Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Anket Başlığı: Tarafınız?
Fırtınapelerinler
İmparatorluk
Aldmeri Dominyonu
[Anket Sonuçlarını Göster]
 
 
Skyrim İç Savaşı
(21.06.2018, Saat: 02:33)MehrumEfendi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bakın şimdi şu var, bu evrendeki kavgaların kökeni tamamen Men ve Mer arasındadır, bu kimi zaman büyük imparatorluklarla kimi zaman da Kuzeyli ve Dunmer arasındaki sınır çatışmalarıyla olur.

Büyük pastaya baktığımız zaman Men ırklarının en büyük gücü İmparatorluk. Mer ırklarının ise Aldmeri Dominion. Ama İmparatorluk zayıflamış, amulet of kings uçmuş gitmiş, dragonborn birisi tahtta değil. Bu zor zamanında insan ırklarından birilerinin İmparatorluğu bırakmakması tamamen ihanettir, bencilliktir.
Stormcloak davasının en nihayetinde Skyrim'de sadece Altmer ve Dunmer yaşayacaktır...

Ayrıca o Siddgeir ne lan öyle? Tyyrog için oy kullanmış bi de, heralde tahta da anne karnında vitaminken geçti.
Şimdi Ulfric Stormcloak'un ajan olduğu bilgileri var. Belki yalan ama Thalmor görevinde bulduğumuz dosya bunun aksini söylüyor. Eğer gerçekse, ki bu soruya odaklanmalıyız, tüm bu Stormcloak davasıymış, Skyrim nordlarındır muhabbeti, hepsi Ulfric'in yaptığı Thalmor köpekliğinin haberi olunmadan kurulan hayaller. Önce Stormcloak çu arkadaşlar adamı övmekten ziyade buna yanıt verirse daha doğru olur.

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Her zaman İmparatorluk kazanacak. Ankette olduğu gibi.
Normal de imparatorluğu tercih ederdim hep ama tarafsız olmayı tercih ediyorum artık, Gerçek kuzeyliler seleflerinin izinden gidendir, mesela yoldaşlar ve grisakallar en iyi politikayı izliyorlar.
[+] Skyrim dilencisi isimli üyenin iletisini 1 üye beğendi
Yoldaşlar adamdır. Kodlak dede ise adamın dibidir.
resim
Cool  

Ulfric'le mulfricle işleri olmaz. Kendi soylarından olanlarının kanını akıtmazlar yok sen imparatorluk kuklasısın yok sen gerçek sykrim oğlusunda falanda filan..

Ama onların savaşında da kim haklı o belirsiz. İki tarafta kendince haklı. Gümüş eller bu kurt adamları avlayıp yok ediyorlar. İnsanlık için çalışıyorlar. Kurt adamları bir illet bela olarak görüyorlar. (-ki öyle zaten) Cadıların büyüsü ile ortaya çıkmış. Daedra'dan gelme illet.
(Kodlak dede bunu kabul ediyor ama iyiye kullanıyor. Sadece ölürken bundan arınmak istiyor. Normalde gücünü bırakmıyorda. O yaşına kadar kullanmış.)
(Kimisi bu güçten hoşlanan sarhoş olanlar sadece bunu bir mucize kutsama üstün yetenek olarak görüyor)

Ama yoldaşlarda kendilerini eğitmiş bu kurt adamlığı kötüye değil iyiye kullanıyorlar. Kendi yoldaşlarını kalkan kardeşlerini öldüren, kodlak dedemizi yaralayan düşmana gümüş ellere karşı savaşıyorlar doğal olarak. İkiside haklı şimdi.. Bu taraftaysan o taraf haklı. Diğer tarafta olursan o tarafta haklı. Bir ara hatırlarsınız intikam için bir kaleyi basıyoruz kurt adam formunda ve gümüş elleri parçalıyoruz, yiyoruz falan. O bölümde ben çok seve seve öldürmemiştim. Biraz gerçekten kendimi tehlike, kontrolsüz hayvan canavar olarak görmüştüm. Öldürdüğüm insanlar ise, normal insanlar bu canavarlara karşı savaşan elleri gümüş kılıçlı adamlardı. Onların üzerine atlayıp atlayıp pençeleryip parçalıyorduk :I Aela ve diğer eleman ile birlikte.

