Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Masaüstü bilgisayarıma genel bakım yapmalı mıyım?
#1
Masaüstü bilgisayarıma işlemci fanı, termal macun yenilemesi ve filtre temizliği yapmayı düşünüyorum lakin eski/ideal performansı alacağımdan şüpheliyim, yaklaşık 4 seneden beri bu sistemi kullanıyorum.GTX 960 2GB GPU
i5 4460 CPU
8GB KINGSTON HYPERX RAMTemizlik sonrasında sistemimin, yeniymiş gibi vaat ettiği performansı alabilir miyim sizce, yoksa parçaların sağladığı işin kalitesi kullanım zamanını göz önünde bulundurunca düşmüş müdür?
#2
Benim kartımda ısınma yapmaya başladı. Kaç sene oldu tam bilmiyorum bayadır kullanıyorum işte öyle 3-4-5 sene bir şeydir. Kartım biraz pahalıya aldım şuan çok lüks değil ama ben zamanında yüksek meblağ ödedim o yüzden götürmedim tırsıyorum. Sonuçta komple kartın içini açacak ve uzmanına götürmüyoruz normal bir bilgisayarcıya götüreceksin. Başıma iş gelir diye çekincem var kartı bozarlar falan diye..

Öyle bir iş gelirse başıma şuan gidip parayı basıp böyle iyi seviyede yenisini alacak şuanlık durumum yok yani. Ona o kadar ödeyemem bilgisayar parçasına şuan masraf yapamam.

Yaptırırsan kaça termal macun yeniliyorlar ve sonuç ne nasıl oluyor yazarsan okumak isterim. Kart yenileniyor mu ? Isınması falan düşüyor ? Daha rahat çalışıyor ? Yoksa oynadıkları için evet öyle performans sorunları veya aksaklıklar kartta sorunlar falan görecekmisin ? D:
---
NZpPO5.jpg
Benim kart bu. 2 tane fanı var üzerinde ama halen ısınıyor. Eskisi gibi uzun süre çalıştırmıyor oyunları yüksek ayarlarda.
Isınma yapıp kendini kapatıyor res atıyor PC.

Eskiden oynardım cayır cayır. Böyle bir şey yapmazdı.
Elin ile dokunduğunda, şöyle bir 6-7 saniye falan üzerinde tutarsan elini yakacak kadar sıcak oluyor. Daha fazla tutamazsın elini 5-6 saniyeden afzla.

Ön yüzü. Fan olmayan tarafı kart tarafı ateş gibi.
#3
(12.02.2018, Saat: 08:12)liftmyspirithigher Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Masaüstü bilgisayarıma işlemci fanı, termal macun yenilemesi ve filtre temizliği yapmayı düşünüyorum lakin eski/ideal performansı alacağımdan şüpheliyim, yaklaşık 4 seneden beri bu sistemi kullanıyorum.GTX 960 2GB GPU
i5 4460 CPU
8GB KINGSTON HYPERX RAMTemizlik sonrasında sistemimin, yeniymiş gibi vaat ettiği performansı alabilir miyim sizce, yoksa parçaların sağladığı işin kalitesi kullanım zamanını göz önünde bulundurunca düşmüş müdür?

Şimdi dediğin gibi yenileme işlemleri yapılırsa bir 2 sene daha gider sana o bilgisayar. Birde sana tavsiyem Harddiski yenilemen, çünkü esas performansı pc ye harddisk verir önyükleme, hız anlamında.


@ibodala termal macun uygulamasını hem işlemci üzerine hemde ekran kartına yaptırırsan ısınmadan dolayı olan performans kaybı, Fps düşüşleri vede kapanmalar gider eski performası alırsın öyle fazla bir parada tutmaz yapılması.
[+] Çepni61 isimli üyenin iletisini 1 üye beğendi
#4
İkinize de teşekkür ederim. Fan ve termal macun siparişini verdim, kendim girişicem işe. Ekran kartına macun uygulamak konusunda pek bir bilgim yok ama onu internetten bakıp imkanlar el verdiği kadar yapacağım.

