Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Shingeki No Kyojin - Attack on Titan (İnceleme)
#1
attack-on-titan-shingeki-no-kyojin.png

Bu yazımda size kesinlikle bu senenin en iyi animesi olan "Shingeki no Kyojin"i tanıtacağım. İngilizce'ye "Attack on Titan" diye çevirmişler. Diğer birçok anime gibi mangadan uyarlama bir anime. Konusu olsun, çizimleri olsun, müzikleri olsun gerçekten çok iyi buldum. Kafamda Death Note'u ezip geçti açık arayla.

Hikaye

Animenin geçtiği zamandan 100 küsür yıl önce insanoğlu yeni bir tehditle karşılaşıyor: devler. Devler genel olarak aptal yaratıklar ve bütün amaçları insanlara saldırıp onları yemek, ki diğer yaratıklarla ilgilenmiyorlar bile. İnsanoğlu her ne kadar bu canavarlarla savaşmaya çalışsa da orantısız güç farkından dolayı kolayca yeniliyorlar ve soylarının tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyorlar. Bunun üzerine en uzun devden daha yüksek 3 adet duvarla çevrili bir yerleşim merkezi inşa ediliyor. İnsanlar yüz yıl boyunca devlerle pek ilişki kurmadan (surların dışına çıkıp dev avlayan birlikler hariç) surların içinde hayatını sürdürüyor. Animenin ilk bölümüne geldiğimizdeyse ana karakterler olan Eren, Mikasa ve Armin ile karşılaşıyoruz. Bu çocuklar en dıştaki sura bitişik bir kasabada yaşıyorlar. Eren ve Armin surların içinde yaşayan çiftlik hayvanları olduklarını, artık insanoğlunun dünyayı keşfetmesi gerektiğini düşünen hayalci tipler. Hatta ortada "tamamen tuzlu suyla kaplı bir mekan varmış, adına deniz diyorlarmış" muhabbetleri falan dönüyor. Mikasa ise ilk bölümde Eren'in kardeşi gibi görünüyor. (Acaba öyle mi?)

shingeki-no-kyojin-01-colossal-titan.jpg

Birgün ana karakterlerimiz ve kasaba halkı meydanda toplanmışken, tam bu sırada surlardan daha yüksek bir dev kafasını yukarıdan uzatıp bakıyor ve milletin gözü önünde kapıyı parçalıyor. Kapıdan içeri giren daha küçük boyutlardaki devler şaşkın kasaba halkının yollarda saçma sapan koşuştuğu kasabaya dağılıyor. Halkın çoğu kaçamıyor ve devler tarafından yeniyor. Eren ise annesini bir devin canlı canlı yediğini görünce bütün devleri yok etmeye and içiyor. (Buradan sonrası ağır spoiler.)

Çizimler

Tek kelimeyle mükemmel diyebilirim, zaten hd izlemeyecekseniz hiç izlemeyin. Özellikle devleri öldürmek için kullandıkları 3 boyutlu manevra mekanizmasıyla hareket ederlerken ortam şahane. Ayrıntılara da dikkat etmeyi unutmayın. Dikkat çekmek istediğim bir nokta daha var: Devler çıplak çiziliyor. Ama rahatsız olmayın, devlerin cinsel organları yok, nasıl üredikleri bilinmiyor. O yüzden ilk bölümlerde belli mekanlar gölgeli gözükse de, "Aha ışık vuracak, herşey ortaya çıkacak" diye korkmayın, bir şey yok yani. Bir istisna dışında bayan dev de yok, ya da dişi devler de erkek anatomisine sahipler. Her neyse, ortam çizimleri, ışıklandırmalar, karakterlerin gözleri vb. herşeyi süper buldum açıkçası. Bir de diğer animelere oranla insan çizimleri daha gerçekçi, küçük kızlar saçma bir şekilde yetişkin bir bayanın hatlarına sahip değiller. Üstelik ciddi de çiziyorlar, karakterler şaşırdıklarında ağızları iki metre açılmıyor ya da kızınca boynuzları falan çıkmıyor. Kan efektlerini de esirgememişler, çocuk animesi falan değil yani.

resim

Müzikler

Hayatımda gördüğüm en iyi anime opening müziğine sahip, sırf karşılaştırmak için birçok en iyi openingler sıralamasına baktım, ama yanından geçebilen yok zannımca. Belki FMA: Brotherhood ve Death Note'un ilk openingleri yaklaşabilir, ama belki. Yok yani, aşağı koyucağım youtube linkini, feci gaza geliyorum dinledikçe. Ending 1 de çok güzel açıkçası.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=XMXgHfHxKVM[/youtube]


Sonuç

Gündüz derslerim olmasına rağmen 23 bölümünü 2 günde izlettirmeyi başardı. İzlerken akşam yemeği yemeyi unuttum, o kadar diyeyim. Şimdi mangasına geçiş yapsam mı diye merak ediyorum, yoksa haftada bir bölüm harbiden beklenmiyor. 20 dakika zaten. Her neyse, izleyin izlettirin diyorum. Tek eksi yanı şu olabilir, (o da bulmak için kendinizi zorlarsanız) karakterler bazen çok duygusallaşıyor, ağlıyorlar ve birkaç dakika iç seslerinden pişmanlıklarını, üzüntülerini falan filan dinliyoruz. Gerçi olsun o kadar, full aksiyon da olmaz ki, arada yavaşlamak lazım.İleride olaylar olaylar...

#2
Hiç cevap yazılmamış bile bu güzel incelemeye, forumda Anime seven insanlar maalesef pek fazla takmıyor bu tarz konuları, aslında bayaa çok ve aktif olması lazım, neyse, ben de bir kaç inceleme yapayım :3

Eline sağlık.
#3
Teşekkür ederim, aslında yararlanan oldu ama buraya yazmamış kendisi. Smile Kim olduğu bana kalsın.