Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Laptop temizleme
#1
Arkadaşlar leptopum var garantisi biteli 3-4 yıl oldu içi hiç açılmadı performans kaybı çok fazla ve çok ses çıkartıyor içini açıp tozları alıp temizlemek sesi e performans ı biraz da olsun etkiler mi en son bilgisayarcı 3 yıl da bir açıp temizle demişti ama benim leptop hiç temizlenmedi
#2
şimdi sesi eğer fandan kaynaklı yapıyorsa temizlik sesi giderebilir. Ancak ses hard diskten kaynaklı ise açman bir anlam ifade etmez. hard diski elden geçirmen gerekir. öte yandan termal macunu değiştirip içini temizlemen performansı arttırır ama çıplak elle çok ellememeye çalış açınca. Çünkü her parça olmasa da bazı parçalar statik elektrik ile bozulabilir. aklında bulunsun.
#3
@Esad BUM BUM

Bilgisayarcı haklı ama hiç deneyimin yoksa açmadan temizle.
Lap Top söküp toplamak oldukça zahmetli zira.

Soğutucuların tümü dışarıya bakıyor.
Elektrikli süpürgenin koltuk temizleme aparatı ile soğutucuların içini büyük oranda temizleyebilirsin.
Bu işlem dahi, işlemci ve diğer ısı yayan malzemelerde, daha uzun sürede ısınma ve performans artışı sağlayacaktır.

İlle de sökmek istiyorsan; internette görüntülü olarak, marka ve modele göre anlatımlar var.
Önce onları izle bence.
#4
Açtım tozları falan alıp kapatıcam o zaman şuan elimde termal macun yok onları yenileyemem
#5
Termal macun kullanmadan toplama sakın, daha beter olmasın. Smile
#6
Kesinlikle termal macun sürmeden kapatma bencede, termal macun Mediamarkt Teknosa vs. hepsinde 15 20 lira civarında ve çok fazla kullanımlık. Bunun yanı sıra yerel bilgisayarcılar da falanda sıklıkla bulabilirsin. Ayrıca fanın pervanesinde ki tozları da kulak için pamuklu çubuklar var ya onlarla rahatlıkla temizleyebilirsin. Ama hassas davranmaya çalış.
Benim görüşüm temizlik yapınca ses, performans ve ısı konusunda olumlu değişiklikler oluyor ama kısa süreli. 3 sene bence çok uzun bir süre. Bende üşeniyorum yapmıyorum ama ayda 1 yapılması lazım.
[+] KaeL isimli üyenin iletisini 1 üye beğendi
#7
Ufak bir tavsiye vereyim. Termal macun olarak paraya kıy nano elmas kategoride bir termal macun al. 10 15 liralıkların hepsi demeyinde çoğu bir halta yaramaz. 3-5 derece fark görürsen öp başına koy. Başıma geldi ordan biliyorum. Isınma sorunu var diye bu işlerden anlayan arkadaşa temizlettim. Kendi termal macununu sürdü. Sonuç aynı bi fark olmadı. Araştırdım ve en iyi termal madcunların nano elmas kategoride olduğunu gördüm. Benim ısınma sorunumu gideren termal macunsa mastergel maker nano oldu. 5 yıllık laptop kullanıyorum aşırı ısınma sorunu vardı. Götürdüm pc ciye iyice temizlettim. Maker nanoyu sürdürdüm. 75 üstünü nerdeyse hiç görmedim oyunlarda. 50 55 den 96-97 ye fırlıyodu oyunu açtıktan sonra 10 dakika içinde. Şu anda oyunlarda çoğunlukla işlemci 71 73 arası ekran kartı da 65-70 arası.

Ekstradan şöyle bir örnek vereyim pcsx2 de gow 1 96 97 derece idi şu an 60 ı görmüyor. Güzelse temizletip kaliteli de bir termal macun sürersen bayağı fark ediyor özetle.
#8
bayadır girmedim son iki yorumu daha yeni gördüm de cevap veremedim yazdığım gün açtım temizledim fan dan 1 avuç toz çıktı ses sorunu çözüldü bu çok güzel oldu ve leptop artık biraz da olsa daha az ve daha geç ısınıyor normal de sol elimin altın da fan var çok ısınıyordu o sorun da çözüldü performans olayına gelirsek fps yine az ama değişken değil normal de sabitlenmiyordu artık arada bir düşüyor yorumlar için sağolun bu arada malesef termal macunu yenileyemedim Cheesy