Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Para Kazanma ve Ekonomik Rehber
#1
PARA KAZANMA VE EKONOMİK REHBER


  Evet arkadaşlar. Bu rehberde önünüze Skyrim’in ekonomik dünyasını getireceğim. Daha çok para kazanma üzerine gibi olsa da genel bir ekonomik rehber hazırlamaya çalışacağım sizlere.

  Başlayalım. Her oyunda olduğu gibi Skyrim’de de para konusu çok önemli bir mevzu. Her türlü eşyayı satın alabilmek, kendinizi eğittirebilmek, yeni büyüler öğrenmek vb. bir sürü konuda paraya bağımlısınız. Parayı kolayca kazanabilmeli, iyi yönetebilmeli ve harcayabilmelisiniz. Önceki oyunlara göre ekonomik sistem çok daha basit, o yüzden pek de korkmanıza gerek yok. Alım-satım işleri bildiğiniz üzere tüccarlarla yapılıyor, tüccarların bazıları sadece kendilerine özel eşyaların alım-satımını yaparken bazı genel tüccarlar elinizdeki her türlü malla ilgilenir. Bu durum verdiğiniz perklerle de alakalı, bunu yazının ilerleyen kısımlarında anlatacağım. Para kazanma yöntemleriyle başlayalım.

Alchemy


  Simya, oyun başlangıcında size en çok para kazandırabilecek yöntemdir. Doğru iksirleri hazırladığınız sürece çok önemli bir para kaynağıdır. Öncelikle bu kısımda belirtmem gereken birkaç husus var: İksirler ingredient denilen malzemelerle hazırlanır. Her ingredient’ın kendi başına dört etkisi bulunur, yani etkisinden faydalanmak için illa ki iksir hazırlamak zorunda değilsiniz, ama konumuz para kazanma olduğuna göre biz bu malzemeleri iksire çevireceğiz. Bulduğunuz bir ingredient’ı yapacağınız ilk şey yemek olsun, bunu tehlikeli bir yerde yapmamanızı öneririm, felç eden malzemeler de var. Yemek ingredient’ın ilk özelliğini öğrenmenizi sağlar. Diğer üç özelliği yalnızca iksir yaparak veya perklerle öğrenebilirsiniz. Daha fazla bilgi için: Simya(Alchemy)

  İlk özelliğini öğrendiğiniz bir ingredient’ı artık iksir yapımında kolayca kullanabilirsiniz. Buradan sonrası size kalmış, rastgele karıştırın, tarif bulun, bir şeyler yapın işte. Bir ipucu vereyim. (İçinde regeneration geçen iksir ve zehirler iyi para getiriyor, bunun dışında fortify potionları da pahalıdır. Damage health poisonlarını kullanmıyorsanız yapmayın, beş para etmezler.) Bu yöntemin güzelliği hiç alchemy perk’ü vermeseniz bile iksirlerin iyi para etmesidir, hatta bir süre sonra bir göreve giderken yollarda topladığınız 3-5 ot size görevden daha çok para getirebilir.

Smithing-Enchanting Kombosu


  Eğer Smithing kasmak için iron dagger veya leather bracers yöntemlerini kullanıyorsanız bu yöntem işinize yarar. Ben farklı bir yoldan daha bahsedeceğim. Whiterun’ın kuzeybatısında Halted Stream Camp isimli bir bandit mekanı var. Bu mekan ayrıca bir maden. İçeride yüksek miktarda iron ore ve Transmute Ore isimli bir büyü kitabı elde edebilirsiniz. Bu büyü kitabı çok önemli. Öğreneceğiniz bu alteration büyüsü elinizdeki iron oreları silver ora’a, silver oreları da gold ore’a dönüştürmenizi sağlıyor. Böylece değersiz demir metalini altına dönüştürüp yapacağınız pahalı takılarınızda kullanabilirsiniz. (Gerçek simya bu..) İş bununla kalmıyor, ayrıca bu elde ettiğiniz eşyalara enchanting de yapmalısınız. Bu kısım biraz şans gerektiriyor. Soul trap enchantlı bir silah bulursanız ne ala, bulamadınız soul trap büyüsüne bağımlı kalacaksınız. Whiterun etrafındaki ceylan, tavşan, kurt gibi güçsüz yaratıkların ruhlarını lesser ve petty soul gemlere doldurmalısınız. Çünkü enchanting soul gem gerektiren bir iş. Elinizdeki gereksiz silahlara (iron dagger gibi) absorb health ve banish gibi enchantmentlar, gereksiz giysi ve takılara da fortify carry weight gibi pahalı enchantlar bassın. Elinizde bunlar yoksa en pahalısını deneyerek bulun. Bu yöntem alchemy yöntemine göre biraz daha uğraştırıcıdır ve çok da karlı olduğunu pek düşünmüyorum. (Çok zaman gerektiriyor, kısa vadede daha çok para getirecek yöntemler mevcut.)

