +10 lockpickingle, High Elfler +10 illusionla başlar vs vs. Başta bunlar size çok önemli gelebilir, ama değil. Neden derseniz başladığınızda bir yetenek 15. derecede olsa bile, siz onu kullandıkça zaten 25′e gelmesi 10 levelinizi bile almayacaktır. Üstelik düşük derecedeki yetenekler daha hızlı gelişirler, bu da demek oluyor ki daha çabuk level atlarsınız. Bu özelliği saydığım sebeplerden dolayı eliyorum ve hemen bir sonraki özelliğe geçiyorum.

Özel Güçler

  Özel güçler aynı shoutlarda olduğu gibi ”Z” tuşuna basılarak kullanılan belirli süreli yeteneklerdir. (Konsollarda bu tuş değişik tabii ki, shout tuşuyla aynı işte anlarsınız.) Bunun en önemli özelliği günde sadece 1 kez kullanılabilmesidir. Dark Elfler etrafını ateşle kaplayabilir veya Nordlar haykırarak düşmanlarını kaçırtabilir, ama bunu sadece günde tek sefer yapabilirler. Başlarda bu özellik kullanılsa da eğer çok tecrübeli değilseniz bu güçler unutuluyor ve yerini shoutlara bırakıyor. Zaten yüksek levellara ulaştığınızda özel güçler bayağı yetersiz kalıyor, bu yüzden lafı uzatmadan favori özelliğime atlıyorum.

Pasif Yetenekler

  Pasif yetenekler her ırkta olmayan, süresiz ve sürekli yanınızda olan yeteneklerdir. Bazılarını gereksiz olarak görsem de oyunun sonuna kadar önemlerini yitirmezler ve karakter gelişiminize temel oluştururlar. Orkların pasif yeteneği yoktur, High Elfler oyuna +50 magicka ile başlarlar, çok da yetenek diyemeyiz bu duruma. Yazının geri kalanında birkaç pasif yetenek üzerinde duracağım ve karakter gelişimine katkıları hakkında ipuçları vereceğim.
  Pasif yetenekler daha çok resistance(direnç) şeklindedir. Argonianlar hastalıklara, Redguardlar zehirlenmeye karşı dayanıklıdır mesela. İstisna olarak Imperialler daha çok altın bulabilir ve yine Argonianlar suyun altında nefes alabilirler. Ama derseniz ki en iyi pasif yetenekler hangi ırklarda, Breton, Dark Elf ve Nordlardır cevap. Tek tek bu konuyu da açıklayacağım.

• Zehir oyunda aşamayacağınız bir problem değil. Oyunda zehirden dolayı sıkıntı yaratacak çok az yaratık var. Chaurus türü yaratıkların zehirleri sizi oyundan bezdirebilir, ama yanınızda zehir direnciyle alakalı iksirler götürürseniz bu sorunu aşabilirsiniz. Bir tavsiye daha: Thieves Guild görevleri sırasında Honningbrew Meadery’nin altındaki tünellerde bir büyücüyü öldürüyorsunuz, kendisinden %100 poison resistance veren bir kolye düşebiliyor, ya da belki hep düşüyordur. Ben her gittiğimde kolyeyi bulmuştum. Disenchant etmeyin, yanınızda gezdirin. Gerekli olunca takarsınız. Ayrıca vampir olunca görünüşte %100 poison resistance elde ediyorsunuz. (Gerçi %85 sınır, ondan yukarısı etki etmiyor)

• Hastalık da oyunda sürekli karşılaştığınız bir durum değil. Zaten shrinelar hastalıkları bedavaya iyileştirebiliyor, önemli bir şey olursa diye yanınızda 3-5 cure disease potion gezdirin, pek sıkıntı çıkmayacaktır. Üstelik kurtadam veya vampir olursanız bir daha da hastalığa yakalanmıyorsunuz.

• Suyun altında nefes alınca başımız göğe ermiyor. Suyun altında her durumda savaşamıyoruz zaten, ”ben denizlerin altında gezeceğim, hazine arayacağım” diyen varsa buyursun Argonian seçsin, bence gereksiz bir yetenek.

• Imperialler daha çok altın buluyor olabilir, ama ben her ırkta defalarca oynadım. Zaten bir süreden sonra alchemy ve zindanlardaki lootlar sağolsun para babası oluyorsunuz, gerek yok. Sırf bu özellik için Imperial seçilmemeli.

