Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

İyi Bir Başlangıç ve Yeni Başlayanlara İpuçları
#1
  Evet arkadaşlar, bu küçük(!) rehberde size oyuna nasıl güzel bir başlangıç yapacağınızı anlatacağım, ilk başladığımız şehir üzerinden ipuçları vereceğim, sonra yine ipuçları vereceğim ve en sonunda benden kurtulacaksınız. Smile

  Başlayalım. Pardon, başlamadan önce son bir uyarı: Eğer temel seviyede ingilizce bilmiyorsanız ya da elinizde sözlükle oynayacak sabra sahip değilseniz oyunu kapatıp kaldırmanızı öneririm, dolayısıyla bu konuya ihtiyacınız yok. Çünkü hikayeyi ve görevleri anlamadığınız sürece bu oyunu oynamanın anlamı yok. Her neyse.. Oyuna başladığımızda ilk olarak bir geminin içinde ortaya çıkıyoruz. Başları biraz tam çözüm gibi olabilir, korkmayın. Smile Hemen solunuzda Jiub isimli bir Dark Elf var, selam verin kendisine, bu elemanı Skyrim'de de görebilirsiniz. Lafı dolandırmadan gemiden çıkıyorsunuz, yön tuşları falan oyun zaten size söylüyor. İskelede gördüğünüz zırhlı guard size ırkınızı soracak. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey ırkları görünüşüne göre seçmemeniz. Her ırkın kendi değişik yetenek bonusları ve pasif yetenekleri var. Oynayacağınız karaktere en uygun özellikleri bulunduran ırkı seçin. Acele etmeyin, karakteriniz sonuna kadar sizinle beraber olacak çünkü.   

  Oyalanmadan hemen binaya giriveriyoruz, karşımızdaki yaşlı amca size sınıfınızı soracak. Üç seçeneğiniz var: Sorduğu sorulara cevap verebilir, var olan sınıflardan birini seçebilir ya da kendi sınıfınızı oluşturabilirsiniz. Son seçeneği şiddetle öneriyorum.

  Sınıf seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç durum var. Öncelikle strength, endurance gibi seçeneklerden ikisini seçebiliyorsunuz, size en çok uyanları seçin. Bir de major, minor skiller var. Major ve minor skiller geliştirdiğinizde level atlatan skillerdir. Hızlıca seviye atlamak istiyorsanız en çok kullanacağınız yetenekleri major veya minor yapın, ama majorlar daha büyük bonuslarla başlıyorlar. Diğer skiller level atlamaya yardımcı olmasa da geliştirdiğinizde tabii ki onların da yararını görüyorsunuz. Sınıfınızı seçtikten sonra burcunuzu (sign) seçmeniz gerekiyor. Her bir sign'ın değişik özellikleri var. Bazıları hem bonus hem dezavantaj getiriyor, bazılarınınsa sadece avantajları var. Yalnızca avantajı olanları seçmenizi öneriyorum. Bütün bunları yaptıktan sonra son bir kontrol sunuluyor size, ırk, sınıf ve burcunuzu değiştirebiliyorsunuz. Bu ilk kısmı biraz ayrıntılı anlattım, çünkü çok önemli. Bu özellikleri oyun boyunca bir daha değiştiremeyeceksiniz. Masadaki kağıdı alın ve etrafınıza bakının. Masanın arkasında raflar var ve pahalı bir limeware platter alınmayı bekliyor. Smile  Ama şöyle bir durum var, platter'ı alır almaz envanter tuşuna basın, sonra platter'ı yere atın, guard gelip sizi uyaracak, sonra platter'ı tekrar yerden alın. Bu taktik sadece burada kullanılıyor, daha mahkumiyetten salınmadığımız için suç sayılmıyor, oyunun başka kısımlarında sakın denemeyin yani.

  Bu kısımda bilmeniz gereken birkaç şey var. Para çok önemli ve başlangıçta gerekli şeyleri yapabilmek için paraya ihtiyacınız var. Bu mekandaki alt odada hasır kutulardaki herşeyi yağmalayın. Eğer sizi gören biri yoksa istediğiniz herşeyi alabiliyorsunuz. Yukarıdaki odada masadaki bıçağı alın, gerçi çok önemli değil. Yandaki rafta kilitli bir kutu var. Kutuyu açmak istiyoranız lockpick'e ihtiyacınız var ki masada bir tane var. Smile Sonraki oyunlardaki gibi kilit açmak el becerisi gerektirmiyor, belli bir ara ekran yok. Sadece lockpick'i equip ediyorsunuz, envanterde karakterinizin üzerine sürükleyerek. Sonra kutuya tıklayınca lockpick iyiyse kutu açılıyor, birden fazla denemeniz gerekebilir.

