Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Oblivion GOTY Türkçe Yama
#1
Exclamation 
[Resim: oblivion-tr-yama.jpg]

Açıklama

Bu çeviri projesi ile Oblivion (ana oyun), Shivering Isles (dlc) ve Knights of the Nine (dlc) esp dosyaları Türkçe'ye %100 olarak çevrilmiştir. Yani The Elder Scrolls IV Oblivion Game of the Year Edition oyunu Türkçe yapılmıştır. Daha önce çevirisi yapılan Oblivion Türkçe yamanın dosyaları burada kullanılmamıştır.

Kurulum ve indirme dosyaları "Kurulum" başlığında verilmiştir.

Özel isimler mümkün olduğunca Skyrim çevirisine sadık kalınarak çevrilmeye çalışılmıştır. Terimler listesi için tıklayınız.

Bu çeviri ile The Elder Scrolls Oblivion Game of the Year Edition %100 Türkçe olacaktır.


Çeviri Ekibi

Proje Yöneticisi

mertusta

Çeviri Ekibi

Artemis
Ceroder
Maestro.
mertusta
Nyx
POWERHOUSE
Sesl1harf
Torchrable
vatansever

Programlama ve Türkçe Karakter

Technobecet
Emek Tablosu

Diyaloglar

Ceroder (%1)
Maestro.  (%40)
mertusta  (%36)
Nyx  (%3)
POWERHOUSE  (%7)
Sesl1harf  (%3)
Torchrable  (%5)
vatansever  (%5)

Kitaplar, Notlar, Günlükler

Artemis
Maestro.

Görev Notları

POWERHOUSE
mertusta
vatansever

Itemler, Bildiriler, Arayüz ve Diğerleri

mertusta

Yardımları İçin Teşekkür Ederiz

Beyaz
devadamİstatistikler

Toplam Diyalog Hücresi: 25.171
Toplam Görev Hücresi: 2865
Toplam Item ve Diğer Hücreler: 14337
Toplam Kitap ve Günlük: 258

Çeviri resmi başlama tarihi: 03 / 04 / 2016
Çeviri resmi bitiş tarihi: 06 / 06 /2017Özel Teşekkür

Skyrim ve Oblivion oyununda ortak olan kitaplar, Crewals ekibinin yaptığı Skyrim çevirisinden alınmıştır. Bu kitapların asıl çevirmenlerinin isimleri kitaplara da dahil edilmiştir. Kitapları kullanmamıza izin veren sayın Cem Filiz'e teşekkür ederiz.


KURULUM

The Elder Scrolls IV: Oblivion Türkçe yama kurulum talimatlarıdır. Temiz kuruluma sahip, hiç bir mod barındırmayan bir oyunda sorunsuzca çalışmaktadır. Eğer Türkçe yama dışında bir mod varsa oyunun bazı yerleri İngilizce olabilir. Çünkü modların Türkçe yaması henüz bulunmuyor.

Oblivion'un Steam'den kurulmuş olması zorunluluğu yoktur.

Yönergeleri adım adım takip ediniz. Varsa sorularınızı bu konudan sorunuz.

Gerekli Programlar

Oblivion Mod Manager
Darnified UI Modu


Video Anlatım
Aşama 1: Oblivion Mod Manager Kurulumu

Bu program, Oblivion Modlarının kurulumu için genelde gerekli olan bir program. Yama ve Darnified UI de bu program vasıtasıyla kurulacağı için bunu yüklemeniz gerekli.

Bu bağlantıdan programı indirin. (obmm 1_1_12 full installer)
Özel bir kurulum talimatı yok, normal program kurar gibi kuracaksınız. Kurulum tamamlandıktan sonra Darnified UI modunu kuracağız.Aşama 2: Darnified UI Kurulumu

Oyunun arayüzünü yeniden orantılayan bu modu kullanmanız önemli ama zorunlu değil. Eğer kullanmazsanız metinler, kutuların içinde ufak kalabilir veya taşabilir, diyaloglarda yazı puntosu aşırı küçük kalabilir. Uyarmış olalım.

1-) Bu bağlantıdan modu indirin. (DarNified UI 132 OMOD)

2-) Zip li dosyayı indirdikten sonra klasöre çıkartın.