• İşte geldik asıl güzel özelliklerimize: Olaya farklı bir yerden giriş yapayım. Oyunda fiziksel ve büyüsel direnç olarak iki türlü temel direncimiz var.(Zehir ve hastalık dirençleri hariç, doğrudan zarar veren etkenlere karşı direnci kastediyorum.) Hangi ırktan olursanız olun gerekli perkleri verdiğiniz sürece fiziksel direnç gayet de sağlanıyor. Şimdi diyelim üstünüzde ağır zırh var, önünüze geleni çok rahat indiriyorsunuz bir çizik bile almadan. Ortada babalar gibi dolaşırken bir zindana giriveriyorsunuz. Koridor koridora açılıyor derken son odada ortadaki tabuttan bir dragon priest çıkıyor. ‘Ben bunu çok rahat yatırırım’ deyip üzerine koşarken 2-3 fireball yiyorsunuz, yere uzanıveriyorsunuz. Hadi ölmediniz, yaratığın yanına vardınız, kılıcı kaldırıyorsunuz, indirene kadar yaratık geri geri 5 metre gidiyor, arada 3-4 fireball daha. Envanterdeki iksirleri tükete tükete gayet yenebilirsiniz tabii, önemli olan onlarsız kazanmak. Bu durumda başta bahsettiğim üç ırkın büyü dirençleri devreye giriyor. Tek tek bunları da açıklayacağım. (Sıkılın biraz, buraya kadar gelen gerisini de okur.)

• Breton %25 magic resistance ile başlıyor. Alteration perkleriyle %30 daha veriyoruz. The Lord Stone da %25 magic resist veriyor 25+30+25=80. Hayırlı olsun, %80 büyü defansınız oldu, artık dragon priest düşünsün değil mi? (%85 magic resistance cap var, yani %85’ten sonrası bir işe yaramıyor, büyüden etkilenmemek diye bir olay söz konusu değil.)

• Eğer Nord veya Dark Elf olursanız fire veya frost resistance ile başlıyorsunuz. Bir iteme shock, diğerine de olmayan direncin enchantını basarsanız %50 büyü direnciniz oluyor. Alteration da kasarsanız %80 yapabilirsiniz. (ya da lord stone)

• Bu dirence diğer ırklarda da ulaşabiliyorsunuz, ancak enchantingi fullemeniz gerekli, ki bu durumda bile en yararlı pasif özellikler büyü dirençleridir, açık ve net. Tartışmaya açığım, yoruma gelin. Smile

• Son olarak şunu diyeyim: Bu konu uzun zamandır içimde kalmıştı, yazayım dedim yazdım. Resim koymadım, çünkü hem ben böyle işleri beceremiyorum, hem de resimlik bir durum yok ortada. Kendi kişisel düşüncelerim olduğu için çok tartışmalı bir konu olmuş olabilir. Ama gereksiz olduğunu düşünmüyorum, yeni başlayan Skyrim oyuncularına yararlı olabilir, ki bakıyorum da hala yeni başlayanlar var.


#2
Elinize sağlık açmış olduğunuz diğer konularda Anasayfadaki Skyrim Rehberler bölümüne eklenmiştir buradan belirteyim Cheesy
#3
İyimiş Cheesy
#4
Yeni bir rehberborn mu doğuyor yoksa Smile
#5
Daha yeni rehber yapmadım hiç. Eski malum siteye koyduklarımı düzenleyerek buraya aldım. Asıl rehberler, çeviriler eylülde gelecek. Smile
Bu arada not: Eski malum site bizim rehberleri niye kaldırmamış? Hani rekabet diyorlardı, bizim rehberlerle mi rekabet edecekler? Wink
#6
Hacı onlar kim bizimle rekabet etmek kim bırak lütfen.. şu gerçeği cümle alem biliyor ki bizim rehberleri kaldırmak siteyi kaldırmak demek. Ziyaretçileri %95 oranında düşer. Kim neredeye girince rehberlerden başka bir şey yok özellikle ziyaretçiler bakımından. Neyse çok girmeyeyim oralara. Cheesy Bizimle rekabet edecek ekipleri yok. 2 ay bekle bak burası nasıl değişecek. GM'yi falan bırak BM lazım olacak... Ben Bethesda ile kaynaşmaya başladım sen rahat ol.. Wink
#7
Çok yararlı olmuş. Tebrik ederim. Smile
#8
Gerekli bir konu olmuş teşekkürler.
#9
(04.08.2013, Saat: 12:19)Dante link Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Eski site BT'mi CK'mı ?
İlk yazdığını Malum diye kullanıyoruz.. Wink