  Dışarı çıkın, fıçıdaki herşeyi alın, bir dahaki kapıdan girin.

  Bu odada bir guard bulunuyor, size insanlarla nasıl konuşacağınızı öğreteceğim bu kısımda. Cheesy İnsanlarla konuşmaya çalıştığınızda bir kutu açılıyor, soldaki büyük kısımda insanların söyledikleri yazıyor. Maalesef dublaj yok. Sağdaki ekrandaysa başlıklar var. Cümle kurmuyorsunuz, sadece başlıkları seçerek konuşuyorsunuz. Görevinizle alakalı başlıklar zaten isminden belli oluyor, deneme yamulma yöntemiyle konu açıyorsunuz kısaca. Latest rumor, little advice ve little secret başlıklarını oyun başlarında her insana sormanızı öneriyorum, diğer başlıklar aynı isimdeyse kişiden kişiye pek değişmiyorlar, değişenler önemli olanlar çıkıyor zaten.

  Her karakterle 0'dan 100'e kadar ayrı bir ilişki durumunuz var. Karaterin yararına işler yaptıkça, personality ve speechcraft artırdıkça ilişki artıyor. Üstteki persuasion başlığı altında da bu ilişkiyi etkileyen seçenekler var. Başta speechcraft yeteneğiniz ve personality attribute'ünüz düşükse kimseye admire, intimidate ve taunt yapmayı denemeyin. Çok büyük ihtimal ilişki düşüyor, bunun yerine bribe seçeneklerini deneyin. 10 gold yeterli olacaktır. Bribe başarısız olsa bile ilişkiyi çoğunlukla birden düşürmüyor. Başarısız olur da ilişkiyi 40'ın altına düşürürseniz bir kez daha denemeyin. İlişki miktarı insanların sizle konuşmalarını değiştiriyor, npc ilişkiniz düşükken cevaplamadığı soruyu yüksekken cevaplayabiliyor. Satıcı npcler ilişkiniz yüksekse daha düşük fiyatlarla satıp, yüksek fiyatlarla alıyor, üstelik pazarlık yaparken daha yüksek ihtimalle başarılı oluyorsunuz.

  Her neyse, yeni görevinizi alıp bu odadan çıkın. Hemen yakınlarda Fargoth isimli tıfıl bir karakter var. Guardlar kendisini gasp etmişler, yüzüğünü çalmışlar. Yüzük deminki yağmaladığımız fıçıdaydı, yüzüğü garibana geri verin. Böylece Fargoth'un arkadaşı olan kasaba tüccarıyla ilişkiniz artmış oluyor. Bunları neden anlatıyorum, ilk kasabada bayağı para kazanmanız gerekli. Zırh ve silah almanız lazım. Yoksa oyunun kendi verdiği hıyarlı baba içlikleri ve dandirik hançerle Morrowind'de dolaşmaya kalkarsanız kafanıza baltayı yersiniz. Kasabada Arrile's Tradehouse'ı bulun ve girin. Tüccarı es geçerek üst kata çıkın. Hemen merdivenlerin önünde sarışın sakallı bir herif var, onunla konuşun. Bu adam Fargoth'tan otlanan herif ve şimdi de garibanın zulasını bulmaya çalışıyor. Paraya ihtiyacımız olduğundan iş başa düşüyor. Görevi alıp gece olmasını bekleyin ve kasabanın yanındaki deniz fenerine çıkıp Fargoth'u gözleyin. Fargoth ortalıkta Gollum gibi dolaşıyor ve küçük bir göletin ortasındaki ağaç kütüğüne gidiyor. O oradan ayrılınca aşağı inin, kütükten zulayı cepleyin ve sarışına götürün. Böylece 100 gold kazanıyor ve Fargoth'a verdiğimiz yüzüğü geri alıyoruz. Tradehouse'ın ilk katındaki tüccara dönün. Olay şu, yağmaladığınız herşeyi satın, aynı parayı silah ve kullanmayı seçtiğiniz zırh tipine yatırın. Yetiyor da artıyor açıkçası. Burada şöyle bir durum var: Hiçbir zaman satıcının evinden çaldığınız şeyi satıcıya satmayın, anlıyorlar. Skyrim'de değilsiniz, başkalarına ait alınması illegal eşyalar kırmızı renkle gözünüze sokulmuyor, daha gerçeki bir şekilde sizin tahmin etmeniz ve çaldığınız eşyaları hatırlamanız bekleniyor. Son olarak Arrille'den Mortar and Pestle almanızı öneririm, bu alet alchemy yapmaya yarıyor.

