Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Neden ?
#1
Neden kimse Elder Scrolls evrenini bölüm 1 bölüm 2 diye anlatmıyor forumda ? Geçenlerde bir arkadaşın videosunu izledim arkadaşın evren videosu hatalarla doluydu hatalarını aşağıya yazan bir adam vardı. O adamı görünce aklıma bu konuyu açmak geldi. Lore konusunda çok bilgili kişiler var forumda, benim bilgim yetse ben anlatırdım, (Aka Tusk, Chim, Amaranth vb. şeyleri bilsem de lore bilgimi düşük kabul ediyorum.) ayrıca lore öğrenmeye başlayan kişiler genelde hatalı şeyler öğrenerek başlıyorlar mesela vikideki şu: http://wiki.elderscrollsturk.com/elder-s...yaratilis/ konusunda bile bazı yanlışlar var örnek vermek gerekirse"[font=Arial, sans-serif]Anu ile Padomay, farklı ırklarda farklı şekilde de isimlendirilir; Anu-Padomay, [/font][font=Arial, sans-serif]Anuiel[/font][font=Arial, sans-serif]-Sithis, Ak-El, Satak-Akel, Is-Is Not gibi[/font]" cümlesinde ki kısım gibi burada yanlış olan kısım Anu ve Podamay'ın isimlerinden birinin Anuiel ve Sithis olduğunu söylediği kısım. Demek istediğim evrenin yaratılışından itibaren bölüm bölüm anlatabilecek lore bilgisi yüksek biri mutlaka vardır forumda. Ayda bir bölüm bile atsa iyidir en azından doğru bilgilerin olduğu bir kaynak olsun internette. Bu arada benim istediğim video falan çekmeniz değil sadece Elder scrolls evreninde ki bazı olayları yaratılıştan başlayıp bölüm bölüm yazıp http://elderscrollsturk.com/forum-elder-scrolls-lore kısmına atmanız.

Doğru kaynak derken doğru bir türkçe kaynak demek istedim.
#2
Ben anlatırdım da, benim de bilgilerim köreldi. Ayrıca bölüm bölüm anlatmak çok zor iş. Çünkü illa bir yere girmen gerekiyor bir konuyu açarken. Hem bunu yapsam bile, aylar değil, yıllar sürer. Yıllar süren bir araştırmayı, anlatarak ortaya dökmek çok zor bir şey. Bu yüzden imkânsız. En iyi yol okuyup, bilenine sorman.
#3
(11.05.2018, Saat: 16:57)Diist Kiin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben anlatırdım da, benim de bilgilerim köreldi. Ayrıca bölüm bölüm anlatmak çok zor iş. Çünkü illa bir yere girmen gerekiyor bir konuyu açarken. Hem bunu yapsam bile, aylar değil, yıllar sürer. Yıllar süren bir araştırmayı, anlatarak ortaya dökmek çok zor bir şey. Bu yüzden imkânsız. En iyi yol okuyup, bilenine sorman.

Tek kişinin yapması tabi ki zor ama tek başına yapman gerekmiyor ki ben forumda lore bilgisi yüksek en az 15 kişinin olduğunu düşünüyorum.
#4
Tanıdığın 15 kişi varsa git sor yani. Varsa da kabul edenin çok çıkacağını sanmıyorum. Devasa bir arşiv yapacaklar sonuçta. Cheesy
#5
(11.05.2018, Saat: 17:07)Diist Kiin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tanıdığın 15 kişi varsa git sor yani. Varsa da kabul edenin çok çıkacağını sanmıyorum. Devasa bir arşiv yapacaklar sonuçta. Cheesy

15 kişi dediğim bir tahmin ben o kadar kişiyi tanımıyorum ama mutlaka senin ve forumdan bir kaç kişinin tanıdığı lore bilgisi yüksek o kadar kişi vardır.
#6
Evirsen çevirsen, toplasan eklesen, ben de dâhil 3 kişi anca çıkabilir. O yüzden imkânsız dediğim gibi.
#7
(11.05.2018, Saat: 17:11)Diist Kiin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Evirsen çevirsen, toplasan eklesen, ben de dâhil 3 kişi anca çıkabilir. O yüzden imkânsız dediğim gibi.

Bence bir kaç kişiyle 3-5 kişilik bir grup kursak devamında başka kişileri gruba ekleyebiliriz.
#8
Ben en az 2 kişi kabul etmeden kabul etmem açıkçası. Ön şartımı koyuyorum.
#9
[spoiler]


[Resim: dOQ0jQ.jpg]


[/spoiler]

[spoiler]


[Resim: NZaWYk.jpg]


[/spoiler]

[spoiler]


[Resim: EPGpQD.jpg]


[/spoiler]

[spoiler]


[Resim: vjkRYD.jpg]


[/spoiler]

[spoiler]


[Resim: RnmB6G.jpg]


[/spoiler]

"Forumda lore bilgisi yüksek 15 kişi" bulma umutlarını bi' yıkayım dedim.
Forumdaki çoğu konunun "Beyler yolda ayı gördüm saldırmadı", "yarım saattir hiç ejderha bulamadım abi .s .s", "Dragonborn teQ atar qnqa" şeklinde olduğunu da hatırlatmak lazım.
Konuyla ne kadar alakası var bunların, orası tartışılır.
Lore bilgim sıfır, "slk slk knşy yha .s .s" gibi olaylar olmasın sonradan...
#10
Evrenin tamamı değil de çatısı bu şekilde yapılabilir. Zaten en ufak bir merakı olan oradan üstüne koyarak ilerler.
#11
Sırf Skyrim'de ki kitap sayısı 300+ (en azından okuduklarım bu kadar) bunların 50-60 tanesi evren hakkında bilgilerle ilgili desek.Bu sayı toplamın %5-10 'unu oluşturur diye tahmin ediyorum ki bunları baştan sona yazmak imkansız gibi bir şey olur.(Bence 15 kişi bile yetmez Cheesy ) . Ayrıca @Diist Kiin 'nin dediği gibi konu konuyu açtığından bunu düzenli hale getirmek çok zor olur belkide mümkün olmaz.

Şimdiye kadar öğrendiğim bilgilerle mümkün olmayacağını düşünüyorum(Forumda ki Lore Masterların %10'u kadar bilgim bile yoktur kesin Cheesy ) ki evrenin geneline iyi bir şekilde hakim olan arkadaşlara nasıl gözüktüğünü tahmin bile edemiyorum Cheesy
#12
Şimdi aslında burada bir problem yok. Çünkü TES loresi dediğimiz şey şuan evrendeki ırkların kendi mitolojileri ve bilgileri. Bunlar dışında bildiğimiz şeyler sadece gördüklerimizden ibaret. Ortada kesin bir şey yok iken ırkların kendi mitolojilerini eleştirmek yanlış.
#13
Bunun için ingilizce bilmen ve çok okuman gerekiyor.