Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Skyrim CTD, Masaüstüne Atma, Açılmıyor, Çalışmıyor(Anlatım)
#1
Öncelikle çoğu kişinin yaşadığı veya yaşamış olduğu sorunları veya yapmış olduğu hataları bir konuda toplamak istedim. Şuan için aklıma gelenleri yazıyorum. Ayrıntılı bir şekilde tek tek hepsini anlatamam, çok konu bulunmakta arkadaşlar. Ayrıntılı bir şekilde mesaj yazarsanız sorununu çözebiliriz. Sorunları olanlar için ek olarak vermiş olduğum sitelere girip araştırabilir. 
İleride konular güncellenebilir

Skyrim vanilla kurdunuz diyelim ve oyuna giremiyorsunuz.
! Steam üzerinden satın aldığınız oyunu doğru kurduğunuzdan emin olun.

A)Sisteminiz yetersiz ise oyunun dosya konumunu açıp (skyrimlauncher) ile başlatın ve ayarları düşürün.

B)Yönetici olarak çalıştırmayı deneyiniz.

C)Uyumluluk sorun gidericisini çalıştırın ve tüm seçenekler ile tek tek çalıştırın.

D)Çift ekran kartı bulunan ve nvdia serisi ekran kartı kullananlar için: Skyrim' e sağ tıklayın yüksek performans ile çalıştırın. Nvdia ayarları uyarlamalı ve bir değişiklik yapmadıysanız oyununuz çalışacaktır. Çünkü oyununuz entegre ekran kartıyla çalıştığı ve kartınızın belleği yetmediği için oyun otomatik olarak sonlanır.

E)Nvdia denetim masasını açın, 3D ayarlarından tercih edileni Yüksek performans olarak seçin. Bu nu seçtiğinizde programlarınızı açtığınızda nvdia ekran kartını kullanacak. Genel ayarlar veya program ayarları hakkında bilginiz yoksa özelleştirmeyiniz.

F)Ekran kartı ve windows güncelleştirmelerinizi kontrol edin

G)Virüs taraması yapınız. Oyun dosyalarına virüs bulaşmışsa oyuna giremezsiniz.

H) Başlattan çalıştırı açıp ''dxdiag'' yazın ve başlatın. Sisteminiz ile ilgili hata kodu varsa internetten araştırın. 

I)Türkçe yamayı kullananlar istenilenleri doğru yaptığınızdan emin olun. Not: Strings klosörünü sildikten sonra bir yere yedekleyin.

J)Bir fps programı kullanıp, oyun içinde gpu, ram, cpu, fps ve sıcaklıklarını görüntüleyin sisteminizde darboğaz olabilir. Eğer Belgelerim/MyGames/Skyrim skyrimprefs.ini, skyrim.ini yada SKYRİM ana klosöründeki ''ini'' dosyalarında bilginiz olmadan değişiklik yaptıysanız sorun oyundadır. Varsayılan değerlere getirip tekrar görüntüleyin.

Msı Afterburner
Oyun içinde fps görüntülemek isteyenler içindir.
Kullanım Rehberi ve MsiMafterburner sitesi
https://forum.shiftdelete.net/threads/re...ri.527526/

https://www.msi.com/page/afterburner


Skyrim L. E kullanıcıları, bir diğer değişle Skyrim+Dawnguard+Dragonborn Kullananlar
Not:Yukarıda yazdıklarım burası içinde geçerlidir.

A) Belgelerim/MyGames/Skyrim
skyrimprefs.ini' yi not defteri ile açın. launcher altına bunları yazın. Kaydedin.
[Launcher]
bEnableFileSelection=1
bShowAllResolution‌s=1
uLastAspectRatio=3
Sonra skyrimin dosya konumunu açın ve (SkyrimLauncher) başlatın. Sonra DATAFILES'e tıklayın ve dlcleri aktifleştirin.

B) Dlc sıralaması, Not: USKP, USDGP, USDBP, USHFP yoksa unofical patchleri görmezden gelin.
Skyrim
Update
Unoffical Skyrim Patch
Dawnguard
Unoffical Dawnguard Patch
Heartfire
Unoffical Hearthfire Patch
Dragonborn
Unoffical Dragonborn Patch
Şeklinde olmalıdır. Türkçe yama varsa devam.
Skyrim Tr
Dawnguard Tr
Hearthfire Tr
Dragonborn Tr
Şeklinde olmalıdır. Oyununuza girebilirsiniz.