  İlk kasabada olacak bütün olaylar bunlar. Bundan sonrasında kendi başınızasınız. Oyun hakkında genel ipuçları verip rehberi kapatıcam:

- Oyunda savaşlar hiç kolay değil, her zaman zırhınızı ve silahınızı güncel tutmalısınız, bu da para kazanmaktan geçiyor. Benim bulduğum en karlı yöntem yollarda beklemek oldu. Evet yanlış duymadınız (aslında okumadınız) yollarda bekleyin. Büyük ihtimalle Dark Brotherhood suikastçisi çıkıp size saldıracaktır. Bu tip düşük levellerde hiç zorlayıcı değil, kolayca yenebiliyorsunuz, en kötü iksir büyü falan kullanır, can doldurursunuz. Herifin bütün zırhını alın. Bu zırh benim oyun başında gördüğüm en büyük para kaynağı. Gerçekten pahalıya satılıyor, ve birçok satıcının parası tüm seti almaya yetmiyor. Eğer light armor kullanıyorsanız zırhı kendiniz giyin, değilse light satarak medium veya heavy armorun en iyilerini alın. 3-4 DB suikastçisi pataklayarak 3000-4000 gold (septim de olabilir) civarı para kazanıyorsunuz, başkalarını bilemem ama oyun başında benim için gayet güzel miktarda bir gelir oldu. (Sadece Tribunal dlc'si yüklüyse geçerli)

-Silah ve zırhların dayanıklılığı var. Tavsiyem demircilere tamir ettirmek yerine repair prongs, hammer gibi aletler alıp kendiniz tamir etmeniz, böylelikle armorer skilli de gelişmiş oluyor, pahalı itemler da değiller.

-Şimdi size belki de bu rehberdeki en değerli ipucunu vericem. Unutmuştum, şimdi aklıma geldi. Smile Bu fatigue denilen şey çok çok çok önemli, Skyrim'deki haliyle stamina gibi düşünebilirsiniz. Fatigue oyundaki birçok şeye etki ediyor. Muhtemelen bu maddeyi okumadıysanız, kontrollerden always run tuşunu bulacak, ona basacak, oyun sonuna kadar her yere koşarak gidecektiniz, sonra da silahlar niye vurmuyor, büyüler niye başarısız oluyor? Bunu yapmayın. Koşmak, zıplamak, rakip yokken silah savurmak fatigue'i boşuna azaltır. Fatigue silahlarınızın vurma ve büyülerinizin başarılı olma ihtimaline etki ediyor. Fatigue seviyesi yarılanana kadar yollarda deli gibi koşun, ama sonra yürüyüp dolmasını bekleyin, asla sıfıra düşmesin. Savaşlara sıfır fatigue ile girmek berbat birşey. 10 vuruşunuzdan 2-3 tanesi anca başarılı oluyor ve büyülerinizin çoğu gerçekleşmiyor. Tabi bu durum yetenekleriniz düşükse de gerçekleşiyor, ama başlangıçta savaşlar fatigue denilen kutsal şeye bağlı, unutmayın, unutturmayın. Ayrıca fatigue sıfırsa rakip size her yumruk attığında yere düşüyorsunuz.

-Enchanting yapmak için çantanızda bulunan dolu soul gemleri karakterinize sürüklemeniz gerekiyor. Şarjı bitmiş eşyaları şarj etmek bile olasılık hesabına dayalı, her zaman başarılı olmuyorsunuz. Efsunsuz eşyaları kendi başınıza enchantlamaya kesinlikle kalkışmayın, çok büyük ihtimalle başarısız olacaksınız. Bunun için genelde Mages Guild, Imperial kaleleri ve Temple'larda bulunabilen enchant özellikli NPCleri kullanın, bayağı para bayılıyorsunuz ama %100 ihtimalle yeni eşya enchantlayabiliyorsunuz bu yöntemi kullanarak.

-Düşmanınız büyücüyse magickası bitene kadar siper alın, ya da açıklık bir alandaysanız gelen büyülerden sağ sol yaparak kaçın. Magicka bitip rakip eline hançer alınca dalga geçer gibi 2-3 vuruşta yere serebiliyorsunuz.

-Düşmanınızda short blade varsa korkmayın, inanın o sizden daha çok korkuyor. Cheesy

-Bir an önce bir guilde girmeye bakın, guild görevleri genelde kolaydan zora doğru gittiği için pek zorlanmadan seviye atlıyorsunuz, zor görevler geldiğinde siz de zorlayıcı bir savaşçı haline geliyorsunuz.

-Envanterde moon sugar ve skooma varken birçok satıcı sizle alışveriş yapmaz, dikkat edin.

