Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Molag Bal'ın Meridia Aşkı
#1
Altta okuyacağınız metin Meridia'ya inanan bir High Elf rahip olan Emmett Favela tarafından yazılmıştır. Araştırmasında bir başka Ayleid rahibi Suniliin Henralata'dan faydalanmıştır.Yazar:Emmett Favela


Yüce kutsalımız ve ışığımız Meridia'nın ilmiyle yaptığım araştırmalara devam ediyorum. Lakin bulgularım iyiye işaret etmiyor. Meridia Gerçeği'nde açıkladığım gibi yine başka bir mevzuyu ele alıyorum. Aktörler yabancı değil.

Ayak bastığımız toprağın bir gecede oluşmadığını ve dahası ilk olmadığını biliyoruz. Kalpalara bölünen bu kainatın öncekinde Dreughların hüküm sürdüğünü belirtmiştim. O yaratıkların tapındığı ve tanrı kabul ettiği Ruddy Man'e değineceğim. Sadece o değil, daha derin mevzulara giriş yapacağız. Umarım ışığımı kaybetmem. Çünkü mum sönmek üzere.

Şimdi yaratılışın ilk evrelerine dönelim. Çocuk kitaplarında ve masallarda anlatılan hikayelerin gerçeğin betimlemerle bezenmiş olduğuna inandım hep. Zamanla anlatılagelen bu masallar günümüzde çoğu kişi tarafından uydurma olarak kabul edilir ama ben aksini iddia ediyorum. İnsanlar ve elfler bu kadar kudretli varlıklar değildir ki kurguları da o derece güçlü olsun. Her yalanın altında daima bir gerçek yatar. 
Gelgelelim konumuza. Efendimiz Meridia'nın, yaratılışın ilk safhalarında Merid-Nunda olduğunu biliyoruz. Magnus, büyünün ve yaşamın efendisi, evreni yarattığında hayal ettiklerini bulamadı. Lorkhan'ın kirlettiği bir yeryüzüyle karşılaştı ve hüzün içinde terk-i diyar eyledi. Fakat giderken aklı hep buradaydı, bir umut ışığı gibi kendi ışığını semada bıraktı. Ki yaşamın kaynağı da gökyüzünde güneş dediğim Magnus'un ışığıdır. Ve bizim efendimiz Meridia yani Merid-Nunda, Magnus'a büyük bir sevgi besliyordu. Magnus o yüzden Mundus'u (evreni) terk etmedi, edemedi. Bunu belki kasıtlı olarak yapmadı, hala bir umudu olduğu için ışığını veriyor. Belki de yaratılışta parmağı olduğu için iradesine rağmen terk edemiyor. Bunu bilemiyoruz. Fakat benim emin olduğum bir şey var ki, Magnus'u seven Merid-Nunda'nın, Magnus'u bu ızdıraptan azat etmek istediği. Seven, sevdiği için neleri göze almaz ki!

Merid-Nunda bunun içindir ki planını hazırladı. Leaper Demon King yani günümüzde Mehrunes Dagon olarak bilinen varlıkla ve Greedy Man ile anlaştı. Leaper Demon King ve Greedy Man, cihanyiyen Alduin'i her kalpanın sonunda oyalayacak ve Merid-Nunda'da yeryüzünün ufak kopyalarını toplayıp kendi yarattığı diyar olan Lyg'e depolayacaktı. Kalpa düzeni bozulduğunda Mundus da bozulacaktı. Planı buydu. 

Leaper Demon King adı gibi (yeni lisanda Sıçrayan İblis Kral denebilir) kalpadan kalpaya sıçrayan bir varlık. Greedy Man de adı gibi (yeni lisanda Obur Adam denebilir) hiç doymayan ve her kalpadan bir yerden fırlayan bir varlık. Obur Adam öylesine açtı ki, ne bulursa kesesine atardı. Onun ki açgözlülüğü de kıskandıracak seviyedeydi. Onun da Merid-Nunda ile ittifak yapma sebebi kendine göreydi, çünkü o da çok sevdiği bu yaratılışın yıkılıp gitmesine ve yeniden kurulmasını kıskanıyor/istemiyordu. Tam bunlar olurken Alduin, Obur Adam ve Sıçrayan İblis Kral'ın kendisini öldürme planını fark eder. Ve fark etmesiyle hikayemizin asıl kısmı gelişir.