Birkaç gün içinde malzemeler elime ulaşır ve yaptıktan sonra gün gün, güncel şekilde gözlemlerimi bu konu altında paylaşırım.
#5
Genel kasa temizliği ve işlemci için macun değişimi rahatlıkla yapılabilir yalnız ekran kartı biraz sıkıntı,GPU'ya zarar vermek çok kolay o yüzden ekran kartının macununu ya tecrübeli biri değiştirsin yada değişmesin derim genede sorumluluk sizde.

Ek olarak eğer ilerde sistemine SSD takabilirsen gözle görülür performans elde edersin.(Açılış-Kapanış-Oyun Açılışı-Kopyalama Hızı)
#6
Bende benim laptopu 4 yıldır kullanıyorum hala ilk günkü performansı elde ediyorum. Yılda en az 1 kere bakımını yapmak şart. Çok kullanan biriysen yılda 2 Hangi termal macunu spariş verdin? Belirli herkesin kullandığı macunlar var nt h1 kullanıyorum ben. Metal oksitte kullanabilirsin. Laptopların bakımını yapmak tecrübe gerektiriyor. Çünkü sökme toplama işlemleri riskli. Masaüstü daha kolaydır. Hünerin varsa biraz video izlersen heycanlanmadan ve acele etmezsen yapabilirsin. Bilgisayarların parçalarının kalitesi kullandıkça düşmez. Fanlar hariç. Onların 3-4 yıl ömürleri oluyor. Onları hiç değiştirmediysen ve fanları çok kullandıysan değiştirmende yarar var.
#7
@Cyborg ekran kartına şu anlık dokunmuyorum o halde, işlemciyi hallettikten sonra bir değişim görmezsem onu tecrübeli bir kişiye götürürüm. Bu arada HDD açısından benim herhangi bir şikayetim yok, görev yöneticisinde çoğu zaman dolu gösteriyor küçük işlemlerde; veri yazma, aktarma işim yok. Ben FPS'i sorun ediyorum.

@Baris termal macun olayının derinini bilmiyorum ama satış yapan sitedeki yorumların etkisiyle ''COOLER MASTER HTK-002 TERMAL MACUN HTK-002-U1-GP'' seçtim ve ilk defa termal macun değiştiriyorum. Rolleyes  Embarrassed

Fanlara da, ekran kartı hakkındaki planım gibi temel işlemlerden sonra bakarım.

Teşekkürler.
#8
Kullandığın macunun sonucunu paylaşırsan iyi olur hatta beğenmezsen sıvı metal dene metal oksit, macunların aksine ısıyı tam iletiyormuş.onun sonucunuda paylaşırsan fikir sahibi oluruz. Macunu sürmek çocuk oyuncağı. İşlemcinin kenarına 1-2 damla macun sıkıp bir kartvizit yardımıyla hiç bir boşluk kalmayacak ve ince bir katman oluşacak şekilde süreceksin.
Selülozik tinerin olsun. Eski macunu temizlerken ıslak mendille çıkmayan bir kalıntı varsa kulak çöpü veya diş fırçasıyla az bir miktar tiner kullan.
Önemli olan parçaları söküp takarkan zarar vermemek. Masaüstünde klipsler oluyor ve kırılganlar. Takarken doğru bir şekilde takamazsan parçaları yakarsın Smile
#9
An itibari ile macunu yenilemiş ve işlemci fanını değiştirmiş bulunmaktayım ve anında etki etmesine hayret ettim, FPS problemim hemen hemen ortadan kalktı ve şu an bayağı mutluyum. Bilgisayar ısındıkça daha iyi performans almayı bekliyorum, hepinize tekrardan teşekkür ederim; değişiklikleri not ederim. Smile

