Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Irklar
#1
  Skyrim'de oynanabilir on farklı ırk vardır. Her bir ırkın kendine özgü yetenekleri vardır, bir yeteneğe +10 ve diğer beş yeteneğe +5 bonus verilerek oyuna başlarız. Sonuç olarak, seçtiğiniz ırkın oyun üzerine büyük etkisi vardır ve sadece bir seçim yapabiliriz. Irklar üç kategoride incelenebilir:

İnsan
 • Breton (Manmer)
 • Imperial (Cyrodiils)
 • Nord
 • Redguard (Yokudans)

Mer (Elf)
 • Altmer (High Elfler)
 • Bosmer (Wood Elfler)
 • Dunmer (Dark Elfler)
 • Orc (Orsimer veya Pariah Folk)

Yaratık
 • Argonian (Saxhleel)
 • Khajit

Altmer

resim

  Biraz kibirli, uzun boylu, Summerset Adası'nın altın tenli halkı Kıdemli Elflerimiz (High Elf). Ayleidler onları Salache olarak adlandırmışlardır, ama onlar kendilerine Kıdemli Elf veya "Kültürlü Halk" derler. Eğer adil olursak bunu doğrulayabiliriz. Sonuçta Tamriel'in ortak dili Altmerların konuşma ve yazılarına dayanarak oluşturulmuştur. Ayrıca İmparatorluğun birçok resmi, el sanatı, yasaları ve bilimlerinin çoğu Altmerlardan gelir.
  Ancak Altmerların kendini beğenmişliği ve özgüveni, onları neredeyse dayanılmaz kılar.
  Altmer, tüm ırkların gizemli sanatları arasında en yetenekli olan ırktır diyebiliriz. Tamriel ırkları arasında en uzun yaşayan ve en akıllı halktır, büyüye olan yatkınlıkları ile beraber kendilerini çalışmaya adamaları sayesinde yüzyılların en güçlü büyücülerini çıkarmışlardır. Hatta bazı Altmerlar büyülere karşı inanılmaz derecede dayanıklıdır.

Geldikleri Yer:

Summerset Adası

İçeriği GösterSpoiler:

Yetenekler:

+50 Magicka

Güçler:

Highborn

Magicka 60 saniye boyunca 25 kat daha hızlı dolar, günde bir kere.

Pasif Yetenekler:

+10 Illision
+5 Alteration, Conjuration, Destruction, Enchanting, Restoration
Ek Büyü: Fury

Kadınlarda Boy: 1.08 / Erkeklerde Boy: 1.08


Argonian

resim

  Argonianlar, (kendilerine "Kökün Halkı" anlamına gelen Saxhleel denmesini tercih ederler) Kara Bataklığın (Black Marsh) fazla anlaşılamamış sürüngen halkıdır. Yıllarca kendilerini savunmaları, gerilla savaşında onları en uzman ırk yapmıştır. Suda ve karada sahip oldukları doğal yetenekler Argonianları diğer ırklarla eşit hale getirmiştir. Hastalıklara ve zehirlere karşı doğal bağışıklık geliştirdiler. İfadesiz suratları onların fazlasıyla akıllı olduğu görünümüne ters düşer, çoğu Argonian büyü konusunda uzmanlaşmıştır.
  Diğer ırklar hayatta kalmak için gizlenir ve metallere bürünürken Argonianların doğal çeviklikleri, onları hayatta kalma konusunda birer uzman yapar.
  Güvenilmesi ve anlaşılması zor olarak anlatılsalar da, aslında arkadaşları için ölümüne mücadele edebilecek sağdık bir ırktır.
  Doğada birer sürüngenken, aynı zamanda tıpkı balıklar ve amfibiler gibi hareket ederler: kulaklarının arkasındaki küçük solungaçlarıyla su altında nefes alabilirler. Ayrıca kuyruklarını sağa-sola hareket ettirerek yüzerler.
  Tamriel'in çoğu insanı, Argonianların duygusuz yaratıklar olduğunu söylerler. Ama elbetteki bu doğru değildir, dişlerini gösterip gözlerini kıstıklarında kızgın oldukları anlaşılabilir ama bir insanın veya mer'in sahip olduğu yüz ifadelerini yapamazlar.