Zindan Yağmalamak


  Zindan yağmalamak pek tabii ki en yaygın yöntemdir. Ancak oyuncuların çoğu buldukları eşyaları fiyata göre topladığı için asıl karı elde edememektedirler. Asıl önemli olan eşyaları kendi taşıma kapasitenizi de hesaba katarak toplamanızdır. Bu konuyu önceki rehberlerimin birinde ayrıntılı açıkladım: Envanter Kontrolü ve Taşıma Kapasitesi Hakkında.. Her neyse bu yöntem daha çok şansa bağlı, girdiğiniz dungeon’a, level’ınıza ve biraz da tesadüfen yağmalayacağınız eşyaların ekonomik kalitesi artıp düşebilir. Özellikle bunu bir yöntem olarak kullanmayın, görevlerin doğal akışı gibi düşünün.

Stones of Barenziah


  Bu yöntem oyunda size en çok para kazandıracak yöntemdir. Görevi oyun başında bitirmeniz pek mümkün değil, o yüzden oyun başı için önerilmez. Ama oyun sonrası ve yüksek levellar için çok yararlıdır. Bu görev bir unusual gem bulduğunuzda başlar. Unusual gemler aslında birer Stones of Barenziah’dır. Haritada tam 24 adet SoB var ve görev size bu taşları nerede bulacağınızı söylemiyor. “Stones of Barenziah Quest Markers” isimli bu taşların yerini gösteren bir mod mevcut. İster bu modu kullanın, isterse gezip kendiniz bulun. Taşların yeri belli olsa da siz bilmediğiniz için size göre her yerde bulunma ihtimali mevcut. Eğer kendiniz bulacaksanız gittiğiniz her şehirdeki her evi gizliden de olsa gezin, özellikle büyük şehirlerde 2-3 SoB bulunabiliyor. Bütün taşları bulup Thieves Guild’deki Vex’e götürdüğünüzde son bir küçük görev daha alıyorsunuz. Bu görev de bittiğinde bir özellik kazanacaksınız. Bu özellik (ya da yetenek mi demeliyim) her türlü containerdan  biraz (!) daha fazla mücevher bulmanızı sağlıyor. Biraz kelimesine takılmayın, gerçek anlamda mücevher içinde yüzüyorsunuz. Önceden bir ruby, amethyst zor çıkan yerlerden bu sayede her türlü mücevher ve flawless halleri, ikişer üçer çıkıyor ve her türlü kutudan sandıktan mücevher çıkıyor. Öyle ki küçük bir mekanı temizlemeye gidiyorsunuz ve sadece bulduğunuz mücevherleri bile bütün şehirdeki satıcılara satamıyorsunuz, paraları yetmiyor. Hatta bir süre sonra mücevherleri satmayacak, x altın + şu kadar mücevher şundan, şu kadar mücevher bundan diyerekten mal varlığınızı belirleyeceksiniz.

Alım – Satım İşleri


  Sonuç olarak hatırı sayılır bir miktarda para kazanacaksınız bu yöntemlerle, ama eşyaları satmanızı sınırlayan bir sistem mevcut. Satıcıların paraları sınırlı ve bir süre sonra bulduğunuz ve yaptığınız eşyaların çoğu elinizde kalacak, sırtınıza yük olacak. Bu durumda Speech perklerine bağımlısınız ve ben her türlü karakterin bu perkleri vermesini şiddetle öneriyorum. Şimdi bu perkleri inceleyeceğiz.

  Haggling: Bu perk eşyaların alım-satım fiyatlarını sizin lehinize değiştiriyor 5 aşamalı olarak. Ama siz ilk aşamaya perk verin yeter, zaten sonraki perkleri verebilmek için en azından bu perk’e vermek durumundasınız. Bundan sonra speech ağacı iki dala ayrılacak. Sağdaki dal ikna, tehdit gibi hareketlerinizin başarılı olma şansını artıran, konumuzla alakası olmayan perkler; soldaki daldan gidiyoruz.

  Allure(30): Bu perk karşı cinsle alışverişinizde %10 daha iyi fiyatlar elde etmenizi sağlıyor. Geçiş perk’ü, bence gereksiz ama mecbur vereceğiz.

  Merchant(50): Bu perk her türlü itemi her türlü satıcıya satabilmenizi sağlıyor. Belki de en önemli speech perk’ü. Sizi birtakım can sıkıcı durumlardan kurtarıyor. Mesela bir yolculuktasınız ve neredeyse taşıma kapasitenize ulaştınız. Yol üzerinde bir köy var ve köydeki tek tüccar bir demirci, ama çantanızda sürüyle iksir var, demirci bir işinize yaramaz. İşte bu perk sayesinde o demirci burun kıvırmadan sizin iksirlerinizi ve diğer demircilikle alakasız eşyalarınızı da alıyor. Bu durum size büyük şehirlerde de avantaj sağlayacaktır.