3-) Klasörün içindeki DarNified UI 1.3.2 isimli dosyayı şu konuma kopyalayın:  Oblivion\obmm\mods
Not: oyunun konumu sizde neredeyse oraya atın. Steam'den yüklediyseniz genelde böyledir: C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Oblivion\obmm\mods

4-) Bir üst aşamada yüklediğiniz Oblivion Mod Manager programını başlatın. Mod listesinde Darnified UI modunu göreceksiniz. Çift tıklayarak kurulumu başlatın.
Not: Kuruluma başlayınca mod istediğiniz şekilde özelleştirebiliyorsunuz. Nasıl isterseniz o şekilde seçim yapın, Türkçe yamaya bir etkisi yoktur.

5-) Oblivion Mod Manager programında Darnified UI'nin solunda Mavi ikon varsa mod başarıyla kurulmuş ve çalışıyor demektir.


Aşama 3: Oblivion GOTY Türkçe Yama Kurulumu

1-) Alttaki linklerin birinden Oblivion GOTY Türkçe Yama dosyasını indirin. Hepsi aynıdır. Link kırılmasına karşı birden fazla yere yüklenmiştir.
Alternatif 1
Alternatif 2
Alternatif 3

2-) Zip li dosyayı indirdikten sonra klasöre çıkartın.

3-) Klasörün içindeki Oblivion GOTY Türkçe Yama isimli dosyayı şu konuma kopyalayın:  Oblivion\obmm\mods
Not: oyunun konumu sizde neredeyse oraya atın. Steam'den yüklediyseniz genelde böyledir: C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Oblivion\obmm\mods

4-) Bir üst aşamada yüklediğiniz Oblivion Mod Manager programını başlatın. Mod listesinde Oblivion GOTY Türkçe Yama modunu göreceksiniz. Çift tıklayarak kurulumu başlatın.

5-) Oblivion Mod Manager programında Oblivion Türkçe Yama'nın solunda Mavi ikon varsa mod başarıyla kurulmuş ve çalışıyor demektir. Mod kurulumu bitince size herhangi bir bildirim gelmeyecek. Bu yüzden işi garantiye almak adına oyunun launcher'ına girin. Data Files'ta TurkceYama.esp de tik varsa birazdan dünyanın en mutlu kişisi siz olacaksınız demektir.

Tebrikler! Sabırla beklediğiniz Türkçe yama sonunda kuruldu! Ama işimiz henüz bitmedi. Türkçe karakterleri oyuna entegre etmeliyiz.Aşama 4: Türkçe Karakterleri Ekleme

1-) Sıra geldi Türkçe karakterleri oyuna okutmaya. Belgelerim\My Games\Oblivion klasörü içerisindeki Oblivion.ini dosyasını not defteriyle açın.

2-) Ctrl + F ile arama çubuğuna [Fonts] yazarak aratın. Karşınıza şu satırların olduğu bölüm çıkacak.

Alıntı:[Fonts]
SFontFile_1=Data\Fonts\Kingthings_Regular.fnt
SFontFile_2=Data\Fonts\Kingthings_Shadowed.fnt
SFontFile_3=Data\Fonts\Tahoma_Bold_Small.fnt
SFontFile_4=Data\Fonts\Daedric_Font.fnt
SFontFile_5=Data\Fonts\Handwritten.fnt


Alttaki metni, üstte yazdığımız metnin üzerine yapıştırın. Yani not defterinin son halinde font isimlerinin önünde TechnoBeceT yazmış olacak.

Alıntı:[Fonts]
sfontfile_1=Data\Fonts\TechnoBeceT_Tahoma.fnt
sfontfile_2=Data\Fonts\TechnoBeceT_Kingthings_Petrock.fnt
sfontfile_3=Data\Fonts\TechnoBeceT_Kingthings_Petrock_20.fnt
sfontfile_4=Data\Fonts\TechnoBeceT_Kingthins_Regular.fnt
SFontFile_5=Data\Fonts\TechnoBeceT_Handwritten.fnt
sfontfile_6=Data\Fonts\TechnoBeceT_Oblivion.fnt


Yapıştırdıktan sonra not defterini kaydedin.
Not: Yapıştırma işlemini birebir yapın. Satır atlamayın. [Fonts] dahil alıntı kutucuğu içerisindekilerin hepsini kopyalayıp yapıştırın.

Oblivion oyununuz %100 Türkçe olmuştur. Türkçe karakterler de çalışıyor vaziyettedir.