Geldikleri Yer:

Kara Bataklık (Black Marsh)

İçeriği GösterSpoiler:

Yetenekler:

Hastalıklara karşı %50 dayanıklılık
Su altında nefes alabilme
Zırhsız daha az hasar alma

Güçler:

Histskin

Canınız 60 saniye boyunca 10 kat daha hızlı dolar, günlük bir kullanım.

Pasif Yetenekler:

+10 Lockpicking
+5 Alteration, Light Armor, Pickpocket, Restoration, Sneak

Kadınlarda Boy: 1.00 / Erkeklerde Boy: 1.01


Bosmer

resim

  Bosmerlar, Valenwood'un, Tamriel'in güneybatı ormanlarının klan-halkıdır. İmparatorlukta kendilerine Wood Elf dense de, Bosmerlar kendilerine Boiche veya Ağaç-Reçinesi Halkı (Tree-Sap People) denmesini tercih ederler.
  Bosmerlar, vahşi güzelliği ve vahşi yaratıklarıyla daha şairane olan, daha uyumlu oldukları orman hayatını tercih ederek Altmer kültürünün sert ve resmi geleneklerini reddettiler.
  Bosmerlar, "uygarlaşmış" elf kuzenlerinden çok daha çeviklerdi ve zihinleri, tıpkı vücutları gibi hızlı çalışırdı. Tamriel'in en iyi okçuları olan Bosmerların, ateş çıkaran bir yay yaptıkları bile söylenir.
  Çok sayıda doğal ve benzersiz yetenekleri vardır; özellikle basit-zihinli hayvanları komuta edebilirler. Ayrıca ormanda bir bukalemun gibi hareket ederler. Ormanların etobur bitkileri bile onlara zarar vermez.

Geldikleri Yer:

Valenwood

İçeriği GösterSpoiler:

Yetenekler:

Zehre karşı %50 dayanıklılık
Hastalıklara karşı %50 dayanıklılık

Güçler:

Command Animal

Bir hayvanı 60 saniyeliğine müttefikiniz yapın, günlük bir kullanım.

Pasif Yetenekler:

+10 Archery
+5 Alchemy, Light Armor, Lockpicking, Pickpocket, Sneak

Kadınlarda Boy: 1.00 / Erkeklerde Boy: 0.98


Breton

resim

  Bretonlar, Aldmeri-Nedic Manmer torunları, High-Rock sakinleridir. Politik olarak bölünmüş olsalar bile din ve kültür bakımından birleşiklerdir.
  Bretonlar köylülük, askerlik yaparlar ve feodal krallıkların büyülü elitlerini oluştururlar. Çoğu büyücüsü, magickaya karşı doğuştan dirençlidir. Soyut düşünceleri ve benzersiz gelenekleri ile bilinirler.
  Soğuk-tenli insanlar gibi görünürler. Genelde zayıflardır, Nord ve Redguardlar gibi kaslı yapıda değillerdir. Kaşları, kulakları ve yüksek elmacık kemikleri yakından incelenirse elf soyundan geldikleri görülebilir.

Geldikleri Yer:

High Rock

İçeriği GösterSpoiler:

Yetenekler:

Büyüye karşı %25 dayanıklılık

Güçler:

Dragonskin

Karşı büyünün kullandığı magickayı 60 saniye boyunca %50 emin.