-Şehir ve kasaba meydanlarında dinlenmek yasalara aykırı bir durum, sadece bekleyebiliyorsunuz. 'T' tuşuna bastığınızda iki çeşit aksiyona girebilirsiniz, dinlenmek ya da beklemek. Dinlenmek (rest) health, magicka ve fatigue doldururken beklemek (wait) yalnızca fatique doldurur.  Şehir dışı ve yollarda dinlenebiliyorsunuz, ama dikkatli olun. Ortada düşman çıkıp saldırıya uğrama durumu var. Her zaman DB'den suikastçiler gelmiyor ne yazık ki. Smile

-F1 tuşu quick slot menüsünü açıyor. Silah, büyü ve çeşitli itemleri rakam tuşlarına atayarak rahatça aralarında geçiş yapabilirsiniz. (Bu maddeyi yazarken f1 yazmak için az daha gerçekten f1'e basıyordum. Cheesy )

-Oyun başında kaybolmak istemiyorsanız Vivec'e gitmeyin.

Şu ana kadar öğrendiğim ve yazarken aklıma gelen birçok şeyi bu rehberde aktardım. Unuttuğum birşey varsa sonradan editliycem. Umarım yararlı olmuştur. Smile İyi forumlar.
[+] vatansever isimli üyenin iletisini 4 üye beğendi
#2
Resimle ifade etseydin daha iyi olurdu.  Wink Ama yararlı bir konu.
#3
Hacı müthiş olmuş be. Ellerine sağlık. Şu Jiub'un rsimlerini falan araya Spoiler'le sokuştursan dehşet olur varya...
#4
Şu an bakıyorum da gerçekten full yazı olmuş. Bir ara resim koyabilirsem koyucam. İnternete giriş vaktim kısıtlı ve bu vakti de rehberi yazmaya harcadım. Smile
Teşekkürler eleştirin için. Smile sir
Tamam, eylülde resim de koyucam.  Cheesy
#5
Sayende ilk görevi falan anladık. Video-Seri için iyi olacak.
#6
Bunu telefondan yazmadın umarım  Shocked Eline sağlık Morrowind Rehber serisi geliyor desenize  sir
#7
(12.08.2013, Saat: 22:18)Lemminkäinen link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bunu telefondan yazmadın umarım  Shocked Eline sağlık Morrowind Rehber serisi geliyor desenize  sir
Yok telefondan yazmadım, muhtemelen yazınının onda biri karakter sınırına takılırdı. Cheesy
#8
Ben eve bir gideyim bana yaptığım Oblivion Rehberler için hakaret edeceksiniz...  yeah
#9
Açıklayıcı bir rehber olmuş,teşekkürler.
#10
Yanlış bilgi vermiş olabilirim, kusura bakmayın. Sanırım minor skiller de level atlatıyor. İyice emin olunca en kısa zamanda editliycem, bütün herşeyi oynayarak öğrendiğim için hatalar çıkabiliyor.
Evet, minor skiller de level atlatıyormuş, majorlar fazladan bonuslarla başlıyor ek olarak.
#11
Arkadaşlar, eylüle kadar bu oyuna başka rehber yapmayabilirim. Şu an Steam kullanıcı adı ve şifremi taşıyan dosyayı bilgisayarıma aktarmayı başardım ve artık önümde Oblivion ve Skyrim gibi iki seçenek varken Morrowind oynar mıyım bilmiyorum. Ama bu harika oyunu böyle yüzüstü bırakmak istemiyorum, internetime kavuşur kavuşmaz, morrowind'in uesp olsun, eswikia olsun rehberlerini çevirmeye çalışıcağım. Bu açıklamayı neden yaptım bilmiyorum ama Morrowind rehberlerini başlatan benim, hazır umut vaadediyorken bırakmam ayıp olur diye düşünüyorum, olay bu yani. Smile
#12
Umut vaadediyorsun tabii ki.. Eylül'ü bekliyorum herkes Eylül'de rehberlerine başlıyacak..
#13
Birkaç küçük şey daha ekleyip ufak tefek hatalarımı düzeltmiş bulunmaktayım. sir
#14
2 yıl aradan sonra rehberde bayağı büyük yanlışlıklar varmış, onu farkettim. Oyuna yeni başladığımda bir aylık bilgimle rehber yapmışım. Güncelledim biraz.
#15
(29.08.2015, Saat: 16:56)vatansever link Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 2 yıl aradan sonra rehberde bayağı büyük yanlışlıklar varmış, onu farkettim. Oyuna yeni başladığımda bir aylık bilgimle rehber yapmışım. Güncelledim biraz.
Hocam 2 yıldır koymamışsınız resim Big Grin