Kim iyi yapıyor kim kötü kim haklı kim değil belirsiz.
Sonuçta kurt adamlar tek yoldaşlar değil. Dışarıda olan kendini eğitmemiş geliştirmemiş kendini kontrol edemeyen kurt adamlarda var. Dönüştüğünde acıktığında masum insanlara saldırıp zarar veren avlanan. (Gümüş ellere bu durum otamatikman haklılık payı veriyor. Kurt adamlara düşman olmalarının ve onları yok etmek istemelerinin)
(21.06.2018, Saat: 13:07)Skyrim dilencisi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Normal de imparatorluğu tercih ederdim hep ama tarafsız olmayı tercih ediyorum artık, Gerçek kuzeyliler seleflerinin izinden gidendir, mesela yoldaşlar ve grisakallar en iyi politikayı izliyorlar.

Kırsakallar orada oturarak çok güzel bir yol tercih etmişler. Cheesy Adamlar diyor ki, "Biz ne zaman Skyrim işgal edilir, orada durun bakalım diyeceğiz." Zaten İmparatorluk çökmüş, adam bahçesinden elma toplasa "höyt" diyecek bir Thalmor var, Skyrim'de cirit atıyorlar, hâlâ biz bekliyoruz diyorlar. Cheesy Nerede o eski Diller, nerede Kırsakallar.

Bir Kırsakallardan önceki Diller olan şu Hoag Merkatili'ne bak, bir de Kırsakallara. Ataları Ejderha kovalıyor, bu da Ejderha'nın peşine saklanıyor. En azından Yalımlarda potansiyel az olmasına rağmen gerçek yüzlerini belli ediyorlar, asıl geleneklerine bağlı kalanlar onlar. Eski Yalımlar "Ejderha avlıyoruz." dediğinde onlar için bu kural bir kesinlikti. 

resim

resim
(20.06.2018, Saat: 19:20)Diist Kiin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dengeir'in oyu ne kadar sayılabilir bir oy peki? Adam zaten oy atmak için oy kullanacak birisi. Siddgeir de öyle. Adam gibi adamların oyunu sayarsak zaten şöyle bir şey çıkıyor:

Torygg'e oy verenler: Idgord, Igmund, Balgruuf.

Ulfric'e oy verenler: Skald, Korir.

Laila ile Falkreath mevkibeylerini saymadım, çünkü sayılmayı hak edilmiyorlar gözümde. Birisi olmuş kukla, diğeri zaten random oy atıyor. Cheesy


Bu dediğin şey gibi oldu. A partisinin oyları çalındı ama boşver nasıl olsa A partisini destekleyenler cahildi ya da "Benim oyum ile başkasının oyu bir mi sayılacak?". Eğer ki birine oy kullanma gibi bir hak  verildiyse hoşumuza gitse de onun oyunu da saymak zorundayız.  Ayrıca bana kalsa Dengeir basiretsiz yöneticilerden biri değil. Tamam biraz paranoyak ama mevkisinden indirilme şekline bakarsak hak vermemekte elde değil. Üstelik kendisi bölgenin hazinesini lüzümsuz yere harcamayacağını ve yeğeni gibi haydutlarla anlaşıp halktan çaldıkları parayı bölüşmeyeceğini söylüyor. Çoğu Jarl'ın aksine kendisi desteklediği tarafı ve neden destekleridiğini açıkça söyleyebiliyor artıları ve eksileri ile.
(20.06.2018, Saat: 19:38)Aluduin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Peki Ulfric doğru düzgün bir kral olamayacağından böyle yapmış olamazlar mı  Tongue tamam şakayı bir yana bırakıp konu hakkındaki yorumuma gelirsek Ulfric bu sebepten dolayı isyan başlatmıyor ki isyan başlatma sebebi Talos'a tapmanın yasaklanması senin dediğin sebep olsaydı belki Fırtınapelerinlere az da olsa hak verirdim ama oyunda (Ben kaçırmadıysam.) Ulfric hiçbir yerde seçim adil değildi demiyor, kısacası isyan sebebi bu değil ayrıca sebebi bu olsa bile İmparatorluk sebepsiz yere neden böyle bir şey yapsın ki demek ki Ulfric İmparatorluk için tehdit şöyle düşün sen İmparatorsun bir bölgenin kontrolünü isyan başlatma ihtimali olan birine mi verirsin yoksa sadık birine mi ? Tabi ki sadık olan kişiye vereceksin. İmparator olunca böyle kararlar vermek zorundasın sonuçta her tehdide göz yumulsa İmparatorluk 4. çağı göremezdi.

Aslında benim yazımın amacı Ulfric'in meşrutiyetini savunmak değil Torygg'in meşrutiyetini sorgulamaktı. Ha istese Ulfric bunu bir savaş sebebi olarak kullanabilir miydi? Evet kullanabilirdi yani 175'te yasaklanan din için 25 yıl sonra savaş açabiliyorsa görece daha yakın bir tarih olan bu olay için hele hele açabilirdi savaş. Şimdi dersen ki neden bunu casus belli olarak kullanmadı çünkü dini kullanarak daha geniş kitleleri arkasına almak istiyordu ki aldı da. Şimdi düşün sen amacı tahta çıkmak olan birini mi desteklemek istersin yoksa amacı tahta çıkıp yasaklanan dinin için savaşan birini mi? Bir taşla iki kuş.