Not: Unoffical Legendary Edition(USLEEP) Bütün bir dosya ise:
Skyrim
Update
Dawnguard
Heartfire
Dragonborn
Unoffical Skyrim L.E Patch
Şeklinde olmalıdır. Türkçe yama varsa devam.
Skyrim Tr
Dawnguard Tr
Hearthfire Tr
Dragonborn Tr
Şeklinde olmalıdır. Oyuna girebilirsiniz.

Skyrim Legendary Edition + Mod kullananlar

Modlar ile ilgili Bilgilendirme

1)Sisteminizin kaldırabileceği miktarda, oyunun üzerine mod kurunuz.
Not: Eğer bilgisayarınızı yeni almadıysanız, deneyimli bir kullanıcı değilseniz veya bilgisayarınızı gereksiz dosyalar ile şişirdiyseniz. Görünürdeki sistem özelliklerinize pek güvenmeyin. Yok benim şu kadar ekran kartım ramım falan var diyenler için söylüyorum. Eee bak bakalım bi sistemin zaten bardağı doldurmuş sen hala üstüne su ekliyorsun.

2)Skyrim ile birlikte stabil olarak çalışabilecek modları kurmaya özen gösterin.

3) Eski tarihli modları indirirken dikkatli davranın ve skyrim sürümünüz ile uyuşmayan modları kurmayın.

4)Skyrimin dosyalarını değiştiren (üzerine yazdığınız dosya türleri) modların her zaman sorunlu olabileceğini mutlaka unutmayın. Skyrim bile sade haliyle bir sürü sorun çıkarmaktadır. Mod yapımcısının da bulamadığı sorunlar olabilir. Bir sorun ile karşılaştırdığınızda araştırmanız gerekecek. Kullanıcıların yorumlarına göz atabilirsiniz. Yada forum hesabınız varsa kendiniz de danışabilirsiniz.

5)Mod yüklerken açıklama kısmını okumayı unutmayın. Önemli yerleri indirdiğiniz modun yanına txt olarak kaydedin.

6)Birbiri ile uyumlu modların yada gerekli modlar için mod yapımcılarının kurmanızı istediği sürümü kurun yoksa sorunlar yaşarsınız.

7)Mod sayfasında gerekenler bölümünde indirmeniz gereken dosyalar veya önceden kurulu modlarınız için hata düzeltme dosyaları bulabilirsiniz. Bunları indirmeyi unutmayın. Yüklenme tarihine mutlaka bakın.

8)İndirme kısmında her önünüze geleni indirmeyin

9)Modu kurarken, hangi dosyaları kurmanız veya atmanız gerektiğine dikkat edin

10)Hiçbir modcu yapmış olduğu mod ile diğer bütün modları denemek zorunda değildir. İki mod birbiriyle uyumsuz olsa bile mod yapımcılarından biri açıklama yazar diğeri yazmayabilir. Gerekli talimatları mutlaka not alın.

11)Hard diskinizde yeterli alan varsa indirdiğiniz modları mutlaka yedek almanızı öneririm. Bir sorun yaşadığınızda daha çabuk çözebilirsiniz. Beğendiğiniz bir modu belki de bir daha yükleyemeceksiniz. Yapımcı modun tamamını yada size lazım olacak sürümü kaldırabilir.

12)Sahip olduğunuz mod güncellendiği zaman hemen indirip kurmayın. Güncel modun skyrim üzerinde neleri etkilediğini dikkatlice okuyun.

13)Skyrimi türkçe oynuyacak arkadaşlar için; indirdiğiniz türkçe yamanın mod tarihinden daha sonra çıktığına dikkat etmelisiniz. Yoksa yama bir önceki sürüme aittir.

14) Kayıt dosyanızda problem olabilir. Modları denemeden kayıt dosyanızın üstüne kaydetmeyin. Otomatik kayıt oluştuysa silin. Kayıt dosyanız hasarlı ise oyundan atabilir.  Sonucunda oyuna baştan başlananız gerekir. 

15) Bir modu belli bir müddet kullandıktan sonra silmek isterseniz. Yapımcının sayfasına girip gerekli açıklamaları okumadan sakın kaldırmayın. Bu çok sık yaptığınız hatalardan biri. Bu oyununuzun çökmesine kadar gidebilir. Sahip olduğunuz modlar ile yeni bir oyuna başladığınızda skyrimde sorun yoksa kayıt dosyanız hasarlıdır.
Bunu deneyebilirsiniz. Save game script cleaner
https://www.nexusmods.com/skyrim/mods/52363/
Not: Kullanmadığım için işe yarayıp yaramadığını bilmiyorum. Kullanacaklar save dosyalarının yedeğiniyalsın. 