Merid-Nunda'nın olaydaki parmağı da açığa çıkınca diğer Magna-Ge'ler Merid-Nunda'yı suçlar ve Aetherius'tan kovarlar.

Alduin'in görevine karışan Sıçrayan İblis Kral, Alduin tarafından lanetlenerek Mehrunes Dagon'a dönüşür. Fakat Obur Adam'ın bileti henüz kesilmemiştir. Zira o korkusundan kaçmış ve Lyg'de saklanmıştır. Obur Adam planı yerine getirmeye yani Alduin'i yok etmeye kararlıydı. Ama seçeneği kısıtlıydı. Ya cüret edip meydan okuyacak kazanacak veya yenilip Mehrunes Dagon'ın lanetlenmesi gibi lanetlenecekti. Ama o başka bir yol seçti ve kendisini Lyg'in efendisi ilan etti.

Kendi yarattığı mekanın ele geçirildiğini gören Merid-Nunda telaşlandı. Eğer Aetherius'a geri dönmek istiyorsa Lyg'e ihtiyacı vardı ve bunun için Mehrunes'i görevlendirdi. Mehrunes Hançeri'ni aldı Dagon, çünkü eğer lanetin kalkmasını ve tekrar kalpalar arası sıçramak istiyorsa Lyg'in Obur Adam'dan kurtulması gerekiyordu. Elindeki hançer ile Obur Adam'ın benliği haline gelen Lyg'i ondan kesmeliydi. 

Mehrunes ve Obur adam birbiriyle çatışırken hançer yanlışlıkla Obur Adam'ın bir parçasını kesti ve bu parça da Obur'un kabuğuydu. Kabuk daima Obur Adam'ın asıl kimliğini gizleyen unsurdu. Şimdi aslı ortaya çıktı. Yani Molag Bal!

Obur Adam'da yaratılışı ve Lyg'i sevmişti. O kadar sevmişti ki sınırları yoktu. Tümüyle, her şeyiyle ona sahip olmak istiyordu, yani Merid-Nunda'ya sahip olmak istiyordu ve onun yani Merid-Nunda'nın parçası üzerinde hak iddia eder. İşte bu kabuğun ondan ayrılışı gerçek yüzünü ve pisliklerini açığa çıkardı. Obur Adam hançeri alır ve Merid-Nunda'yı ikiye böler; efendimiz Merid-Nunda kendi parçası Lyg'den kopmuştur. Obur Adam Lyg'i artık resmen kendisinin ilan eder ve adına Coldharbour koyar. İkiye bölünen ve kendi parçası Lyg'den ayrılan Merid-Nunda ise artık Meridia olmuştur.  Kabuğunu kaybetmesine rağmen Obur Adam özünü kaybetmez ve onu yapan kişiliğini da taşımaya devam eder. O artık Molag Bal olmuştur, ele geçirme ve yönetme hırsı. Meridia'nın bir zamanlar yaratılıştan parçalar koparıp kendi içindeki Lyg'e koymasının tam aksine, Molag Bal kendisini bu parçaların içine sokma dürtüsü kazanmıştır. Ve siz değerli okuyucum, Molag Bal'a neden tecavüzcü dendiğini az çok anlamışsınız.

Öhm, sapkınlığa düşmeden konuya devam edelim. Molag Bal'ın asıl isteği de Meridia'dır. Fakat Meridia'nın Magnus'a olan aşkı yüzünden Molag Bal'a yüz vermez. Molag Bal da son kalpa olan Tamriel'in yaratılışında asıl rolü oynayan Magnus'a üstünlüğü göstermek için Tamriel'i ele geçirmeyi kafasına koyar ve işgale girişir. Magnus'a olan nefretinden dolayıdır ki Volkiharların Harkon'una Güneş'i yani Magnus'u karartmasını emreder.

Peki biz Meridia rahipleri olarak ve siz bilgiye aç okurlarım olarak, Molag Bal'ın neden Meridia ile kafayı bu kadar bozduğunu merak ediyorsunuzdur. Molag Bal'ı ele geçirmenin dürtüsü demiştik, fakat Meridia'nın tamamını henüz ele geçiremedi. Ve isteğine kavuşamadı. Meridia karşı koydu, ve karşı koydukça Molag Bal daha çok arzuladı. O yüzdendir ki Molag Bal, nihai planını başarıya ulaştırmak için daha nice hain planlar kuracaktır.