Pasif Yetenekler:

+10 Conjuration
+5 Alchemy, Alteration, Illusion, Restoration, Speech
Ek Büyü: Conjure Familiar

Kadınlarda Boy: 0.95 / Erkeklerde Boy: 1.00


Dunmer

resim

  Kara Elf veya Moriche olarak bilinen Dunmerlar, doğu imparatorluğun kül tenli, kırmızı gözlü elfleridir. Başındaki "Kara (Dark)", kasvetli, koyu tenli, kaderin kötü tercihi gibi bir çok anlama gelir. Ancak Dunmer halkı, bu çağırışımları coşkuyla kabul eder. İmparatorlukta Dark Elf dense de, Aldmeri kardeşliğinde "Dunmer" yaygındır.
  Güç ve çeviklikleri sayesinde üstün savaşçılar ve büyücüler üretirler. Savaşta, kılıçlarını, yaylarını ve yıkım büyülerini kullanarak güçlerini göstermişlerdir.
  Diğer ırklar tarafından sert, soğuk, içine kapanık, kibirli ve güvensiz görünürler. Bir yabancının bakışlarıyla zalim ve acımasız olarak görülseler de, birbirlerine sadakat ile bağlıdırlar ve ailelerine değer verirler. Genç bayan Dunmerların önüne gelen herkesle beraber oldukları söylenir.

Geldikleri Yer:

Morrowind

İçeriği GösterSpoiler:

Yetenekler:

Ateşe karşı %50 dayanıklılık

Güçler:

Ancestor's Wrath

60 saniye boyunca düşmanlarınız ateş hasarı alır, günlük bir kullanım.

Pasif Yetenekler:

+10 Destruction
+5 Alchemy, Alteration, Illusion, Light Armor, Sneak
Ek Büyü: Sparks

Kadınlarda Boy: 1.00 / Erkeklerde Boy: 1.00


Imperial

resim

  Talos'tan önce Cyrodiils, Cyrodilics veya Cyro-Nordics olarak bilinen, iyi eğitimli ve iyi konuşmacı olan Imperiallar, Cyrodiil'in medeni insanlarıdır. Disiplinleri, ordu üzerindeki eğitimleri ve kanunlara karşı olan saygılarıyla tanınırlar.
  Fiziksel olarak, diğer ırklara göre daha az heybetli olsalar da, uluslardaki kurnaz diplomat ve tüccarları bastırıp barışı getirerek kendi olağanüstü becerilerini kanıtlamışlardır.

Geldikleri Yer:

Cyrodiil

İçeriği GösterSpoiler:

Yetenekler:

Imparial şansı - Imperiallar her zaman daha fazla altın bulurlar.

Güçler:

Voice of the Emperor

İnsanları 60 saniye boyunca sakinleştirir, günlük bir kullanım.

Pasif Yetenekler:

+10 Restoration
+5 Block, Destruction, Enchanting, Heavy Armor, One-handed

Kadınlarda Boy: 1.00 / Erkeklerde Boy: 1.00


Khajit

resim

  Keskin zekaları ve çeviklikleri ile bilinen Khajitler, Elsweyr'in insansı kedi ırkıdır. Bu özellikleri onları mükemmel hırsız ve akrobatlar yaparken, büyüde gelişememiş olmalarına rağmen korkunç savaşçılardır.
  Fizyolojik olarak, insan ve merlardan çok farklı olmalarına rağmen benzerlikleri vardır. Kedi iskeletine sahip olmalarına rağmen (özellikle kuyruk) insanlar gibi iki ayak üstünde yürürler, farklı olarak kürkleri vardır ancak metabolizmaları insanlara benzer.
  Khajitler, Argonian ve Imga ile birlikte İmparatorluk tarafından yaratık sınıfına sokulmuştur.
  Khajitlerin diğer ırklar ile pek iyi anlaştığı söylenemez. Farklı görünümleri ve tavırları yüzünden toplum tarafından aşağılanır, dışlanırlar.

Geldikleri Yer:

Elsweyr

İçeriği GösterSpoiler:

Yetenekler:

Pençeleri ile 12 hasar verirler.