Lakin garip bir durum var, GTA Online'da ultra ayarlarda tek bir FPS drop yaşamadan oynayabilirken, Fortnite adlı kanseri oynarken en düşük ayarlarda bile görüntümü 1 saniyeliğine donduracak kadar kötü droplar yiyorum. Hiçbir şey anlamadım.
[+] liftmyspirithigher isimli üyenin iletisini 1 üye beğendi
#10
Xi XIGMATEK HDT-3 kullanıyorum bende 9.1w iletkenlik derecesi ama sıvı metalin performansınıda merak ediyorum
#11
(14.02.2018, Saat: 14:02)liftmyspirithigher Adlı Kullanıcıdan Alıntı: An itibari ile macunu yenilemiş ve işlemci fanını değiştirmiş bulunmaktayım ve anında etki etmesine hayret ettim, FPS problemim hemen hemen ortadan kalktı ve şu an bayağı mutluyum. Bilgisayar ısındıkça daha iyi performans almayı bekliyorum, hepinize tekrardan teşekkür ederim; değişiklikleri not ederim. Smile

Lakin garip bir durum var, GTA Online'da ultra ayarlarda tek bir FPS drop yaşamadan oynayabilirken, Fortnite adlı kanseri oynarken en düşük ayarlarda bile görüntümü 1 saniyeliğine donduracak kadar kötü droplar yiyorum. Hiçbir şey anlamadım.


Sebebi büyük ihtimalle oyundan kaynaklanıyordur,GTA gibi AAA oyunlarda optimizasyon  sorunu pek olmuyor ama dediğin oyunda olabilir onun tek çözümü firmanın uğraşıp güncelleme yayınlaması olur.
#12
Macunu sen mi değiştirdin. Elemana mı yaptırdın. Yaptırdıysan ne istediler ?

Ben uğraşamam öyle incik boncuk işle. Kendim yapamam. Bu zamana kadar neyin içini açtıysam yalan oldu toplayamadım geri Big Grin

Birine götüreceğim ama kasamda hayvan gibi.. Taşıması ölüm. Ne yapacağım karar vermedim.
Tek ekran kartını söküp bir çantaya koyup öyle götürsem diyordum. Üstte siz işlemciye de sürülüyor dediniz. O işte yalan oldu.
Madem öyle yaptırcak adam gibi komple sürsün yenilesin. Tek karta yaptırıp gelip tekrar ısınma derdi ile uğraşmak istemiyorum. Öyle olursa sinir olurum. Tamam hallettik oldu gibi gelip pc başına oturduğumda bana iş çıkartırsa. En sevmediğim şey.

Komple mainbourd'u söküp götüremem. Hem zarar görür öyle. Mecbur kasayı taşıyacağım.....
---
Kartımı bozarlarsa, hasar oluşursa kafa göz dalarım ama adama. Oda var :I İyi bir yere gitmek lazım.
Vatandan almıştım bunu. Oralara da götürülmez. 36 ay geri gelmez. -_- Normal bi kücük esnafa bilgisayarcıya gitcek mecbur ama..
Götürcem ilgilencek günü gününe yapacak. Yatmasın kasam onda 1 hafta.. 1 macun için. -_-
Birde şuan pc parçası yenileyecek iyisini alacak havada değilim. Ona masraf yapamam. Kartımı öldürürse hasar verirse. Nanay. Rip bilgisayar hayatım.

O yüzdende çekincem var.
---
Eski kartımı 10 sene kullanmıştım lol. 10 sene olmasada 7-8 olmuştur. Hiç macun falan derdi yaşamadım alındığı çalışıyordu. Yetersiz kalana kadar yeni istenen oyunlarda.
Bu niye böyle yaptı anlamadım.