  Investor(70): Bu perk sayesinde herhangi bir tüccara 500 gold yatırım yaparak maksimum paralarını kalıcı olarak yükseltebiliyorsunuz. Acımayın 500 goldlara, gördüğünüz her tüccara yatırım yapın. Ayrıca bu perk’ü verdiğinizde karşınızdaki satıcının cebine pickpocket ile koyduğunuz para sanki yatırım yapmışsınız gibi maksimum parasına ekleniyor. Örneğin bir tüccarın cebine 20000 gold koydunuz diyelim(fantezi ya da dürüst hırsızlık olabilir), o satıcının maksimum parası 20000 gold artıyor kalıcı olarak. Dikkat edin, yakalanırsanız kimse “çalmıyordu, yatırımcı bu eleman,” demiyor.

Not: Bu perk meydanlarda elma, armut satan, taze av eti satan küçük esnafa etki etmiyor, onların parası gene 100 gold civarı kalıyor. Gezgin Khajitlere de bir faydası yok. Yatırım yapma seçeneği onlarda yok zaten. Bazen npcler bugda kalabiliyor. Yatırım yaptıktan sonra yatırım seçeneği hala kalıyorsa bir daha yatırım yapmayın, geçmiş olsun, npc buga girmiş.

  Fence(90): Yatırım yaptığınız tüccarlar bu perk ile birlikte çalıntı eşyalarınızı da satın almaya başlıyorlar. Hırsızsanız yararlı olabilir, değilseniz gereksiz, geçiş perk’ü olarak verin.

  Master Trader(100): Bu perkle birlikte her satıcının maksimum parası kalıcı olarak 1000 gold artıyor. İlaç gibi bir perk.

  Bütün bu perkleri verdikten sonra SoB questini tamamlayana kadar satıcılarla pek sıkıntınız olmuyor, her türlü satılacak insan bulunuyor. Ama SoB’dan sonra mücevherleri bir süre sonra satasınız gelmiyor. Onlar biriktirmek için. Bunların dışında satıcılarla kullanabileceğiniz birkaç küçük yöntem daha var.

  Takas Yöntemi: Bu yöntem merchant perk’ünden sonra çok işe yarıyor. Eğer elinizde değerli mallar varsa ve karşınızdaki tüccarda da almanız gereken eşyalar bulunuyorsa bunu kullanın. Satıcıdan istediğiniz bütün eşyaları alarak parasını yükseltin, sonra da sizdekileri satın. Tüccarın mutluluğu uzun sürmeyecektir.

  Eğitim Yöntemi: Bu yöntem en çok College of Winterhold’daki büyücülerde işinize yarayacaktır. Eğer karşınızdaki npc hem eğitmen, hem satıcı ise önce kendinizi eğittirerek tüccarın parasını artırın, sonra da mallarınızı satın. Bu yöntemde satıcıların artan parası kalıcı değil, bir süre sonra düşecektir, alışverişinizi anlık yapın.


#2
Çok güzel olmuş, ellerine sağlık.  Smile
#3
Mükemmel...
#4
(16.08.2013, Saat: 21:19)Artemis link Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Çok güzel olmuş, ellerine sağlık.  Smile

Teşekkürler Art Smile  Alchemy kısmını kopartıyordum, senin rehberi hatırlayınca kendimi durdurmayı başardım. Cheesy

(16.08.2013, Saat: 21:21)Lorkhan link Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Mükemmel...

Sağolasın Lork. Smile
#5
Çok iyi eline sağlık yararlı bir rehber olmuş. Para sıkıntısı çekersem ilk geleceğim yer burası.
#6
Art,Lork ? Yapma hacı lütfen.. Cheesy
#7
(16.08.2013, Saat: 21:25)Lorkhan link Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Art,Lork ? Yapma hacı lütfen.. Cheesy

Neden? Ben sevdim.  Cheesy

Vatansever, cidden çok teşekkür ederim. Yemek - su almaktan para kalmıyor.  Sad
#8
(16.08.2013, Saat: 21:24)bonty48 link Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Çok iyi eline sağlık yararlı bir rehber olmuş. Para sıkıntısı çekersem ilk geleceğim yer burası.

Para sıkıntısı çekmezsen de gel, zenginlik her zaman iyidir.

(16.08.2013, Saat: 21:25)Lorkhan link Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Art,Lork ? Yapma hacı lütfen.. Cheesy

Ben de Vat'ım işte. Cheesy
#9
Kaç Vat'sın,laptobumu şarj eder mi?

Big Grin Big Grin

Bana artık Lork diyin millet bende sevdim..
#10
Lork'un yaptığı her espri kendisine 10 septime mal olsun diyorum. Smile
#11
Tamam yolluyorum. Bu arada konu dağılmaya başladı gibi toparlayalım yavaştan.. Cheesy