Modlar ile ilgili Çözümler, Programlar ile birlikte
Skyrim üzerine mod kuran arkadaşlar için: SKSE, LOOT, Nexus mod manager ve TES5 kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Lütfen son sürümlerini kurduğunuza dikkat edin. Ücretsiz uygulamalardır. Burada kurulum veya nasıl kullanacağınızı anlatmayacağım. Kurulumları kolay ve temel kullanımları oldukça basittir. Araştırıp öğrenebilirsiniz. Forumda bu programları nasıl kullanacağınızı bulabilirsiniz.
Not: Nexustan dilediğiniz gibi bir üyelik alıp, nexustan mod indirebilir. Yada NMM uygulamanız ile de mod indirebilirsiniz. NMM ile nexustan mod indirdiğinizde modlar otomatik olarak ayrı ayrı katogorilere aktarılır. NMM kullanmadan indirdiğiniz modlar ise NMM ile kurduğunuzda bir katagoride toplanır. Bu pek de önemli değildir. İsteğinize göre modları daha sonra kategorilendirebilirsiniz. Hatta indirdiğiniz modları NMM ile kurduğunuzda dosyalarınız otomatik olarak yedeklenir.

+SKSE oyununuzu güvenle açmanızı sağlar, skyrimin kendi motoru sürekli sorun çıkarır. Oyun içinde sürekli hatalar alırsınız. SKSE ise bu sorunları giderir ve döküm haline getirir.

Belgelerim/MyGames/Skyrim/SKSE
Skse.log dosyasını not defteri ile açtığınızda modlarınızın doğru sırada yüklenip yüklenmediğini ve hata mesajlarını görebilirsiniz.

+Skyrim oyundayken masaüstüne atıyor. ugridstoload yüzünden crash sorunu yaşayan veya çok fazla mod kullananlar için skyrim 256mb dan fazla block yükleyemez ve oyun otomatik sonlanır. Kendinizi aniden masaüstünde bulursunuz. Bu genellikle ışınlanırken, şehire girerken, herhangi bir yükleme ekranında yada fazla miktarda doku görüntülendiğinde skyrim çöker. Çünkü skyrim motoru bu kadar veriyi kaldıramaz. Skseyi bu yüzden kullanıyoruz. Fakat Skse bile zaman zamanzçökebiliyor. Bir fps görüntüleme programı kullanıp oyun içindeki gpu, ram, cpu, fps ve sıcaklığını kontrol edin. Eğer sisteminizde darboğaz varsa bu da oyunun çökmesine neden olabilir. Bu konu hakkında kendi sorunumu zamanında sözmüştü.

Memory blocks log indirin.
https://www.nexusmods.com/skyrim/mods/50471/
Skyrim/data/skse/plugins içine atacaksınız. (dll ile ini dosyasını) daha sonra ugridstoload yükselttiğinizde skyrim direkt sonlanacaktır. çünkü dediğim gibi 256 block a gelince otomatik atacaktır. Memoryblock.ini dosyasını not defteri ile açıp bakabilirsiniz. 3 dosyayı da indireceksiniz. 

Skyrim Startup Memory Editor
https://www.nexusmods.com/skyrim/mods/50305/
İndirin Skyrim içine atın. (Data değil). Elle atmak zorundasınız. Not: NMM ile yüklemeyin yoksa '' data'' klosörüne atmış olursunuz. 

Skyrim enables memory patch indirin. Skyrim/data/skse içine atın.
https://www.nexusmods.com/skyrim/mods/51...escription
Oyuna girebilirsiniz. 
Tam çözüm değildir. Fakat sistemi aşırı yoracak düzeyde modlamadığınız taktirde(texture modlarını kastediyorum) oyununuz kolay kolay çökmeyecektir. Açıkçası kendim hala kullanıyorum ve şuan çalıştırdığım 104 mod ile nadiren çöktüğü oluyor. Daha fazla bilgi almak isteyenler için buraya bırakıyorum. Enb kullanıp kullanmamanız önemli değildir. http://enbdev.com/ctdfix.html
https://github.com/xanderdunn/skaar/issues/19

+NMM modlarınızı güvenle yükleyip kaldırmanızı ve modu yükleyip, kurduktan sonra (plugins) sekmesinde kurmuş olduğunuz modun, aktif olması gerektiği modları da görebilirsiniz.

A) Kurduğunuz modlar için gerekli modlar kurulu olmadığında  veya aktif olmadığında modun rengi değişir. Sıralamanız yanlış ise de aynı sorun gerçekleşir. Bu sorun varsa ya oyuna giremezsiniz. Yada oyun içinde modun aktif olduğu bölümde oyununuz sonlanır. Loot ile modlarınızı sıralamanız gerekir.