Güç kaynağım yüksek. 850w  Ondan olabilir mi ? Etkiler mi gücün voltajın yüksek olması ? Isınmayı ?
Düşük yoktu alırken. Azı yetersiz kaldımı sıkıntı. Fazla olsa ne olur demiştim. Bir şey olmaz demişti eleman. Bende öyle 850w almıştım. :I

750'miş pardon. Yüksek hatırlıyordum ben? huh Öyle bi' muhabbet dönmüştü alırken.  Bu sisteme şu gider ama elimizde kalmamış stok'da demişti.

Bende 1 hafta daha bekleyemem. Bugün geldim alıp gideceğim. Tatava yapma ver oğlim oradan ne varsa demiştim :'D 750 olsun. 850 olsun. Al para ise para. Seni pis kapitalist deyip yüzüne tl yi vurmuştum. Bunlar böyle gözleri döndün. Yüzlerine çarpıp yere düşen paraları böyle haldır haldır topladılar. Ellerini falan bağladılar. Tamam efendim falan parayı görünce. Size çay ikram edelim yada başka bir içecek. Ne alırsınız? dedi. Monte sorun değilde kurulum falan biraz uzun sürüyor programlar windows falan dedi. Dedim yok sağol tatava yapma kes. Fakir çayı içmem ben. Şeker kullanmıyorum. Ben çayı 5gram altın tozu atıp içerip. Sizinkini içemem şimdi. Toplayın kasamı ben dışardayım. Hazır olunca alıp gideceğim evime. Tek gözü halen kucağında tuttuğu paralardaydı. Diğer gözünü biraz kaldırıp bana bakıp. Tamam efendim dedi.
Sonra kes dedim seni pis fakir satış elemanı. Çıkış ne taraftaydı onuda bi gösterde. Bi yüzlük daha çarptık bunun yüzüne al da söyle dedim. Şurada efendim dedi.
Dedim aferim dedim. Tamam fazla konuşma seviyeni bil. Ben dışardayım bir kaç saat sonra tekrar ugrarım dedim. Tamam efendim dedi. Oğlum ahmet mehmet oradan birilerine seslendi 2 tane daha paragöz küçük kapitalist yavruları geldi. Beyfendinin kasası ile ilgilenin dedi. Geldiler böyle. Bir paraya bakıyorlar bir bana. Ellerini falan bağladılar. Dedim sen kimsin bana bakıyorsun lan?
Seviyeni bil şu ceplere bak pis fakir. Allah'ın çalışanı dedim. Hadi hadi dedim. Tamam dediler aldılar paketleri parçaları arkaya götürdüler. Çıktım bende dışarı. (Şaka şaka. İçimden dedim. Kafamda oldu bunlar sadece. Cheesy Yarısı doğru. Cheesy)
Bir şey olur mu? Sıkıntı yaratır mı falan? Yok demişti. Az olmadıkça voltaj sistemi kaldıramayacak kadar. O sıkıntı. Biraz fazlası sıkıntı olmaz. Öyle bir muhabbet hatırlıyorum.

Macun ondan mı kurudu ? Çok ısındığından ? Böyle kaç sene bu şekilde kullandığım için yüksek voltajla ? Acaba?
İçeriği GösterSpoiler:

750'de yüksek sanırım? Kasaya göre? Benim pc ye göre? Ondan olabilir mi ki falan diye düşündüm bir an. Hani yüksek voltage'dan dolayı mı ısınma yapıyor?
Daha az bir güç olsa daha iyi ? Kartı sistemi yormayacak ? gibi ? Geldi aklıma*

Tam bilgim yok. Anlamam incik boncuk bilgisayar parçaları işinden. D:
---
Konuşmak lazım anlayan ile ama.. Çoğu dolandırıcı olduğundan. Güven olmuyor dediklerine.
Sallıyorlar bir şeyler maksat sana bir şeyler satabilmek için.

Şeferli, temiz esnaf dediğin tek dişi kalmış canavar Undecided
---
Ha aynen. 650 takılacaktı normalde. 750 taktık.