Bilinen Sorunlar
  • Yamayı kurduktan sonra oyuna girip ilk hızlı yolculuk yaptığınız yerde sizi takip eden zararsız bir zombi çıkacaktır. Bu zombiyi tek seferlik öldürerek sonsuza dek kurtulabilirsiniz.
  • Oyundan çıkarken çökme hatası alarak çıkabilirsiniz. Bu hatanın bizim tespit ettiğimiz bir etkisi yok oyuna. Fakat nadiren de olsa eğer oyunda Video veya Audio ayarlarınız bu hata yüzünden kaydedilmez ise konsolu açıp ( " tuşu ile açılır, esc nin altı)  tırnaklar olmadan "saveini" yazıp entere basınız.
  • Eğer Knight of the Nine ek paketine ait görevlerde sorunlar ve grafiksel hatalarla karşılaşıyorsanız, Türkçe yamanın esp dosyasını Oblivion Mod Manager üzerinden ikinci sıraya getirin.
#2
Oyunda İngilizce Kalan Yerler Hakkında

Hiç bir mod barındırmayan, ve başarılı bir şekilde kurulmuş Türkçe yama sonrasında oyunun bazı yerlerinde (özellikle arayüz) İngilizce kelimeler mevcut. Bu kelimeler oyunun executable (.exe) dosyası içerisinde yer almaktadır. Oyunun ve ZeniMax Media Inc. Kullanıcı Sözleşmesine göre executable dosyalarının düzenlenmesi yasaktır. Bu sebepten ötürü bu yerler İngilizce kalmıştır. Her ne kadar TC Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Madde 38'e göre tersten mühendislik (yani .exe nin düzenlenmesi) kısmen serbest olsa da bu konuda risk almadık. İlerleyen günlerde, eğer firmadan bizzat izin alabilirsek buralar güncellenip Türkçe'ye çevrilecektir. Fakat şimdilik oyunun oynanabilirliğine bir etkisi bulunmuyor. İngilizce kalan yerler genel olarak arayüz ve bazı büyülerin isimleri.
#3
Hoydaa sabah sabah çıldırıyorum. Elinize sağlık <3
#4
İlk versiyon olduğu için bazı sorunlar olabilir. Bu konudaki yama Game of the Year Edition için. Ama Deluxe Edition sahipleri de kurabilir. Deluxe'yi bir kaç gün sonra çıkartacağız. Game of the Year'daki hataları düzeltip GOTY'ye eğer gerekliyse yama ve Deluxe Edition çevirisi ayriyeten çıkacak.
#5
Başta Maestro, Mertusta, Vatansever ve Powerhouse olmak üzere, tüm çeviri ekibine minnetimi bildirmek isterim. Harika bir iş çıkarmışsınız. Test ayağına kaç saattir oynuyorum, uykum olmasa hiç bırakmayacağım. Cheesy
#6
Çok saolun elinize sağlık Smile))) çok sevindim valla
#7
Elinize sağlık, gerçekten emeğinizin karşılığını ödeyemeyiz. Hocam cahilliğime verin bir şey sormak istiyorum. Deluxe edition ile goty farkı nedir, alırken ona göre alayım?
#8
(06.06.2017, Saat: 06:40)Scathach Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elinize sağlık, gerçekten emeğinizin karşılığını ödeyemeyiz. Hocam cahilliğime verin bir şey sormak istiyorum. Deluxe edition ile goty farkı nedir, alırken ona göre alayım?

2 3 dlc var ekstradan gotyde
[+] ValueTR isimli üyenin iletisini 1 üye beğendi
#9
Deluxe'de 5-6 tane küçük DLC daha var.
[+] Diist Kiin isimli üyenin iletisini 1 üye beğendi
#10
Hadi hepinize iyi oyunlar.  sir
#11
Bu arada yamayı indirdim kurdum çalışıyor ama karakterlerin sesi gelmiyor nasıl düzeltebilirim ?
[+] ValueTR isimli üyenin iletisini 1 üye beğendi
#12
(06.06.2017, Saat: 07:11)ValueTR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu arada yamayı indirdim kurdum çalışıyor ama karakterlerin sesi gelmiyor nasıl düzeltebilirim ?

Aynen karakterlerin sesi yok Sad.  Oyunun başlanığıcındakı introda altyazı yoktu normalmı?
#13
Introda altyazı yok evet. Karakter sesini hallediyorum. Güncelleyeceğim linkleri.
[+] mertusta isimli üyenin iletisini 1 üye beğendi
#14
(06.06.2017, Saat: 07:16)mertusta Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Introda altyazı yok evet. Karakter sesini hallediyorum. Güncelleyeceğim linkleri.

cevap için teşekkür ederim.
#15
Korktum bi an yama geldi kullanamıyoruz diye Cheesy
[+] ValueTR isimli üyenin iletisini 1 üye beğendi