B) Modları yüklemeden önce mutlaka açıklamasını unutmayın. Mesela modu eksik kurdunuz. Başlarda farkında olmazsınız fakat ileride modun oyun içinde işlendiği kısımlarda ya masaüstüne atar yada o bölümler oyun içinde eksik görünür. Eğer modun yedeğini almamışsanız oyunu baştan bile kurmanız gerekebilir. Çünkü üstüne birçok mod kurmuştursunuz. Sebebini bulamayabilirsiniz. İşte burada da NMM size çok yardımcı olacak bir tık ile modları inaktif edip nerede yanlış yaptığınızı veya eksiklik olduğunu öğrenebilirsiniz. Eğer bilmiyorsanız sırasıyla tek tek aktif edip ve her seferinde LOOT ile tekrardan sıralamanız gerekir. Taki hangi modda sorun olduğunu bulana kadar.

+LOOT programı ise modlarınızın doğru bir şekilde okunması için modlarınızı düzene koymanızı ve skyrim üzerine kurduğunuz bazı modlar, skyrim de yüklü olan dosya türleri ile çakışır ve aynı dosyadan daha fazla oluşur. LOOT size bu çakışan dosyaları da gösterir.

+TES5 Edit
Loot ile görmüş olduğunuz itm denilen dosya türlerini tes5edit ile temizlemelisiniz. Açıklayacak olursam skyrim dosyalarının çoğu (bsa) dosya türü olarak gömülüdür. Bunların içinde dokular, görevler, diyaloglar yer almakta ve siz skyrimin orjinal içeriğini değiştiren bir mod yüklediğinizde bunların üstüne yazmaz. Bu temizlik işlemi yapılmadığında daha sonra oyun içinde bazı dosyalar gözülmez, bazı yerlerde yırtılmalar olur, belli parçalar yüklenmeyebilir, farklı dilde yama kullanırsanız. Diller birbirine karışır. Tes5 edit bu sorununuzu çözecektir.

+Mod ile birlikte Enb kullananlar  http://wiki.step-project.com/Guide:ENBlocal_INI/Memory (okuması gerekiyor)

! Sahip olduğunuz enb sürümlerini güncellemeyi unutmayın (Enbdev) sorunlarınıza çözüm olabilir.

! Ekran kartı ayarlarınız ile  kullandığınız enb de istenilen ayarlar uyuşmadığında ya boşa sisteminizi yorarsınız ya fpsniz düşer yada oyun çöker. Her oyun için ekran kartı genel ayarlarını kullanmayın özelleştirmeniz gerekecek.

Not: Yeterli bilgi edinmeden lütfen ayarlarınız ile oynamayın. Tekrar söylüyorum ne yaptığınızı bilmiyorsanız ( ekran kartı genel ayarlarını değiştirmeyin) her program için özel ayarları bilginize göre şekillendirebilirsiniz.

! Masaüstü sorunu yaşayanlara çözüm olabilir.
http://emmates.proboards.com/thread/1000...any-skyrim

+Vramsize Test,  ekran kartı için bellek testi
http://enbdev.com/download_vramsizetest.htm
Eğer skyrim için ne kadar belleğe ihtiyacınız olduğunu yada ne kadar bellek kullandığını görmek istiyorsanız kullanabilirsiniz. enblocal.ini ayarlarından düzenleyebilirsiniz.

+EnbBoost, byBoris, enb ile sorun yaşayanlar içindir. Ekran kartları için (ekran kartı miktarına göre) enb local ayarları.Masaüstüne atıyor diyenler için çözüm olabilir. İkisi de aynı sürüm farkı vardır. Açıklamalara göre birini kurunuz.

CTD and Memory patch ENBoost
https://www.nexusmods.com/skyrim/mods/38...escription
Crash Fix EnbBoost
https://www.nexusmods.com/skyrim/mods/73618/
Enb kullanan ve 2gb vram(ekran kartı) ve daha az ekran kartına sahip olanlar için byBoris tarafından önerilmektedir. Diğer kullanıcılar da kullanabilir.
http://wiki.step-project.com/ENBoost

Her enbnin etki düzeyi aynı değildir. Ne kadar orta yada üst düzey ekran kartınız olsa da sisteminizi boşa yormayın. Yardımı olacaktır.

+Enb kullananlar için düzeltme ekleri
Not: Sadece ihtiyacu olanlar indirsin. Düzeltilen sorunlar ve yamalar yayınlayan tarafından açıklanmıştır.
http://enbseries.enbdev.com/forum/viewtopic.php?t=1499