Ve mum söner.
#2
Eline sağlık hocam.
#3
Eline sağlık
#4
Yazının rengini koyulaştırabilir misin? Kör oldum biraz. Sad
#5
Vaay be, ellerine sağlık hoca Smile
#6
(23.09.2017, Saat: 14:15)SHYAH Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yazının rengini koyulaştırabilir misin? Kör oldum biraz. Sad

Düzelttim. Yeni temada düzenleme yaparken oranın rengi kaçmış araya.
#7
Hazır konu molag bal ken bi soru sorayım mannimarco tüm kuleler dururken soulburst(ruh infilakı)'ü nasıl gerçekleştirebildi ve molag bal planemeld'i başlattı ?
#8
(23.09.2017, Saat: 23:21)Shiwft Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hazır konu molag bal ken bi soru sorayım mannimarco tüm kuleler dururken soulburst(ruh infilakı)'ü nasıl gerçekleştirebildi ve molag bal planemeld'i başlattı ?

Kulelerin sadece var olması tek başına her zaman yeterli olmuyor. Asıl önemli olan İmparatorluk Şehri'ndeki Tek Tanrı Tapınağı'nda Ejderateşi'nin yanması. İstilayı önleyen asıl şey bu. Molag Bal'ın istilası sırasında da bu ateş yanmıyordu. Mannimarco ve Varen Aquilarios, Kralların Tılsımı'nı kullanarak hem ateşi yakacak hem de Varen'i ejderdoğan yapacaklardı böylece Varen kendisini tahtın gerçek varisi gibi gösterip taç giyecekti. Ama Mannimarco kazık atınca işler değişti. Yakmak yerine tam tersini yapınca soulburst denen olay gerçekleşiyor.
#9
Dagon'un Molag Bal'ın hükmünü sona erdirme uğruna lanetlenmiş olmasıyla çelişiyor. Meridia rahipleri kendi aralarında çelişiyorlar mı? Fikir birliğini yok mu ortada?

Düzenleme: Bu arada elinize sağlık.
#10
(24.09.2017, Saat: 01:11)Kligane Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dagon'un Molag Bal'ın hükmünü sona erdirme uğruna lanetlenmiş olmasıyla çelişiyor. Meridia rahipleri kendi aralarında çelişiyorlar mı? Fikir birliğini yok mu ortada?

Düzenleme: Bu arada elinize sağlık.
Molag balın hükmünü sona erdirmek için lanetlenmiyor aslında. Öncesinde alduini önlemeye çalışırken dagon yakayı ele veriyor ama molag kaçıyor. Bu sefer molag kaçınca diyor ki lyg benim bana ne bana ne. Dagon lanetin kalkmasını istiyor o yüzden lyg in merid nunda da olması lazım. Merid nunda da aetherius a dönmek için lyg e ihtiyacı var. Dagon ve meridia yine iş birliği yapıyor.

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
#11
bu başlıktaki meridia, molag bal, dagonla ilgili verilenler gibisinden jyggalag, malacath ve herma mora hakkında bilgi nerden bulabilirim acaba? veya saydıklarımla ilgili elinde ekstra bilgi varsa paylaşabilir misin @mertusta ?
#12
(24.09.2017, Saat: 22:14)wanderer Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bu başlıktaki meridia, molag bal, dagonla ilgili verilenler gibisinden jyggalag, malacath ve herma mora hakkında bilgi nerden bulabilirim acaba? veya saydıklarımla ilgili elinde ekstra bilgi varsa paylaşabilir misin @mertusta ?
O üçüyle doğrudan ilgili bir yazı hatırlamıyorum ama lore bölümünde Su, hafıza ve lore adında bi konuda kısaca herma moradan bahsetmiştim ilgini çekerse.

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
#13
Vay anam vay. Neler dönmüş Serhat ya? Gayet güzel bir yazı olmuş eline sağlık.

Birde Ruddy Man kimdir, nedir, necidir?
#14
(24.09.2017, Saat: 22:25)mertusta Adlı Kullanıcıdan Alıntı: O üçüyle doğrudan ilgili bir yazı hatırlamıyorum ama lore bölümünde Su, hafıza ve lore adında bi konuda kısaca herma moradan bahsetmiştim ilgini çekerse.

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

evet evet okudum onu. çok güzel, makul bi teori
#15
Eline sağlık.

Molag Bal'ın Seranayla ayin yaparken yakın temas ettiği doğru mudur?