Ulfric imparatorluk için tehtit mi? Kesinlikle... Talos yasaklandığında bu kararı en yüksek sesle eleştiren biriydi. Skyrim Jarl'larından biri Markharth'ı özgürleştirmesi karşılığında Talos'u özgür bırakacağını söylüyor ama sonradan Aldmerinin baskısıyla da imparatorluk tarafından hapsediliyor. Bu olaylar sonucunda Ulfric imparatorluktan nefret ediyor ki İmparatorlukta bunu biliyor. Şimdi İmparatorun yerinde ben olsam kesinlikle bende aynı şeyi yapardım. Seçime hile karıştırır ve Ulfric gibi benden nefret eden birinden ziyade kontrol edilmesi kolay biri olan Torygg'i seçerdim. Ama şimdi sana şu soruyu sormak istiyorum:

Senin benim ya da başka birisinin yapacağı bu hareket (seçime hile karıştırma) sırf biz yaptık diye doğru ve ya etik midir?

Alıntı:Ayrıca o Siddgeir ne lan öyle? Tyyrog için oy kullanmış bi de, heralde tahta da anne karnında vitaminken geçti.

@Mehrum Efendi neye dayanarak bu çıkarımı yaptın bilmiyorum. tek bildiğimiz şey Torygg'in babası Istold'un Büyük Savaşta Skyrim'in başında olması kaç yılında öldüğünü ve ya oğlunun kaç yılında tahta geçtiğini, toparlarsam konseyin kaç yılında  toplanıp kralı seçtiğini bilmiyoruz. Oyundan 5-6 yıl öncede olabilir. Üstelik Siddgeir genç duruyor evet ama kaç yaşında olduğunu bilmiyoruz.
İmparatorluk'a katılan her Ejderdoğan, Markarth'ta ölen tüm Enginyurtlu kardeşlerim için Ulfric'e atılmış bir tokattır, nidadır. Tarihler 4.Çağ 176'yı gösteriyordu, unutmadık, unutmayacağız.

Bütün Enginyurtlular bir gün ansızın delirecektir!
O zaman Hircine Enginyurtlu'yu değil, Talos Fırtınapelerinleri korusun!
Arkadaşlar bu işin esprisi bir yana kuzeyli vatandaşlar eski dönemlerde gerçekten çok renkli insanlardı. Tıpkı şu an olduğu gibi çok eski dönemlerde de geleneklerine bağlı insanlar bunlar ancak bu bağlılık yakın tarihteki gibi körü körüne ve ucu bucağı görünmeyen bir doğru üzerinde süregelmiyordu. Eski dönemde yaşamış kuzeyliler içerisinde; Ahzidal, Shalidor, Miraak, Ysgramor gibi çok renkli ve enteresan insanlar mevcut. Ahzidal, Tamriel'in görüp görebileceği en bilgili, en entelektüel kişi. Ne Yaztutan Adası'nda ne de Morrowind'de böyle adam yok, olamaz da. Yeryüzündeki her bilgiyi öğrenmiş bir adam. Altmer, Chimer ve Kar Elflerinin öğrendiği her şeyi öğreniyor. Hatta onlarda fazlası bile bu adamda var. Ayleid şafak büyülerini öğrenen ve uygulayan, onların antik rüniklerini çözümleyen ve anlayan bir adam bu. Dwemer metalinin sırlarını Dwemer demircilerinden öğreniyor, metalin yedi doğasını araştırıyor. Oblivion'u en dip çukuruna kadar öğreniyor, ejderha rüniklerini okuyor, yorumluyor. En yetkili ejderha rahiplerinden biri oluyor. Yine de bununla yetinmeyip fazlasını arıyor. Bilgiye son derece aç bir adam bu. Shalidor mesela; çok olağanüstü bir büyücü. Sihrin gerçek doğasını anlayan çok çok az kişiden biri. Gerçek bir büyücü bu adam, öyle tırıvırı, osuruktan teyyare bir insan değil. Reddit'te gönderileri meşhur bilgili insanlara "En güçlü büyücü kimdir?" diye sorulduğunda "Shalidor ya da Mannimarco" cevabını veriyorlar. Akatosh'tan yaşamın sırlarını çalan adam yine bu. Orijinal adıyla Spellbreaker'ın kullanıldığı savaşta elit Dwemer lejyonlarına karşı tek başına savaşan adam yine bu. Keza Miraak'ın ne kadar bilgili ve yakın çağa on kez ayak uyduran bir adam olduğu yine belli. Mora'nın adamı bu sonuçta. Çok çok fazla bilgili ve sırları olan bir adam. Ysgramor yine çok bilgili ve kültürlü bir adam. İlk insan tarihçisi bu adam. Elflerin yazı ilkelerini kullanarak kuzeyli dilini düzgün bir biçime oturtan adam yine bu. Dilbilimci ve tarihçi. Korkunç derecede bilgili ve dışa açık. Aynı zamanda olağanüstü güçlü bir savaşçı.