Güçler:

Night Eye

60 saniyelik, geliştirilmiş gece görüşü. Günde birkaç kez kullanılabilir.

Pasif Yetenekler:

+10 Sneak
+5 Alchemy, Archery, Lockpicking, Pickpocket, One-handed

Kadınlarda Boy: 0.95 / Erkeklerde Boy: 1.00
 

Nord

resim

  Göğün çocukları olarak bilinen Nordlar, soğuğa ve büyüye karşı olan dirençleriyle bilinen, Skyrim'in uzun boylu ve sarışın insanlarıdır. Birçoğu Tamriel'da ünlenmiş, hevesli savaşçılardır. Skyrim'in geleneksel yöntemleriyle kendilerini geliştiren, her şekilde savaşa girebilecek, komşuları tarafından militan olarak bilinen bir ırktır.
  Ayrıca Nordlar, doğuştan denizcilerdir, Atmora'dan gelen ilk göçlerden bu yana deniz ticaretinden yararlanırlar. Kaptan ve tüccar filoları ile mürettebatlarını Tamriel'in her kıyısında görebilirsiniz.
  Nordlar, Skyrim'de korumalar, tüccarlar, haydutlar, krallar arasında neredeyse her yerde karşılaşabileceğimiz bir ırk. Özellikle Stormcloak'ların neredeyse tamamı Nordlardan oluşmaktadır.

Geldikleri Yer:

Skyrim

İçeriği GösterSpoiler:

Yetenekler:

Soğuğa karşı %50 dayanıklılık

Güçler:

Battle Cry

Düşman 30 saniye boyunca kaçar, günlük bir kullanım.

Pasif Yetenekler:

+10 Two-handed
+5 Block, Light Armor, One-handed, Smithing, Speech

Kadınlarda Boy: 1.03 / Erkeklerde Boy: 1.03


Ork

resim

  Orklar, Orsimer veya çok eski zamanlarda Pariah Folk'ta denilen, gelişmiş; Wrothgarian Dağları'nda, Ejderkuyruğu Dağları'nda, ve Orsinium'da (Ork-Şehri olarak çevrilebilir) yaşayan, mer grubunda bir ırktır. Savaşlardaki korkusuz dayanıklıkları ve sarsılmaz cesaretleri ile tanınmışlardır.
  Eski zamanlarda Orklar, herkes tarafından korkulan, bütün Tamriel insanları tarafından nefret edilen bir ırktı. Ancak, lejyona olan seçkin hizmetleriyle, yavaş yavaş İmparatorluğa kabul kazandılar. Ork zırhçılar, işçilikleri için ödüllendirildiler ve ağır zırh giyen Ork savaşçılar İmparatorluğun en iyi cephe birliğine girdiler. Yine de hala çoğu vatandaş, Orkları kaba ve zalim görüyor.
  İliak Koyu'nda yaşayan Orklar, Orcish denen kendi dillerini geliştirmiş, daha sonra kendi krallıkları Orsinium'u kurmuşlardır.

Geldikleri Yer:

Orsinium

İçeriği GösterSpoiler:

Yetenekler:

Yok

Güçler:

Berserker Rage

60 saniye boyunca aldığınız hasar yarıya iner ve iki katı hasar verirsiniz, günlük bir kullanım.

Pasif Yetenekler:

+10 Heavy Armor
+5 Block, Enchanting, One-handed, Smithing, Two-handed
Ek Durum: Blood-Kin

Kadınlarda Boy: 1.045 / Erkeklerde Boy: 1.045


Redguard

resim

  Tamriel'in en doğal yetenekli savaşçıları, Hammerfell'in koyu tenli, sırım saçlı Redguardları savaş için doğmuş gibi. Kendi kültürlerine özgü zırh ve silahları olmakla beraber, zehir dirençleri ve hızlı ayaklarıyla kutsanmışlardır.  Redguardlar diğer insan ırklarıyla aynı kanı paylaşmaz ve kuzey vatanlar ile hiçbir bağları yoktur.

Geldikleri Yer:

Hammerfell

İçeriği GösterSpoiler:

Yetenekler:

Zehre karşı %50 dayanıklılık

Güçler:

Adrenaline Rush

Stamina 60 saniye boyunca 10 kat hızlı dolar, günlük bir kullanım.

Pasif Yetenekler:

+10 One-handed
+5 Alteration, Archery, Block, Destruction, Smithing

Kadınlarda Boy: 1.00 / Erkeklerde Boy: 1.05


Notlar
 • Hareket hızı, ırkın boyuna bağlıdır. High Elfler, en uzun boylu ırk olduklarından dolayı en hızlı hareket eden ırktır. Orklar ise ikinci sırada.
 • Seçtiğiniz ırka göre diyaloglar ufak farklılıklar gösterir. Örneğin Nord iseniz çoğu insan size pozitif yaklaşırken, Dunmer olursanız çoğu insan size negatif yaklaşacaktır.
 • Oyunda Khajit pençelerinin 15 hasar verdiği yazar, ancak aslında 12'dir.
#2
Güzel ama yaratık denince Argonianları aşağılamış gibi hissediyorum. Bir de Suda ve karada sahip oldukları doğal yetenekler Argonianları diğer ırklarla eşit hale getirmiştir demişsin buradan Argonianlar çok aşağılıkmış da bu yetenekleri sayesinde ucu ucuna eşitlenmiş gibi bir durum mu? Neyse söylediklerimi fazla takmana gerek yok Argoniandan başka ırkla oynayamadığımdan fazla üstlerine düşüyorum güzel rehber.
#3
(20.08.2013, Saat: 17:40)bonty48 link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Güzel ama yaratık denince Argonianları aşağılamış gibi hissediyorum. Bir de Suda ve karada sahip oldukları doğal yetenekler Argonianları diğer ırklarla eşit hale getirmiştir demişsin buradan Argonianlar çok aşağılıkmış da bu yetenekleri sayesinde ucu ucuna eşitlenmiş gibi bir durum mu? Neyse söylediklerimi fazla takmana gerek yok Argoniandan başka ırkla oynayamadığımdan fazla üstlerine düşüyorum güzel rehber.

Aslında vikide "Beast" diye geçiyor. Yani canavar. Canavarın abartı kaçtığını düşünerek yaratık dedim. İnsansı ırklara bakacak olursak kas gücü bakımından zayıf kalıyorlar. Ama o kadar iyi doğal yetenekleri var ki bu açıklık hemen kapanıyor.  Smile
#4
Zamanında bol ırkçılık yaparak Argonianları ejderha hatta tanrı seviyesinde yükselttiğim vardı. Oyunda adam gibi su zindanı olsa sadece belli aralıklarla nefes alınan yerlere gelinse ve o yerler arasında nefes tutarken bulmacaları çözüp kapı açmak gerekse nihayet Argonianların biraz değeri olacaktı. Ama olmayınca Argonianları herkes aşağılıyor. Argonianları üstün ırk gören bir ben varım.
#5
Dunmer'ın resmi ''Aduket'' çekicekmiş gibi duruyor.
#6
Mükemmel bir rehber. Teşekkürler Artemis..
#7
Güzel ancak neden grafikleri Skyrim'den değilde Oblivion'dan aldın?
#8
(20.08.2013, Saat: 19:02)Kataphrakthos link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Güzel ancak neden grafikleri Skyrim'den değilde Oblivion'dan aldın?

Lore makalesinde öyle çünkü. Şahsi görüşüm illustrasyon olması iyi olmuş diğeri daha çok nüfus kütüğü gibi. Vesikalık resim Tongue
Eline sağlık anasayfaya eklemiş bulunmaktayım yazını faydalı, ince ve net bir yazı.
#9
çok güzel bir çalışma olmuş  :tebrik