Yakın tarihte bunlar gibi çok enteresan ve sıradışı adam yok ki. Günümüzde kuzeylilerin bildiği yegane entelektüel bilgi; Thuum. O da başıbozuk dört bunakta ve Ulfric de var; ejderdoğanı saymıyorum çünkü onun durumu farklı. En oriyental bilgi hatta tek oriyental bilgi Kışhisar Koleji'ndeki orkta var; tam ismini hatırlayamadım şimdi.

Yani demem o ki ne kuzeylilerde ne de imparatorlukta iş var. İkisi de boş işlerlerle uğraşıyor. Yakın tarihteki en entelektüel bilgi arayışı Thalmor'da var; bu entelektüel meselesine de iyi taktım Big Grin
[+] PhantomDancer isimli üyenin iletisini 2 üye beğendi
(21.06.2018, Saat: 13:46)LichKing Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aslında benim yazımın amacı Ulfric'in meşrutiyetini savunmak değil Torygg'in meşrutiyetini sorgulamaktı. Ha istese Ulfric bunu bir savaş sebebi olarak kullanabilir miydi? Evet kullanabilirdi yani 175'te yasaklanan din için 25 yıl sonra savaş açabiliyorsa görece daha yakın bir tarih olan bu olay için hele hele açabilirdi savaş. Şimdi dersen ki neden bunu casus belli olarak kullanmadı çünkü dini kullanarak daha geniş kitleleri arkasına almak istiyordu ki aldı da. Şimdi düşün sen amacı tahta çıkmak olan birini mi desteklemek istersin yoksa amacı tahta çıkıp yasaklanan dinin için savaşan birini mi? Bir taşla iki kuş.
Bu doğru, katılıyorum. Güzel bir ince.

Talos, talos !!! dedi. Arkasına ne insanları aldı. Genci yaşlısı mevzu damardan olunca hepsi gönül verdi arka çıktı.

Ama ölen görevini yapan rikke'nin onlara karşı son sözü ise: *Talos sizinle olsun* idi. Buna rağmen imparatorluk kuklası, yandakçısı muamelesi görüyor ve ıssızkent içerisinde, son kalede resmi mekanlarında generali korumaya çalışırken (görevini yaparken) öldürülüyor. Diğerleri sığır olduğu için.. Bunları algılayacak kapasiteleri olmadığı için (/)_-'')

Rikke'ye kalkan eller kırılsın! >:I
resim
R.i.p my honorable nord kadın. ;d ^^ Şerefli, sadık, delikanlı karakterleri sert kadın.
https://vignette.wikia.nocookie.net/elde...1103162528

''I fight for bring peace and order ! to my homeland! ''
Ben memleketime huzur ve kanun getirmek için çalışıyor mücadele ediyorum. Sen ne anlatıyon bilader ? diyor yani.
--
Ölünce sovngarde'a gidiyor zaten ulu kral ile beraber orada. O açıdan sıkıntı değil ama genede adilik ona yapılan bu ayıp. Kız ağzıyla söylüyor. Onlara iyi davranıyor. Talos sizinle olsun diyor* bundan daha ötesi var mı? Ama sığır olan sığır işte. Ulu kral pozisyonuna gelebilmek mevki yönetimi alabilmek için sırf. Ulfric ile taşyumruk kamuranı saldırıp kesiyorlar kızı.
(Fırtınapelerin tarafında oynadığında ıssızkent son savaş final sahnesinde)

--
Bi' meme vardı resim :'D Ulfric bisiklete biniyor sonra pat diye yere düşüyor. (Kendi hatası. Etrafta kimse yok) Sonra lanet olası elf'ler! Lanet olası imparatorluk kuklaları diyor. ... ? Big Grin O hesap gerçekten. Adamın gözünde herkes imparatorluk kuklası.. Kolunu sinek soksa lanet olası elfler , lanet kukla imparatorluk sineğidir bu kesin falan diyecek lol. Kafa acayip adamın.
[+] ibodala isimli üyenin iletisini 1 üye beğendi